Στράτος Παγιουμτζής (Αϊβαλί 1904-ΝΥ 1971)

Εχουν περασει 37 χρονια απο το θανατο του Στρατου Παγιουμτζη και περιμενω κι εγω ο Στρατος ο εγγονος του και η μητερα μου Φωφω Στρατου κορη του,να κανουν καποιο αφιερωμα στην τηλεοραση και να μας φωναξουν κι εμας επιτελους να μιλησουμε για αυτον τον ανθρωπο που υπηρξε φαινομενο λαικου τραγουδιστη με χιλιαδες τραγουδια στην καριερα του,δυστηχως βγαινουν αλλοι κι αλλοι και εμεις ως συνηθως ειμαστε στην αφανεια και ο κοσμος που μας ξερει μας ρωταει συνεχως γιατι δεν μας βγαζουνε να τα πουμε οπως εχουν τα πραγματα.Ο Στρατος Παγιουμτζης δεν ξεχνιεται και ουτε προκειται να ξεχαστει ποτε,που πολλοι το θελουνε και το γνησιο λαικο τραγουδι ποτε δε θα πεθανει.Ο μονος που ενδιαφερθηκε πραγματικα ηταν ο μακαριτης Πανος Γεραμανης που εβγαλε τη μανα μου Φωτω στο ραδιο και μιλησε και ημουν και εγω εκει.Θυμαμαι τη μανα μου οταν κατεβαιναμε τα σκαλια της ΕΡΤ για να φυγουμε εκλαιγε σαν παιδακι απο τη συγκινηση και μου ειπε οτι μετα απο τοσα χρονια επιτελους μιλησα κι εγω για τον πατερα μου και για εμενα.Αυτα ειχα να πω,χρονια πολλα καλη χρονια με υγεια σε ολο τον κοσμο και με πολυ καλο γνησιο λαικο τραγουδι.Με αγαπη και εκτιμηση Στρατος Γεωργιοπουλος.

καλησπερα και χρονια πολλα στο φιλο εγγονο του Στρατου…!
ρε παιδια ας δωσουμε απο εδω μια ωθηση σε αυτο που ειπε ο ανθρωπος. οποιος μπορει με καποια γνωριμια ας κανει ενα αφιερωμα σε ραδιοφωνο και κυριοτερα σε τηλεοπτικο σταθμο.
ο Στρατος Παγιουμτζης ητανε οπωσδηποτε ισαξιος του Καζαντζιδη (διαλεγει ο καθενας). προσωπικα το αντρικειο υφος του με συγκινει περισσοτερο.
ας μπει αν μπορει καποιος μπροσταρης να δοθει φωνη και εικονα στους εν ζωη συνεχιστες του. συναμα να αναφερθει εστω και επιγραμματικα ενα μερος των μεγαλων επιτυχιων που εχει τραγουδησει. και γιατι οχι η συμμετοχη του σαν συνθετης.

γεια χαρα φιλε τζουρα και χαιρετω ολο τον κοσμο η αληθεια ειναι οτι γνωριμιες υπαρχουν τοσα χρονια ειδικα απο τη μανα μου που εχει συνεργαστει σχεδον με ολα τα μεγαθηρια του λαικου τραγουδιου ως τραγουδιστρια αλλα σταματησε δυστυχως λιγο μετα το θανατο του παππου μου του στρατου στη συνεχεια κι εγω που βγηκα στο τραγουδι το περιεργο ειναι οτι ειδικα στην τηλεοραση βγαινουν διαφοροι και λενε τα δικα τους αλλα για το στρατο σχεδον κανεις ποτε δεν επιδιωξαμε τη δημοσιοτητα σαν οικογενεια του στρατου εκτος απο τρεις τεσσερις φορες που ηρθαν στο σπιτι μας καποια καλα παιδια δημοσιογραφοι για αφιερωμα σε περιοδικα και τον γεραμανη στο ραδιο η αληθεια ειναι οτι καπως νιωθουμε οταν ειμαστε με γνωστους και φιλους και μας ρωτανε για ποιο λογο ειδικα η μανα μου δεν την εχουν βγαλει ποτε και δεν ξερουμε τι να απαντησουμε μαλλον οτι τους βολευει η κατασταση σημερα στο τραγουδι οσο παει και γινεται πιο χαλια εκτος απο καποιους καλους μουσικους και τραγουδιστες που το παλευουν και μπραβο τους με αφορμη κι εγω τα παραπανω πηρα το θαρρος να γραψω καποια πραγματα απο αυτο εδω το βημα που ειναι το μονο αυτη τη στιγμη που μπορω να μιλησω οποιος θελει να με ρωτησει το οτιδηποτε ευχαριστως να απαντησω και να συνομιλησω στρατος γεωργιοπουλος.

Γεια σου Στρατο !! Χαιρομαι που σε γνωριζω εστω και ιντερνετικα !!
Καλα τα λες παντως. Στην Ελλαδιτσα μας που το 1/3 δεν εχει να φαει στην κυριολεξια, εχουμε σταρ συστεμ !! Ολα ταχε η Μαριωρη … το οποίο σταρ-συστεμ βγαζει στον αφρο οτι τους πουν οι εταιρειες, με το αντιτιμο της καθε τετοιας διαπλοκης που εχει μεσα απο λεφτα, γνωριμιες, σεξ κλπ Τραγουδακια τσιχλοφουσκλες και φωνες του κιλου ή με το κομματι …
Στα κρατικα καναλια ευτυχως υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις, ισως ειναι και για ξεκαρφωμα … αλλα κατι γινεται παντως !! Επισης στον 902 ο Παρης Μητσου με την ωραια εκπομπη του “Τα παντελονια…” Στα κρατικα ομως που ειναι πανελληνιας εμβελειας, βλεπουμε τους ιδιους κα ιδιους “ποιοτικους” που αριθμητικα τουλαχιστον ειναι το πολυ το 30 % αυτων που θαπρεπε να παρουσιαστουν. Οι αλλοι που ειναι και με τι συχνοτητα παρουσιαζονται καποιοι ;; Ειναι πολλα τα δις Αρη, που παιρνει η ΕΡΤ απο τους λογαριασμους μας της ΔΕΗ !!!
Μου κανει εντυπωση ας πουμε πως χαθηκε ο Ανδρεατος, η Κανά και καποιοι αλλοι …
Μεγαλο το ζητημα και θα τα ξαναπουμε …
Εδω ειμαστε για οτιδηποτε !!

Γεια σου αδερφε αμπατη και χαρηκα για τη γνωριμια.Που λες τα πραγματα και στη νυχτα ειναι περιπου τα ιδια.εγω κανω αλλη δουλεια για τα προστοζην και μου μενει παρασκευη σαββατο για να τραγουδαω σε καποιο μαγαζι που αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει και ως συνηθως εγω μενω παντα εκτος κατα περιεργο τροπο και βασικα το κανω μονο απο μερακι μιλαω και με τους φιλους μου τους μουσικους και αυτοι τα ιδια.Τα λαικα μαγαζια σβηνουν σιγα σιγα μας φαγανε τα κλαμπ και το μπουζουκι παει περιπατο και κλεινω με ενα τραγουδι του μακαριτη του παππου μου του Στρατου(Να ηξερα το τελος μου το πως θα καταντησω δε θ΄ανοιγα το στομα μου ανθρωπου να μιλησω) Στρατος

Μάλλον “αυτοί” οι ανίδεοι :079: θα έπρεπε να νιώθουν “κάπως”, Στράτο.
Εσείς μόνο περηφάνια θα πρέπει να αισθάνεστε για τον άξιο πρόγονό σας.

Υ.Γ. Δεν εννοώ τους γνωστούς σας, αλλά τους δημοσιογράφους και τους ανθρώπους των Μ.Μ.Ε.

Φίλε μου καλησπέρα χαίρομαι πολύ που σε γνωρίζω έστω και με αυτόν τον τρόπο.Πρέπει να είσαι περήφανος που είσαι εγγονός του μεγάλου Στράτου.Δυστυχώς οι τηλεόραση ασχολείται με χιλιαδυό ανούσια πράγματα χώρις να δινει σημασία σε τόσους σημαντικούς ανθρώπους που έγραψαν ιστορία.Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει στην κρατική τηλεόραση εκπομπή με αφιερώματα στο ρεμπέτικο και σους ανθρώπους του.Ελπίζουμε κάποιοι κάποια στιγμή να ευαισθητοποιηθούν και να κάνουν κάτι για να μάθει ο κόσμος επιτέλους για τους μεγάλους μας.

Γεια χαρα παιδια χαιρομαι και εγω που σας γνωριζω μακαρι να ειμασταν ολοι διπλα να πιναμε κανα ποτηρι και να λεγαμε κανα τραγουδι θα ηταν ακομα καλυτερα Στρατος.

ευκαιρια ειναι να σε κερασουμε κανενα κρασι σε καμια καλη ταβερνα που παιζουνε τα δικα μας.
σε ποια γειτονια μενεις? ειμαι Αγ.Παρασκευη.

Μιλαμε βεβαια για τον Στρατο Παγιουμτζη που οταν θελησα περσυ να κανω μια ενδεικτικη λιστα με τα καλυτερα τραγουδια που εχει πει, εννοωντας αυτα που απεκτησαν μεγαλυτερη δημοτικοτητα και αγαπηθηκαν απο ολο τον κοσμο, πραγματικα αρχισα να γεμιζω σελιδες !! Χωρια αυτα που ειπε και ητανε διαμαντια αλλα δεν ετυχε να γινουν μεγαλες επιτυχιες. Παραθετω μερικα απο τα πρωτα και τα δευτερα :

Θα κλεψω μια μελαχροινη (Χαζηκυριακειο) ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑ
Η αρχοντισα ΤΣΙΤΣΑΝΗ
Το κομπολογακι ΜΗΤΣΑΚΗ
Ο σεργιανης ΚΑΛΔΑΡΑ
Ο ψαρας ΜΗΤΣΑΚΗ
Ο Σακαφλιας ΤΣΙΤΣΑΝΗ
Σένα βραχο φαγωμενο ΚΑΛΔΑΡΑ
Ειναι ευτυχης ο ανθρωπος ΤΟΥΝΤΑ
Μεσ’ της Πεντελης τα βουνα ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗ
Της μαστουρας ο σκοπος (Οταν συμβει στα περιξ) ΤΣΙΤΣΑΝΗ
Γλυκοχαραζουν τα βουνα
Σε τουτο το παλιοσπιτο
Ο λουλας ΜΗΤΣΑΚΗ
Παιζει το μπαγλαμαδακι ΚΗΡΟΜΥΤΗ
Ζεϊμπεκανο σπανιολο (Ζουλα σε μια βαρκα μπηκα) ΜΠΑΤΗ
Τα τσοκαρα ΤΟΥΝΤΑ
Οι καναβουριες ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ
Βαρκα γυαλο ΤΣΙΤΣΑΝΗ
Μεσ’την πολλη σκοτουρα μου
Αθηναϊισα

και ακομα
Το ζαρι ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗ
Πολλα ν’ακους λιγα να λες
Καθε βραδυ τραγουδω
Μαγκες καραβοτσακισμενοι ΜΠΑΤΗ
Παλατια χρυσοστολιστα ΤΣΙΤΣΑΝΗ
Μια νυχτα κατω στο Πασαλιμανι
Καλιθιωτισα ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗ
Η Περσεφονη ΤΟΥΝΤΑ
Οι μερακληδες ΤΣΙΤΣΑΝΗ
Οποιος ορφανεψε μικρος ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ
Και συ δεν εχεις μπεσα ΜΗΤΣΑΚΗ
Δεν ταιριαζω εγω για σενα

και αλλα αμέτρητα !!
Ακομα. ο ΣΤΡΑΤΟΣ ειναι ο μεγαλος τραγουδιστης της εποχης του !! Απο το 1936 ουσιαστικα εως το 1948 ειναι ο πρωτος τη ταξη στους λαϊκους τραγουδιστες, διατηρωντας μεχρι τα τελη της δεκατιας '60 την αιγλη του και τη φωνη του δινοντας το παρον στα παλκα. Σαν να λεμε ο Καζαντζιδης εκεινης της εποχης και αυτος που δίδαξε και ανοιξε δρομο στους επομενους !!
Με εκπληξη (κακα τα ψεμματα) ειδα να γινεται μεσα στο Δεκεμβρη αφιερωμα στον ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΟΥΝΤΑ οπου παρεβρεθηκαν η κορη του με το συζυγο της και χαρηκα πολυ !! Μαλιστα ειπωθηκαν ωραια πραγματα και η ορχηστρα επαιξε υπεροχα !! Πιστευω και ο μεγαλος Παγιουμτζης δικαιουται ενα τουλαχιστον αφιερωμα.

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ !!!

Φιλε αμπατη τα λες πολυ ωραια και μαγκικα λοιπον οΣτρατος για να μαθαινει κι οκοσμος μεχρι το1953 εκανε δισκογραφια ασταματητα απο το 1934 που ξεκινησε στη συνεχεια λογω οτι τον περασαν στο περιθωριο για ευνοητους λογους αρχισε παλι να τραγουδα στους δισκους το1959 με τη βοηθεια του Ζαμπετα αυτη τη φορα κι εγινε χαμος παλι οκοσμος αγοραζε τα τραγουδια του ηταν σαν να εκανε μια δευτερη καριερα τραγουδησε στους δισκους μεχρι και το 1971 οπου πεθανε ειχε πει τραγουδια του ξαρχακου και του ακη πανου τελευταια τους οποιους τους εκτιμουσε πολυ οΣτρατος ειχε πολλα παραπονα οπως ολοι οι παλιοι γενικως απο το καλλιτεχνικο συναφι δεν τον θελανε στα μαγαζια γιατι καλως η κακως εκλεβε την παρασταση του κανανε χιλια δυο στο παλκο τον πειραζανε τονε κενταγανε του λεγανε οτι γερασε και δε μπορει να τραγουδησει αυτο γινοταν χρονια δε το εβαλε κατω ομως οταν ανοιγε το στομα του να τραγουδησει αυτοι που του τα λεγανε καταπινανε τη γλωσσα τους και λουφαζανε και μετα τους στολιζε κανονικα γιατι ο παππους μου δεν ειχε διπλωματια ηταν μαγκας γνησιος οχι πιτουρομαγκας αυτα βεβαια του στοιχισαν αλλα τι να εκανε ειχε αξιοπρεπεια αυτους που εβγαζε στο παλκο αυτοι οι ιδιοι τον εθαβαν οχι ολοι αλλα αρκετοι και μετα πηγαινε στο σπιτι πικραμενος Αυτη ηκατασταση επικρατησε απο το 1950 μεχρι και το τελος του η μακαριτισα ηγιαγια μου η Ζωη που εφυγε οταν ημουν εγω 26 ετων μου ταχε πει ολα γιατι ηταν μαζι του σχεδον παντα βεβαια και η μανα μου που δουλεψε μαζι του και ο πατερας μου που ηταν ο σωφερ ας πουμε γιατι ο Στρατος δεν οδηγουσε πολλες ιστοριες ναχεις ορεξη νακους στη συνεχεια που εχω δουλεψει κι εγω 4/5 χρονια κατα διαστηματα ολοι οι παλιοι καλλιτεχνες που συνεργαστηκα μου λεγανε περιπου τα ιδια Εκανα μια μικρη αναδρομη στο Στρατο θα πουμε κι αλλα αν θελεται στην πορεια χαιρετισματα σε οσους ειναι στην παρεα μας φιλε τζουρα εχω φυγει απο το Αιγαλεω λογω οικογενειας και μενω Γλυκα Νερα περιμενω νεα Στρατος Γεωργιοπουλος

Νομιζω οτι οι περιγραφες η δικη σου και της μητερας σου, ειναι αξιες για να γινει ενα βιβλιο και να μαθουμε την Ιστορια του Ρεμπετικου απο τη σκοπια στου Στρατου. Βεβαια θα πρεπει να ενδιαφερθει και καποιος εκδοτης. Για αυτο ειμαστε εδω νομιζω, μηπως και καποιος γνωριζει καποιον αλλο και υπαρξει παρακινηση για τα περαιτερω. Παλια τραγουδαγες καπου, τωρα οχι? Εχετε ομοιοτητες φωνητικες με τον παππου σου? Κατι ειχε εναφερθει στο φορουμ παλιοτερα. Αν δεν θελεις να περιαυτολογησεις βεβαια, κατανοητο.

Συμφωνω με το τζουρα71 !! Ολα αυτα ειναι πραγματα που πρεπει να μαθευτουν και να μεινουν γραπτα. Προσωπικα πολυ θαθελα να τα πουμε και απο κοντα Στρατο, ας οψεται η αποσταση -ειμαι Κρητη- αλλα πιστευω -την υγεια μας ναχουμε- θα βρεθουμε συντομα !!
Ιστοριες οπως του Στρατου που περιγραφεις εγω ζησει και γω με καποιους παλιους και καλους καλλιτεχνες που εχω παιξει και οντως συμβαινει δυστυχως αυτο. Δεν μπορουν καποιοι απ’τους καινουριους να χωνεψουν οτι υπαρχουν καποιοι αλλοι μεγαλυτεροι και καλυτεροι απο αυτους και δημιουργουνε τετοιες μικροτητες αφου ειναι τιποτενιοι !!
Η ιστορια και τα πεπραγμενα ομως του καθενος ειναι εδω και ειναι αδιαμφισβητητα !!

Φιλε μου θα δουμε στην πορεια ολα δεκτα οσο αφορα εμενα τι να σου πω τωρα ξερω και γω παντως η τευλευταια μου δουλεια ηταν πριν 4χρονια περιπου οπου τραγουδαγα στην Κορινθο διημερα δεν εχει τυχει αλλη απο τοτε δυστηχως περασα και κατι προσωπικο πολυ ασχημο και κατι που ετυχε δε μπορουσα να παω αλλα τη βγαλαμε ολα καλα Στρατος.

Υ.Γ.μακαρι να μπορεσουμε να βρεθουμε ολοι και με σενα φιλε αμπατη που εισαι μακρια και με τους υπολοιπους.ευτυχως παντως που η μουσικη δεν εχει συνορα.χαιρετω μαγκες και τα ξανα λεμε.με αγαπη Στρατος.

Γειά σου Στράτο,
Καταρχάς χαίρομαι πού σέ γνωρίζω εστω και μέ αυτον τον τρόπο, καί δευτερον πού ανταλάζω
εστο καί αυτα τά πέντε λόγια μέ τον εγγονό του μεγάλου ΣΤΡΑΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗ .
Εχω διαβαση ολη την Συζητηση σάς μεχρι τωρα, και συμφωνώ μέ τα αλλα παιδια.
Δυστυχώς η Τηλεόραση σημερα ασχολειται με Τσιχλόφουσκες σχετικα μέ τό Τραγούδι.
Τούς Ανθρώπους αυτους σαν τον ΣΤΡΑΤΟ θαπρεπε να τους εχουν ψιλά,Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗΣ
Τραγούδισε τό γνησιο Λα’ι’κο Τραγουδι και δεν θά ξεχαστει ποτε.
ΣΤΡΑΤΟ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΗΣ .
Μιχαλης…

Γεια σου φιλε μιχαλη καταρχας σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και εγω χαιρομαι που τα λεμε εστω κι ετσι το Στρατο σιγουρα θα τον ακουμε και δεν θα ξεχαστει οσοι τον ξερουν μεσα απο τη φωνη και τα τραγουδια του τα υπολοιπα θα τα δουμε στο μελλον πρεπει να ελπιζω και να κανω υπομονη γεια χαρα να ειστε ολοι καλα και τα ξαναλεμε συντομα Στρατος.

Γεια σου φιλε Στρατο ειναι τιμι μου που μιλαω μαζι σου εστω και ετσι.Εχεις μεγαλο δικιο ειμαι μαζι σου.
Κατι τετοιοι ανθρωποι σαν τον παππου σου με κανουν περιφανο που ειμαι Ελληνας. Τον Παγιουμτζη τον ακουω οπου και να παω οτι και να κανω και καθε φορα νιωθω σαν να τον ακουω για πρωτη φορα, δεν τον εχω βαρεθει, και εκτος αυτου τον ακουω συνεχεια και δεν ξερω καν πως ειναι.
Δεν ξερω τιποτα γι αυτον. Παντος να ξερεις οτι στο περιβαλλον μου δεν τον εχει ξεχασει κανεις ζει αναμεσα μας.

Ο Στρατος Παγιουμτζής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί “ο λαίκος/ρεμπέτης ερμηνευτής όλων των εποχών” και δεν τον βαζουν αδίκα πάνω απο τον Στέλιο τον Καζαντίδη.Η αντιμετώπιση των ΜΜΕ απέναντι σε κάποιους ανθρώπους με τέτοια ίστορια και τέτοια προσφορά, οπως ο Στράτος, χαρακτιρίζεται επιοικώς απαράδεκτη.Άλλωστε ζούμε στην εποχή της ξεφτίλας, στην εποχή των μετασιόν, αλλα ήτε το θέλου,ήτε οχι,το όνομα “Στράτος Παγιουμτζής” θα παραμείνει γνήσιο, οπώς η φωνή του και οι ερμηνείες του, οσα χρονια κι αν περάσουν…

Γεια σας παιδια,θα μου επιτρεψετε να θυμηθω κατι απο ενα τραγουδι του Πανουση που ελεγε…¨¨ποσο μαλλον θ αντεξουν ο Μαρκος και ο Τσιτσανης δεν εχουν κανει ουτε ενα video clip… και τοσοι αλλοι.Δυστυχως ετσι καταντησε αυτη η χωρα.Και μια προσωπικη θυμηση.Πριν παρα πολλα χρονια επαιζα με εναν παππου,οπου αυτος μ εβγαλε στο κουρμπετι θα ελεγα,μ αυτον περασα πανεπιστημιο που λενε της ζωης.Μουλεγε γι τον Στρατο δουλευαν σε ενα μαγαζι προς το Χαριλαου (για Θεσσαλονικη μιλαω) το 35-36 καπου εκει στα Βαγονακια αν θυμαμαι τ ονομα του μαγαζιου.Εκεινη τη μακρυνη εποχη αυτες οι περιοχες ηταν αραιοκατοικημενες και πολυ ησυχια,οποτε στο φορτε του Κεφιου Ο Στρατος ελεγε καποιον αμανε.Οποτε καποιος παει στον μαγαζατορα το μαγαζι θερινο εν τομεταξυ και του λεει…Αμαν ποιος ειναι αυτος αδερφε μου που τραγουδαει πολυ καλος αλλα πεστου λιγο πιο σιγα…μεχρι το Ντεπω ακουγεται πως θα παμε αυριο στη δουλεια!!!Οσοι ξερουν την περιοχη θα καταλαβουν ποσο δυνατα και καθαρα ακουγονταν.Θεος σχωρεστους και τους δυο.Ελπιζω να μην σας κουρασα.Φιλικα Ιασων