Τακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2011

Καλησπέρα στην παρέα, χρόνια και ζαμάνια.
Φίλε Νίκο από την μία φορά που έχω πάει στο Μαρκόπουλο, σαν μικρό μου φαίνεται. Θα μας χωρέσει; Όσο για το Εν Μοσχάτω έχω ακούσει κολακευτικά σχόλια.

Ε, να πάμε λοιπόν Πέμπτη 10/11 στο Εν Μοσχάτω, να τελειώνουμε; Και το κρίμα στο λαιμό σου, Μάνο;

Έχει και την παρακάτω πρόταση, που μας βολεύει πιστεύω, για να μην έχουμε τα προβλήματα που αναφέρει πιό πάνω ο Νικήτας. Βέβαια είναι χωρίς τα ποτά, αλλά πόσα να πιούμε? (Εδώ γελάμε???)

MENU 4 ΑΤΟΜΩΝ - ΠΡΟΤΑΣΗ - ΠΡΟΚΛΗΣΗ … ΜΟΝΟ 8€ / άτομο - Μια ποικιλία κρεάτων με μπιφτέκια, λουκάνικα, κεμπάπ, πανσέτες, φιλέτο κοτόπουλο, ψητά λαχανικά, πατάτες τηγανητές, ψητές πίτες και τζατζίκι. - Μια χωριάτικη κυκλαδίτικη σαλάτα με μυζήθρα και κάπαρη - Δύο (2) κρητικές πίτες - μία σφακιανή με μυζήθρα και μία μαραθόπιτα - Μία μερίδα κολοκυθοκεφτέδες

Η σελίδα του στο Facebook είναι:
http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100002076219118

Συμφωνούμε λοιπόν για το “Εν Μοσχάτω”, στην πλατεία του Μοσχάτου, 10/11, ώρα 2030-2100 να έχουμε μαζευτεί…, για να αρχίσουμε το παίξιμο κατά τις 2200 2230… Ο Μάνος που θα κανονίσει με το μαγαζί, μπορεί να παίρνει και τα πμ για τις συμμετοχές ώστε να ενημερώσει το μαγαζί για τα άτομα που θα πάμε??

Αχ αυτές οι Πέμπτες βράδυ είναι θάνατος βρε παιδιά…δεν αντέχω άλλο ξενύχτι καθημερινής…μου φτάνει ο γιός στο σπίτι…καλά να περάσετε…!:089:

Να αρχίσουμε νωρίς, να τελειώσουμε νωρίς (Θα κοιμηθώ νωρίς, θα σηκωθώ νωρίς, θα ξεκινήσω νωρίς και θα παρκάρω νωρίς…)
Επίσης, στις 16/11 η Μαριώ τραγουδά εκεί μαζί με τον Τάσο Γιαννούση και τον Γιάννη Δάφνο.

Για την μάζωξη της Πέμπτης 10/11, “όσοι πιστοί προσέλθετε”. Στείλτε μου προσωπικό μήνυμα με τα άτομα που θέλει ο καθένας, για να κάνω την ανάλογη κράτηση. Μη καθυστερήσετε για να μπορέσω να το οργανώσω όσο γίνεται καλύτερα.

Άντε να μαζευόμαστε γιατί μάλλον του χρόνου θα ξαναμαζευτούμε ! (τον Δεκέμβρη, λόγω γιορτών, συνήθως δε μαζευόμαστε…). Μάνο δώσε πληροφορίες πρόσβασης (αν γίνεται και χάρτη…). Μία φορά που έχω πάει δεν είχαμε πρόβλημα παρκιν. Το φαγητό ήταν καλό και βέβαια πολύ καλές τιμές (κάτι που τώρα με την κρίση μας απασχολεί όλους!).

Η διεύθυνση είναι Θερμοπυλών 49, στην κεντρική πλατεία Μοσχάτου.
Θα κοιτάξω να ανεβάσω και χάρτη από το Google. Πιστεύω ότι Πέμπτη, μετά τις 8.00’ και με τέτοια κατάσταση, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στάθμευσης.

Μη ξεχνάτε να στέλνετε πμ στον Μάνο για συμμετοχές, γιατί πρέπει να ενημερώσει την ταβέρνα, μη το αφήνετε για τελευταία μέρα γιατί θα ακυρωθεί η μάζωξη (μέχρι τώρα έχουμε μόνο 5-6 συμμετοχές…)!

Λογικά εκτός απροόπτου θα έρθω και εγώ. Αλλά δεν στέλνω ακόμα στο Μάνο γιατί δεν το έχω φιξάρει

γεια σου ρε γιώργη! μπορεί να τα πούμε αργάμισι όπως πάντα, γιαυτό κι εγώ δεν δηλώνω επίσημα συμμετοχή. ελπίζω να ιδωθούμε, θα φέρω και το μπουζουκάκι που έχω στην αγγελία.

Αν αντι για Πέμπτη ήταν Παρασκευή, θα ερχόμουν και γώ.

Άντε βρε φιλαράκια, συμφορουμίτες, δηλώστε συμμετοχή για την μάζωξη στο “Εν Μοσχάτω” την Πέμπτη 10/11/2011.
Να ξαναπούμε ότι το κάνουμε Πέμπτη, για να μπορούν να έρθουν και συμφορουμίτες που είναι επαγγελματίες μουσικοί και δεν μπορούν να έρθουν Παρασκευή (για Σάββατο βέβαια δεν το συζητούμε).
Έχουν επίσης ειδοποιήσει ότι θάρθουν και άλλοι φίλοι, μουσικοί, που το έμαθαν και τους άρεσε η ιδέα να συμμετάσχουν. Θα γίνει καλή παρέα πιστεύω.
Πάντως, μιάς και είναι της μοδας, προτείνω να κάνουμε ένα δημοψήφισμα (!!!) αν θέλετε να κάνουμε τις μαζώξεις καθημερινή (Τετάρτη ή Πέμπτη) ή Παρασκευή. Να δούμε τελικά, πόσοι μπορούν να έρθουν Παρασκευή, μήπως το επόμενο το κάνουμε Παρασκευή!

Είχαμε πει, απ την αρχή που καθιερώσαμε τις μηνιαίες συναντήσεις μας, ότι η ημέρα δεν θα είναι σταθερή. Δηλ. κάποιες συναντήσεις θα γίνονται καθημερινές, για να μπορούν να έρχονται και οι φίλοι επαγγελματίες μουσικοί, κάποιες Παρασκευή , για τους εργαζόμενους τα πρωινά και άλλες Κυριακή μεσημέρι (το καλύτερο κατά την άποψή μου…) για όσους δουλεύουν και το Σάββατο ή …δεν αντέχουν το ξενύχτι! Το Σάββατο είναι δύσκολο (εκτός κι αν πάμε στην καντίνα ή γιατί όχι στην υπόγα που διάβασα πρόσφατα στο Κερατσίνι…αφού οι ταβέρνες έχουν τον δικό τους κόσμο). Το σκεπτικό μου ήταν, να μπορούν να έρχονται σταδιακά όλοι οι συμφορουμίτες μας (δε μπορεί, κάποια μέρα ή κάποια περιοχή θα τους βολεύει…) έτσι ώστε να γνωριζόμαστε σιγά σιγά μεταξύ μας, να σπάσουμε το απρόσωπο της ιντερνετικής επικοινωνίας, οι οργανοπαίκτες να “τακιμιάζουν” μεταξύ τους στα παιξίματα, και, ποιος ξέρει, όπως είχαμε κουβεντιάσει και στο παρελθόν, ίσως να κάνουμε και το δικό μας σχήμα (ή σχήματα…), να προωθήσουμε καλλιτεχνικές παρεμβάσεις σε φτωχογειτονιές ή σε εκδηλώσεις για το ρεμπέτικο ή για κοινοφελείς σκοπούς…
Ξέρω ότι για πολλούς ίσως αυτά να ακούγονται ανεδαφικά και πολύ φιλόδοξα, ήδη όμως έχει δημιουργηθεί ένας πυρήνας μουσικών του φόρουμ που και έχουν “τακιμιάσει” και έχουν προχωρήσει σε δημιουργικές συνεργασίες…Και το σπουδαιότερο, κάθε φορά που βρισκόμαστε, περνάμε καλύτερα από την προηγούμενη και γνωρίζουμε καινούριους φίλους που αγαπάνε το ρεμπέτικο -λαικό-παραδοσιακό τραγούδι όπως κι εμείς!

Θα γίνει η μάζωξη τελικά τη Πέμπτη;

Ναι, θα γίνει και συμμετοχές στέλνουμε με πμ στον manosf.

ετσι ακριβως οπως τα λες.

επιδοκιμαζω.

ας ειναι καλα το φορουμ και οσα ατομα γνωρισα εδω και εξω. 4 χρονια μολις στην Αθηνα και ευθυς απο την αρχη με αγκαλιασαν και με δεχτηκαν παρεες, συνταυτιστηκα με ωραιους ανθρωπους.

εχω να λεω πλεον οτι παρα τη δυσκολη εποχη , οταν τακιμιαζουμε ολοι μαζι με οργανα και φωνες, κρασια, μπυρες, τσιπουρα κλπ, νιωθω οτι εστω για λιγες ωρες ξεφευγω και ζω σε ενα παραλληλο συμπαν φυγης απο τη μαυριλα και καταχνια της καθημερινοτητας…

Φυσικά και θα γίνει. Μαζευόμαστε σιγά σιγά.
Όσον αφορά στο Δημοψήφισμα, δεν πιάνετε τις υψηλές πολιτικές νότες, δεν τις πιάνετε… (Χιούμορ - κοινώς- Πλάκα, κάνω)

Όσον αφορά στην “Υπόγα”, ίσως είναι η παλιά ταβέρνα του “Χάιδου”, μιά πολύ γνωστή και καλή παλιά ταβέρνα, με εξαιρετικό φαγητό (Ο Πεθερός μου πήγαινε συχνά. Αυτό για μένα σημαίνει ότι ήταν πολύ καλή)
Ελπίζω να είναι αντάξια η καινούργια προσπάθεια. Θα το τσεκάρουμε συντόμως.

Αν οι άλλοι φίλοι ενσωματωθούν στην παρέα μας (την παρέα του ρεμπέτικου φόρουμ εννοώ, για αυτή την παρέα κάνομε τις μαζώξεις αυτού του τύπου), έχει καλώς. Αν όμως “οι άλλοι” μονοπωλήσουν, επιβάλουν ή ή ή τα δικά τους, θα έχομε πρόβλημα. Έχει συμβεί στο παρελθόν και υπήρξε κάποια δυσανασχέτηση από συμφορουμίτες, μεταξύ των οποίων κι εγώ. Θα πρέπει νομίζω να γίνει σαφές στον ιδιοκτήτη πως έχομε τον κύριο και βασικό λόγο στο ποιός και τι θα παίζει κι όποιος θέλει και μπορεί ας ακολουθεί. Αν ρίξετε μια ματιά στο facebook του “εν Μοσχάτο”, μάλον θα δικαιολογήσετε αυτά που γράφω, αν όχι πάλι ο.κ.

Αυτά ακριβώς ενοοώ Πέλη (συγνώμη για τις μικροπαρεμβάσεις μου στο κείμενό σου) πρέπει να διαφυλάξομε αλλά και δεν πρέπει να φύγει από τη μάζωξη κανένας συμφορουμίτης, που θα ήθελε βέβαια, χωρίς να σταυρώσει πενιά. Να μη ξαναβρεθεί συμφορουμίτης να μου απαντήσει… "άσε…ακούω, ή …παίζει το μονότερμα ή ή ή…-