Ταξίδι μπουζουκιού

Το λαούτο μου, με θήκη Σερεμέτη, είναι μετρημένο σκοπίμως έτσι ώστε να χωράει σε ντουλαπάκι. Υποθέτω ότι και άλλοι θηκάδες θα έχουν υπόψη τους αυτό το κριτήριο. Εξάλλου, ακόμη κι αν το μήκος είναι λίγο παραπανήσιο, χωράει (εφόσον πλάτος και βάθος δεν περισσεύουν), όταν δύο διπλανά αριθμημένα ντουλαπάκια είναι στην πραγματικότητα ένα μεγάλο χωρίς ενδιάμεσο χώρισμα.

Ξέρει κανένας τι πολιτική ακολουθεί η Aegean; Θα ταξιδέψω προς Ολλανδία με το όργανο και η συγκεκριμένη εταιρία υποστηρίζει μεταφορά οργάνων αλλά με διαστάσεις χειραποσκευής (55x40x23 - μόνο κανένα βιολί δηλαδή και αυτό με το ζόρι), ενώ για μεγαλύτερα θέλει λέει να κρατήσω δεύτερη θέση για το όργανο…
Έχει μεταφέρει κανείς όργανο με την Aegean; Περίπτωση να το βάλω στο αμπάρι φυσικά και δεν υπάρχει.

Πριν από δύο χρόνια σε κάποιο ταξίδι που έκανα με τη συγκεκριμένη εταιρεία, στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μού είπαν ότι ισχύουν αυστηρά οι διαστάσεις τής χειραποσκευής και ότι θα έπρεπε να πληρώσω επιπλέον θέση (για το ούτι μου). Όταν όμως έφτασα εκεί έκανα το ανήξερο και τούς διαβεβαίωσα ότι έχω ξαναταξιδέψει άπειρες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα, με αποτέλεσμα να το περάσω κανονικά ως χειραποσκευή.
Η θήκη ήταν σκληρή-μπαούλο τού Σερεμέτη.

μόλις τσέκαρα την aegean, το μπουζούκι ταξίδεψε πήγαινε-έλα κανονικότατα μαζί μου, χωρίς κανένα εμπόδιο από την εταιρία. είχα σκληρή πλαστική βαλίτσα, από τις κλασικές για τετράχορδο (επειδή ο καφετζόπουλος κολυμπάει εκεί μέσα, το είχα τυλίξει με μία μπλούζα -βοηθάει και στην υγρασία). δεν ήταν από τις υπερμεγέθεις με το μονωτικό υλικό, αυτές δεν ξέρω αν θα περνάνε.
πάντως στον πηγαιμό πέρασε χωρίς πρόβλημα και ένας τύπος με κιθάρα σε μαλακή θήκη, με καλή προστασία όμως. σαφώς πιο μεγάλο μέγεθος αλλά πιο λεπτή από του μπουζουκιού. επίσης γνωστός μου έχει ταξιδέψει με λαούτο σε μαλακή θήκη (που επίσης είναι πιο λεπτό από ένα μπουζούκι).
όλα αυτά με aegean, επίσης στην easyjet δεν είχα ποτέ πρόβλημα τόσα χρόνια. γενικά στα airbus A320 χωράνε άνετα.

Όσες φορές ταξίδεψα με αεροπλάνο, όταν ήμουν φαντάρος στην Κύπρο, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το μπουζούκι.και με την Cyprus και με την ολυμπιακή και με κάποια που δεν τη θυμάμαι. Πάνε και κάτι χρόνια…
Προς θεού ποτέ όργανο στις αποσκευές!!!
α ξέχασα και το C130…

Πριν 2 βδομάδες περίπου ταξίδεψα απο Σπάτα προς Λονδίνο με BA. Είχα μαζί μου: Βαλίτσα, βιολί, λύρα και τσάντα πλάτης, με λάπτοπ μέσα.
Φτάνω στο Check in και μου λένε: 2 χειραποσκευές μόνο.
Καλά λεω, ας βάλουμε την τσάντα πλάτης στην βαλίτσα και κρατάω τα 2 όργανα. Το βιολί απο πάνω και το λυράκι, μικρότερο απο την τσάντα πλάτης , χωράει χαλαρά και κάτω απο την θέση αν χρειαστεί.
Έρχεται κάποιος υπεύθυνος και μου λέει το εξής: Το λυράκι πρέπει να πάει κάτω γιατι είναι σε σκληρή θήκη
(και το βιολί ήταν αλλά δεν ήθελα να αρχίσω τέτοια κουβέντα) και η BA αποφάσισε να μην επιτρέπει όργανα σε σκληρές θήκες, πράγμα ανήκουστο και κάπως γελοίο.
Πάω λοιπόν να δώσω το λυράκι και μου λένε :έξτρα αποσκευή, 46 ευρώ…
ε τύλιξα με εκείνο το πλαστικό ασφαλείας βαλίτσα+λύρακι και τα έδωσα ως μια αποσκευή. Ευτυχώς έζησε αν και κουνήθηκε καβαλάρης και ψυχή.
Το βρίσκω παρανοϊκό…την τσάντα υπολογιστή μπορώ να την πάρω μεσα. το λυράκι (στο ίδιο μέγεθος/βάρος) όχι γιατί είναι όργανο σε σκληρή θήκη…παρότι κουβαλούσα άλλο ένα όργανο σε σκληρή θήκη…που έβγαζε μάτι.
Δυστυχώς, ακόμα και με τόση προσπάθεια και ενημέρωση , είμαστε ακόμα στο έλεος του κάθε άσχετου κομπλεξικού που βρίσκουμε στο αεροδρόμιο να κανονίσει το ταξίδι μας.
Μετά απο μια βδομάδα πέταξα πάλι BA με την ορχήστρα απο Λονδίνο, γεμίσαμε ένα ολόκληρο αεροπλάνο όργανα (σε σκληρές θήκες) και τα πάντα κύλησαν ομαλά.
Έχω γράψει γράμμα και περιμένω απάντηση.

Kαι εγω που ειμαι φανταρος τωρα στην Κυπρο, μαζι μου το παιρνω, πανω. Στις αποσκευες ειναι πολυ επικινδυνο λογω διαφορας θερμοκρασιας κυριως, και υγρασιας. Μποτη, οι ιδιες εταιριες ειναι, και δεν αλλαξαν πολιτικη αποτι φαινεται.

Φίλε alk είσαι τυχερός που δεν έπαθε τίποτα το όργανο. Έχω δει όργανα καλά να καταστρέφονται στις αποσκευές.
Μια κιθάρα από τις συνθήκες θερμοκρασίας υγρασίας και μια κιθάρα που έπεσε απ το καρότσι μεταφοράς το οποίο την πάτησε και την έσπασε.
Στη δεύτερη περίπτωση ο ιδιοκτήτης ζήτησε αποζημίωση και του είπαν ότι έπρεπε να είχε κάνει κάποιου είδους ασφάλειας πρίν την πτήση, δεν αποζημιώθηκε ποτε.

Φίλεguvs το C 130 υπάρχει ακόμα:-)

Υπαρχει και το περιμενουμε πως και πως…40 μερες μεινανε :slight_smile:

Παιδιά, έχω και εγώ ένα ταξίδι σε ένα μήνα περίπου από Ηράκλειο προς Θεσσαλονίκη με Aegean και αγχώνομαι πολύ για αυτό το θέμα… Το μπουζούκι είναι δανεικό από ένα φίλο οπότε ένα παραπάνω πρόσεγμα χρειάζεται… Αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει πρόβλημα να το πάρεις στην καμπίνα μαζί σου… Παίζει όμως να έχω και το μπουζούκι και ένα μικρό σακίδιο στην καμπίνα…?
Να προσθέσω ότι η θήκη του είναι σκληρή αλλά όχι με χοντρή επένδυση…

Εμενα δεν μου ειπαν τιποτα που πηρα και μπουζουκι και τσαντα. Και νομιζω με την aegean δεν θα εχεις πολυ μεγαλο προβλημα, αλλα για παν ενδεχομενο, παρε να ρωτησεις!

Κάτι που ούτως ή άλλως έπρεπε να έχεις κάνει, πριν ρωτήσεις τη δική μας (μη δεσμευτική βέβαια) γνώμη.

κι όμως, ειδικά στην aegean (σε αντίθεση με άλλες εταιρίες) το τηλέφωνο δεν προσφέρει τίποτα… απλά επαναλαμβάνουν τον κανονισμό.
σε άλλες εταιρίες είναι πιθανόν να υπάρξει δεσμευτική απάντηση σε μέιλ, το οποίο εκτυπωμένο μπορείς να επιδειχτεί σε τυχόν άρνηση του προσωπικού.

Όντως εάν πάρεις τηλέφωνο στην aegean θα συ πούν ότι δεν μπορείς να το πάρεις στην καμπίνα και πρέπεινα πάει στις αποσκευές, όταν όμως πάς στο αεροδρόμιο δεν σου λένε τίποτα και όλα μέλι-γάλα…!!!

Φίλε Νίκο απ’ ότι κατάλαβες οι πληροφορίες εδώ με βοηθούν πολύ περισσότερο από το τηλ. στη εταιρία…

Φίλε @guvs αν θέλεις μπορείς να μου πεις περίπου τι διαστάσεις είχε η τσάντα για να ξέρω πάνω κάτω τι να πάρω…?
Ευχαριστώ!

Τσαντα-σακιδιο πλατης (σχολικη τσαντα περιπου). Βεβαια, δεν ξερω αν φταιει που ειμαστε φανταροι και αν σκεφτηκαν να μας κανουν εξτρα περιποιηση, ή απλα να κανουν τα στραβα ματια, μεχρι και βαλιτσα (μικρη) ειδα να μπαινουν στα ντουλαπακια…

Παιδιά έχεις κανείς εμπειρία απο τις θήκες SBK ?

Ναι έχω ένα φίλο που στέλνει όργανα εξωτερικό και με τις SKB έλυσε το πρόβλημα του να πάθει κάτι το μπουζούκι στη μεταφορά.

Και καθώς βρισκόμαστε στα πρόθυρα του 2015, η Telagraph εν έτη 2013 είχε δημοσιεύσει αυτό που αφορά το φλέγον θέμα “πτήση και μουσικό όργανο”. Ελπίζω και εύχομαι η λύση να έρθει γρήγορα μιας και ο καιρός έφτασε!