Συνέντευξη του Μανώλη Χιώτη

Φυσικά φίλε. Άλλωστε όπως είπα και πιο πριν, το τετράχορδο υπήρχε και παλαιότερα. Το κούρδισμα της κιθάρας και η παικτική νοοτροπία κάποιων, ήταν η καινοτομία. Και θες και την ξεκάθαρη την άποψη μου? Το λαικό τραγούδι θα ήταν φτωχότερο χωρίς το τετράχορδο. Υπάρχουν συνθέσεις, π.χ. Ζαμπέτας, που απλά το τετράχορδο είναι το μόνο που τις παίζει αψεγάδιαστα. Και τι να λέμε κιόλας. Ζαφειρίου, Χιώτης, Ζαμπέτας, Λεμονό, Τσιμπίδης, Τατασόπουλος, Σπόρος, όλοι αυτοί τι είναι? Είναι παικταράδες που αφήσαν μνημεία και στα δυο όργανα.

Σε αυτό συμφωνώ…Φυσικά τα όργανα δε φταίνε σε κάτι…
Να προσθέσω στο Μωραίτη και έναν άλλον μεγάλο, το Θύμιο το Στουραίτη που παλιότερα έπαιζε και τετράχορδο…

Ανεστάκο συμφωνώ και επαυξάνω…Georgeman Πολύ ωραίο αυτό που ανέβασες…Καλά μιλάμε τι Πενιές βαράει!

Αντίθετα, το σκυλάδικο ή το οτιδήποτε μπορεί να θεωρούμε ακαλαίσθητο/φτηνό/χυδαίο, μια χαρά θα έβγαινε και με τρίχορδα.

Κοίτα, καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ σε κάποιο βαθμό. Η αλήθεια είναι ότι η τέταρτη χορδή παίζεται πολύ σε αυτά…
Όχι ότι δε θα μπορούσαν να είχαν εξελιχτεί με τρίχορδο έτσι. Δεν είναι θέμα οργάνου. Αλλά ναι. Έτσι είναι γενικά.

πιστεύω πως είναι δυο διαφορετικά όργανα. κατ’αρχήν είναι βασικό το κούρδισμα, αντίστοιχη διαφορά στο παίξιμο έχουν στο τρίχορδο τα ντουζένια σε σχέση με το ρελαρε. και όση λογική ισοκράτη είχαν τα τρίχορδα με το ρελαρε, την έχασαν τα τετράχορδα με το κούρδισμα κιθάρας. και κάτι άλλο, το κάθετο παίξιμο χάνει σε στακάτη νότα σε σχέση με τις καρφωτές του οριζόντιου παιξίματος.
επίσης, σαφώς και έχει σχέση το όργανο. τα τετράχορδα έχουν υπερμεγέθη σκάφη, μπάσο και πλαδαρό ήχο, σετάρισμα για μαγνήτη που μόλις παίζεις τρίζει, πλακωμένα με βερνίκια και όστρακα που πνίγουν τον ήχο. οκ, δεν ήταν έτσι από την αρχή αλλά γρήγορα κατάντησαν έτσι -και μάλιστα παρέσυραν και τα τρίχορδα.
προσωπικά, παρ’ ό,τι κιθαρίστας, όποτε πιάνω τετράχορδο στα χέρια μου δεν μπορώ να παίξω. δεν μου βγάζει ούτε παίξιμο κιθάρας ούτε μπουζουκιού, ενώ ο ήχος είναι βαρετός και με ξενερώνει.

Σαφώς και είναι δυο διαφορετικά όργανα φίλε Λίγκα. Και συμφωνώ απόλυτα πως η ακατάπαυστη μανία να στολίζεται το τετράχορδο έτσι, παρέσυρε τους μάστορες του τρίχορδου. Βασικά το τρίχορδο ήταν τόσα χρόνια οφσάιντ, τα τελευταία χρόνια άρχισαν πραγματικά πολύ να το ξαναπαίζουν.
Έχω παίξει φίλε όμως μια φορά με ένα πολύ καλοφτιαγμένο τετράχορδο. Και μένα δε μου λέει γενικά τίποτα, αλλά εκείνο το όργανο κρύσταλλο.

Μπορεί να είχες δοκιμάσει μαθητικό όργανο… όντως.αλλα στο θέμα ξεφύγαμε από τη συζήτηση κ πήγαμε πάλι στο κουραστικό “το ένα είναι καλύτερο από το άλλο και τα λοιπά και…”

έχω δοκιμάσει αρκετά τετράχορδα, αρκετών χιλιάδων ευρώ. άμα οι πελάτες τα σκάνε για όστρακα και χαραγμένες δούγιες, αποκάτω εύκολα κρύβεται ένα όργανο “μαθητικού” επιπέδου. την δουλειά άλλωστε την κάνει ο μαγνήτης.

Π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=vAia4yvPepE


Εδώ Όλες οι απορίες για το αν τα τετράχορδα έχουν φιγούρες βερνικώματα όστρακα και για το αν μπορεί να παίξει στακάτα, κάθε τετράχορδο ανάλογα πως θα το φτιάξει ο κάθε οργανοποιός και πώς θα παίζει ο παίχτης διαφέρει τι αντίληψη είναι αυτή;; α τετράχορδο τέλος θα είναι έτσι θα ακούγεται έτσι…Εδώ!! Γιάννης Μωραίτης να λυθούν οι απορίες!! από τον τελευταίο που θα κλείσει και την πόρτα!!

και ο καφετζόπουλος και άλλοι έχουν φτιάξει τετράχορδο με λογική τρίχορδου. μιλάμε όμως για εξαιρέσεις, έτσι;

Ναι βρε συ και είναι και ο παίχτης πάνω απ όλα που θα βαρέσει το όργανο είδες ο Μωραίτης παίζει 4χορδο και το τονίζει εγώ παίζω πειραιώτικα και ακούς τελείως αλλιώτικο παίξιμο από τους υπόλοιπους…Άρα συμπέρασμα και για να κλείσουμε δεν πρέπει να βάζουμε κουτάκια στη ζωή μας πόσο μάλλον στη μουσική…Κάθε παίχτης είτε στο τρίχορδο είτε στο τετράχορδο έχει το δικό του γούστο όσο αφορά την εξωτερική εμφάνιση και δικά του βιώματα και ακούσματα και θα βγάλει διαφορετικό ήχο και παίξιμο από έναν άλλον ακόμα και εάν πιάσουνε το ίδιο όργανο…Οπότε μην κολλάμε και μην είμαστε απόλυτοι τετράχορδο=όστρακα κιτς εμφανίσεις και παίξιμο σκυλάδκου… υπάρχουν(δυστυχώς) και αυτά και πρέπει να τα κατακρίνουμε αλλά μην το παίρνουμε ως κανόνα…Περάσαν τεράστιοι μουσικοί στο τετράχορδο και στο τρίχορδο ας παίρνουμε αυτούς σαν παραδείγμα…

εντυπωσιακό βίντεο που αποδεικνύει πολλά σχεδόν αυτονόητα, τα οποία δεν χρειάζεται να καταγράψω…

Μια λέξη μόνο φτάνει Μπάμπη,
ΠΑΣΟΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Μηπως γνωριζει καποιος ποιος “τριχορδος”
για βιοποριστικους λογους
επαιζε τη 10ετια 70,στο γνωστο σκυλαδικο ΤΕΝ-ΤΕΝ;
Και σιγουρα δεν ηταν ακαλαισθητος.