Τακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2011

Συμφωνώ απόλυτα. Με αυτά που περνάμε αυτή την εποχή είναι μια ανάσα ζωής,οι μουσικές στιγμές!!!

Από τα ονόματα που μου είπαν ότι θάρθουν, πιστεύω ότι μάλλον θα αποκτήσουμε νέα μέλη. Είναι δικοί μας, εννοώ μουσικά. Δεν νομίζω ότι θα χουμε τέτοιο πρόβλημα. Πάντως, έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη για αυτά που λέτε και το κοντρόλ θα’ναι δικό μας. Μη στενοχωριέστε.

Νικήτα, δύο είναι τα κυρίως προβλήματα των μαζώξεών μας. Πρώτον, αν μαζευτούμε πάρα πολλοί οργανοπαίκτες σε κλειστό χώρο (χειμώνα), εύκολα δημιουργείται βαβούρα. Όμως, αν θέλεις, αυτό είναι ένα από τα θετικά μας, αφού δεν βρισκόμαστε μαζί ούτε για πρόβα, ούτε για να ευχαριστήσουμε κάποιο κοινό που πληρώνει και έχει απαιτήσεις. Για το κέφι μας ερχόμαστε και το κέφι μας θα κάνουμε και ως τώρα, δεν είχαμε σοβαρό πρόβλημα από την παρουσία υπερβολικά πολλών οργάνων που δεν είναι δεμένα μεταξύ τους.

Βέβαια, αυτή η τελευταία φράση ανοίγει το δεύτερο θέμα προβλημάτων: το κέφι μας πρέπει να το κάνουμε λαμβάνοντας υπόψη, ο καθένας για τον εαυτό του, ότι δεν είμαστε μόνο εμείς εδώ. Όλοι θέλουν να συμβάλλουν, όλοι ουσιαστικά θέλουν και να προβληθούν, ανθρώπινο είναι. Αν συνειδητοποιήσουμε ότι υπάρχουν και άλλοι, τα πράγματα συνήθως εξελίσσονται με πολύ ωραίο τρόπο.

Μετά από αρκετά χρόνια που μαζευόμαστε, σχετικά συχνά, η παρέα από το φόρουμ και οι φίλοι μας, έχουμε γίνει μία δεμένη παρέα που ξέρουμε ο ένας τον άλλον και ξέρουμε περίπου τις δυνατότητες αλλά και το ρεπερτόριο του καθενός μας. Έχει όμως συμβεί, και όχι μία μοναδική φορά, κάποιος ή κάποιοι να “μονοπωλήσουν” την κατάσταση σε βαθμό που μπορεί να φέρει δυσφορία. Επομένως, πρέπει σίγουρα να θυμόμαστε ότι μαζευόμαστε για μας και τους φίλους μας. Αν βρεθεί κάποιος ή κάποιοι που θεωρήσουν ότι βρέθηκε ακροατήριο κατάλληλο για αυτούς και το παρακάνουν, πρέπει να επέμβουμε. Δεν είναι “ανοιχτή μάζωξη” όποιου μαζεύονται απ’ όλη την Αθήνα όσοι απλά παίζουν ένα όργανο και έμαθαν για αυτήν από κάπου έξω από το φόρουμ, είναι μάζωξη του φόρουμ και των φίλων μας. Αυτό πρέπει να γνωστοποιηθεί σε όλους τους εμπλεκόμενους με την οργάνωση της βραδυάς.

Ελπίζω και εγώ, όπως και ο Μάνος και όλοι μας, ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και πάντα χαιρόμαστε όταν μπορούμε να κάνουμε καινούργιους φίλους.

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα! Κατ΄αρχήν είναι θέμα καλής συμπεριφοράς σε μιά παρέα! Γι αυτό και όποιος νομίζει ότι κάποιος μονοπωλεί “το βήμα” ή πολύ απλά θέλει να ακούσει και τραγούδια άλλων συνθετών (ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ!! τις οποίες θεωρώ δεδομένες αφού κουβεντιάζουμε καθημερινά σε “ρεμπέτικο” φόρουμ..) δεν έχει παρά να το πει, ή να ξεκινήσει να παίζει την προτίμησή του μετά το τέλος ενός κομματιού (χωρίς να ξενερώνει τους υπόλοιπους…)! Μέχρι τώρα δεν είχαμε “κακομαθημένα παιδάκια” που θέλουν ντε και καλά το δικό τους! Όλοι παίζουν και τραγουδάμε όλοι μαζί ή με τη σειρά, σεβόμαστε και τις αξίες και τους μερακλήδες και το κοινό διαμορφώνει κάθε φορά προς τα πού γέρνει η ζυγαριά χωρίς να κρατάμε μπακαλοτέφτερα! Απ΄την άλλη, για μένα, σεβαστές ΣΑΦΩΣ είναι και οι προτιμήσεις των οργανοπαικτών που παίζουν για το κέφι τους και για την παρέα και δεν πρέπει να είμαστε πιεστικοί ή φορτικοί μαζί τους! Από την εμπειρία μου έχω δει ότι διαμορφώνονται “άτυπα” δύο τάσεις, ως προς το ρεπερτόριο: Πολλοί γουστάρουν περισσότερο το προπολεμικό ρεμπέτικο και άλλοι το μεταπολεμικό και το λεγόμενο “λαικό” ( να μην αναλύσουμε τώρα- ξανά- τους ορισμούς…!!).
Νομίζω ότι εκπροσωπούνται και οι δύο τάσεις ισότιμα κάθε φορά και ίσως λίγο να γέρνει η ζυγαριά σ αυτά που δεν πολυακούγονται σε ΜΜΕ, ταβέρνες κλπ. Γκρινιάρη Νικήτα, την Πέμπτη θα μας πεις ποιο τραγούδι (και από ποιον) θέλεις για να σου το αφιερώσουμε…:063::slight_smile: Είμαι σίγουρη ότι και τη Πέμπτη θα περάσουμε υπέροχα όπως κάθε φορά!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιον που προσπαθεί να βάλει τα πράγματα στη θέση τους (έστω και εσφαλμένα πιθανόν κατα την άποψή σας) τον λέτε γκρινιάρη. Πήγα σε μάζωξη όπου έπαιζε ο Χ “ονομα”, η ερώτηση μεταξύ των σμφορουμιτών ήταν: Ποιός είναι αυτός, είναι μέλος του φόρουμ, πότε θα σταματήσει; Μόλις σταμάτησε διαλύθηκε η μάζωξη. Που κέφι για πενιά. Στην ίδια μάζωξη ζήτησα από δεινό παίχτη συμφορουμίτη να μπεί στο παιχνίδι μπας και δια της πλαγίας κάνομε κέφι, και μου είπε: ασε…ακούω. Το φέσι είχε φτάσει στ’ αυτιά. Φαινόταν στα πρόσωπα των περισοτέρων η πικρή γεύση που μας έμεινε. Αν αυτό μας αρέσει ο.κ., αν όχι κάτι πρέπει να κάνομε. Προσωπικά δεν μου αρέσει το φέσι κι όσο έχω τη δυνατότητα θα το λέω.
Νίκο Πολίτη, είσαι από αυτούς που χαίρομαι να σε ακούω να παίζεις (για το ξεχωριστό παίξιμό σου) και το ξέρεις θαρώ. Σε μια μάζωξη που δεν είχες σταυρώσει πενιά, όταν σε παρότρυνα, η γκριμάτσα σου τα έλεγε όλα. Νομίζω πως έφυγες χωρίς να βγάλεις το όργανο από τη θήκη λόγω των συνθηκών που επικρατούσαν.
Με λίγα λόγια όχι τα άγρια να διώξουν τα ήμερα αλλά τα άγρια να ενσωματωθούν και να ημερέψουν.-
Εύχομαι να περάσομε καλά.
Αυτός που λέει το τραγούδι μου, όπως πληροφορήθηκα, έσπασε το πόδι του κι είναι γυψαρισμένος. Περαστικά Σπύροοοοοοοο.

Έχω την εντύπωση, ότι η Πέλη χαριτολογώντας και έχοντας το θάρρος μαζί σου σε αποκάλεσε γκρινιάρη, θέλοντας να αμβλύνει τις εντυπώσεις. Δεν αντιλέγω ότι έχουν συμβεί μερικές φορές, αυτά που περιγράφεις. Αλλά δε θα σκάσουμε κιόλας. Ούτε είναι σωστό πιστεύω να δημιουργήσουμε θέμα σε μια τέτοια περίπτωση, γιατί δε νομίζω ότι θα καλυτερέψει μια ήδη βαριά ατμόσφαιρα, αν αρχίσουμε και τις διενέξεις. Προσωπικά αν δε μου αρέσει το κλίμα, την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια. Το έχω κάνει κάνα δυο φορές για να είμαι ειλικρινής. Αλλά στις υπόλοιπες μαζώξεις έχω περάσει πολύ όμορφα, ασχέτως αν έχω βγάλει το όργανο από τη θήκη (που συνήθως βγαίνει πρώτο).
Κι εγώ χαίρομαι ν’ ακούω το Νίκο τον Πολίτη στα Βαμβακάρικα τραγούδια αλλά δε μου αρέσουν τα σμυρνέϊκα και τα πολίτικα (γενικώς, όχι όπως τα λέει ο Νίκος). Αρέσουν όμως σε άλλους. Τι να κάνω? Να του πω να μη λέει σμυρνέϊκα? Με ποιο δικαίωμα?

Για να μην επαναλάβω τα ίδια που είπαν ο Νίκος και η Πέλη, λέω μόνο, ότι όπως έχω βρεθεί με το Νίκο, έχω βρεθεί και με το Θανάση (than Τσιτσάνης master), μέσα από τις συναντήσεις του φόρουμ, αλλά και με τον Βίκτωρα (vik) και την Κατερίνα, τον Βαγγέλη (anemos) και την Ελένη (tornos) μέσα από το φόρουμ, που βρισκόμαστε και παίζουμε και γουστάρουμε και αυτό το θετικό είναι που κρατάω, από το κεφάλαιο “Τακτικές μαζώξεις”.

Όταν αρχίσει και παίζει κάποιος δε ξέρεις πότε θα έχει την ευγενή καλοσύνη να παραχωρήσει τη σειρά σε κάποιους άλλους συμφορουμίτες. Αν έχει τη γενική αποδοχή (και αυτό φαίνεται από το χειροκρότημα) συνεχίζει. Αν πάρει αντί χειροκροτήματος παγερή αδιαφορία, πιστεύω ότι θα αλλάξει το τροπάρι. Επομένως εξαρτάται από την πλειοψηφία …

Στις τακτικές μαζώξεις μας λίγο ή πολύ έχουν παίξει μαζί μας ή, λίγο αργότερα, μόνοι τους για να τους ακούσουμε (ή και τα δύο) επαγγελματίες μουσικοί -μέλη του φόρουμ ή μη- όπως ο Νώε, ο Γκούμας, ο Σκορδίλης, ο Αλκης ο Μαύρος, ο Δημητριανάκης, ο Κουτρουμάνος, ο Κώστας ο Τσεκούρας κ.α που σίγουρα ξεχνάω αλλά και πολλά μέλη του φόρουμ που ενώ δεν είναι “ονόματα” είναι δυνατοί επαγγελματίες μουσικοί (tsitsibidas, Stefanakos…). Μπορεί σε κάποιες μαζώξεις η κατάσταση να μην ήταν “ισορροπημένη”, δηλαδή κάποιοι να μην μπορούσαν να ακολουθήσουν την “ορχήστρα”, αλλά εκ των πραγμάτων, δεν έχουμε όλοι το ίδιο ρεπερτόριο, επίπεδο, αισθητική κτλ. Το νόημα είναι να είμαστε όλοι μαζί, δεν πρέπει να γίνεται διαχωρισμός σε επαγγελματίες, καλούς ή κακούς κτλ. Νομίζω το σημαντικό είναι να διασφαλίζεται η παρεΐστικη ατμόσφαιρα και ο αλληλοσεβασμός. Όλοι καλοδεχούμενοι από μένα!

ΥΓ: Καλά να τα περάσουμε αύριο (90% θα σας έρθω κι εγώ)

Έχω κάποιες επιφυλάξεις γιατί κάποιες φορές από “ευγένεια” δεν λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη ταγάρι.

.

Δεν αναφέρομαι σε κανέναν από αυτούς._

Ακριβώς.

Φίλοι μου, δυστυχώς"πάει" ο Σκορδίλης. Τον χάσαμε προχθές. Μάλλον ψάχνει κάπου για τον Παπάζογλου, τον Σιδηρόπουλο, τον Μάνο Χατζιδάκι…

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ
Η πρόσβαση είναι εύκολη από την παλιά παραλιακή: Ιππόδρομος – Τζιτζιφιές - Πειραιάς.
Από την παλιά παραλιακή, με κατεύθυνση από Τζιτζιφιές προς Πειραιά, στρίβουμε δεξιά στο Μοσχάτο στην οδό Χρυσοστόμου Σμύρνης. Η οδός Χρυσοστόμου Σμύρνης είναι ο κεντρικός δρόμος που πηγαίνει από την παλιά παραλιακή κατευθείαν πρός Λαχαναγορά (πριν περάσουμε κάτω από την Ε/Ο Αθηνών - Λαμίας) και είναι σε απόσταση 560 μέτρων από την οδό Θησέως (Καλλιθέα), με κατεύθυνση τον Πειραιά.
Κινούμενοι επί της Χρυσοστόμου Σμύρνης και μετά από 910 μέτρα από την παραλιακή, είναι αριστερά μας η οδός Θερμοπυλών. Αν μετρήσετε σωστά, είναι ο 11ος δρόμος αριστερά. Θερμοπυλών 49 είναι το “εν Μοσχάτω”. Η απόσταση του μαγαζιού από την Χρυσοστόμου Σμύρνης είναι 100 μέτρα και είναι επί της κεντρικής πλατείας του Μοσχάτου, στην Βόρεια πλευρά της, απέναντι απο την εκκλησία.
Αν πηγαίνετε από Πειραιά προς Τζιτζιφιές, κινούμενοι στην παλιά παραλιακή πάντα, στρίβετε αριστερά στο φανάρι της οδού Χρυσοστόμου Σμύρνης (550μ μετά που θα περάσετε κάτω από την Ε/Ο Αθηνών - Λαμίας). Μετά ξέρετε.
Από την οδό Πειραιώς, στρίβουμε προς Μοσχάτο, απέναντι από την Λαχαναγορά, ανεβαίνουμε την γέφυρα πάνω από τον Ηλεκτρικό, και στο φανάρι στρίβουμε δεξιά. Μετά, στον τρίτο δρόμο στρίβουμε αριστερά, Στρατηγού Μακρυγιάννη, προς Πειραιά (έχει ταμπέλες που δείχνουν κατεύθυνση).
Ο πρώτος δρόμος που θα συναντήσετε είναι η Θερμοπυλών. Αριστερά είναι η κεντρική πλατεία. Αριστερά είναι και το μαγαζί. Παρκάρετε και έρχεστε.
Τηλέφωνο για περίπτωση δυσκολίας: “Εν Μοσχάτω” 210-4828810

http://maps.google.com/maps?q=++++Thermopilon+49+Moschato+++++18345+Athens,+Greece&hl=el&ie=UTF8&sll=37.0625,-95.677068&sspn=48.019527,79.013672&vpsrc=0&hnear=Θερμοπυλών+49,+Μοσχάτο+18345,+Αθήνα,+Ελλάς&t=h&z=16

Φίλε Πέτρο, πρέπει να μου δείξεις πώς το κάνουμε αυτό, γιατί όσες φορές το δοκίμασα, δεν τα κατάφερα…
Παρ’ ότι gadgetακιας, κάπου κολλάω.

Από το google maps κοπιάρεις το λινκ που σου δίνει (έχει μια αλυσιδίτσα) και το κολάς εδώ.

από τις ωραίες μαζώξεις, κι ας τελείωσε νωρίς -ούτε καν ξημερώσαμε! ένας κι ένας οι συμμετέχοντες, επιτέλους καλή συννενόηση ανάμεσα στα όργανα, παίξαμε και κάποια κομμάτια που δεν παίζουμε συχνά… για το φαΐ κλπ ας πεί κάποιος που ήρθε στην ώρα του.

Αυτά τα κομμάτια που δεν παίζετε συχνά πολύ μ’αρέσανε!:)Μπράβο σε όλους σας, πολύ όμορφη βραδια η χθεσινή!:110:

Δυστυχώς το ΖΟΟΜ ξέμεινε από μπαταρία στο τέλος της συνάντησης περίπου (άτιμες επαναφορτιζόμενες) και δεν έκλεισε σωστά το αρχείο της ηχογράφησης, με αποτέλεσμα να καταστραφεί και να μη μπορώ να το ανακτήσω. Δε θα έχουμε όλα τα ηχητικά ντοκουμέντα δυστυχώς αυτή τη φορά (τουλάχιστον από εμένα), παρά μόνον αποσπάσματα από βίντεο. Ανεβάζω τώρα στο youtube, ότι τράβηξα με την κάμερα. Ελπίζω να ανεβάσουν και άλλοι συμφορουμίτες, που είδα να τραβάνε. Ελπίζω να δούμε και το Happy birthday σε 3 γλώσσες.

Μπράβο ρε παιδιά, πάντα τέτοια, όλα ήταν τέλεια, νομίζω πως όλοι φύγαμε με χαμόγελο.
Εκτός από τους φοβερούς μουσικούς να τονίσω από την πλευρά μου την καταπληκτική φωνή της Ανατολής, που εργάζεται στο ΕΝ ΜΟΣΧΑΤΩ και μας μάγεψε. Προσωπικά είχα πάρα πολύ καιρό να ακούσω τέτοια γυναικεία φωνή!

Παναγιωτακό Junior για σένα!

//youtu.be/Y8c8YwD8uN4

//youtu.be/PYrn6Ml97SU

//youtu.be/O954vxEs040

//youtu.be/9P10B7utvUA

//youtu.be/SEjSN-_p1qE

//youtu.be/etc4kfjyRwY

//youtu.be/z7kwWrnT50k

//youtu.be/y48HPjx3H1s

//youtu.be/UtExiSh9QyY

Μπράβο!Ομορφα πράματα!