Στρίβε λόγια (άγνωστη λέξη)

ΣΤΡΙΒΕ ΛΟΓΙΑ (άγνωστη λέξη)

Παραθέτω παρακάτω τους στίχους του εν λόγω τραγουδιού :

Πάψε να μου κάνεις πια την πάπια
δεν τα τρώγω τέτοια χάπια
Στρίβε λόγια κι άσε την κορόιδα
κι έλα βασανάκι για να βρεις
μεράκι να σου σκάσω άψε σβήσε το φιλί
------------
Έλα και στρίβε τώρα λόγια μην ξηγιέσαι μʼ απονιά
μην ακουστούνε μοιρολόγια για τα σε στη γειτονιά
------------
Μαύρο θα φορέσεις το φουστάνι
αν θα δεις αλλού στεφάνι
Ένα δράμι αίσθημα ζητάω
νύχτα μέρα ψάχνω να σε βρω
ρε σπλάχνο να σου σκάσω το φιλί του μερακλή
------------
Στην καρδιά μου νιώθω νταλαβέρι
να γενείς δικό μου ταίρι
Μα κορόνα γράμματα με φέρνεις
πάντα μου ξηγιέσαι βερεσέ
σελένη και αβέρτα κόβεις ρόδα για φιλί

Η λέξη που δεν καταλαβαίνω (ή που δεν ακούω καλά) βρίσκεται στην τελευταία γραμμή και είναι η πρώτη (σελένη).
Γνωρίζω την ύπαρξη της λέξης : Σελέμης , όμως ακούγοντάς το συνεχώς σ’ αυτό το σημείο ακούγεται πεντακάθαρα ένα ‘ν’. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς λέει εκεί ? Υπ 'όψιν ότι έχω την εκτέλεση με κιθάρα , με το Γιώργο Καρρά.

Η λέξη είναι “σελέμης”. στη δεκαετία του '60 το ηχογράφησε και ο μάρκος βαμβακάρης. ο γιώργος καρράς το ηχογράφησε το 1930. είναι επιθεωρησιακό κομάτι.

Εκπληκτικο και μεγαλειωδες κομματι !!
Παντα ειχα την απορια αν ειναι μια κιθαρα ή δυο.
Καποιος μου εχει πει οτι ειναι τεχνικη και παιζει ενας κιθαριστας σολο και ακκορντα !!
Επισης αγνωστος ο Γιωργος Καρρας (;:wink:
Μοναδικη του εμφανιση αν δεν κανω λαθος.
Δεδομενου οτι κυκλοφορησε το '30 και το ξαναλεει ο Μαρκος τη δεκ.'60 χωρις να εχει μεσολαβησει επανεκδοση σημαινει οτι ο Μαρκος το ήξερε και το επαιζε ολα αυτα τα χρονια συνεπως ειναι απο τα κομματια που τον επηρρεασαν, αν μη τι αλλο …

Σελεμης ειναι νομιζω ο τρακαδορος αν και σε καποιο λεξικο λεει "αυτος που ζει σε βαρος των αλλων-παρασιτο.

Το οτι ειναι επιθεωρησιακο δεν το ηξερα. Απο που εχεις την πληροφορια αυτη Βασιλη ;;

Ο Σπύρος έχει εύλογη απορία.
Πράγματι ακούγεται ένα ήχος -Β στην λέξη. Την ίδια απορία έχω κι εγώ, το ακούω σαν -σεβγένη.

από το όλο νόημα πιστεύω ότι δε μπορεί να λέει κάτι άλλο.
το τραγούδι το έχω από ένα cd με τραγούδια επιθεωρησιακά. είναι στο όνομα του γιώργου καρρά και του ζάχου θάνου, ο οποίος έγραψε ως επί το πλείστον επιθεωρησιακά κομμάτια.

Νομίζω πως έχετε δίκιο. Σας ευχαριστώ γιά τα φώτα σας.

Spyro.exeis tragoudhsei ston Kavoura?

Τραγουδάω εκεί εδώ και 5 χρόνια

Φιλε καπου κυκλοφορει ενα cd με δικα σου τραγουδια…!!
Ακουω συνεχεια το¨: Σαν το φεγγαρι την αυγη: Φανταστικο τραγουδι και επισης εξαιρετικη η ερμηνεια σου!!!
Μπραβο!!!
Μηπως εχει κυκλοφορησει στο εμποριο ? εγω το κατεβασα απο το δικτυο δεν θυμαμαι που ομως.
Αν εχεις να μου δωσεις καποιες πληροφοριες!?!?!?
Φιλικα Γιωργος…
ΥΓ. Ισως το Σαββατο περασω να σε ξαναακουσω!!!
Να σου μιλησω?

Φυσικά και θα μου μιλήσεις. Άκου λέει.
Σ’ευχαριστώ κατ’ αρχήν γιά τα κολακευτικά σου λόγια. Ασχολούμαι με το ρεμπέτικο από μικρό παιδί μιάς και μεγάλωσα με πατέρα ψάλτη και παππού τραγουδιστή και βιρτουόζο του μαντολίνου. Προσπαθώ πάντα γιά το καλύτερο και ευελπιστώ πως μια μέρα θα μπορέσω να βάλω κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι στο τεράστιο αυτό κτίσμα που λέγεται λαικό και ρεμπέτικο τραγούδι με όποιο τρόπο μου λάχει.Θα χαρώ πολύ να τα πούμε.Φιλικά.Σπύρος

Εγινε τροποποίηση από ΚΚ

Κάτι συμβαίνει με τη γραμματοσειρά. Δεν ξέρω τι γίνεται. Γιώργο σ’ ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια. Φυσικά και να μου μιλήσεις αν περάσεις. Εννοείται.

Σπυρο τελικα θα περασω Τριτη.Ειχα πολυ δουλεια το Σαββατο(ανθοπωλης γαρ!!!)
Μολις ακουσα και το: Για να σε κανω ανθρωπο!!!

Το λοιπο!!!
Εμαθα τι σημαινει #σελεμης#= ΚΟΡΟΙΔΟ!!!