Τακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2013

Αρμενιστής, ναι, αλλά όχι δίπλα στις γραμμές του Ηλεκτρικού. Κοντά στο Μετροπόλιταν.

Σωστά. Κάτι θυμάμαι που ήταν σαν περίφραξη, όπως η γραμμές του ηλεκτρικού, αλλά ήταν μάλλον οι γραμμές της λεωφόρου Κηφισσού.

για τον αρμενιστή εννοείται πως είμαι μέσα, πρώτα απ’όλα! αλλά με έμπλεξες με μοσχάτο αντί για φάληρο… από τα υπόλοιπα, προσωπικά προτιμώ τα 6 αδέρφια. αν σκεφτώ κάτι καινούριο θα το καταθέσω.

Γεια σας από εμένα και συγγνώμη προκαταβολικά που χάθηκα, αλλά υποχρεώσεις … καταλαβαίνετε.

Όσον αφορά την ημερομηνία λοιπόν Παρασκευή 18/9 είναι μια χαρά. Όσον αφορά το μέρος “Αρμενιστής” (Φάληρο) και “Καντίνα” (Πέραμα) μου ακούγονται μια χαρά.

Κάτι καινούριο, έτσι για αλλαγή είναι το “Μήπως” στο Κερατσίνι, κοντά στην Ανάσταση (ενδεικτικές πληροφορίες εδώ) και μερικές φωτογραφίες από τον χώρο.

Φαντάζομαι, Αλέξανδρε, ότι το μαγαζί και κυρίως η γειτονιά δεν έχουν πρόβλημα να μαζευτούν κάμποσες γαϊδουροφωνάρες και όργανα και να το τραβήξουν κάπως αργά. Από τιμές / είδος φαγητού, πώς είναι;

Ειμαι μεσα για Παρασκευη 18/10…Επειδη θα ειναι η πρωτη μου μαζωξη δεν ξερω τα ηθη και τα εθιμα ωστε να προτεινω καποιο μαγαζι, παντως συμφωνω για Αρμενιστη επειδη εχω παει και μ’ αρεσει. Θα πρεπει να στειλω καποιο πμ για να μετρηθω ως ατομο?

Κε Νίκο, από τιμές θα έλεγα πως δεν είναι τίποτα τραβηγμένο. Άλλωστε το link που έδωσα παραπάνω, μπορείτε να δείτε και ενδεικτικές κριτικές από ανθρώπους που το έχουν επισκευτεί στο παρελθόν. Όσο για το θέμα ώρας, φαντάζομαι δεν θα υπάρξει πρόβλημα (εάν φανταστεί κανείς ότι κάθε Κυριακή μεσημέρι πέρισυ το χειμώνα είχε εκεί κάποια παιδιά που έπαιζαν λαϊκά-ρεμπέτικα). Αλλά και πάλι και αυτό το θέμα λύνεται εύκολα … με ένα τηλεφώνημα. Δεν ξέρω εάν έχει παρευρεθεί ποτέ κάποιος άλλος από εδώ σε αυτό το μαγαζάκι (εκτός εμού) ώστε να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη; Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι απλά άλλη μια πρόταση.

διάβασα τις κριτικές και φάνηκαν καλές, ιδιαίτερα στο φαγητό και στο κλίμα. οι τιμές όμως ίσως τσιμπημένες, ιδιαίτερα για την περιοχή και το βαλάντιο πολλών από μας. δεν θα είχα πρόβλημα να το δοκιμάσουμε πάντως, ευχαρίστως μάλιστα (θα έρθω αργά και φαγωμένος, χεχεχε).

εξάλλου έχουμε φάει και μεγαλύτερες φόλες σε μαζώξεις… τουλάχιστον τον αλέξανδρο που το προτείνει τον ξέρουμε, όχι σαν εκείνο στον πειραιά πριν κάτι χρόνια!

Μην ξεχνάμε ότι ισχύει ακόμα η πρότασή μου του #1217. Να περιμένουμε μέχρι Κυριακή βράδυ; Καλά δεν είναι; Για το χώρο, θα τα βρούμε φαντάζομαι. Κατά πάσαν πιθανότητα πάντως θα μαζευτούμε Παρασκευή 18.

Ναι, πιστεύω πως είναι καλά σαν καταληκτική ημερομηνία

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Προτάσεις γίνονται και μέρη γνωστά υπάρχουν αρκετά, όπου ήδη γνωρίζουμε τι γίνεται (και από παλαιότερες συναντήσεις)! Αρκεί να μαζευτούμε εμείς μεταξύ μας!!!

Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω. Άλλη μια ψήφος από εμένα για την ημερομηνία αυτή λοιπόν!

Ο Αρμενιστής απ’ όσο ξέρω έχει κλείσει…:106: Μόλις το επιβεβαιώσω θα σας πω.

τί κρίμα…πολύ δυνατές στιγμές σ’αυτόν τον χώρο…

Δεν το ήξερα. Μου το είπε και ο Θανάσης (than) ότι έκλεισε.

Κρίμα, πραγματικά… Πάμε έξη αδέρφια; Πέτρο, θα σου φτιάξω τακόσφηνα να μη φεύγει ούτε νταλίκα!

Εάν πάμε κε Νίκο και μία για εμένα. Γιατί απ’ όσο κατάλαβα μιλάμε για μεγάλη ανηφοριά!!

Νίκο σε βλέπω να σου βγαίνει η πίστη να φτιάχνεις τακόσφηνες μέχρι τις 18 του μηνού. Φτιάξε και μία για τον liga rosa, που θα του χρειαστεί, αφού θα έρθει αργά και φαγωμένος. Τρεις μέχρι στιγμής. Τη δικιά μου από παλίσανδρο, γιατί είναι και βαρύ το μηχανάκι.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:41 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:41 —

Και μια μικρή για το Θανάση. Τέσσερις.

Και θα πρέπει να βρώ και κάποιον τρόπο, με αλυσσιδούλα κλπ. ώστε να σφίγγει πάνω στο λάστιχο, να μην την κλέβουν (π.χ. για το τζάκι)…

Ασε, θα κάνω τα πειράματά μου και μετά, θα το πατεντάρω. Θα πρέπει να πάτε στο “Τακόσφηνες Ο Νίκος – εργασία εγγυημένη”, που θα ανοίξω, να το αγοράσετε. Μέχρι τότε, όλο και κάποιο παλιοπάπουτσο θα βρεθεί, άσε που υπάρχουν και ρείθρα…

(Αν και θα βγω λίγο εκτός θέματος)
Πάντως με τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν σήμερα και εάν λάβουμε υπόψιν το πενιχρό επίδομα θέρμανσης που δίδεται από την πολιτεία, αυτό δεν πρέπει να το αποκλείετε ως πιθανό γεγονός.

(και πάλι εντός θέματος τώρα)
Άρα όπως αντιλαμβάνομαι βάζουμε πλώρη λίγο λίγο προς Ζωγράφου μεριά; Εάν υπερψηφιστεί, κάποιος από τους πιο παλιούς που έχει ξαναπάει ας δώσει λεπτομέριες.

6 αδέρφια: λεωφόρος παπάγου 126, ψηλά-ψηλά, γωνιακό υπόγειο δεξιά. λίγο μετά τη πλατεία γαρδένιας -κοντά στο τέλος της παπάγου. αν θυμάμαι καλά.

οδηγίες παρκαρίσματος προς μηχανόβιους: σε ανηφοριά ψάχνεις κάθετο δρόμο με μικρότερη κλίση. αλλιώς η μηχανή κάθετα στο δρόμο και το σταντ προς την κατηφόρα, αν είναι πολύ μεγάλη η κλίση (πχ 6 αδέρφια) με την μούρη προς την ανηφόρα. βάζετε και ταχύτητα να μην τσουλήσει, μόνο μην την ξεχάσετε στην εκκίνηση.
οδηγίες για αυτοκινούμενους: παρκάρισμα δεν έχει στου ζωγράφου, πάρτε λεωφορείο και ταξί -γλιτώνετε και το αλκοτέστ.
οδηγίες προς βιομήχανους (το αντίθετο των μηχανόβιων): παίρνετε το ελικόπτερο και προσγειώνεστε στο πάρκο ελευθερίας, όλο και κάτι θα έχει το μέγαρο. κάντε και το σταυρό σας στη μνήμη του τσαούς.

χαχα, πόσο Θεός μπορεί να είσαι ρε φίλε;;;;

Παιδιά καλά να περάσετε, εμείς οι επαγγελματίες (πανάθεμά μας…) πάλι δεν θα είμαστε εκεί…την επόμενη φορά!