Τα μμε τησ επαρχιασ

:mad:Το τελευταίο διάστημα, οι επαγγελματικές υποχρεώσεις με υποχρεώνουν τρείς μέρες την εβδομάδα να επισκέπτομαι και κάποια πόλη της επαρχίας. Εκεί λοιπόν έχω την ευκαιρία να βλέπω ,και να ακούω ,διαφόρους τοπικούς σταθμούς ,και τηλεοπτικά κανάλια. Η κατάσταση αγαπητοί φίλοι είναι κωμικοτραγική .Γιά κάποιον, που κατά κάποιο τρόπο, ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω είναι κωμική ,για δε τον υπόλοιπο κοσμάκη τραγική. Το τι σκουπίδι τον ταΐζουν δε λέγετε .Αγύρτες και τσαρλατάνοι ,κατέχουν απίστευτο τηλεοπτικό χρόνο να σχολιάζουν η και να προβάλουν κάποιους γραφικούς τοπικούς «παράγωντες». Οι ίδιοι τύποι να συστήνουν δίαιτες για παχύσαρκους ,και στο καπάκι να σχολιάζουν το πέναλτυ που δε δόθηκε στον αγώνα Α,Ο Μαμούρας-Α.Ε Ντεγλέ. Κ΄αργά το βράδυ ,σε ατέρμονους μονολόγους να αναλύουν τα περί μετεμψύχωσης. Και βέβαια παπάδες ,πολλοί παπάδες με υψωμένο το δάχτυλο να υποδεικνύουν ,τι πρέπει να τρώνε οι άνθρωποι τη Παρασκευή!! Δε ξέρω αν το φορουμ μπορεί να δεχθεί τέτοιο θέμα, αλλά έκρινα ότι έπρεπε να το κουβεντιάσω μαζί σας.

Μπαμπη ζουσα 5 χρονια στη Λαρισα, και το τι εχουν δει τα ματια μου δεν λεγετε. Αστα:112:

ναι βλεπουμε και τα δικα σας τα μεγάλα … ολα για κάψιμο ειναι

1 «Μου αρέσει»

καποτε δουλευα σε καποιον τετοιο σταθμο επαρχιας.καποιες μερες μετα τις 12 το βραδυ βαζαμε ταινια ‘‘επιμορφωτικη’’.καθε φορα που βαζαμε ταινια ερχοταν στον σταθμο και τρεις πιτσες.βλεπετε τοτε επεφτε πεινα (οχι οτι δεν πεφτει τωρα).και ενα βραδυ ηρθε η αστυτνομια με αποτελεσμα ο συναδελφος που ηταν στο κοντρολ πηγε στο τμημα με δυο βιντεο κατω απο την καθε μασχαλη και την κασετα στο στομα.:019:
αλλα ωραιες εποχες τοτε!!

1 «Μου αρέσει»

Κάποτε που βρισκόμουν σε επαρχιακή πόλη περίοδο εκλογών (εκτός όλων των άλλων ωραίων μαργαριταριών) η παρουσιάστρια του κεντρικού δελτίου ειδήσεων παρουσίαζε τα ψηφοδέλτια “…τάδε, με επικεφαλΗ τον…” και ξανά από την αρχή! (κατά το…επικεφαλής -…επικεφαλούς!).
Αυτό σε όλη τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου! Και χτυπιόμουν εγώ γιατί δεν υπήρχε ΕΝΑΣ
άνθρωπος να τη διορθώσει!!!

Θα είχε κατέβει στην Αθήνα φαίνεται!!!:019:

1 «Μου αρέσει»

Το θέμα πάντως είναι πάρα πολύ σοβαρό. Από την πλευρά μου θα κάνω δύο επισημάνσεις.

[ol]
[li]Όσον αφορά τον τίτλο κάνω την διόρθωση ότι ΜΜΕ δεν είναι η τηλεόραση. Αλλά και ο τύπος και το ραδιόφωνο. Για τον τοπικό Τύπο δεν σχολιάζω γιατί σχετίζομαι μαζί του και δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνω υποκειμενικός. Αλλά στο ραδιόφωνο θεωρώ ότι ίσως τα τοπικά ραδιόφωνα και ιδίως τα δημοτικά είναι σε καλύτερη κατάσταση και από τα πανελλαδικής εμβέλειας. Εκεί θα βρεις πολύ ενδιαφέρουσες εκπομπές, ιδίως σε σχέση με τη μουσική.[/li][li]Υπάρχουν εκπομπές σε επαρχιακούς τηλεοπτικούς σταθμούς που αξίζουν πάρα πολύ. Και ιδίως σε σχέση με τη μουσική. Πχ έχω πετύχει αξιόλογες εκπομπές σε κανάλια της δυτικής μακεδονίας. Δεν χρησιμοποιώ στοιχεία από το φόβο μήπως κάνω λάθος.[/li][/ol]Από εκεί και πέρα η κατάσταση στην επαρχία, σε όλα τα επίπεδα, είναι μια αντανάκλαση της κατάστασης που επικρατεί πανελλαδικά. Δε νομιζω δηλαδή ότι υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο. Για τις τσόντες και τις τοπικές ειδήσεις αναφέρθηκαν οι υπόλοιποι παραπάνω.

ΥΓ Δημήτρη το ότι χάθηκα και για ποιους λόγους θα ήταν πιο συνετό να μου το ρωτούσες σε πμ.