Σόλων Λέκκας (2009)

Μα και βέβαια δεν είναι προνόμιο των ερασιτεχνών, αγαπητέ billk! Αλλά, κατά τη γνώμη μου, ο αμανές δε μπορεί (δεν πρέπει) να εκτελείται κατά παραγγελία. Και ο επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Γι αυτό κι η ερμηνεία δεν είναι πάντα ίδια!

Φίλε Δημήτρη,και εμείς που δουλεύουμε επαγγελματικά,ξέρουμε να φυλάμε μερικά πράγματα για πάρτη μας.Δεν παίζουμε τέτοια πράγματα αν δεν γουστάρουμε και δεν είναι και κατάλληλη στιγμή.

Σήμερα (13-3-2009) στις 21:30 στην τηlεόραση του 902 και στην εκπομπή “τα παντελόνια είναι περίεργα ρούχα” φιλοξενούνται στο πρώτο μέρος ο Νίκος Σαραγούδας και στο δεύτερο μέρος ο Σόλων Λέκκας.

Το φαντάζομαι αυτό που λες και ήμουν σίγουρος γι αυτό, αγαπητέ Δημήτρη. Έχω υπάρξει τακτικός θαμώνας σε μαγαζιά κι έχω παρατηρήσει πως το πρόγραμμα δεν είναι πάντα ίδιο. Οι μουσικοί, “πιάνουν” το συναίσθημα των θαμώνων και αντιδρούν ανάλογα. Αυτό που σκεφτόμουν όταν έγραφα το παραπάνω μύνημα είναι έναν τραγουδιστή πχ το Στράτο, να πηγαίνει πρωινιάτικα να ηχογραφήσει το “μανέ της ξενητιάς”. Στη φάση εκείνη, αυτό που σώζει το τραγούδι είναι μόνο ο επαγγελματισμός του εκτελεστή. Είμαι σίγουρος πως, σε φάσεις που ήταν “φτιαγμένος” ο Στράτος, θα τον είχε πει, πολύ καλύτερα. Ευχαριστώ για την παρατήρησή σου γιατί, μέσω αυτής, μου δόθηκε, πιστεύω, η ευκαιρία να πω ακριβέστερα αυτό που εννοούσα…

Δημήτρη που το ξέρεις πως δεν ήταν φτιαγμένος;:090:

πάντως εχτές κάποιος μου φάνηκε φτιαγμένος :079::079::088:

Αδερφέ, κατά βάθος, δε διαφωνούμε. Ίσως, κάποια στιγμή να μπορέσουμε να το συζητήσουμε από κοντά - γιατί έτσι, δε βγαίνει νόημα. Και να πιούμε και κανένα τσιπουράκι…
:102:

Μήπως έχει γράψει κανείς την εκπομπή γιατί την έχασα και θα ήθελα πολύ να τη δω?:085:

Την Περασμένη Κυριακή, ο 902, είχε σε επανάληψη την εκπομπή με τον Σόλωνα. Ελπίζω να την είδες. Τυχαία έπεσα πάνω της (δεν το ήξερα) και πρόλαβα κανά 10λεπτο. Δε θέλω να επαναφέρω το θέμα περί “επαγγελματισμού και αμανέδων” αλλά θα αναφέρω ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα της εκπομπής: ζητάει ο παρουσιαστής από τον Σόλωνα να πιάσει έναν αμανέ (είναι μαζί στο τραπέζι και συζητούν). Ο Σόλωνας, “ζορίζεται”. “Έναν αμανέ, οποιονδήποτε” του λέει ο παρουσιαστής για να τον διευκολύνει, και απαντάει ο (μέγας) Σόλωνας: “Θα προσπάθήσω, αλλά δεν είναι εύκολο! Είναι σα να του λές του άλλου να κλάψει! Μπορεί;;;” Νομίζω πως, αυτό τα λέει όλα! Εμένα με κάλυψε…:110:

Ας βολευτούμε με με αυτό το βιντεακι γιατί δεν βλέπω να γίνετε τίποτα

:247::106:

όχι , δεν την είδα! Ελπίζω να την έγραψε κάποιος και να την ανεβάσει να την δούμε!!:085:

//youtu.be/XTdgy7ZqDhE&feature=related

Νωριτερα αναφερθηκε το cd του Σ.Λεκκα.Μηπως γνωριζει κανεις τι τραγουδια εχει μεσα;

Πριν δυο ωρες γυρισα απο Μυτιληνη και χτες περασα απο το χωριο του Σολωνα το Καγιανι πολυ ωραιο χωριο και με θεα στη πολη :043:.

Το cd περιεχει τα παρακατω τραγουδια
ΣΥΛΙΒΡΙΑΝΟΣ ΣΥΡΤΟΣ ΚΑΙ ΜΠΑΛΛΟΣ
ΣΑΛΑ ΣΑΛΑ
ΚΙΟΡΟΓΛΟΥ
ΧΗΡΑ
ΜΠΑΡΜΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ
ΝΤΟΚΤΟΡ
ΝΤΑΛΕ ΝΤΑΛΕ
ΚΑΡΑΒΑΚΙ
ΑΡΓΙΛΕΣ
ΧΟΤΖΑΣ
ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙ