Ταβέρνες (2004 - 2005)

Παιδιά καμιά καλή ταβέρνα ξέρετε;

Διευκρίνησε πόλη να “ρίξουμε” προτάσεις… Υπάρχει και αντίστοιχο thread (Κομπανίες και Στέκια) όπου πρέπει να θέσεις το ερώτημα αλλά και να δεις παλιότερα postings

γιώργος

Προς μεριά ΟΑΚΑ θα με ενδιέφερε και εμένα καμιά συμβουλή…

Υ.Γ. Πάω να κοιτάξω και στο άλλο thread…

Πήγαινε στην καντίνα του ταεκβοντο…

Στην περιοχή που λες δεν πρόκειται να βρεις ταβέρνες με ρεμπέτικο…

Στην πλατεία του Ψυρρή την πλατεία Ηρώων παίζουν αυθεντικά ρεμπέτικα, το μαγαζί λέγεται ‘Πλατεία Ηρώων’ και στην ‘Πρωτογένους’, πάλι Ψυρρή. Σε αυτά τα δύο δεν έχουν καλώδια και παίζουν ψαγμένα κομμάτια… Δεν είναι βέβαια ακριβώς ταβέρνες, αλλά μεζεδοπωλεία με τιμές τσιμπημένες λόγω Ψυρρή γι’ αυτό δεν είναι για πολλή μάσα. Ακούς όμως καλή μουσική. Αυτά για καθημερινές. Πέμπτη υπάρχει επίσης και η ‘Γη’ στην οδό Αλκαμένους και Ιουλιανού.

Τώρα Παρ-Σαβ έχει μερικά ακόμα διάσπαρτα στην Αθήνα.

Ρεμπετικα σε πολυ καλες επιλογες και εκτελεσεις
θα βρειτε και στον “ΟΝΤΑ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΣ”
Ομηρ.Σκυλιτση & Τζαβελλα - Πειραιας - απεναντι απο
το Καραισκακη (προς Καστελλα).
μπουζουκι : Μητσος Αναγνωστοπουλος
τραγουδι, τζουρας : Παναγιωτης Μπαρμπεριου
τραγουδι : Κωνσταντινα
& κιθαρα, μπαγλαμας, ακκορντεον
καθε Παρασκευη & Σαββατο,
την Κυριακη εχει αυθεντικα Μικρασιατικα με τον
Αλεκο Αραπακη (βιολι), Νικο Καρατασο (σαντουρι)
και την Κωνσταντινα
Κι εδω ισχυει οτι οι τιμες ειναι τσιμπημενες,
λογω του οτι το μαγαζι εχει και μια ιστορια
σαν ενα απο τα πρωτα με αυθεντικη Πολίτικη
κουζινα (πριν την ταινια)

Για οσους ερθουν ΧΑΝΙΑ ακολουθει παρακατω μικρος
οδηγος για τα υπαρχοντα Ρεμπετικα Στεκια :
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ομορφο στεκι με ναργιλε, μεζεδες και αραβικους καφεδες. Ο αργιλες ερχεται σε πολλες γευσεις τουμπεκι. Η κομπανιες ειναι αυτοσχεδιες χωρις να
υποσχονται κατι το πολυ ψαγμενο.
ΤΑΜΑΜ
Πολυ καλο μεζεδαδικο που το Σαββατο και την Κυριακη μεσημερι
εχει ρεμπετικα με τους :
Αναστασια Πετροπουλου : τραγουδι, μπαγλαμα
Νικο Κουκουλιτάκη : κιθαρα, τραγουδι
Βαίλη Παυλίδη : μπουζουκι
Ο Νικος εχει διατελεσει κιθαρα του Ιορδανη
-οπως και ο αδερφος του Δημητρης-
πριν χρονια επαιζε στο “Διπλοχορδο” και η Αναστασια ειναι μια
μαγγιωρα γυναικα και φωναρα. Λεει σε πρωτη
και μοναδικη εκτελεση το “Λουλεδάκι” αγνωστων
λοιπων στοιχειων.
ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ
Στα στενα της παλιας πολης και αυτο οπως το
προηγουμενο καθε Τεταρτη εχει Σμυρνεϊκα με
2μελη κομπανια. Καθε Πεμπτη κρητικα και
Παρ.- Σαβ. ρεμπετολαϊκα με το Νεκταριο Ψαρουδακη.
Ο Νεκταριος ωραιος μαγκας παιζει απ’ολα, για τις αλλες μερες δεν ξερω …
δεν εχω παει ακομα
ΠΟΡΤΕΣ
Και αυτο στην παλια πολη σε ανανεωμενο χωρο στην
οδο Πόρτου. Ρεμπετικα και λαϊκα με τους :
Λευτερη Σαρτζετάκη : μπουζουκι, τραγουδι
Γιωργο Καντεράκη : κιθαρα, τραγουδι
Το προγραμμα εχει και αρκετα λαϊκα, ο
Λευτερης ειναι εργατης του ρεμπετικου,
χρονια στα ρεμπεταδικα της Αθηνας
εμπειρος και ωραιος.
ΜΥΡΟΒΟΛΟΣ
Στην παλια πολη και αυτο το στεκι με πολυ καλους
μεζεδες και ενα 4μελες σχημα :
Κωστας Μαρκακης : μπουζουκι, τραγουδι
Βαγγελης Βαϊγκουσης : κιθαρα, τραγουδι
Ελεανα : τραγουδι
Γιωργος Πογιατζης : βιολι
Κι εδω εχουμε αρκετα λαϊκα, αλλα ο Κωστας παρότι
4χορδος ειναι ενα καλο μπουζουκι
με ρεμπετικες επιρροες απο Ιορδανη και πολυ σωστη φωνη.

Απο κει και περα σε ολες τις ταβερνες και μεζεδαδικα διαφημιζεται
“ρεμπετικα και λαϊκα” αλλα το εχουν σαν γαρνιτουρα …

Επισης η Αρετη Μπελλου που κανει την ειδικοτητα
της σαν γιατρος στα Χανια εμφανιζεται στη μουσικη σκηνη ΟΚΤΑΒΑ πραγμα που τους ανεβαζει αρκετα μια και ειναι μια μπαντα χωρις καποια συγκεκριμενη μουσικη κατευθυνση αλλα παιζουν στο πιο “ιν” στεκι της πολης.
Σποραδικα ρεμπετικα επισης θα ακουσετε στη μουσικη σκηνη ΜΥΘΩΔΙΑ
οπου θιασωτες του ειδους ειναι ο Γιαννης Μελαμπιανακης : μπουζουκι, τραγουδι
Βιργινια Ντοκάκη : τραγουδι
και μια πολυ καλη φωνη στα παραδοσιακα η Στελλα
Σειραγάκη.
Τελος τριχορδο μπουζουκακι παιζει και ο Αντωνης Μυλωνακης το ΜΑΪΣΤΡΑΛΙ στις Καλυβες και ο Νικος Μανιας (εκ Θεσσαλονικης) στα ΔΡΑΚΙΑΝΑ
στο ομωνυμο χωριο.
Να μην ξεχασω και το Γιαννη ΘΥΜΑΚΗ λαϊκο τραγουδιστη με καρριερα την δεκαετια '70 με ΑΚΗ ΠΑΝΟΥ, ΖΑΜΠΕΤΑ κλπ που παιζει κιθαρα
και τραγουδαει στο ΚΟΝΑΚΙ στην παλια πολη
και ενιοτε παιζει με ενα φοβερο τριχορδο του Ρεμουνδου.
Ο Γιαννης ειναι μια απο τις καλυτερες λαϊκες φωνες στην Ελλαδα σημερα στο στυλ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ, ΓΑΒΑΛΑΣ κλπ με απεριοριστο ρεπερτοριο και μεγαλη ιστορια !!
ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ !!

Ωστε στην πλατεία Ψυρρή έχει μαγαζιά που παίζουν ψαγμένα ρεμπέτικα ε;
Εχουν βάλει απέξω τσολιά με γκλίτσα (όπως στη Χασιά) για να μαντρώνει πελάτες ή ακόμα το 'χουν λάσκα;
Χίλιες φορές στην Κοκκίνου!

ΥΓ. Γιάννη παιδί μου, είσαι μικρούλης ακόμα για να απαντάς για τέσσερις συνοικίες (γύρω απ’ το ΟΑΚΑ) με ύφος γεροντόμαγκα που έχει πιει τρία πετρελαιοφόρα κρασί. Νέα Ιωνία, Ηράκλειο, Καλογρέζα, Μεταμόρφωση έχουν καμια 300ριά ταβέρνες, μερικές απ’ τις οποίες είναι εξαίρετες. Οσο για “ρεμπετάδικα” έχει λίγα (νομίζω τρία) που όμως είναι προτιμότερα απ’ τα μπουρδέλα του Ψυρρή. Καληνύχτα.

Κι άλλη γκρίνια (εγώ):
Ρε Γιώργο, ο “οντάς” είναι κανονικό πιασέκωλο και πολύ …δήθεν. Χώρια που μ’ εκνευρίζει αφάνταστα αυτή η κλωνοποίηση της Ρόζας (που το πιστεύει κιόλας!).
Κι είναι κρίμα γιατί εκεί παίζουν ζόρικοι μουσικοί όπως ο Αναγνωστόπουλος, ο Αραπάκης και ο Καρατάσος. Μάλιστα μέχρι πριν κάμποσο καιρό μαζί με τον Καρατάσο πήγαινε και ο Σαραγούδας.
Κρίμα…

ΥΓ. Πάντως άμα κατέβω Κρήτη θα βασιστώ στη γνώμη σου.

Φίλε Κυριακόπουλε, Πανταλέ

Από παλαιότερα postings μάζεψα τις παρακάτω ταβέρνες και στις στέλνω με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν έχω προσωπική άποψη. Επίσης, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το αν ο Τσομίδης και Κορακάκης παίζουν ακόμα στα μαγαζιά που αναφέρονται παρακάτω.
Συμπεριέλαβα και τις πρόσφατες του Λιάνου, αν και η πρόσφατη εμπειρεία που είχα από την περιοχή του Ψυρρή, στην ταβέρνα το “Σκόλιον” του Ντίνου Κωνσταντινίδη ήταν απογοητευτική.

Παλαιότεροι, θα προσθέσουν τις απόψεις τους.

Ισαάκ.

<table border=1><tr><td>ΠΙΚΟΣ ΒΕΝΕΤ</TD><TD>Ψυρρή</TD><TD>Ιορδάνης Τσομίδης;; </TD></TR><TR><TD>ΧΑΜΑΜ</TD><TD>Αν. Πετράλωνα</TD><TD>Βαγγελης Κορακάκης ;; </TD></TR><TR><TD>Τζιβαέρι</TD><TD>Καισαριανή</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Αιβαλιώτικο</TD><TD>Παγκράτι</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Μανδραγόρας</TD><TD>Σαρδέων 10</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Οντάς της Κωνσταντίνας</TD><TD>Πειραιάς</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Πλατεία Ηρώων</TD><TD>Ψυρρή</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Πρωτογένους</TD><TD>Ψυρρή</TD><TD> </TD></TR><TR><TD></td></tr></table>

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 10 Δεκέμβριος, 2004)

Αρη

Καταρχήν μιλήσα για ταβέρνες με φαγητό και μουσική ρεμπέτικο, όχι για ταβέρνες σκέτες ούτε για ρεμπετάδικα με ποτό. Για ταβέρνες υπάρχουν άπειρες σε κάθε τετραγωνικό μέτρο, και ειδικά στις περιοχές που λες ΧΩΡΙΣ όμως μουσική.

Εχεις πάει ποτε σε αυτά τα δύο μαγαζιά που λέω στου Ψυρρή; Ναι ρε Αρή παίζουν ψαγμένα κομμάτια. Λες και στο λέει κάποιος που δεν ακούει ρεμπέτικο… Στην Πλατεία Ηρώων παλιότερα έπαιζε ο Τατασόπουλος, ο Αλκης Μαύρος παίζει και τραγουδάει εκεί και γενικώς έχει πολύ καλούς μουσικούς σχετικούς με το είδος. Μάλλον θα πρέπει να περάσεις καμιά βόλτα και θα αλλάξεις γνώμη στο εγγυώμαι. Τώρα αν δε συμφωνείς με τη φιλοσοφία Ψυρρή, το ένα μαγαζί δίπλα στ’ άλλο, μαζική διασκέδαση, αυτό είναι άλλο… Και μένα δε μ’ αρέσει, αλλά εκεί φτάσαμε κύριοι! Η Αθήνα είναι γεμάτη συνοικίες και ωραία ταβερνάκια αλλά ρεμπέτικο καλό μεσοβδόμαδα να μπορείς να ακούσεις στου Ψυρρή μόνο.

Τα καλά είναι αλλού. Κοκκινιά, Δραπετσώνα, Κερατσίνι κλπ

ναι δε μας λες όμως ποια… με μουσική; Και εγω έχω ακούσει ότι στη Βολιβία έχει καλές ντομάτες.

Στη Δραπετσώνα και τις περιοχές που αναφέρεις δυστυχώς λίγοι ξέρουν πια την Τετράδα και τη μουσική ιστορία του Πειραιά - άμα παίξεις Καζαντζίδη είσαι μέσα…

φίλε Ισαάκ Ροδόπουλε το ΠΙΚΟΣ ΒΕΝΕΤ που αναφέρεις στο μήνυμά σου, δεν υπάρχει πια στου Ψυρρή, έκλεισε. Είναι Ν. Ερυθραία.

Γράφω και εγώ έναν συγκεντρωτικό με ταβέρνες/μεζεδοπωλεία που ξέρω στην Αθήνα και όπου μπορείς να ακούσεις ρεμπετιεν χωρίς ηλεκτρισμό

ΓΗ
Κάθε Πέμπτη και Παρασκευή. Βρίσκεται Ιουλιανού και Αλκαμένους προς το σταθμό Λαρίσης.

ΚΑΦΕ ΚΑΠΝΙΚΑΡΕΑ
Εκεί παίζουν μεσημέρια, Παρασκευή και Σάββατο θα τους βρείτε σίγουρα, μου φαίνεται παίζουν και άλλες μέρες. Στην εκκλησία της Καπνικαρέας δίπλα, στην οδό Ερμού (κι όμως!)

ΝΑΥΑΓΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ
Πέμπτη-Παρ-Σάββατο. Απέναντι από το Πολυτεχνείο οδός Στουρνάρη.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ
Καθημερινά. Στην πλατεία Ηρώων στου Ψυρρή.

ΠΡΩΤΟΓΕΝΟΥΣ
Πέμπτη-Παρ-Σαβ, Κυριακή μεσημέρι. Στην οδό Πρωτογένους, Ψυρρή.

ΜΠΕΡΝΤΕΣ
Παρασκευή-Σάββατο. Στην οδό Χαριλάου Τρικούπη στο κέντρο, νούμερο εκατόν κάτι… όπως ανεβαίνεις στο αριστερό σου χέρι, μετά το πασοκ.

ΚΟΤΑΡΟΥ
Καθημερινά. Εδώ δεν παίζουν μόνο ρεμπέτικα, ακούς και λαϊκά, αλλά έχει ωραία ατμόσφαιρα το μαγαζάκι, είναι υπόγειο. Αγίας Σοφίας 43 στον Κολωνό.

ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ
Παρ-Σαβ, Κυρ μεσημέρι και βράδυ. Στην πλατεία Θεάτρου κάτω από τη Βαρβάκειο Αγορά στην Αθηνάς.

ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ
Παρασκευή-Σάββατο. Στην οδό Ζωοδόχου Πηγής κοντά στη Σόλωνος, απέναντι από τις εκδόσεις Σαββάλα.

Για συμπληρώστε για την ίδια κατηγορία αν ξέρετε τίποτα…

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ylianos 11 Δεκέμβριος, 2004)

Αρη σχετικα με τον “ΟΝΤΑ” …
Ω της συμπτωσης (!!) χθες τους ειχε στην Μπήλιω
στην ΕΤ 1 …
Οντως οτι πιανει κ… ειναι γνωστο αλλα να σου πω κα το αλλο. Οταν ειχα παει πριν αρκετα χρονια στο παλιο -μεσ΄τον Πειραια- μας τον ειχε πιασει κανονικα την εποχη που τα αλλα μαγαζια ηταν φτηνα.
Τωρα τι να λεμε, ο καφες εχει παει ενα χιλιαρικο
και για να πας σε ενα ρεμπεταδικο με ποτο τρως
σφαλιαρα αγρια και δεν ακους και τιποτα της προκοπης !!
Τωρα ενταξει αυτη το παιζει καπως, δε νομιζω να ειναι τοσο χαζη και να το πιστευει… φωνη δεν εχει αλλα το γενικο φολκλορ νομιζω ειναι ανωδυνο.
Δεν το βλεπω σαν δηθεν. Οι αλλοι δηλαδη που παιζουν ρεγγε και ειναι απο τα Σουρμενα ειναι καλυτεροι ;;
Τελος παντων ενα καλο πηγα να κανω και το θαψαμε το μαγαζι …

Γιάννη Λιανέ,

Η λίστα σου ήταν ότι χρειαζόταν γιατί έχουμε στερέψει από καλά μαγαζάκια και θέλουμε να τα γυρίσουμε με την γυναίκα μου -τώρα στις γιορτές που θα έχουμε χρόνο.

Ευχαριστώ και θα σου στείλω εντυπώσεις μου,

Ισαάκ.

Παιδιά ποιός γνωρίζει γιά το «Χίλιες και δυό νύχτες» στου Ψυρρή;
Τις Δευτέρες παίζουν Μικρασιάτικα με Γιασεμή και Νίκο Σαραγούδα, Γιώργο Στογιώργη στο κανονάκι, Jaime Smith με βιολί και Γιώργο Αναγνωστόπουλο στα κρουστά.
Αληθεύει ότι παρουσιάζουν όμορφο πρόγραμμα που προσφέρεται και γιά μπουζουκοαποτοξίνωση;

Αγαπητοί Φίλοι, γειά σας.
Πάει καιρός που δεν είχα επαφή με το φόρουμ και πολλά έχουν αλλάξει.
Αναρρωτιέμαι αν τα παλιά μηνύματα υπάρχουν κάπου προσπελάσιμα. Αν όχι θα είναι μεγάλη απώλεια… Τόση γνώση και πληροφορίες να πάνε χαμένες.
Μια που μιλάμε για ταβέρνες, επισυνάπτω ένα αρχείο word σε μορφή zip, με ένα πίνακα όπου μπορείτε να καταχωρίσετε πληροφορίες για όσες ταβέρνες γνωρίζετε σε Αθήνα-Πειραιά και περίχωρα, Αττική γενικά, καθώς επίσης και για Θεσσαλονίκη (Συμπληρώνετε ανάλογα στην κορυφή της λίστας). Υπάρχουν στήλες για το όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο και αξιολογικός πίνακας 1-5 για τιμές και μουσική ποιότητα τους οποίους μπορείτε να συμπληρώσετε βάζοντας ένα τικ ή χ στο κάθε τετραγωνίδιο. Τα συμπληρωμένα αρχεία στείλτε τα στη διεύθνση damker@sch.gr. Εγώ θα κάνω παραβολή και συγχώνευση των διαφόρων πληροφοριτών και θα θέσω τα αποτελέσματα στη διάθεση του φόρουμ προς χρήση όλων.
Αναμένοντας τις πληροφορίες σας εύχομαι Καλή Χρονιά με Υγεία, Χαρά και Ευτυχία και ό,τι επιθυμείτε να σας εύρει.
Χρόνια Πολλά.
Δαμιανός

ΤΑΒΕΡΝΕΣ.zip http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/________-992.zip

Welcome back και επισήμος Δαμιανέ!

Βλέπω μπήκες δυναμικά… Πάντος απο τη δική μου γύρα στα ρεμπεταδικα της Αθήνας σε αυτό το μικρό διάστημα μπορώ να πω οτι το Τζιβαέρι ήταν το καλύτερο για μένα και φέτος. Το Απτάλικο δεν με πολυεντυπωσίασε αν και υπάρχουν βαριά ονόματα… Για ταβέρνες δεν είχα χρόνο να τις επεξεργαστώ οπότε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.

Κωνσταντίνος

Από τα νυχτομάγαζα όντως το Τζιβαέρι είναι πολύ μπροστά… Άσε που νομίζω ότι είναι πλέον το μόνο που δικαιολογεί πλήρως τον τίτλο “ρεμπετάδικο”…

Όσο για το σχήμα του Σαραγούδα, αν και δεν πρόλαβα να το δω φέτος, κρίνοντας από τα προηγούμενα χρόνια έχω να πω τούτο : Α Π Α Ι Χ Τ Ο…
Ειδικά πρόπερσι όπου στο σχήμα συμμετείχαν ο Γιαννίσης (βιολί) και ο Παπαδέας (σαντούρι), εάν τους άκουγες με κλειστά τα μάτια νόμιζες ότι ήσουν στην απέναντι όχθη…

Για το φίλο από Χανιά που είπε πριν για ρεμπέτικα στέκια, ξέχασε να αναφέρει και το μεζεδοπωλείο ‘Πέλαγος’ στο Κουμ Καπί , παίζουν πολύ ωραία τα παιδιά εκεί , Θάνος μπουζούκι-Μάκης κιθάρα κάθε Σαββάτο-Κυριακή.

Είναι φοιτητές αλλά παίζουν πραγματικά πολύ καλά