Τακτικές συναντήσεις του Φόρουμ 2017

ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘ’ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣΙΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ ΓΙΑ 6-8 ΑΤΟΜΑ? ΑΝ ΟΧΙ, ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΜΑΖΩΞΕΙΣ, ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ! ΘΑΡΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΟΥΜΕ

Από συντονιστική ομάδα: Παρακαλούμε, όχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ.

κανένα πρόβλημα, θα υπολογίσουμε κι εσάς στην παρέα μας!

παιδιά, ζητώ ταπεινά συγνώμη,αν και δεν φέρω προσωπική ευθύνη γιατί θα πρέπει να ακυρώσω την μεθαυριανή συμμετοχή μου. αυτά συμβαίνουν δυστυχώς όταν πρέπει να κανονίσεις με πολλά άτομα την τελευταία στιγμή και έχεις ελάχιστο χρονικό περιθώριο. και πάλι συγνώμη. ελπίζω σε κάποια επόμενη γνωριμία. να περάσετε καλά. θα ζηλεύω λιγουλάκι

κρίμα, αλλά μην στεναχωριέσαι. κάθε μήνα μαζευόμαστε!
μίλησα με τον λελούδα, μας περιμένει από τις 8 και μετά στην μεγάλη αίθουσα.

2-3 ατομα απο εμενα :slight_smile:

Το πάλεψα απο δω το πάλεψα απο κει αλλά δυστυχώς δεν θα μπορέσω να έρθω. :240:

Εύχομαι σε όλους απο εδώ καλή χρονιά και να περάσετε τέλεια αύριο!!

κρίμα ρε δημήτρη, μακάρι να σε δούμε στην επόμενη.
ωραία ήταν και φέτος, και καλύτερα οργανωμένη (αλλά και ανοργάνωτη από την άποψη ότι είχε λιγα όργανα). ευτυχώς βροχές και χιόνια δεν είχαμε φέτος.
καλή χρονιά, ραντεβού του χρόνου!

Εγώ προσωπικά για το άτομο μου και όσο αφορά το προσωπικό μου τέτοιο, πέρασα υπέροχα! :085: Ευχαριστώ όλους τους παρευρισκόμενους και αναμένω ένα πολύ δυνατό 2018!

Πολύ ωραία συνάντηση ,πραγματική διασκέδαση καλές μουσικές ειδικά οι γυναικείες φωνές ήταν καταπληκτικές ,με υγεία και καλή χρονιά

σε όλους . Με εκτίμηση

φίλε μου δεν τα είπαμε καθόλου, μόνο στην αρχή και στο τέλος… ελπίζω την επόμενη.

κάποια βίντεο από την μάζωξη υπάρχουν εδώ, δυστυχώς μόνο για όσους έχουν υποκύψει στο φέιςμπουκ.

και μια γενική παρατήρηση: παιδιά, είμαστε παρέα και όχι πάλκο. όποιος μπορεί παίζει όργανο, έστω και λίγο, τραγουδάει, χορεύει… όχι απλά να κάθεται να ακούει και να δίνει παραγγελιές και να τραβάει πρόχειρα βίντεο με το κινητό. αυτό έγινε πιο έντονο στην τελευταία μάζωξη που είχαμε λίγα όργανα (αλλα αρκετούς οργανοπαίχτες έστω και αρχάριους) και πολλούς άγνωστους φίλους του φόρουμ. με πολλούς δεν συστηθήκαμε καν, ούτε μισή κουβέντα δεν αλλάξαμε. αν είναι να νοιώθω σε πάλκο, πάω και για μεροκάματο.
επίσης, να δηλώνονται πλήρως και κατά το δυνατόν έγκαιρα οι συμμετοχές. βοηθάει και το μαγαζί και εμάς να έχουμε μια σωστή εικόνα για να χωράμε και να εξυπηρετούμαστε καλύτερα.

καλή χρονιά σε όλους, και να με συμπαθάτε για την γκρίνια!

Μάζωξη από τις πιο μεγάλες σε όγκο.Είχαμε πολλούς επισκέπτες (φίλοι χορευτές, και συνεργάτες του θεάτρου Δώρα Στράτου),οι περισσότεροι ξενικής καταγωγής,οι οποίοι είχαν ενθουσιαστεί και ζητούσαν παραγγελιές από άσχετα τραγούδια ,(είπαμε και “ψεύτικα λόγια μεγάλα”,είπαμε και “γελεκάκια που φορείς”,και άλλα),τα οποία εν τέλει και τι έγινε ,ξένοι ήτανε, χατήρι τους κάναμε,το φαινόμενο ήταν για πρώτη φορά,και δεν νομίζω να ξανασυμβεί.Αυτό όμως που με ενόχλησε τρομερά , ήταν η φοβερή καπνιά από τα τσιγάρα.Δεν μιλάμε για απλό καπνό,μιλάμε ότι σε κάποια στιγμή νόμιζες ότι θα τον κόψεις με το μαχαίρι. Καμμία αυτοσυγκράτηση.Είδα συμφορουμίτη να ανάβει το ένα τσιγάρο πίσω από το άλλο χωρίς διακοπή.Αρκετοί φύγαμε με βήχα,και το κουβεντιάζαμε στην αλάνα έξω από το μαγαζί.Παραγγελιές,και αίσθηση πάλκου που λέει ο Νικόλας - κι έχει δίκιο -, δεν νομίζω να ξανασυμβεί. Όταν όμως έχουμε πυκνά ντουμάνια χωρίς ντουμανότρυπες τί κάνουμε;
Και από εμένα καλή χρονιά,με πολλά χαμόγελα,κι ας γκρίνιαξα και γω.

Νίκο μου ( nikosn ) καί Νίκο μου (liga rosa ) , από τή στιγμή πού υπάρχει συγκεκριμένο τραπέζι " γιά όσους παίζουν " καί άλλα " γιά όσους ακούνε " ( τό δεύτερο δέν ειπώθηκε ποτέ αλλά εύκολα συνάγεται σάν συνέπεια τού πρώτου ) , θά έρθει καί η αίσθηση τού πάλκου , καί ίσως καί καμμιά μικροφωνική στό τέλος " γιατί τά τελευταία τραπέζια δέν ακούνε καλά " . Όσο γιά τό " όποιος θέλει νά παίξει , άς έρθει στό τραπέζι " , νομίζω είναι ακραίο τό " Σήκω Νίκο νά κάτσω γιατί μούρθε έμπνευση " . Καμμιά φορά κάποια πράγματα φαίνονται απλά σάν ιδέα , αλλά η εφαρμογή τους δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα πάει νά λύσει . ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σέ όλους .
Όσο γιά τά ντουμάνια , προτιμώ νά κάνω τήν πάπια πρός τό παρόν , έχοντας υπ’όψιν μου νά είμαι εγκρατής τήν επόμενη φορά .

Εγώ πάντως μόλις ένα πακέτο κάπνισα στις 3 ώρες που έμεινα.

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και καλές πενιές!!!
Θα ήθελα και εγώ να πω ότι οι Νίκος και Νίκος έχουν απόλυτα δίκιο για όσα έγραψαν. Θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αν προσπαθούσαμε όλοι να μιλάμε σε χαμηλότερους τόνους. Ασφαλώς και ήμασταν σε ταβέρνα αλλά νομίζω στο θέμα της φασαρίας μας ξέφυγε λιγάκι… Δεν πειράζει αλλά ας το έχουμε κάπως στο μυαλό μας για τις επόμενες μαζώξεις.:):):slight_smile:

Και ο Θανάσης δίκιο έχει, και ο Πέτρος (ένα τσιγάρο κάθε 9 λεπτά δεν είναι και πολύ, κάτι ξέρω κι εγώ ως πρώην βαρύς καπνιστής) και οι Νίκοι και ο Παύλος και όλοι όσοι εξέφρασαν άποψη ή εκδήλωσαν ικανοποίηση ή κάτι άλλο. Είναι πάντως φυσικό, όταν έχουμε μαζευτεί πάνω από 50 άτομα, να μην χωράμε όλοι στο ίδιο τραπέζι, άσε που δεν είναι και λειτουργικό για εμάς το τραπέζι τύπου «γάμου» ή «βαφτισίων». Επίσης φυσικό είναι να επιδιώκουμε να μην κάθονται οι οργανοπαίκτες σε αποστάσεις δεκαπέντε και παραπάνω καρεκλών μεταξύ τους, απλά και μόνο για λόγους χρονικού συντονισμού. Οπότε, επίσης φυσιολογικά προκύπτει ότι θα σχηματιστούν και περιοχές με μόνο ακροατές, αλλά η αίσθηση «επαγγελματικού πάλκου» δεν προκύπτει, νομίζω εγώ τουλάχιστον, από την έλλειψη συστάσεων, ούτε από το ότι κάποιοι / -ες αλλοδαποί που επέλεξαν να ζήσουν για κάποιο χρονικό διάστημα στην Ελλάδα με στόχο να γνωρίσουν πλευρές του μουσικού / χορευτικού πολιτισμού της, δεν πρόλαβαν να αναγνωρίσουν σαφώς τα όρια μεταξύ ρεμπέτικου, ελαφρού και mainstream ((Ψεύτικα λόγια:089:) μουσικών ειδών.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Χωρίς νά διαφωνώ ριζικά μέ κανέναν από τούς προηγούμενους , πιστεύω ότι η ύπαρξη ενός οργάνου σέ ένα τραπέζι , ελαττώνει τήν όρεξη γιά συζητήσεις περί ανέμων καί υδάτων στό τραπέζι αυτό , ενισχύοντας τήν τάση γιά συμμετοχή ( τραγούδι κλπ ) , καί επομένως καί προσοχή στό " τί παίζει " . Άν μαζευτούν όλα σέ ένα τραπέζι , οι παρέες χωρίς τούς παίκτες , δύσκολα θά “στήσουν αυτί” , ειδικά όταν ο κόσμος είναι πολύς καί οι αποστάσεις μεγάλες . Πάντως εγώ πέρασα πολύ καλά ( Αυτό έπρεπε νά λεχθεί από τήν αρχή καί είναι παράλειψή μου ) , καί οι όποιες παρατηρήσεις είναι γιά νά δούμε τό πώς θά περάσουμε ακόμη καλύτερα στό μέλλον .

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:54 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:52 —

Πέτρο , εσύ κόντεψες νά πάθεις στέρηση …:slight_smile:

Εμ αυτό είπα κι εγώ. Τα πακέτα μου είναι 10άρια.

Πέρα του ότι το ρίχνω στη πλάκα γιατί θεωρώ, ότι είναι αστείο και να το συζητάμε και να δημιουργούνται και ψιλοπαρεξηγήσεις για ένα θέμα που είναι στην ευθύνη του κάθε καταστήματος να το λύσει. Εϊτε με καλό εξαερισμό αν θέλει να υπάρχουν καπνίζοντες και μη καπνίζοντες στον ίδιο χώρο ή με απαγόρεψη καπνίσματος. Και ο καθένας από εκεί και πέρα πράτει αναλόγως. Προσωπικά αν πάω σε κάποιο μαγαζί και μου πουν ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, θα σηκωθώ να φύγω χωρίς δεύτερη κουβέντα. Οι μη καπνίζοντες θα έπρεπε να κάνουν το ίδιο για μαγαζί καπνιζόντων, αν δεν αντέχουν το καπνό ή να το υποστούν χωρίς διαμαρτυρίες. Άποψή μου. Και μπορείτε να βρίσετε ελεύθερα εμένα και τις αναρχικές ιδέες μου.

A. Τον υπολογισμό μου τον έκανα με 20άρι πακέτο.

Δεν υπάρχουν βάσει νόμου μαγαζιά καπνιζόντων, θεωρητικά. Υπάρχουν μαγαζιά καπνιζόντων γιατί κάποιοι (καπνιστές και μαγαζάτορες) δεν σέβεστε.

Ε όχι και να σε βρίσουμε βρε Πέτρο, κάθε άλλο.
Αλλά το αναρχικό που βρίσκεται; η ανυπακοή και μάλιστα εις βάρος της υγείας των άλλων δεν έχει καμία σχέση με την αναρχία.

Σεβαστά τα λεγόμενά σου. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.