Συμβουλές αγοράς για πρώτο ούτι (2015)

Έχουμε και λέμε αν και ξέρω ό,τι μπορείτε να με ρωτήσετε για
ηλεκτρικές/ακουστικές κιθάρες στο ούτι είμαι σκράπας. :slight_smile:

Για πείτε μου λοιπόν, μιας και σε κάποια φάση θα ανεβώ Αθήνα
έχω βρει σε πολλά καταστήματα “μαθητικά” ούτια της τάξεως των 200-300?.
Όπως αυτάhttp://www.musicpower.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=838&category_id=117&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr&vmcchk=1&Itemid=71

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1073&pId=39257

Το θέμα είναι αυτά είναι καλές επιλογές;
Τι εννοώ.

Να έχουν ένα (στο μέτρο του δυνατού) αξιοπρεπή ήχο
Να μην ξεκουρδίζουν
Να μην σκεβρώσει σε κάνα δίχρονο
Να μην αρχίζουν να φεύγουν πράγματα από πάνω τους :stuck_out_tongue:

Αν κάτι τέτοιο δεν αξίζει τον κόπο προς τα πού να στραφώ;
Οι οργανοποιοί απ’ό,τι έχω δει είναι ολίγον τι ακριβοί και πάνω από
τις δυνάμεις μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Καλώς ήρθες Γιάννη.Σε γενικές γραμμές ισχύει το “ότι πληρώνεις παίρνεις”, αν και δεν συμβαίνει πάντα αυτό.Από μια φωτό. δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα,αλλά με βάση τα υλικά κατασκευής,που εμφανίζει,έχει καλή σχέση χρηματικού ποσού,και προϊόντος.Τώρα για εργασία,ο Θεός κι η ψυχή τους.Με βάση αυτά που βλέπω θα το έπαιρνα.

η αλήθεια είναι ότι δύσκολα μπορείς να βγάλεις άκρη μόνο από φωτογραφίες
επίσης καλό είναι να δεις τι ούτι θες
θέλω να πω ανάλογα το κούρδισμα και τις διαστάσεις, υπάρχει το τούρκικο και το αράβικο.

Στις τιμές που ψάχνεις πλέον είναι δύσκολο να βρείς κάτι στην Αθήνα, αν πας στην Πόλη ή στην Σμύρνη θα βρεις αξιόλογα, αλλά έτσι έχεις και έξοδα μετακίνησης.

Μπορείς να τσεκάρεις και σε γνωστά sites αγγελιών, συχνά μπαίνουν αγγελίες για ούτια

Κατά σύμπτωση πουλάω και το δικό μου, αλλά είναι αράβικο

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=NukeC&op=ViewDetail&id_ads=38117

Καλώς σας βρήκα!

Αυτό που δεν ξέρω και θέλω ως κύρια συμβουλή και μπούσουλα είναι τι ποιότητες παίζουν με τα ανάλογα λεφτά.

Δλδ εγώ ξέρω τι προσδοκίες πρέπει να έχω για μια κιθάρα των 300? και μία των 2000?.
Η μία των 300? πρέπει απλά να είναι λειτουργική και να ακούγεται, να κάνει τη δουλειά της τίμια.
Δεν περιμένω το τέλειο φινίρισμα ούτε επώνυμους μαγνήτες, γέφυρες, αλλά και ό,τι παραπάνω καλοδεχούμενο.
Η άλλη των 2000? πρέπει να έχει τρελό ήχο, ευκολία παιξίματος, επώνυμα περιφεριακά με την ανάλογη ποιότητα κατασκευής κτλ.

Με πάνω κάτω 200-350? καινούργιο τι ποιότητα οργάνου πέρνεις;

Σε αυτά τα λεφτά και για καινούριο, αν κουρδίζεται σωστά και κρατάει το κούρδισμα για κάποιο λογικό χρόνο, τότε είσαι εντάξει.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Οπότε για να πώ ότι θέλω ένα ούτι
α) με αξιοπρεπή ήχο (που δεν θα χαλάσει έναν αρχάριο)
β) με σταθερό κούρδισμα (πάντα σε λογικά πλαίσια αλλά όχι και κάθε 10 λεπτά κούρδισμα)
γ) να μπορέσει να μου δείξει 5 πράγματα και να μη με δυσκολέψει στο παίξιμο

πόσα λεφτά πρέπει να φτάσω μίνιμουμ;

Και γιατί όχι μεταχειρισμένο;

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα για μεταχειρισμένο,
αλλά είμαι άσχετος.

Πώς θα καταλάβω ότι το ούτι που μου πουλάει κάποιος για 300? και που καινούργιο
έκανε 500?-600? είναι πραγματικά έτσι. Είμαι στην αγορά μουσικών οργάνων χρόνια
και έχω ακούσει ιστορίες απείρου κάλους με πάσης φύσεως αετονύχιδες…

Φυσικά υπάρχουν και απατεώνες που θα προσπαθήσουν να μοσχοπουλήσουν ένα κακό όργανο αλλά τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά.
ένα όργανο ανώνυμο εργαστηρίου που το πουλάει κάποιος φτηνά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχει ήχο. Έχω πετύχει και όργανο με καπάκι κολλημένο με πιστόλι σιλικόνης που έτυχε να έχει και ήχο.
Δεν σημαίνει λοιπόν οτι θα πας απαραίτητα σε μάστορα, θα δώσεις τα διπλά και θα πάρεις τον …διπλό ήχο…

όταν όμως ανεβαίνεις σε χρήματα και ποιότητα, θέλεις να πάρεις ένα όργανο το οποίο έχει κατασκευαστεί με υλικά και τεχνικές που θα του επιτρέψουν να αντέξει στο χρόνο και να βελτιωθεί. Σε περίπτωση που κάτι τύχει και δεν αντέξει, έχεις πάλι ένα όνομα μέσα το οποίο μέχρι ένα βαθμό σημαίνει ότι αυτός που το έφτιαξε θα πάρει ίσως την ευθύνη αν όντως το έργο του αποτύχει.

Δεν χρειάζεται λοιπόν κάποιος να είναι αετονύχης, αν αγοράσεις ένα φτηνό ανώνυμο όργανο, δεν έχεις κάνει αυτή την επένδυση οπότε, μπορεί το όργανο να αντέξει, μπορεί να μην αντέξει…και αν δεν αντέξει δεν θα αναλάβει κάποιος μάστορας να απαντήσει για αυτό.