Συνάντηση Φόρουμ (2005 - 2006)

Γιατί ντίαρ Καραγιώργος; Υπάρχει καλή φέτα,υπάρχει και ροκφόρ!

Παιδια εχω ενα προβλημα στον υπολογιστη και δεν μπορω να στελνω μυνηματα
-ισως καποια ρυθμιση σχετικη με την προστασια (;)-
γι’αυτο ειμαι λιγακι αουτ τελευταια …

Σχετικα με τη ΜΑΖΩΞΗ και γιατι οχι ΣΥΝΟΔΟ δηλαδη του ΦΟΡΟΥΜ …
αν και δεν εχει ανακοινωθει τιποτα επισημα, ξερω οτι προγραμματιζεται για τελη Μαη αρχες Ιουνη στην Αθηνα σε χωρο σχετικα ευρυ με παλκο και δυνατοτητα να παιξουμε με ηχητικη υποστηριξη και απ’οσο ξερω θα συνδραμει και γνωστο ρεμπετικο και οχι μονο σχημα που το ονομα του αρχιζει απο “Δ” και βλεπουμε απο κει και περα …

Χωρις να εχω παραπανω πληροφοριες ξερω οτι ηδη καποιοι
δουλευουνε εντατικα γι’αυτο !!

Ας μην είναι στις 2 Ιουνιου μόνο…
(θα μου πεί τε τώρα, αν είναι να λέει ο καθένας τώρα και ημερομηνία… χαιρετίσματα!)

Α, Γιώργη, αυτό μου άρεσε πολύ, “Διαρκής Ιερά Σύνοδος Ρεμπέτικου Φόρουμ”. Ρε μπας και το οργανώνουν στο μέγαρο; Όσο αφορά τα τυριά, Τάσο, ροκφόρ ή φέτα, να σου πω, προτιμώ το αρνάκι.

Μερικές ερωτήσεις που σκεφτόμουνα τις τελευταίες μέρες (σόρει για το άσχετο):

α) Θυμάστε σε ποιά ταινία του Χατζηχρήστου έπαιζε ο Χρηστάκης το “έμαθα πως είσαι μάγκας” (μήπως δε θυμάμαι καλά);

βου) Έχετε κατάλογο με τα δημοτικά, διασκευές/δημιουργίες (:wink: του Τούντα;

γου) Ξέρετε αν το παρακάτω στιχάκι βρίσκεται πουθενά αλλού στη δισκογραφία, πέρα από τη “γυφτοπούλα”;

Δε μπορώ να καταλάβω Τούρκα είσαι για Ρωμιά
για Εγγλέζα για Φραντζέσκα κι έχεις τέτοιαν εμορφιά

Τις προάλλες η γιαγιά μου μου είπε πως θυμόντανε να το τραγουδάνε στην Ανδρο σαν

Δε μπορώ να καταλάβω τη δική σου λεβεντιά
Τούρκα είσαι για Οβραία κι έχεις τέτοιαν εμορφιά

Πανο εσυ στο Ηνγκλαντ δεν ακους ελληνικα δελτια ειδησεων και σε δικαιολογω.
Η συνοδος του “κοινωνικου φορουμ” ειναι μια συνηθισμενη εκφραση δεν ειναι μονοπωλιο η εκφραση “Ιερα Συνοδος” …

Καλά ντε - ένα αστείο είπαμε.
Απ’την άλλη, μη το γελάς, θα μπορούσε να’ρθεί ο Χριστόδουλος να ευλογίσει τα όργανα.

Καλημέρα (και ηλιόλουστη !).

Δεν γίνεται καμια αλλαγή για μας τους περιφερειακούς εκπαιδευτικούς;

Πάνε Καραγιώργο χαίρε!
Η αντιπαραβολή “φέτας με ροκφόρ” έγινε μεταφορικώς ,δηλ. “μούχλες με μη μούχλες”.
Η απάντησή σου ότι σου αρέσει το αρνάκι ,δεν μπορεί να έχει για μένα μεταφορικήν τινα σημασία.
Για να γίνω κακός,τα πολλά χρόνια εις την Ιγγλετέραν σε απώθησαν μακράν του αιτωλοακαρνανικού χιούμορ,όπερ εγώ ταπεινά προσπαθώ να καλλιεργώ,καθώς τυχαίνει να είμαι και εγώ απο την αιτωλοακαρνανίαν,όχι όμως εκ Ναυπακτίας ,όπως εσύ,αλλά εκ Βάλτου.Εντελώς δε συμπτωματικά μου αρέσουν κατι κοπέλες απο την
Βαλτική.

Βαλτική.

Γεια σου ρε Τάσε συμφορουμίτη και συντοπίτη Αιτωλοακαρνάνα.

Το αντελήφθειν το παραβολικόν και αναλογικόν της υποθέσεως (κάθε τόσο τα τρώμε στη μάπα τα μπλε σκατότυρα εδώ χάμω). Όσο αφορά το αρνάκι, το ποίημα ήτο σουρεάλ και μη το ψάχνεις - ήμουν επηρεασμένος από τα όργια του μεγάλου Σαββάτου, του πάσχα, της Δευτέρας του πάσχα, της Πέμπτης του πάσχα, του Σαββάτου και της Πρωτομαγιάς. Τώρα θα τρώω για 2 μήνες μόνο βρούβες και τσάι, ίσως και κανα ροκφόρ στις σχόλες.

Όσο αφορά τις εκ Βαλτικής δίμετρες, τις προτιμώ και από τη φέτα και από το ροκφόρ.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,
Πάνος, Ο.Δ.Ρ.Κ.Λ.Μ.Γ.Τ.Ρ.Π.Δ.Α.Κ.Ν.Ο.

(Οφοίσειαλ Δοκιμαστής Ροκφόρ και Λοιπών Μουχλιασμένων Γαλακτοκομικών Του Ρεμπετοφόρουμ, Πάσης Δυτικής Αγγλίας Και Νότιας Ουαλίας - δε πάω πιο πάνω, έχει την αντιπροσωπεία ο Κυπραίος)

Πολύ ωραία και δραματικώς τα έγραψες.
Ώστε πίπτουν τα ροκφόρ σαν το χαλάζι και ο απηυδισμένος Ελλην αναστενάζει!!!
Ευτυχώς όμως έχετε, υποθέτω, βρούβες αρίστης ποιότητος!!!
Συνδυασμοί,δηλαδή,που οδηγούν αναγκαστικά στο Ρεμπέτικο,που συγκεντρώνει ξανά υπο τούς ήχους του όλους τους τάλανες Έλληνες της Εσπερίας.
Ολέ!

Γιωργο Παπαγεωργιου σωστα ειπες δεν πρεπει να επηρεαζουμε
την ημερομηνια λεγοντας ο καθενας ποτε δεν μπορει !!

Μεταξυ μας … θα παιζω Κυριακη 4 Ιουνη …

Πανο ο Χριστοδουλος μετα το “στορυ” Κολουσουσα εχει παθει ενα ντεκαντανς,
και δεν τον βλεπω ορεξατο γενικως …

εκοψε και τα ανεκδοτα, αστα …

Εγώ αδυνατώ να παρευρίσκομαι στις 7,8,9 Ιουνίου.
Μετά τις 10 μπορώ.

Απίστευτο !!! Μετά από χρόνια, φέτος “γνώρισα” δύο Τάσους και γιορτάζουν και οι δυο του Αναστασίου του Πέρσου!!!
Είχε καμια “συμμαχία” η Αιτωλοακαρνανία με την Περσία ;
— Και ο άλλος που γνώρισα Τάσο Μ(π) είναι λίγο έξω από την Άρτα, εξαίρετος φιλόλογος.

Άρα, κάθε Πέρσης και…καλύτερος!

Για την ταμπακέρα :
ΓΙΩΡΓΟΣΒ. — αν και δεν εχει ανακοινωθει τιποτα επισημα, ξερω οτι προγραμματιζεται για τελη Μαη αρχες Ιουνη στην Αθηνα σε χωρο σχετικα ευρυ με παλκο και δυνατοτητα να παιξουμε με ηχητικη υποστηριξη και απ’οσο ξερω θα συνδραμει και γνωστο ρεμπετικο και οχι μονο σχημα που το ονομα του αρχιζει απο “Δ” και βλεπουμε απο κει και περα …

Ελπίζω, να μην ισχύουν τα “μισόλογα” του Γιώργου Βαβ… Πως, θα κλειστούμε για συνάντηση σε κυριλομαγαζάκι, με ωραία τραπεζομάντηλα, ντιζαϊνάτα φωτιστικά, γυαλιστερά χρώμια —άντε, και λίγο ξύλο και πέτρα— για τα π(ι)ούμε όλοι μαζί !!!
Άμα το υποψιαστώωωωωωωωωω…

Ασχετο: ΑΝΤΜΙΝ. Καλά,πώς κάνουμε παράθεση ;;;;

Ιωάννα, εγώ αυτό προβλέπω. Για να διαρρέουνε λέξεις όπως “ηχητική υποστήριξη”, “χώρο σχετικά ευρύ”, “Σύνοδος του φόρουμ”, μάλλον πάει για Ιντερνάσιοναλ Ρεμπέτικαλ Κόνφερενς.

¶σχετο: γιατί το Α τονούμενο πάντα γίνεται ανάποδο Ρ; Αυτό είναι από τα αιώνια μυστήρια, εκτός και με διαφωτίσει κανένας κομπιουτεράς.

Γειά σου Ιωάννα!

Ο Αγιος Αναστάσιος ήταν Πέρσης.Όσοι είναι συνειδητοποιημένοι Τάσοι γιορτάζουν του Πέρσου.

Κανονικά, το Πάσχα οι μόνοι που δικαιούνται να γιορτάζουν είναι οι Ανέστηδες και οι Λάμπροι-Λαμπρινές !

Ελπίζω ο καλός αυτός Άγιος να κάνει θαύμα και να μην την πέσουν οι κακοί στο Ιράν-Περσία.

Ατάκα:
“Πέρυσι,όμως Τάσο,σε θυμηθήκαμε και σου είπαμε Χρόνια Πολλά την ημέρα του Πέρση”.
“Α,πέρυσι ήταν; Γιατί εγώ νομίζω ότι πρόπερσι με θυμηθήκατε στου Πέρση”.

Τελικα με αναγκασατε να το πω

ε ναι λοιπον στο “ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΠΑΛΑΣ” θα γινει !!
και οποιος θελει ας ερθει …

Μμμμμ… απειλή είναι αυτό Βαβ; Απλά, ας ειπωθεί εγκαίρως, μήπως χρειαστεί να πεταχτώ στο Μιλάνο για καμια γόβα
(ήθελες να τ’ ακούσεις μου φαίνεται…)