Τακτικές συναντήσεις του Φόρουμ 2017

νομίζω και την επόμενη βδομάδα να μαζευτούμε καλά είναι. επίσης αν κάποιοι φίλοι από επαρχία έρθουν στην αθήνα για τις γιορτές ας το δηλώσουν μπας και κανονιστεί κάτι.
μέρος δεν μπορώ να προτείνω εφόσον θα έρθω αργά…

Καλησπερα κυριοι.
Θα ηθελα λοιπον και εγω να παρω το βαπτισμα στην πρωτη μου αυτη συναντηση.
Να ρωτησω ομως δυο πραγματακια .
Τι ακριβως υφος εχει η συναντηση ? Εχετε μαζι σας και τα οργανα σας ,σαν ατυπο jam ? Παιζει καποιος κανονισμενα ?
Θα μπορουσα να μην ακολουθησω το ετοιμο μενου και να παρω κατι αλλο ? Κατι που πρεπει να γνωριζω γενικοτερα?

καλώς να ορίσεις!
είναι απλά μια μάζωξη για να φάμε, να πιούμε, να παίξουμε, να γνωριστούμε με νέους φίλους ή να δούμε παλιούς. όποιος έχει όργανο το φέρνει, όποιος θέλει ακούει, όλοι μαζί τραγουδάμε.
μαζευόμαστε μια φορά το μήνα, εναλλάξ μεσοβδόμαδα/πσκ και προσπαθώντας να καλύπτουμε διάφορες μεριές της αθήνας, ώστε να βολεύει όσο το δυνατόν περισσότερους.
άλλα μαγαζιά βγάζουν συγκεκριμένο μενού, σε άλλα παραγγέλνει ο καθένας ό,τι θέλει. αν κάποιος δεν έχει ή δεν θέλει να ξοδέψει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

δυστυχώς την επόμενη βδομάδα που κανονίζεται η μάζωξη είμαι πολύ γεμάτος, υπολόγιζα να γίνοταν την μεθεπόμενη. μπορεί να σκάσω μύτη αργά, αν τυχόν γίνει δευτέρα ή πέμπτη. δεν το δηλώνω καν, μου είναι δύσκολο να περάσω…
μαγαζί βρήκαμε;

Με βάση την πλειοψηφία λοιπόν (7 από τα 12 άτομα που ψήφισαν) αποφασίστηκε η επόμενη συνάντηση να γίνει Πέμπτη 7/12. Παρακαλώ προτείνετε μαγαζιά για να προχωρήσει άμεσα η διαδικασία της επιλογής και του μέρους.

Υπενθυμίζω τα μαγαζιά που «παίζουν»:

Μπριζολάκια και σβούρες, Δραπετσώνα
Ραμόνα, Καλλιθέα
Μιχάλης, Χαϊδάρι
Γλάρος, Πέραμα
Έλατος, Κερατσίνι
Ραμόνα, Καλλιθέα
Όπως παλιά, Αγ. Ανάργυροι
Ρακογυάλι, Ν. Ιωνία
Ρεφενέ, Πειραιάς
Οριακόν Πανόρμου
Λελούδας
Καλά καθούμενα, Ψυρρή

Και φυσικά, καλοδεχούμενη κάθε καινούργια πρόταση.

Εγώ θα πρότεινα το Οριακόν, Πανόρμου και τα Καλά καθούμενα.

Χωρίς ενστάσεις για τα άλλα, μια Ραμόνα θα σήκωνε το κλίμα…

Αν κάποιος δεν έχει, δεν υπάρχει πρόβλημα, να τον κεράσουμε ένα κρασί κιόλας…

Εδώ, διαφωνώ, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω θέμα εκεί που δεν υπάρχει, πιστεύω πως -μιας και μιλάμε για μια φορά το μήνα- και με αυτόβουλη, προαιρετική συμμετοχή, ε, μια μικρή κατανάλωση πρέπει να την έχουμε όλοι, έστω συμβολική.

Καλησπέρα σε όλους. Νομίζω ο Λελούδας δεν είναι ανοικτός το βράδυ. Κατά τα άλλα, θα μπορούσαμε να πάμε σε κάποιο απο τα μαγαζιά που “παίζουν” και το οποίο δεν έχουμε επισκεφτεί τους τελευταίους μήνες, έτσι για αλλαγή.

Σύμφωνα με το Google το Οριακον φαίνεται να έχει κλείσει, χωρίς να γνωρίζω κατά πόσο η πληροφορία είναι έγκυρη. Πάντως συμφωνώ με τον Μάκη ότι θα ήταν ωραία να πηγαίναμε σε κάτι καινούργιο ή κάπου που έχουμε καιρό να πάμε… Τόσο ο Γλάρος όσο και ο Ελατος φαίνονται ωραία μαγαζιά αλλά επιφυλάσσομαι λόγω απόστασης για τους φίλους από τα βόρεια.

δίκιο έχεις, δεν το διατύπωσα ολοκληρωμένα. εννοούσα την περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να δώσει λεφτά για πλήρες φαΐ και ποτό. εξάλλου από κεράσματα έχουμε αρκετά στις μαζώξεις, από ανάγκη ή από γούστα.

Συμφωνώ , έχουμε καιρό νά πάμε . Εξ’άλλου δέν είναι πολύ Νότια .

Η Ραμόνα έχει μουσικό πρόγραμμα την Πέμπτη. Προτείνω Καλά καθούμενα, Ψυρρή.

Μετά από συνεννοήσεις,την Πέμπτη στα “καλά καθούμενα” στο Γκάζι,μας περιμένουν.Μετά τις επτάμισι η ώρα προσέλευσης.

τα έφερα από δω, τα έφερα από κει, και τελικά θα τα καταφέρω να είμαι στην μάζωξη μια λογική ώρα!

Ψήφισες; Γιατί δε σε βλέπω!

Παρακαλώ ψηφίστε όλοι όσοι παρακολουθείτε το θέμα είτε έρθετε είτε όχι. Οι λόγοι είναι προφανείς …

σόρρυ, δεν είχα προσέξει ότι άλλαξε η ψηφοφορία.

“Μετά τις 7μιση” έδωσε ο nikosn ως ώρα προσέλευσης γαι την ετήσια συγκέντρωση της 7ης Δεκεμβρίου 2017 στα “Καλά καθούμενα” . Πέιτε μας και έως ποια ώρα μπορούμε να φτάσουμε και αν προβλέπεται να φέρουμε μουσικά όργανα μαζί μας, ώστε να παίξουμε και κανένα τραγουδάκι.

Περικλή, το “μετά τις 7μιση” το είπε ο nikosn ώστε ο κόσμος να αρχίζει να μαζεύεται από νωρίς. Εσύ μπορείς μέσα σε λογικά πλαίσια να πας ό,τι ώρα σε βολεύει, πχ. 20:30; 21:30; 22:30; (πιο μετά μάλλον θα είναι αργά).

Επίσης η συνάντηση δεν είναι ετήσια. Είναι μια από τις συνηθισμένες μηνιαίες συναντήσεις που κάνουμε. Ίσως ακολουθήσει κι άλλη μια συνάντηση ανάμεσα Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά (θέμα υπό συζήτηση).

Όργανα προβλέπεται ή σχεδόν επιβάλλεται να φέρεις μιας και ο σκοπός των συναντήσεων αυτών είναι να σμίγουμε, να πίνουμε ένα κρασί, να τρώμε ένα μεζέ και φυσικά να ρίχνουμε και τις πενιές μας.

Σε ευχαριστώ alko101! Θα προσπαθήσω να έχω φτάσει μέχρι τις 20:30-21:00, θα φέρω μαζί μου και το μπουζούκι, ελπίζω να υπάρχουν και άλλοι οργανοπαίχτες διότι δεν είμαι συνηθισμένος να παίζω δημόσια, με πιάνει αμηχανία και ξεχνάω προσωρινά στίχους, εισαγωγές, τραγούδια κλπ.

κι εγώ κατά τις 9 θα έρθω. περικλή απ’ό,τι βλέπω στα βιντεάκια το έχεις με το παίξιμο και το τραγούδι, ειδικά στα δημοτικά!
για εισαγωγές και στίχους μην ανησυχείς, θα είμαστε αρκετοί και ο ένας συμπληρώνει τον άλλον.
νίκος