Συνέδριο στην Ύδρα (2004)

Από τα λίγα που ξέρω έχω ακούσει σε συζήτηση ότι αυτός ο ακατονόμαστος κάνει μεγάλη προπαγάνδα στο εξωτερικό για την προέλευση του ρεμπέτικου από την τουρκική λαϊκή μουσική. Είναι μέγας Ανθέλληνας και σπουδαίος Φιλότουρκος.

Hi folks,

Sorry about the English, but my computer can’t write Greek characters for some reason. Forwarding info on a book that might not be totally O.T. in this thread:

http://www.berghahnbooks.com/title.php?rowtag=HirschonCrossing

All the best, Eva

Φίλε Λιανέ, δυστυχώς είναι αδύνατον να συμφωνήσουμε στο εν λόγω κείμενο. Αν δεν θα σου έκανε μεγάλο κόπο μπές στο site του “κυρίου” και θα διαπιστώσεις αν σε καλύπτει.

Ισαάκ.

ΥΓ: Λόγω καταγωγής ίσως δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να κρίνω Ελληνο-Τουρκικές σχέσεις κλπ, επιμένω όμως ότι το κείμενο είναι για μένα απαράδεκτο.

Μάγκες, απορώ γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε σχολιάζοντας έναν άσχετο τυχάρπαστο και τα κωλοκείμενά του. Δεν αξίζει καν τον κόπο και ίσως του κάνει και καλό να ασχολούντε μαζί του.
Θα με πιάσουν πάλι τα πατριωτικά μου και θα πω καμμιά κουβέντα άσχημη, άγιες μέρες που 'ρχονται. Χέστε τον, κι αυτόν και τους ομοίους του.

Έχουν δίκιο τα παιδιά -πιο πάνω-, Σώτος, Φέρρης, Ισαάκ, ΚΚ(ΤΜ), Νικολαΐδης, κλπ. Το 'πα και παλιότερα και το μετα-ξαναλέω: Βουρ λοιπόν για το δικό μας ΓΝΗΣΙΟ Συνέδριο και από υλικό, δόξα το Γιαραμπί, έχουμε άφθονο και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ. Το μόνο που μας λείπει είναι η πραγματική βούλιση για αποτελεσματική συνεργασία μεταξύ μας και η αλληλοστήριξη. Όσο το ολιγορούμε τόσο το χειρότερο. Είστε λοιπόν; Όχι μόνο λόγια…

Άντε και καλές γιορτές σε όλους.

Σ.Π.

Γειά σου φίλε Σάκη,

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, και κυρίως στην πραγματοποίηση του Γνήσιου συνεδρίου. Άμεσα.
Προσωπικά βέβαια θίγομαι όταν βλέπω έναν κακόμοιροσουρωμενάκια, να γράφει ασυναρτησίες για πράγματα που γνωρίζω(ιστορικά-κοινωνικά-πολιτικά). Για το ρεμπέτικο που τώρα μαθαίνω, απ’ ότι λέτε εσείς οι γνωρίζοντες περισσότερα, τα κείμενα του είναι απαράδεκτα λανθασμένα.
Τί θα κάνεις λοιπόν Σάκη; Θα κάθεσαι να τον ακούς, θα τον αφήνεις να αμολάει την βρωμιά του; Θα τον τρώς στην μάπα; Θα τον αφήνεις να ακούγεται και να παρασύρει κι άλλους, μιά και είναι βέβαιο ότι έχει απήχηση στον κόσμο και ξέρει να πουλάει αυτό που κάνει. Και συμπληρώνω. Πόσες φορές έχετε επαναφέρει στην τάξη καλοπροαίρετα, συΜφορουμίστες που κανένα απολύτως όφελος δεν είχαν παρά μόνο εξέφραζαν την άποψη τους; Και αφήνεις (όχι εσύ προσωπικά, όλοι) αυτόν να λέει ότι θέλει; Λάθος!
Το ξαναβάζω, και σε παρακαλώ ρίξε μιά ματιά: http://ebates.web.wesleyan.edu/rebetika.html
Σου βάζω και ένα απόσπασμα που αποτελεί την πρώτη παράγραφο:
“I have removed the former rebetika site that was hosted here, as it contained misinformation that was of no service or even a disservice to Greek, Turkish, or Ladino communities that helped participate in creating rebetika and smyrnaiikan music cultures.” (Μετακίνησα το site που φιλοξενούσα προηγουμένως εδώ, μιάς και περιείχε παραπληροφόρηση που δεν ωφελούσε ή ακόμα και κακοποιούσε τις Ελληνικές, τουρκικές ή Λατινικές κοινότητες οι οποίες βοήθησαν συμμετέχοντας στην δημιουργία της ρεμπέτικης και σμυρνέικης μουσικής κουλτούρας) Ποιός;;;;;;;;;;

Βέβαια, απ’ ότι είδα σε άλλο χώρο του site του ο κύριος έχει link του φόρουμ.

Επίσης, ίσως να μην ασχολείται με το site του πλέον μιά και τελευταία το ανανέωσε τον Ιούνιο του 2001.

Τέλος, είναι αδύνατον ένας άνθρωπος να ασχολείται με τόσα πολλά θέματα και να το κάνει αποτελεσματικά και με συνέπεια σε όλα.

Ισαάκ.

Αγαπητέ φίλε Ισαάκ, ό,τι είχα να πω το είπα πιο πάνω. Δεν αλλάζω, ούτε μασάω τα λόγια μου. Ισχύουν (και επαυξημένα) τα παραπάνω στο προηγούμενο posting μου.
Μόνο που εγώ προσωπικά είμαι ένας απλός “στρατιώτης” ή μουσαφίρης -αν θέλεις- εδώ. Τον πρώτο λόγο τον έχουν οι επαΐοντες: οι μοδεράτορες και τα διακεκριμένα (εντός και εκτός εισαγωγικών) μέλη. Κι αυτό δεν είναι ούτε άμεση, ούτε έμμεση βολή εναντίον κάποιου προσωπικά (για να μη παραξηγηθούν τα λεγόμενά μου).

Αν αποφασιστεί λοιπόν -σε συλλογικό επίπεδο- να κάνουμε κάτι σοβαρό, θεωρείστε με πως είμαι δίπλα σας, αγωνιστής, για ο,τιδήποτε έχει να κάνει με την πολιτιστική κληρονομιά που μας κληροδότησε το γνήσιο και ανόθευτο ρεμπέτικο και λαϊκό τραγούδι.

Σ.Π.

“Τέλος, είναι αδύνατον ένας άνθρωπος να ασχολείται με τόσα πολλά θέματα και να το κάνει αποτελεσματικά και με συνέπεια σε όλα.”

Ο Ισαάκ χτύπισε διάνα! Στην πραγματικότητα, ο Emery υπήρξε ένας νεοφώτιστος του ρεμπέτικου, που στον ενθουσιασμό του με τις πρώτες; στοιχειώδεις πληροφορίες, όρμιξε σ’ όλη τη Μέση και Άπω Ανατολή. Ασχολήθηκε λοιπόν με τη Σκάλα του Μωάμεθ και τον Ντάντε Αλιγκέρι, τα σεφαρδίμα και τα λαντίνο, τα μακάμια (φύρδην μύγδην) της Τουρκίας, και άλλα πολλά. Θαυμαστής του Πετρόπουλου, του πήρε μάλιστα και μιά μακροσκελέστατη συνέντευξη, τον μιμήθηκε σε τσαπατσουλιά και προχειρότητα, μόνο που τον ξεπέρασε κατά πολύ σε βιασύνη και μεγαλοστομία. Τον έφερα σ’ επαφή με τον Παναγιώτη Κουνάδη, και μιλήσανε. Στη συνέχεια του “γνωρίσαμε” τον Νέαρχο στην Κύπρο, και στον Στάθη στην Αυστραλία. Ο λόγος που τον εγκατέλειψαν και οι τρεις (μούστειλαν και μήνυμα) ήταν η “Πετροπουλίασή” του, και μας καλέσαν όλους να κάνομε το ίδιο.

Πιστεύω πως το μπουρδούκλωμα με Τούρκους και Αμερικάνους, έγινε κατ’ αρχήν εξ αιτίας του “μποϋκοτάζ” των παραπάνω, και αφ’ ετέρου από την επιχείρησή του να κάνει ένα “Διεθνές” Συνέδριο μέσω Ιντερνέτ, όπου και ανακατεύτηκαν κάθε καρυδιάς καρύδι.

Η Ύδρα προέκυψε από μιά δικιά μου πρόταση (που έκανα στον Κ.Κ. και στο Φόρουμ, γιά όσους θυμούνται), να οργανώσουμε ένα τριήμερο “Ρεμπέτικο Γούντστοκ”, και κατά σύμπτωση πέρασε από το νησί και του άρεσε… η ταβέρνα!

Απ’ όλη τη “δουλειά” του, ομολογώ πως μ’ εντυπωσίασε μ’ ένα εύρημά του, που δεν είναι φυσικά επαρκώς τεκμηριωμένο, αλλά έχει ενδιαφέρον: Τα “ριμπέϊτ”, που ήσαν πανδοχεία του μεσαίωνα στα σύνορα του Βυζαντίου στον Μεσαίωνα, κι όπου μαζεύονταν και γλεντάγανε συναδελφωμένοι Έλληνες και Σαρακηνοί Ακρίτες. Όμως ενώ αυτό και μόνο απαιτούσε μιά κολοσσιαία εργασία στη συνέχεια, εκείνος έφυγε σαν πεταλουδίτσα (sorry, Ed) σε μύρια όσα μπουμπούκια δεξιά κι αριστερά.

Έτοιμοι λοιπόν, γιά το (επιτέλους) δικό μας συνέδριο, κι εγώ μπορώ να βοηθήσω φέτος με:
Α) Χώρο,
Β) Πριν μπούμε στις λεπτομέρειες, μπορώ να βοηθήσω στην προσυνεδριακή δουλειά του καθορισμού των θεμάτων, με… επιστημονικό τρόπο (που λέει κι ο Φραγκίσκος).

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη που θα ασχοληθώ με ένα μήνυμα το οποίο γράφηκε πριν 11 μέρες, αλλά δεν κατάφερα να παρακολουθήσω το φόρουμ τις τελευταίες μέρες. Το μήνυμα αυτό ξεκινάει έτσι:

Αρης Ν.
Διακεκριμένο στέλεχος

Πριν ξεφύγει η κουβέντα, να προλάβω να βρίσω:
"Ας όψονται κάτι μαλάκες από δω μέσα (συγνώμη αλλά αν χρησιμοποιήσω άλλη λέξη θα χαθεί η αξία της παρέμβασής μου) που φροντίζουν να “τιμούν” με την παρουσία τους τον “ρεμπετοτουρίστα”, κάθε Οκτώβρη στην Υδρα. Και δε μιλάω π.χ. για τον Ισσαάκ που “δεν ήξερε, δε ρώτησε”, αλλά για τους παλιούς (ξέρουν αυτοί).

Όλα αυτά τα τέσσερα χρόνια που διοργανώνεται το «συνέδριο» της Ύδρας, τις περισσότερες παρευρέσεις ως μέλη του δικού μας φόρουμ είχαμε εγώ (4 φορές) και ο Σώτος (3 φορές). Προφανώς Άρη Ν. μαλάκα ονομάζεις κάποιον από τους δυο μας ή και τους δυο μας. Και επειδή ο Σώτος και ενήλικας είναι και αρκετά μάγκας αν θέλει θα υπερασπιστεί μόνος του τον εαυτό του, συνεπώς θα μιλήσω μόνο όσο αφορά εμένα…Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν τα πράγματα…

Την πρώτη χρονιά κατεβήκαμε στην Ύδρα (όσοι κατεβήκαμε) με πολύ ενθουσιασμό για το πρωτόγνωρο γεγονός. Αν και τα οργανωτικά λάθη ήταν πάμπολλα περάσαμε πολύ καλά, γνωριστήκαμε με φίλους του ρεμπέτικου από όλον τον κόσμο, και δεν κρύβω ότι και εγώ και ο Σώτος και ο Παναγιωτακόπουλος περιμέναμε πως και πως την συνάντηση της επόμενης χρονιάς…

Τη δεύτερη χρονιά, ο ακατονόμαστος «ρεμπετοτουρίστας» οργάνωσε το «συνέδριο» την ημέρα των δημοτικών εκλογών (???) με αποτέλεσμα ο Παναγιωτακόπουλος εάν και ήθελε δεν μπορούσε να έρθει, ενώ ο Σώτος περίμενε την κορυφαία στιγμή που θα γινόταν πατέρας, συνεπώς από το ρεμπέτικο φόρουμ ήμασταν μόνο εγώ και ο Λιανός. Αυτή τη δεύτερη χρονιά το οργανωτικό κομμάτι ήταν ακόμα χειρότερο, που εάν και περάσαμε πάλι καλά, δήλωσα ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω εντός της αίθουσας του «συνεδρίου» και να με πιάνει κορόιδο το ξενόφερτο λαμόγιο…
Την τρίτη χρονιά κατεβήκαμε παρεούλα με τον Σώτο και τον Τσότρα, πάλι περάσαμε καλά με τις παρέες και τα μπουζούκια μας, όντως δεν συμμετείχαμε στις ομιλίες του «συνεδρίου» και φεύγοντας τσακωθήκαμε και άσχημα με τον ρεμπετοτουρίστα για τις τακτικές και τις μεθόδους του…

Την τέταρτη χρονιά κατεβήκαμε εγώ, ο Σώτος, ο Ισαάκ (δεν ήξερε αλλά μας έχει φίλους και ρώτησε και έμαθε) και επίσης θα ερχότανε και ο Παναγιωτακόπουλος με τον Τσότρα εάν δεν τους είχε καθηλώσει το απαγορευτικό στον Πειραιά… Πάλι δεν συμμετείχαμε στο συνέδριο, πάλι παίξαμε τα τραγουδάκια μας παρέα με ρεμπετόφιλους από όλο τον κόσμο κλπ…

Το δια ταύτα είναι ότι όταν καταλάβαμε τι εστί Ed Emery μιλήσαμε μαζί του μόνο για να τσακωθούμε, πάψαμε να ενισχύουμε το παραμύθι του με την παρουσία μας στο «συνεδριακό χώρο», «πονηρέψαμε» κάτι ανυποψίαστους που λέγανε μπράβο στην προσπάθεια του ρεμπετοτουρίστα κ.ο.κ.

Για το γεγονός ότι εκεί κάτω, με μερικές απίθανες μορφές που συγκεντρώνονται, περνάω καλά και ξαναπηγαίνω δεν νομίζω ότι με καθιστά μαλάκα, εκτός εάν νομίζεις ότι θα πρέπει να ζητάμε τη γνώμη και τη γραμμή από τα «διακεκριμένα στελέχη» αυτού εδώ του χώρου…

Και στο φινάλε εάν ήσουν πραγματικά μάγκας θα μου έλεγες τη γνώμη σου σχετικά με το πόσο μαλάκας είμαι όλες αυτές τι φορές που έτυχε και πίναμε κρασί στο ίδιο τραπέζι εδώ και τέσσερα χρόνια, και δεν θα εκφραζόσουν έτσι μέσω του κοινού ηλεκτρονικού βήματος που μας παρέχει αυτός εδώ ο χώρος…

Δεν έχω καμία απολύτως διάθεση για τσακωμούς και τέτοια, απλά μερικές φορές πρέπει τα πράγματα να μπαίνουν στη σωστή τους βάση…

Τέλος, σχετικά με ένα δικό μας πραγματικό ρεμπέτικο συνέδριο, η ιδέα αυτή με συναρπάζει και είμαι στη διάθεση του οποιουδήποτε να προσφέρω τα λίγα πράγματα που μπορώ…

Θανάσης Καμπάς

Λες:
“Δεν έχω καμία απολύτως διάθεση για τσακωμούς και τέτοια…”
και μια σειρά πιο πάνω:
“Και στο φινάλε εάν ήσουν πραγματικά μάγκας…”
Σκέψου δηλαδή να είχες και διάθεση για τσακωμό!
Τέλος πάντων…
Την τρίτη χρονιά του “συνεδρίου” έγινε αναλυτική συζήτηση (πριν ξεκινήσει το “συνέδριο”) για το “αν πρέπει να συμμετέχουμε” και ήμουν αρκετά σαφής στις απόψεις μου. Πιθανολογώ ότι πρέπει να τις άκουσες και συ, αλλά δεν επιμένω.
Στο κείμενο που ανερόμαστε απευθύνομαι σε “…κάτι μαλάκες…” και όχι “…στους μαλάκες…” που θα υπονοούσε όλους όσους συμμετείχαν.
Πιο συγκεκριμένα, το “μαλάκες” δεν αναφέρεται σε σένα, αλλά σε αυτούς που έχουν το δικαίωμα να με αποκαλέσουν κι αυτοί “μαλάκα”, δηλαδή ο Σώτος και ο Γιώργος (άσχετα αν ο δεύτερος, για τεχνικούς λόγους, δεν μπόρεσε να πάει). Επιπλέον, πιστεύω ότι κάποιοι φίλοι από εδώ μέσα (ανάμεσά τους ο Σώτος και ο Γιώργος) είναι σε θέση να δουν “βαθύτερα” μερικές καταστάσεις και γι’ αυτό η θέση μου απέναντί τους είναι αυστηρότερη.
Να μην παραξηγηθώ:
Δεν μιλάω για συμφορουμιστές α΄ και β΄ κατηγορίας. Απλά μερικοί έχουν μεγαλύτερη πληροφόρηση για ένα θέμα από μερικούς άλλους και γι’ αυτό μπορούν να κρίνουν από καλύτερη θέση.
Αυτά.
Αλήθεια, εσύ γιατί …μυγιάζεσαι;

Άρη,

Γιατί ΠΡΕΠΕΙ ή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συμμετάσχει κάποιος από το φόρουμ στο εν λόγω ρεμπέτικο συνέδριο;
(Την άποψη μου για την συμμετοχή ή όχι του φορουμ την παρέθεσα, ακριβώς μετά το δικό σου posting.)

Η εντύπωση που απέκτησα ήταν, μιάς παρέας που λατρεύουν το τραγούδι αυτό και είναι διατεθειμένοι να ταξιδέψουν από πολύ μακριά για να συμμετάσχουν.

Επίσης, προσωπικά άκουσα και είδα ζωντανά για πρώτη φορά τον Στέλιο Βαμβακάρη και με ενθουσίασε όπως νομίζω και τους υπόλοιπους του φόρουμ που συμμετείχαν.

Παρόλαυτα, μου έκανε κακή εντύπωση το φολκλόρ του πράγματος, καθώς επίσης και η “γυφτιά” ορισμένων από τους ξένους, αλλά έτσι είναι μερικά τουρίστια, τί να κάνουμε;

Στις εκδηλώσεις του Έμερυ δεν συμμετείχα, αν και θα ήθελα να ακούσω τους Τσιαμούλη και Γκουβέντα, που αποτελούν θαυμάσια παραδείγματα αναγνωρισμένων-φωτεινών μουσικών.

Ισαάκ

Ο Κ.Φερρης αναφερει πολλα και διαφωτιστικα για
το θεμα για το οποιο οπως ξαναειπα,
πασχιζω να αποκτησω ενημερωση γιατι το φορουμ το
ανακαλυψα απο το site του “Hydra gathering” στο
οποιο αφου ειδα καποιες φωτογραφιες και καποιες
περιληψεις θεματων που μου φανηκαν επιδερμικες
και ακαδημαϊκες -αρα χωρις ενδιαφερον-
δεν ξαναμπηκα σε αυτο το site ουτε απο περιεργεια αλλα απο το φετινο Μαρτη
ειμαι ενεργος θιασωτης - ή μελος- αυτου εδω του φορουμ και οχι βεβαια οπαδικά …
Προ ημερων μπηκα παλι στο site του H.G. και ειδα οτι ο φιλος δραστηριοποιειται πλεον ολο το χρονο, θα εκανε μαλιστα ενα γλεντακι σε τριωροφο κτιριο εξω απο το Λονδινο για το “Christmas Εve” που και οι Αγγλοι παραδοσιακα γιορταζουν αλλα απ’οτι ειδα εχει ενσωματωθει στις επισημες εκδηλωσεις του Δημου, σε Ανοιχτα Πανεπιστημια κλπ και ολα τα σχετικα κολλητηλικια που σε καποιον Ελληνα δεν ειχαν την μαγκια -να το πω ετσι- να δωσουν οι
ντοπιοι προυχοντες …

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 27 Δεκέμβριος, 2004)

Για το θέμα του Emery και το πάρτυ που διοργανώνει κάθε Οκτώβρη στην Ύδρα, έχω να πω τα εξής:

Συμφωνώ απόλυτα με τον Άρη για το ότι δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να πηγαίνουμε εκεί και να ενισχύουμε αυτό το κακέκτυπο συνεδρίου. Τη δεύτερη χρονιά μάλιστα μας χρησιμοποιήσε (εννοώ το forum) βγάζοντας στις εφημερίδες τη συμμετοχή μας, έχοντάς του πει απλώς ότι θα πάω. Ο άνθρωπος αυτός υποστηρίζει ένα σωρό ανακρίβειες για το ρεμπέτικο και συνάμα κάθε φορά που διοργανώνει την εκδήλωση σέρνει τα μύρια όσα για τους τσαπατσούληδες Έλληνες που δεν ξέρουν να οργανώσουν οτιδήποτε. Η πίστη μου είναι ότι η όλη φάση είναι για να βγάλει τα χρήματα των διακοπών του που κάνει κάθε χρόνο στην Ύδρα.

Πρέπει όμως να πω ότι κάθε χρόνο ήθελα να πάω εκεί για την παρέα και όχι φυσικά για το συνέδριο…Όταν είσαι με φίλους περνάς καλά και αυτό είναι νγωστό σε όλους. Την τελευταία φορά δεν μου το επέτρεψε ο καιρός, αλλά είχα τις ενστάσεις μου πλέον για το άν θα έπρεπε να πάω. Τελικά βοηθούντος και του καιρού δεν πήγα και από εδώ και πέρα δεν θα ξαναπάω. Μπορώ τους ίδιους φίλους να τους βρω εδώ κάποια άλλη μέρα και να παίξουμε τα κομματάκια μας στην ταβερνίτσα και να περάσουμε καλά.
Επίσης θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για την άποψη που εκφράστηκε παραπάνω “εγώ πάω εκεί και περνάω καλά χωρίς να συμμετέχω στο συνέδριο”:
Πας εκεί και ενισχύεις τη διαδικασία, κάνεις μπούγιο, παίζεις μπουζούκι στα σκαλάκια, τραγουδάς και παίζεις στην παραλία, συμμετέχεις στο γεγονός και το ενισχύεις και όλα αυτά ενισχύουν σημαντικά το διαπραγματευτικό χαρτί του Emery προς οποιονδήποτε εμπλέκεται στη χρηματοδότησή του (πιθανώς τον δήμο Υδραίων, την Ελληνική πολιτεία και άλλους καθώς φαίνεται), άρα έμμεσα τον βοηθάς να διοργανώσει μία κακή συνεστίαση μεταξύ παγκοσμίως άγνωστων “μελετητών” του ρεμπέτικου, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, και ίσως τον βοηθάς να κονομήσει χρήματα σε βάρος της μουσικής που όλοι αγαπάμε… Σίγουρα όμως τον βοηθάς να διοργανώσει μία επόμενη μεγαλύτερη συνάντηση παραπληροφόρησης για το ρεμπέτικο.

Τα παραπάνω αποτελούν και την αυτοκριτική μου…ουδέν άλλο σχόλιο.

“…Πας εκεί και ενισχύεις τη διαδικασία, κάνεις μπούγιο, παίζεις μπουζούκι στα σκαλάκια, τραγουδάς και παίζεις στην παραλία, συμμετέχεις στο γεγονός και το ενισχύεις και όλα αυτά ενισχύουν σημαντικά το διαπραγματευτικό χαρτί του Emery προς οποιονδήποτε εμπλέκεται…”.
Αυτή ήταν η άποψη που εξέφρασα (με διαφορετικά ίσως λόγια) όταν πριν 1,5 χρόνο κουβεντιάσαμε το θέμα. Ο Γιώργος το τοποθέτησε πολύ καλά.
Τι θα πει “περνάω καλά εκεί”; Κάτω από αυτή ΚΑΙ ΜΟΝΟ τη βάση βλέπετε την ενασχόλησή σας με τη μουσική, το ρεμπέτικο;
Εάν ο Σώτος ή ο Καμπάς ή ο Ισαάκ ήταν γνωστοί μπουζουξήδες (όπως ας πούμε ο Πάππος), νά ‘στε σίγουροι ότι θα αναφέρονταν με μεγάλα γράμματα σαν σημαντικοί συμμετέχοντες στις εργασίες του “συνεδρίου”, ακόμα κι αν δεν είχαν πατήσει το πόδι τους στο χώρο του “συνεδρίου”.
Αυτού του είδους οι “δραστηριότητες” μόνο καλό δεν κάνουν στη μουσική μας παράδοση. Ολα τα κιτς του παρελθόντος μια τέτοια ρίζα είχαν. Οι Ευρωπαίοι που νομίζουν ότι στην Ελλάδα “λαϊκό” σημαίνει “σπάζω καμιά χιλιάδα πιάτα”, τό ‘μαθαν απ’ το πάρτυ που ακολούθησε την προβολή του “Ποτέ την Κυριακή” όταν τους “έστειλε” ο Ζαμπέτας με το μπουζούκι του. Οι απίστευτοι “χοροί” που παρουσιάζονται ως “παραδοσιακοί ελληνικοί” στο εξωτερικό είχαν να κάνουν με την ανικανότητα του Αντονι Κουίν να μάθει να χορεύει συρτό. Η άποψη των Γάλλων φίλων του ρεμπέτικου ότι “ρεμπέτικο σημαίνει μόνο φούντα, κόκα και μπουζουριέρα” έχει να κάνει με την πολυετή παρουσία του Πετρόπουλου στο Παρίσι και την ανάμιξή του στα εκεί “πολιτιστικά πράγματα”. Αλλά και η εδώ άποψη των πιτσιρικάδων ρεμπετόφιλων, ότι ρεμπέτικο είναι μόνο "απ’ την πολλή μαστούρα μου βροντώ την κεφαλή μου", έχει να κάνει με τη “δουλειά” που πρόσφεραν πολλοί απ’ τους “ρεμπετολόγους” μας, που όταν είχαν την τύχη να συναντήσουν μερικούς απ’ τους παλιούς ρεμπέτες, τους ρώταγαν μόνο για μαύρα, γκόμενες και τσαμπουκάδες.
Τι θα κάνουμε λοιπόν εμείς; Στη βάση του “περνάω καλά” θα τους ενισχύσουμε ακόμη μια φορά;
Γιατί λοιπόν κουβεντιάζουμε σε αυτό το forum; Γιατί π.χ. πριν δυο βδομάδες μελετάγαμε τις δυνατότητες εισαγωγής της λαϊκής παράδοσης στη σχολική εκπαίδευση; Για να δημιουργήσουμε εκ νέου δήθεν κουτσαβάκια, με γιλεκάκια, καβουράκια και κομπολογάρες, που υποτίθεται ότι ρουφάνε 10 αργιλέδες την ημέρα; Γιατί εγώ και μερικοί άλλοι που έτυχε να είμαστε ήδη φίλοι του ρεμπέτικου στα μέσα της δεκαετίας του ‘80, μετά το “Ρεμπέτικο” του ΚΦ και το “Μινόρε της αυγής”, τα είδαμε αυτά τα πράγματα.
Αν το ζήτημά μας είναι απλά να “περνάμε καλά” τότε οι περισσότερες συζητήσεις μας είναι περιττές. Να βάλουμε ένα topic “Ραντεβού” και να κανονίζουμε συνάξεις σε ταβέρνες, μπαράκια, αμμουδιές, βουνά κι όπου αλλού φανταστούμε.
Και δεν είναι μόνο αυτά. Είπαμε κι άλλα πράγματα για τους ρεμπετοτουρίστες. Αλλά δε γίνεται, κάθε φορά που κάποιος ανατρέχει το θέμα, να “σκοτωνόμαστε” με τα πλητρολόγια! Φτάνει! Οσοι με συναντάτε από κοντά, ρωτήστε με να σας τα θυμίσω. Δε θ’ ασχοληθούμε κι άλλο με τους Αγγλους. Θα τό 'χουν πάρει ήδη “πάνω τους”.

ΥΓ. Πριν “από την Υδρα” με πήρε τηλέφωνο ο Νέαρχος και με ρώτησε “τι πιστεύω για το θέμα”. Του είπα την άποψή μου με πέντε κουβέντες και μου απάντησε ότι, αν και είναι επίσημα καλεσμένος, θα φροντίσει να μην πάει. Τό 'χω λοιπόν παράπονο που τα λόγια μου δεν έπεισαν το Σώτο.

Εγώ δεν έχω παρευρεθεί ποτέ στα μαζώματα του Έμερυ. Αν και στο παρθενικό μάζωμα της Ύδρας είχα μια… περιέργεια και μια επιρρέπεια να εμφανιστώ. Επίσης ομολογώ (για πρώτη φορά) πως είχα ψιλο-καταστρώσει και μια εισήγηση για τα κουρδίσματα και τους κύκλους ταλάντωσης του καπακιού των εγχόρδων.
Τα παιδιά που πήγαν τότε - να το πούμε κι αυτό - περάσανε πολύ καλά απ’ ότι μου είπαν.
Εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το τι ακριβώς σημαίνει για τον καθένα “καλά”.

Τέλος πάντων, ας είναι καλά η αιτία που με κράτησε μακριά. Κάθε εμπόδιο για καλό.

Για το “δικό μας” συνέδριο τώρα: Πιστεύω πως οφείλει να πειθαρχήσει σε κάποια χαρακτηριστικά ουσίας προκειμένου να ανταποκριθεί στην σοβαρότητα και στην βαρύτητα των επιδιώξεών μας. Όπως: Συμμετοχές. Αν δεν κατοχυρώσουμε τη συμμετοχή μερικών αναγνωρισμένων του χώρου - ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή αν τους συμπαθούμε κ.λπ. - την πατήσαμε. Τα συνέδρια στηρίζονται στις συμμετοχές. Αυτό το παιχνίδι έτσι παίζεται, είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει. Κατάλογος ενεργειών και Κατανομή ρόλων. Τι πρέπει να γίνει, Ποιος θα το κάνει, Πότε και Πως. Τέλος, ίσως το ποιο κρίσιμο σημείο:Χρηματοδότηση.

Αυτά, και υπενθυμίζω πως αυτές οι συνεννοήσεις πρέπει να γίνονται με e-mail γιατί οι παπαρδέλες και οι μωρολόγοι καραδοκούν.

(Θανάσης Καμπάς)
Προς Άρη Ν.

Αν όντως δεν εννοούσες εμένα και παρανόησα ζητάω συγνώμη. Ο λόγος που μυγιάστηκα είναι ότι είμαι αυτός (ο μόνος) που έχει κατέβει στην Ύδρα και τα τέσσερα χρόνια, έστω κι αν δεν συμμετείχα στις εκδηλώσεις του βασιλιά καρνάβαλου… Κακώς κατάλαβες ότι η ενασχόληση μου με το ρεμπέτικο είναι για χαβαλέ, μπόυγιο και μόνο για να «περνάω καλά». Όμως όταν μαζευόμαστε κάπου για να παίξουμε και να τραγουδήσουμε το κάνουμε όλοι για να περνάμε καλά…

Κι αν με τη σκληρή σου γλώσσα («μαλάκες») εννοούσες μόνο τους κολλητούς σου, θα ήταν προτιμότερο να τους αποκαλούσες έτσι κατ’ ιδίαν, για να μην προκαλούνται και παρανοήσεις…

Πάντως στέκομαι στο ότι δεν εννοούσες εμένα και έτσι από μεριάς μου «ως μη γενόμενο»…

Προς Admin

Λες ότι δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς στην Ύδρα, και ότι όταν κάποιος κατεβαίνει ενισχύει τη δημοτικότητα του Αγγλο-λαμόγιου. Αλήθεια, αυτή τη γνώμη την απέκτησες μετά το απαγορευτικό του δελφινιού για Ύδρα? Γιατί μέχρι Σαββάτο 16/10 και ώρα 14:30 που είχες προγραμματισμένη αναχώρηση από Πειραιά δεν ισχυριζόσουν τα ίδια? Τι μεσολάβησε και η αυτοκριτική έγινε αρνητική?

Θα θελα επίσης να ρωτήσω, όταν εσύ παίρνεις το μπουζούκι και πας έξω, πας για να ενισχύσεις έρευνα για τη ρεμπέτικη μουσική, ή πας για να περάσεις καλά? Γιατί ξαφνικά το «περνάω καλά» έγινε κατακριτέο?

Όλοι εδώ πέρα αγαπάμε τη ρεμπέτικη μουσική, περνάμε καλά μέσα απ΄ αυτή, αυτό όμως δεν συνεπάγεται ότι θα πρέπει να κηρύξουμε κάποιας μορφής ρεμπέτικη σταυροφορία και να ασχολούμαστε με το ρεμπέτικο έχοντας ως πρώτη προτεραιότητα την ερευνητική προσέγγιση…
Πάνω από όλα είναι η αγαπημένη μας μουσική…

Αγαπητέ Θανάση,

Δεν αποποιούμαι την θέλησή μου να πάω στην Ύδρα, αντιθέτως μάλιστα, όπως είναι φανερό αν διαβάσεις προσεκτικά το προηγούμενο posting μου. Την 1η φορά πήγαμε όλοι μαζί γιατί πιστεύαμε ότι θα γίνει κάτι καλό. Τη δεύτερη φορά εγώ δεν μπόρεσα διότι υπήρχαν οι δημοτικές εκλογές…τόσο σημασία έδινε ο Emery για το γεγονός αυτό… έλα μωρέ ψηφίζουν τώρα και οι υπανάπτυκτοι. Την τρίτη φορά επαγγελματικές υποχρεώσεις με κράτησαν στην Αθήνα. Την τέταρτη φορά, δηλαδή φέτος, είχα πλέον δημιουργήσει τις αντιρρήσεις μου για τη δική μου παρουσία στην Ύδρα. Αυτές τις αντιρρήσεις τις είχαμε συζητήσει με το Σωτήρη και μπορεί να στις επιβεβαιώσει. Θα ερχόμουν όμως, αυτό είναι βέβαιο αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με τον καιρό διότι υπερίσχυε η αγάπη μου για τη φάση. Τελικά όμως νομίζω ότι EKANA ΛAΘΟΣ για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω, αν και τελικά πήγα μόνο μία φορά. Αυτή είναι η δική μου αυτοκριτική αγαπητέ Θανάση, με συνέπεια να δηλώνω πλέον ότι δεν θα ξαναπάω.

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν αν ήθελε να πάει ο Παναγιωτακόπουλος ή όχι και τελικά πήγε ή δεν πήγε. Σου απάντησα γιατί με ρώτησες, οπότε ας μη συνεχίσουμε σ΄αυτό το πνεύμα. Αν θέλεις περαιτέρω εξηγήσεις μπορείς να επικοινωνήσεις προσωπικά μαζί μου.

Ας μην τεθει τελος παντων ηθικο ζητημα ρε παιδια,
θα μπορουσε το φορουμ να παρευρεθει κριτικα
και οργανωμενα δι’αντιπροσωπων ή πιο μαζικα
που ειναι το κακο σε αυτο ;;

Το κουράσαμε το θέμα , η βόλτα στην Υδρα ήταν καθαρά για χαβαλέ και όντως στο φινάλε δίναμε κύρος στον Emery που δεν το δικαιούταν.
Απλά το πάθος για μπουζούκι -πιώμα-ξενύχτι ήταν για μένα ισχυρότερο απο την λογική που μου έλεγε ότι πρόκειται για ξεφτίλα διοργάνωση που ασχημονεί πάνω στο ρεμπέτικο.
Δεν επιδιώκω να το αθωώσω, μαλακία μου ήταν και μάλιστα επαναλαμβανόμενη , ο Emery χρειάζεται πρόγκηγμα χωρίς δεύτερη κουβέντα αλλά θα ξαναπώ αυτό που είπα παραπάνω η πραγματική μαλακία είναι να ξεμείνουμε στην κριτική και την αυτοκριτική μένοντας αδρανείς.
Στην τελευταία κουβέντα που κάναμε απο κοντά μπήκαν πολύ σοβαροί προβληματισμοί για μια διοργάνωση, όταν πάρουν μια πιο οριστική μορφή θα κοινοποιηθούν.