Τακτικές συναντήσεις του Φόρουμ 2017

Το ξέρω ότι είναι τελευταία στιγμή αλλά θα έρθω και εγώ αλλά κατά τις 10:00. Επίσης θα ήθελα να υπολογίσεται αλλα τρία άτομα φίλους μου που μάλλον θα είναι εκεί από τις 09:00.

μια χαρα περάσαμε, γνωρίσαμε και νέους φίλους!
τί θα λέγατε για μια ακόμα μάζωξη, ενδιάμεσα των γιορτών, όπως πέρυσι;

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και ηλεκτρονικά όλους στην καλή χθεσινή παρέα, επειδή για να προλάβω το ΜΕΤΡΟ έφυγα βιαστικά χωρίς να χαιρετήσω όπως έπρεπε.
Να βρεθούμε και μέσα στις γιορτές να τα ρυθμίσω έτσι, ώστε να μην πρέπει να φύγω νωρίς. Να είστε καλά όλοι!

Εγώ συμφωνώ να κάνουμε μια ακόμα μάζωξη στις γιορτές. Η περσυνή ήταν μαγική!

Κυριες και κυριοι της παρεας , σας ευχαριστουμε ολους που προσθετοντας την δικη του μοναδικη νοτα ο καθε ενας εκανε την χτεσινη βραδια τοσο ομορφη.
Στην υγεια της επομενης συναντησης :slight_smile:

χαρήκαμε που σας γνωρίσαμε, περικλή, φοίβο και παρέα!

μόνο που την επόμενη φορά να συννενοούμαστε, ώστε οι μοναδικές νότες του καθενός να συμπίπτουν με των υπολοίπων. δεν τα χώνω σε κανέναν, απλά να το έχουμε όλοι στο νού μας.

Θα με ενδιεφερε ενα pm με μια πιο αναλυτικη διατυπωση αν θελεις.

δεν πήγαινε προσωπικά σε σένα, γι’αυτό έβαλα και την κενή γραμμή ανάμεσα. απλά δανείστηκα την διατύπωσή σου.

ίσως επειδή ήμασταν σε ένα μακρόστενο τραπέζι και υπήρχε μεγάλη απόσταση και δύσκολη οπτική επαφή μεταξύ μας, αρκετές φορές χανόταν ο συντονισμός. όχι μόνο μεταξύ των δύο άκρων του τραπεζιού, αλλά και σε πιο κοντινές αποστάσεις. δεν είναι τίποτα, απλά να συνεννοούμαστε με τους υπόλοιπους την ώρα που παίζουμε για να υπάρχει κοινός ρυθμός. δεν λέω ότι είναι πάντα εύκολο βέβαια…

Καθε ενας προσπαθει οπως μπορει, ακομη και αν δεν μπορει, και αυτο δεν ειναι κακο.

Σε γενικες γραμμες καλο ειναι τα οργανα να καθονται κοντα και ειμαι σιγουρος πως μαζι με τον Λουκα σε θεσεις μαεστρων θα κανετε εξαιρετικη δουλεια στον συντονισμο.

όπως τα λες είναι, είμαστε παρέα και όχι πάλκο. δεν μετράμε δεξιοτεχνίες ούτε απαιτούμε κάτι. το αν κάποιος θα προσπαθεί να συντονιστεί όταν φεύγει από τον ρυθμό είναι άσχετο από το επίπεδο του παιξίματός του (όλοι φεύγαμε, πρώτα απ’όλα εγώ που ήμουν στη μέση και άκουγα δυο διαφορετικά πράγματα). μην το παίρνεις προσωπικά, απλά έτυχε να γραψω μετά από το δικό σου ποστ και να είμαι γκρινιάρης! ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε ότι πέταξα μπηχτή για το παίξιμό σου.
οι κιθαρίστες δεν είναι μαέστροι, αυτό το αφήνω στους πιανίστες. είναι όμως οι πλέι-μέικερ της ρεμπέτικης κομπανίας. σε μεγάλες μαζώξεις όπως του σήλαμπς, νομίζω βοηθάει να είναι τα ρυθμικά όργανα μαζεμένα και σε πλήρη συντονισμό (κιθάρες, κρουστά, μπαγλαμάδες, κοντραμπάσο κλπ).
επίσης κάτι που βοηθάει σε μεγάλες παρέες, είναι να βάζουμε τραγούδια με τη σειρά σε κύκλο. έτσι δεν μπλεκόμαστε ποιό να βάλουμε, και ακολουθούμε αυτόν που βάζει το κομμάτι στο τέμπο και το ύφος που το βάζει.

Παιδιά μην τα χώνεται στον Νικόλα.Η βραδυά κατ αρχήν ήταν πολύ ωραία γιατί πέρα από τα συνηθισμένα , γνωρίσαμε νέους φίλους,και ωραίους ανθρώπους.(τουλάχιστον αυτοί π[ου έκατσαν κοντά μου,ήταν άνθρωποι έξω καρδιά,ωραίες ψυχές).Από την άλλη μουσικά,τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Νίκος.Υπήρξαν ασσυμετρίες στις ρυθμικές αγωγές,και έντονες φωνασκίες στο τραγούδισμα.Αποκάλυψη της βραδυάς η αδελφή του Λουκά.Εξαιρετική φωνή. Όποτε τραγούδαγε όμως “έπεφταν” επάνω της αγριοφωνάρες,σε ταυτοφωνία,(μα πως είναι δυνατόν να βγει άνδρας σε γυναικείο τόνο),και γινόταν το έλα να δεις.Αν δεν μπορείς να κάνεις σιγόντο στο ρεφρέν απλώς σιωπάς.Γι αυτό και η παραίνεση του Than εκείνη την ώρα.Ακόμη βεβαίως παίζουμε για να ευχαριστηθούμε.Ευχαρίστηση όμως δεν είναι “εγώ παίζω,και σεις ακολουθήστε με”,έχουμε το νου μας το τι παίζουν και οι γύρω μας ,και όσο μπορούμε ακολουθούμε,αν δεν ξέρουμε κάτι καλά,παίζουμε αλλά πιο διακριτικά.Αυτά και χωρίς καμμιά διάθεση μπηχτής,απλά ένοιωσα ότι παρεξηγήθηκαν οι κουβέντες του Νίκου,και είπα να πω και γω την άποψή μου.

Καταρχήν να πω ότι πέρασα πολύ όμορφα και πραγματικά ευχαριστήθηκα πολύ που είδα παλιούς φίλους και γνώρισα καινούριους. Nikosn έκανες την βραδιά για μένα προσωπικά πολύ πιο όμορφη με την κιθάρα που έφερες και θέλω να σε ευχαριστήσω γι αυτό. Φοίβο μπορώ και εγώ να διαβεβαιώσω ότι ο Νίκος (liga rossa), δεν έκανε καμμιά συγκεκριμένη αναφορά. Τώρα σχετικά με αυτό που είπε ο Νίκος για κύκλο στα τραγούδια έχω να προτείνω και κάποιες άλλες λύσεις:

νικόλα, δεν μου την έπεσε κανείς! (πέρα από κάτι θαυμάστριες στο μπακάλικο της γειτονιάς)
[SIZE=2]ρε σεις κι εγώ περιμένω πώς και πώς να ξαναβρεθούμε…

[/SIZE]

Κι εγω Νικολα!! Δεν χορτασα μιας κι εκατσα λιγο. Ουτε μουσικα ουτε προλαβαμε να πουμε και πολλα δυστυχως. Να πω κι εγω οτι οπως εχει ξαναειπωθει, οτι ειναι χρηστικο τα οργανα να ειναι μαζεμενα. Τον Θαναση ας πουμε εγω σχεδον δεν τον ακουγα παρολο που ημουν σχετικα κοντα του.
Να αρχισουμε να κανονιζουμε για την επομενη μαζωξη μεσα στις γιορτες;; τι λετε;;

Αναρτήθηκε δημοσκόπηση για μάζωξη ενδιάμεσα Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά.
Είτε έρθετε είτε όχι ψηφίστε ανάλογα.

Δυστυχώς θα ανέβω Αθήνα στις 23 και θα φύγω την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων… Ουφφφφφφφ

κρίμα ρε κώστα…
για δηλώστε και οι υπόλοιποι επαρχιώτες/ξενιτεμένοι.

Επειδή δε βλέπω να γίνεται πρόταση για το μέρος που θα μαζευτούμε ας προτείνω την ταβέρνα του Λελούδα για τις 29/12.

μια χαρά, αν είναι φέτος να είμαστε από την αρχή στην μεγάλη αίθουσα.

Συμφωνώ κι εγώ για Λελούδα όπου όμως, Νίκο, θα πρέπει να κάνεις εσύ τις διαπραγματεύσεις.

Λέτε να χιονίσει;:slight_smile: