Τάστα και σκαφτό σκάφος

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριο μέλος και σας εύχομαι σε όλους καλή χρονιά.
Τον τελευταίο καιρό που προσπαθώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή οργανων(μπαγλαμάς, τρίχορδο,κιθαρόνι) με έχει βοηθήσει αρκετά το συγκεκριμένο φορουμ οπότε ευχαριστώ! Είμαι στα σκαριά να κάνω την πρωτη μου απόπειρα κατασκευής οργάνου οπότε οτιδήποτε πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες! Πρόκειται για ενα σχεδόν μπαγλαμά αλλά λίγο μεγαλύτερο όσαν αφορά στην ταστιέρα. Επίσης θέλω να βρώ ταστόσυρμα στην πάτρα περίπου 5 μέτρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιεσδήποτε πληροφορίες!

κωνσταντελλος φιλε μου , εχεις πριονακι να χαραξης η οχι , δε σκεφτεσαι για χαραγμενη?

θα το φτιαξω με φιλο μου ξυλουργο ο οποιος θα μου στειλει την ταστιερα χαραγμενη στο που θα πρεπει να μπουν τα ταστα και εγω θα τα φορεσω, θα τα λιμαρω κτλ.
Δεν μπορω να βρω ταστα που να κανουν. βρισκω μονο απο εταιριες(πχ φεντερ) και εκτος του οτι ειναι ακριβα και κομμενα ειναι και πολυ χοντρα και δεν κανουν. εργαλιες εχω παρει τα περισσοτερα αλλα θελω να βρω ακονι για να σκαψω το σκαφος(το σκαρπελο ειναι παλιο και θα χαλαει ευκολα).

εισαι σιγουρος οτι ο ξυλουργος εχει ιδεα απο ταστιερες , με τι θα στην χαραξει με το ματι? τι κλιμακα θα στην χαραξει , προσεχε να μην φαλτσαρει το οργανο μετα ειναι κριμα για 15 20 ευρω …
απο τι ξυλο θα κανεις την ταστιερα ,επιδη το επαθα κοιτα να ειναι η ταστιερα εβενος αλλιως αν ειναι κανενα παλιοξυλο πολυ πιθανο να μην σου πιανουν τα ταστα.

Δεν θα τον πληρωσω.Φτιαχνουμε το οργανο πειραματικα μαζι.Αυτος εχει φτιαξει και μια κιθαρα η οποια δεν εχει φωνη αλλα εχει καλουτσικο ηχο. Απο ξυλα δεν εχω ιδεα τι θα ειναι.
Ξερεις ποιος πουλαει ταστοσυρμα στην πατρα?

ταστα μονο τον κωνσταντελλο ξερω.

Ακου φιλαρακο μου. Καλο το χομπυ που πας να αρχισεις αλλα αμα μας λες οτι εχω εναν φιλο ξυλουργο και μπλα μπλα ειναι σαν να προσπαθεις να ρυθμισεις βαλβιδες σε ferrari εχοντας τον μαστορα του χωριου για τα τρακτερ, και εχοντας μοναδικα εργαλεια, ενα 10-11κλειδι, και μια κουλουρα συρμα. Πρωτα ρωτα μετα ξαναρωτα και μετα ξεκινα κατι αφινοντας για το τελος το χαραγμα της ταστιερας.Υπαρχει μαθηματικος τυπος για τις αποστασεις των ταστων υπο μορφη xl στο φορουμ .Δεν σε απελπιζω αλλα ειναι κριμα να παιδευτεις τσαμπα.Ελπιζω να μην σε κουρασα.:slight_smile:

Φίλε Κώστα τα ταστα εχουν χαραχτεί στην ταστιέρα με την συγκεκριμενη μέθοδο και αφού εχει τεστάριστει σε κιθάρα που φτιάξαμε παλιότερα. Αν θα είναι αποτυχία αυτό που προσπαθώ να κάνω δεν τρέχει και τίποτα γιατί ούτως η αλλως δεν ευελπιστώ στο να γίνω επαγγελματίας οργανοποιός απλά η συγκεκριμένη προσπάθεια είναι κατι σαν πείραμα το οποίο ηθελα να κάνω και αφού γνωριζω καποιον που ασχολείται περισσότερο του ζήτησα να με βοηθήσει. Οι πληροφορίες οποιουδήποτε τύπου είναι χρήσιμες αλλά αν δεν κανεις κατι σε πρακτικο επίπεδο τότε δεν εχουν κανένα νόημα. Και για να καταληξεις σε κάποια συμπεράσματα θα πρέπει να γίνουν και 5 και 10 και 20 πειράματα στο αντικείμενο. Στο συγκεκριμενο οργανο εγω αυτό που κανω είναι: α) διαμωρφώσω το σκαφος του μπαγλαμά με ράσπες και να το λειάνω με γυαλόχαρτα. β) να σκαψω με σκαρπέλο το σκάφος στο 1 εκατοστο πάχος περίπου και να το λειάνω με γυαλοχαρτα γ) να φορεσω τα ταστα στην ταστερια -η οποία ειναι έτοιμη και χαραγμενη στο που θα μπούν τα τάστα- με πολύ λεπτό πριονάκι και ισως λιγη κολλα γιατί τα ξύλα της ταστιέρας δεν ειναι πάρα πολύ σκληρά. δ) να αλφαδιάσω την ταστιέρα με το μπράτσο για να φάω το μπράτσο με την ράσπα, να το κανω ‘‘στρογγύλο’’ και λειο απο πισω και στο μέγεθος της ταστιέρας αφού μικραίνει οπως προχοράμε από το σκάφος προς τα κλειδιά.
Αυτά. τα υπολοιπα θα γίνουν απο το φιλο μου. Εγώ δεν ξέρω να προχωρησω από κει και περα.
Οταν λέω δεν ξέρω εννοώ ότι δεν έχω ιδέα γιατι ούτε και αυτά που θα κάνω δεν τα έχω τεστάρει πρακτικά.
Περιμένω τις παρατηρήσεις σου/σας!
Επίσης αν καποιος γνωριζει κάποιον εμπορο ειδών οργανοποιίας απ’όπου μπορώ να βρώ και να παραγκείλω διάφορα πράγματα(έτοιμα καπάκια, ταστόσυρμα κτλ.) αν γίνεται να μου το αναφέρει εδώ.
Ευχαριστώ!:088:

μα σε ειπα κωνσταντελλος ρε αδερφε θα βρεις τα παντα και πολλα περισσοτερα αλλα πριν αρχισεις να ξερεις οτι θα βαλεις βαθια το χερι στη τσεπη , εγω μεχρι τωρα για ενα τετραχορδο που φτιαχνω ξοδεψα αρκετα μαζι με τα εργαλεια … αλλα αλλη φαση:)

Κωσταντελος ομως δεν υπάρχει στην πάτρα. Δεν τον βρήκα και εχω κοιτάξει αρκετά.
Μήπως είναι από αθήνα? Αν ναι πως μπορω να τον βρω? Ξέρουμε περιοχή?
Αν όχι καποιον αλλον οποιονδήποτε που ξέρουμε και που έχει μαγαζί.
Και πάλι ευχαριστώ!