ΣΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ

Άυριο το βράδυ θα πέξουν στο στέκι του Βασίλη ο φίλος Κωτσοβίλης Πάνος,γνωστός στο φόρουμ και ως Τριτσιμπίδας!θα παίξει με μια δυνατή παρέα παικτών,όλοι τους ερασιτέχνες,με κανονάκι,σαντούρι φυσικά τρίχορδο μπουζούκι καί άλλα όργανα,τα παιδιά είναι νέα και αξιόλογα στο χώρο του ρεμπέτικου και του σμυρνέικου τραγουδιου και ειναι γνήσιοι συνεχιστές αυτού του είδους μουσικής που δυστυχώς σήμερα μέρα με τη μέρα σβήνει!Το στέκι του Βασίλη είναι στήν όδο Μασαλίας κάπου στο ύψος της Σκουφά,πάνω από τη Σόλωνος,στο Κολωνάκι.Εγώ θα είμαι σίγουρα έκει!Όποιος πιστός προσέλθει!

Ουπςςςς !!! Ο διήμερος καλοκαιρινός συγκάτοικός μου παίζει στο “Μπαράκι”;
Μπράβο Παναώ–.
Χμμμ… Ευτυχώς που μας πληροφόρησε ο Άρχων !
Για να δούμε, θα προφτάσω να έρθω; Εχω ήδη μια άλλη υποχρέωση…

Καλές πενιές !

σημ1- για τους μη κατέχοντες:

  • Ο Παναγιώτης Κωτσοβίλης είναι εξαιρετικός μουσικός !)
    σημ2- για τις ενδιαφερόμενες:
  • Ο Παναγιώτης Κωτσοβίλης είναι πολύ ήσυχος στον ύπνο! Ούτε ένα ροχαλητό ! Κοιμηθήκαμε μαζί στο Κυπαρίσσι, τον έλεγξα ! :089:

Άρχοντα της ταβέρνας ευχαριστώ, θύμησε μου σε ποιά ταβέρνα έχουμε γνωριστεί για να ανταποδώσω με ένα “εξοχικό” για τα καλά λόγια. Ιωάννα χαθήκαμε, αλλά δεν ξεχαστήκαμε, ευχαριστώ για τις καλές σου κουβέντες και χαίρομαι που δεν κατέγραψε ο σεισμογράφος ροχαλητό. Αλίμονο από τον Θ.Κ.

Πάντως, μιας και θυμηθήκαμε το γεγονός, ούτε ο Βαβουλές ροχαλίζει, απλά βρυχάται στον ύπνο του…

Ρε φιλε η προθεση μου ηταν να σου κανω κανα σιγοντο
αλλα μαλλον στην πορεια πρεπει να το γυρισα σε σολο κοντραμπασσο
με τιποτα τριλιες και γκλισαντα …

:019:

Πάσας ανήρ που σέβεται τον εαυτό του, ροχαλίζει για να κάνει αισθητή την παρουσία του, ακόμα και όταν κοιμάται.
Το εν λόγω επιδεινώνεται κάθετα με την οινό-ουισκό-μπυρό-τσιπουρό-ποσία και την πολυφαγία. Άρα ο ΓΒ, μάλλον έχει σαφές προβάδισμα του ΘΚ, ενώ ουραγός θα είναι ώς αναμενόμενο ο ΠΚ.

ΥΓ: Αλήθεια Τσιτσιμπίδα, γιορτάζεις σήμερα ή με τις παρθένες Μαρίες το Φλεβάρη, ή με το λαό το καλοκαίρι; Αν σήμερα Χρόνια Πολλά, και στις λοιπές Μαρίες και Παναγιώτηδες του φόρουμ…

Αχχχ… Την πάτησα βρε Παναγιώτη…
Από τον ενθουσιασμό μου να σας απολαύσουμε, δεν πρόσεξα την ημερομηνία !!!

Χτες βράδυ λοιπόν, μετά την εκδήλωση για τον δίσκο της Γλυκερίας, τους μαζεύω όλους -Γλυκερία, Φωτιάδης, Ψαριανός, Ελληνιάδης, κάτι σκηνοθέτες, και μουσικοί κλπ φίλοι- και φτάνουμε Διδότου στη 1.30 το βράδυ… Βεβαίως εσείς δεν παίζατε και το γκρουπ που έπαιζε είχε τελειώσει!
Καθίσαμε και εμείς σε πηγαδάκι μες στη μέση του δρόμου και αναλύαμε τα μουσικά δρώμενα της χώρας !

Φαίνεται ήταν τόσος ο “καημός” και η αγωνία να σας δω, που σε μισή ώρα δεν άντεξα άλλο!!! Σωριάστηκα λιπόθυμη στο οδόστρωμα και βρέθηκα με όλη την κομπανία για καρδιογραφήματα και σφηνάκια ορού στον εφημερεύοντα Ερυθρό !!!
Πάντως το ξενυχτήσαμε καλά, έστω και χωρίς τρίχορδα! :084:

Ελπίζω, να σε πετύχουμε άλλη φορά -μετά την κούρα που θα κάνω αυτές τις μέρες- αλλά να μας ενημερώσεις έγκαιρα !!!

Περαστικά και σιδερένια!

Ιωαννα μαλλον χρειαζεσαι ξεκουραση … ισως και διακοπες !!!

Μπορει ομως να ειναι και ελλειψη σιδηρου -δεν εχουμε και κανενα γιατρο στο φορουμ…-
αλλα και το κακο το ματι, που το πας ;;

Αν ειναι για διακοπες σφυρα κλεφτικα απο εδω …
αλλιως να σου στειλω κανα δυναμωτικο βοτανι απο τα βουνα τση Κρητης !!!

Περαστικα !!!

Πάνο ή άλλως Τριτσιμπίδα είχαμε γνωριστεί σε μια ταβέρνα πού έπαιζες στο Λαγονήσι,πάνε χρόνια από τότε!Είσαι ταλεντάρα και θα πας μπροστά σιγουρα,άντε να σε δούμε καί σε κανά απτάλικο με κανά Μανώλη Δημητριανάκη μιάς και είσαι της ίδιας σχολής πιστεύω!Πάντως θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι οι…βαρύγδουποι άντρες ροχαλίζουν εξόχως βαρύγδουπα,χαχαχα! :slight_smile: Άντε να τα πούμε και στη πολυπόθητη μάζωξη του Δεκέμβρη!κρασάκι,τριχορδάκι έ! και κανά καλο μεζεδάκι στο κάρβούνατα ειναι ότι πρέπει,είναι must!

Τις ευχαριστίες μου Μάστορα και Βαβουλέα !

ΥΓ: Βαβ… δεν στέλνεις, λέω 'γω, κανα σκαλτσούνι για αρχή ; Και τα βοτάνια και τα ματζούνια να τα αφήσουμε για αργότερα ;
:088:

Πως τα θελεις μπρε κουμπαρα ;;

Σπανακερά, μυζηθρερά ή αναμιχτα ;;

Αντε γιατι περιμενουνε οι νοικοκυραδες …

Άρχοντα θα μου επιτρέψεις δύο παρατηρήσεις σ’αυτά που γράφεις γιατί έχεις υποπέσει σε φάουλ νομίζω. 1ον: Ο Δημητριανάκης όπως και ο Γκολές, ο Ξηντάρης, ο Στουραίτης, ο Παπαδόπουλος, ο Μωραίτης και άλλοι σπουδαίοι καλλιτέχνες του ρεμπέτικου-λαικού (που παίζουν από το 50, 60, 70) είναι μεγάλα μεγέθη και μάρκες τρομερές, συνεπώς δεν μπαίνει κανείς νεώτερος σε σύγκριση μαζί τους. Άρα σε διορθώνω ότι δεν είμαι καμίας σχολής, ούτε καν τα σκαλοπάτια έξω από τη σχολή δεν τολμώ να σκουπίσω. 2ον: Επειδή η Θέμιδα είναι ιδιαίτερα απαιτητική δεν είναι δυνατό να ανταπεξέλθω παράλληλα στις ανάγκες ενός απαιτητικού πάλκου. Ήδη έχω βάλει ροδάκια στα πόδια και τρέχω να προλάβω πατώντας σε δύο βάρκες. Στο Απτάλικο παίζει ο Παπαδόπουλος, ο Δημητριανάκης κι ο Αρίστος ο Μαραγκός, ένας πολύ δυνατός μπουζουξής με μαγκιά και ψυχή, μπουζούκι που παίζει μπουζουκένια, όχι έντεχνος και “μη σπάσουν τα αβγά”. Στείλε μου μέηλ να σου πώ πέρα από τις υπερβολικές και ενθουσιώδεις τοποθετήσεις σου, τι θα κάνω καθώς δεν είμαι μπουζουξής αλλά ασκώ την τέχνη ως πάρεργο.

Ιωάννα, καλημέρα σου.
Πρώτα απ’ όλα σου εύχομαι περαστικά σου και σιδερένια.
οι πολλές καταχρήσεις ?? αυτά κάνουν.
τι τους θες βρε κοπέλλα μου τους 10 καφέδες ημερησίως?
Δυο-τρεις δεν σου φτάνουν?
Τελος πάντων, στο θέμα μας τώρα.
Οσον αφορά τον αγαπημένο μου φίλο (για μένα είναι ΑΔΕΛΦΟΣ, με ολη τη σημασία της λέξης) πράγματι, απο το διπλανό δωμάτιο που κοιμόμουν τότε τον Αύγουστο στο Κυπαρίσσι, δεν ακουσα τίποτα ροχαλητά.
Μήπως ομως είχατε βάλει ωτασπίδες? Δεν ακούσατε το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ροχαλητό, που ακόμη και πεθαμένους ανασταίνει?
Για πές μου, ή μήπως σεβόμενος την παρουσία σας δεν ροχάλιζα?
Επίσης, ο Παναγιώτης δεν είναι φίλοι μου ταλέντο, είναι ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ.
Κάτι ξέρω εγώ,ακούστε με που σας λέω.
Αυτά προς το παρον.
Να είσαστε ολοι καλά

Πάνο ή Τριτσιμπίδα,όπως βλέπεις και οι υπόλοιποι αναγνωρίζουν ότι είσαι ταλενταρα…!Συνεπώς το να παίξεις σε ένα ρεμπέτικο πάλκο δυνατό και σοβαρο δεν είναι κάτι που αποτελεί ουτοπία.Εσύ προσδίδεις αξία μεγαλύτερη στους παίχτες που εμφανίζονται στα μαγαζιά αυτα,από τους οποίους δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα και δεν μιλάω για το συγκεκριμένο παιδί που καθ΄ονομάζεις στο απτάλικο.Πολλοί απο αυτους πιστεψέ με <<ξεφτιλίζουν>>το τρίχορδο μπουζούκι,διοτι είναι φτιαγμένοι να παίζουν μόνο τετράχορδο και αμά λαχει και όρθιοι,δηλαδή νόθο μπουζούκι και νόθο ρεμπέτικο,το να βγάζουν ταχύτητες στο παιξιμό τους δε λέει τίποτα παρά μόνο κατακρεουργούν,όσοι παίζουν έτσι,το θεσπέσιο αυτό είδος μουσικής,για μένα.Και πιστεψέ με το έχω δεί αύτοι οι γνήσιοι συνεχιστες του θεού Μάρκου και των λοιπών θηρίων όπως ο Ξηντάρης να σηκώνεται καί να φεύγει ενώ έπαιζε κομματάρα (το βγήκε ο χάρος να ψαρέψει,του αείμνηστου Γιάννη Παππαιωάννου)γιατί το δευτερο μπουζούκι επαιζέ τρίχες και πρασινάδες!Το αν δεν μπορείς λόγω υποχρεώσεων να παίξεις επαγγελματικά είναι άλλος παράγοντας και τον ασπάζομαι!Πάντως σου λέω ότι εισαι ισάξιος και ίσως καλύτερος από πολλούς που παίζουν στα μαγαζιά αυτά που αποδίδουν φόρο τιμης στο ρεμπέτικο τραγούδι και στους συνθέτες του που κανένας δυστυχως δεν γνωρίζει.Γιάτι εκτος από τους…γνωστους του λαικόυ υπάρχουν και οι άγνωστοί θεοί οπως ο Σκαρβέλης,ο Χρυσίνης,ο Γιοβάν Τσαούσης,ο Τούντας,ο Χατζηχρήστος και πόσοι ακόμα εκτός της τετράδας του Πειραιά,τον Τσιτσάνη και τον Παπαιωάνου που πολλοί από τους μπουζουκτσίδες αυτούς δέν γνώριζαν ποτέ ως τη στιγμή που <<υποχρεώθηκαν>>να πάιξουν σε κάποιο ρεμπετάδικο για να βγάλουν μεροκάματο αφού δεν βρήκαν κανά σκηλάδικο να πάνε να παίξουν η καμιά μπουάτ!Εμείς δηλαδή τί φταίμε να ακούμε ολούς αυτούς,που γουστάρουμε να ακούσουμε γνήσιο ρεμπετικο,κανά καραντουζενι και πανέμορφα απτάλικα και αυτοί μας χαλάνε την ακουστική μας!Πρέπει να αναθεωρήσεις την αυτοκριτική σου και να καταλάβεις ότι είσαι γνησιος συνεχιστης του ρεμπέτικου τραγουδιού και πρέπει να το συνεχίσεις και μεταδαλαμπεύσεις και στην επόμενη μας γενιά,όπως ο Δημητριανάκης,ο Γκολές,ο Ξηντάρης και ο Αγάθωνας σε μας!

Πάνο, κι εγώ πιστεύω στις δυνατότητές ως μπουζουξής. Θα σου πρότεινα όμως να το αναπτύξεις στη βάση του μερακιού κι όχι του επαγγέλματος και να ασχοληθείς σοβαρά με τη δικηγορία. Ο λόγος είναι καθαρά υποκειμενικός και αφορά τα δικά μου συμφέροντα (και μερικών γνωστών μου). Επειδή οι μελλοντικοί καιροί προμηνύονται μαύροι, είναι σίγουρο ότι θα χρειαστώ αβέρτα δικηγόρους. Οπότε προσέχω για να έχω…
:241: