Συνεχεια περι ποστ για βιβλιο μανιατη

Επειδή κλειδώθηκε το σχετικό τόπικ Νέα βιβλία του Διονύση Μανιάτη και έχω να επισημάνω στον Admin για ό,τι έγραψε,

…η αρχή του μηνύματός σου ήταν απαράδεκτη και υβριστική…

και για κάποια θέματα που με αφορούν άμεσα, αναγκάζομαι και ανοίγω αυτό το νέο θέμα.


Είναι σαφές Admin, πως η οπτική και η αισθητική μας απέχουν παρασάγγας…
Αν εσύ ένα ευφυολόγημα το θεωρείς ύβρι και το λογοκρίνεις-διαγράφεις, κάποιοι άλλοι ίσως θα το απολάμβαναν ! Άσε λοιπόν, την ελευθερία στα μέλη σου να κρίνουν μόνα τους…
Δεν έχω νιώσει πως τα μέλη αυτής τής σελίδας είναι κακορίζικα πρόβατα που χρειάζονται τον κολαούζο τους ! Παρά έχω διαπιστώσει μόνον -από τους περισσότερους εδώ- εξυπνάδα, ευστροφία, χιούμορ, ευαισθησία και ανθρωπιά !!!
Μην ξεχνάς, πως και το χιούμορ και η δεικτικότητα (η τεκμηριωμένη επισήμανση) , Admin, είναι στοιχεία ποιότητας πολιτισμού…

Και κυρίως, να μην μπλέκεις το συγκεκριμένο θέμα που συζητείται με τις δικές μου εργασίες.
Οι εργασίες μου δεν έχουν σχέση με αριθμούς και λίστες και δεν αφορούν -όπως φαίνεται από τα αποτελέσματα- το ευρύ κοινό (όπως πιθανά οι κατάλογοι), παρά μόνον τους γνώστες και εραστές των θεμάτων που πραγματεύονται, καθώς και τους έχοντες 25-28 ευρώ, για να διαθέσουν σε πολυτελείς αισθητικά και άψογες τυπογραφικά εργασίες και να καταχαρούν μια έρευνα και τεκμηριωμένη εργασία 14 χρόνων …
Ήταν ατυχής λοιπόν η σύγκρισή σου…
Και βασικά εκτός θέματος, μιας και το πρώτο μου κείμενο αφορούσε αποκλειστικά στις εργασίες των πρωτοπόρων ερευνητών τής δεκαετίας του '60 (και όχι κάποιον Μανιάτη ή Λαμπρόπουλο).
ΣΗΜΕΙΩΣΗ :
Σε παρακαλώ, επιμένω, να μου στείλεις με μέιλ ή ΠΜ το κείμενό μου… Το χρειάζομαι ! Μου ανήκει, πώς να το κάνουμε;…

Για την ιστορία και τα ντοκουμέντα:
Έχω να ενημερώσω τα μέλη, πως η απαράδεκτη ύβρις μου -μάλλον, απ’ ό,τι μπορώ να οσφριστώ δλδ- θα ήταν οι προτάσεις μου :
“Άλλο Βούρτσα κι άλλο Λούτσα” ή “Άλλο Καλαμάτα κι άλλο Σταμάτα” και “Άλλο Επανάσταση κι άλλο Ανάσταση” !!!
[που έγραψα μέσα στο δεύτερο κείμενό μου, για να υπερτονίσω όλο το κομφούζιο -περί παραπληροφόρησης ή μη γνώσης- πνευματικών διακαιωμάτων και κόστους, ελεύθερης αγοράς και εκτίμησης εργασίας, καθώς και για την τεχνιέντως εσκεμμένη αποφυγή σχολιασμού των γραφόμενων μου…]
Αν αυτά είναι οι ύβρεις, έχω εξασφαλισμένο από τώρα, στην Κόλαση, πρώτο τραπέζι πίστα !!! Να συγχαίρομαι με τους “Μέγα Κολασμένοι” !

ΥΓ:
Άρα, πέτυχε το πείραμά μου !!! (περί υπερασπίσεων των μελών, περί γόνιμων αντιπαραθέσεων κλπ μιλώ… χοχοχο)
Και κυρίως, για την υπογράμμιση του αγαπητού μας ΚΚ πως :
[

… δεν έχω κανένα δικαίωμα να τον ανακαλέσω στην τάξη ή να του συστήσω “σεβασμό και αναίρεση των γραφομένων”. Αυτού του είδους τις πρακτικές ουδέποτε τις υιοθετήσαμε εδώ μέσα.
](http://www.rembetiko.gr/forums/showpost.php?p=159912&postcount=34)
Κώστα, να σου επισημάνω πως κάπου λαθεύεις ! (ή δεν προφταίνεις να τα βλέπεις όλα…)

Να 'μαστε όλοι καλά λοιπόν και καλή καρδιά !!!
Όλοι φίλοι ας νομίζουμε πως είμαστε εδώ -όπως είπε τόσο ωραία- ο Νικολάρας, κάπου αλλού !