Στιχάκια: Σαράντος

…ρε σεις ένα ΣΚ έλειψα για camping και έγινε της "εκδιδομένης γυναικός το κυκλίδωμα"* !!!

…Ο Νίκος Πολίτης αποφάσησε να φάει τα λεφτά του σε ιδιωτικούς ντετέκτιβ:083: επειδή o voulpan την ώρα που έβαζε κάτι παϊδάκια στην θέση τους:), αποφάσησε να βγάλει από μέσα του ερωτικά έπη:112:…και η Πελαγία αρχίζει να σκέφτεται μήπως οι “μπουζουκομάστορες” ξέρουν πολλά τελικώς…:089:

…πολύ σας γουστάρω όμως τελικά ρε σείς!!!..:090:

*επηρεασμένος από την βιογραφία του Ζαμπέτα που διαβάζω επί του παρόντος…

…κοιταχτήκαμε και σφίξαμε τα χείλη…έκλεισα την πόρτα πριν με δει να δακρύζω!
Τίποτα δεν θα είναι πια το ίδιο…χωρίσαμε και αυτό έχει σημασία…μπορεί να είναι προσωρινό αλλά πονάει ένας τέτοιος χωρισμός!

Ψυχολογία…παροπονιάρικο Σαμπάχ…

…φεύγοντας σαν να το άκουσα να μου παίζει την εισαγωγή από το τραγούδι που μάθαμε το προηγούμενο βράδυ…"“Διώξε την λύπη παλικάρι…πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι”"

Αν δεν βρω τρόπο να δένω το τρίχορδο πάνω στην μηχανή, θα πάω διακοπές με αυτοκίνητο του χρόνου…μπρρρρρρρρ:016:

Ας μάθαινες φυσαρμόνικα τότε!!!:slight_smile:

Πάντως υπάρχουν και χειρότερα. Εγώ κουβαλούσα το Κόντρα Μπάσο…:112:

…Δημήτρη άσε τα ψέματα…:080:
…το Κόντρα Μπάσο σε κουβαλούσε και όχι εσύ αυτό!

…κυκλοφορεί φωτογραφία σου στο internet με τίτλο “η μουσική σας ταξιδεύει”:246:…στην οποία έχεις βάλει ρόδες και ταχύμετρο στο Κόντρα Μπάσο, ενώ εσύ είσαι καβάλα και το ταχύμετρο δείχνει 85km/h…στην Εθνική όλα αυτά…!:090:

Ωχ!!! Μαθεύτηκε ε; Γαμώτο…:106:
Θα το δώσω τότε. Ανέβηκαν και τα τέλη κυκλοφορίας:108: πόσο να είναι για κόντρα μπάσο τώρα;:241:
Αν είναι πολύ ακριβά θα το αφήσω και θα πάρω να μάθω …τρίγωνο!!!:091:

…το second life παίζανε…και σοβαρά το πήραν…
…εβγήκαν απ’το σπίτι τους…να παν’ να πιούν μια μπίραν…

…"εμένα"είπε εκείνος ο ευτραφής… “πρωθυπουργό μέ κάναν”…
…“βαριόμουνα να κυβερνώ…και χάθηκεν η μπάλαν”…

…“εμένα” είπε ένας κρητικός…“μονόπολη μου δώσαν…
…πούλησα λίμνες και βουνά…κι οι αχάριστοι με διώξαν”…

…“εμένα” είπε ο Παύλος-dog…"με βάλανε στα πλοία…
…θαλάσσια μίζα γύρεψα…μα τα νερά ήταν κρύα…

…περήφανοι κορδώνονταν…για την εξαετίαν…
…πολλές ροχάλες μάζεψαν…δεν ξέραν την αιτίαν(τάχαμου-τάχαμου)…

…στο πράσινο στρατόπεδο…επαίζανε μπαρμπούτι…
…για νίκη ετοιμαζόντουσαν…σκέτο κονσερβοκούτι…

…στα πιο τρελά τους όνειρα…αυτό δεν το πιστεύαν…
…πως τον χαζοχαρούμενο…πρωθυπουργό θα βλέπαν…

…να μην το πολυμελετούν…όλοι τους συμφωνούσαν…
…μέχρι να γίνει το κακό…την λύσσα τους κρατούσαν…

…συνεχίζεται…

Αν είναι στο ίδιο στυλ καλλίτερα να μην το συνεχίσεις! Δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις τέτοιο χιούμορ και να προσβάλλεις χωρίς λόγο και επιχειρήματα τον εκλεγμένο πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ και αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Πέρα από τις κομματικές τοποθετήσεις του καθενός, αυτό είναι ανάρμοστο. Επίσης για εξήγησέ μας τι θες να πεις με το κονσερβοκούτι;

Φίλε Theos.Είναι σάτιρα.Και η σάτιρα δεν έχει όρια.Και δεν αναφέρει ποιος είναι χαζοχαρούμενος.Νομίζω πως τα υπονοούμενα επιτρέπονται.Γιατί και αυτοί που μας εξουσιάζουν,υπονοούν πως είμαστε χαζοί.Από άλλους την δέχεσαι την σάτιρα και χωρίς να πείς τίποτα.Αν και εσύ είσαι ο οριοθέτης…δεν θα συνεχίσω(για να μην φέρω σε δύσκολη θέση κανέναν μας).Αυτή ήταν η γνώμη μου.

Οχι φίλε μου, όλα έχουν όρια! κάτι έχετε καταλάβει λάθος οι νεώτεροι:

  1. Βρίσκεστε στο Ρεμπέτικο Φόρουμ και όχι στο στούντιο του Λαζόπουλου… και τα στιχάκια σας απέχουν μακράν του πνεύματος, του ύφους και του ήθους του χώρου!
  2. Κύριο χαρακτηριστικό της Δημοκρατίας είναι τα όρια. Τα όρια της ελευθερίας, τα όρια του σεβασμού στα δικαιώματα και τις απόψεις του άλλου, τα όρια της ευπρέπειας και του πολιτισμού…
  3. Δεν δέχομαι από κανέναν τέτοιοιου είδους σάτιρα… Ειδικά τα περί κονσερβουκουτιού παραπέμπουν σε μελανές σελίδες της ιστορίας του τόπου μας, εκτός αν έχετε άγνοια…, αλλά αυτό δεν σας απαλλάσσει από την υποχρέωση για σεβασμό στην ιστορία, στους θεσμούς και στους συμπολίτες σας που έχουν διαφορετική αντίληψη για πρόσωπα και πράγματα…

1ον
…δεν σε βλέπω όμως να παρεξηγήθηκες για το “μπλε” μέρος του ποιήματος…πως κι έτσι αναρωτιέμαι:080:?
2ον
…και αυτό το “νίκη-κονσερβοκούτι” πως σε πείραξε έτσι ρε παιδί μου:019:
Μιας και δεν έχεις το μυαλό να καταλάβεις ή δεν θες…μια μέλλουσα νίκη οποιουδήποτε χρώματος, σε οποιαδήποτε χώρα, από ανάγκη(ψηφίζω τον έναν για να μην βγει ο άλλος) την παρομοιάζω με φαγητό από κονσερβοκούτι. Μία νίκη από καρδιάς(ψηφίζω κάποιον γιατί πραγματικά τον πιστεύω) την παρομοιάζω με φαγητό σπιτικό.
3ον
…“δεν δέχεσαι από κανέναν τέτοιου είδους σάτιρα”?
…ε καλά περαστικά σου…και εγώ σε θεωρώ εμπαθή με αυτά που γράφεις αλλά δεν το κάνω θέμα κιόλας…:019:
4ον
…μα ποιος είπε ότι δεν σέβομαι την άποψη των άλλων?..απλά γράφω και εγώ την άποψή μου για όλα τα “χρώματα” με τον δικό μου τρόπο…το πως προσπαθείς εσύ να με σταματήσεις παραπέμπει στις μελανές σελίδες της ιστορίας…

…η γη δεν γυρίζει γύρω από την άποψή σου αλλά γύρω από τις απόψεις 6 δις ανθρώπων…
…και φυσικά θα γράφω όπως εγώ νομίζω και θα υπάρχει και συνέχεια εννοείται…
…στα διαλείματα, θα ασχολούμαι μαζί σου όμως…το υπόσχομαι!!!:019::019::019:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους τους υπόλοιπους για τα υποστηριχτικά σας email.
Είναι πολύ δυσάρεστο αυτό που συμβαίνει τον τελευταίο καιρό με τον Τheos1960 αλλά κάποιοι συνάνθρωποί μας έχουν ανάγκη την προσοχή των άλλων, σε μεγαλύτερο βαθμό και την διεκδικούν με οποιοδήποτε κόστος…:079:

theos1960…αν δεν κατάλαβες πάλι κάτι…θα στο διευκρινήσω αύριο γιατί φεύγω επαγγελματικό ταξίδι σε λίγο…sorry έτσι?..:019:

Αντιθέτως εγώ δεν ξανασχολούμαι μαζί σου… Θα μπορούσα να διαγράψω το προσβλητικό σου μήνυμα, αλλά θα το αφήσω σε δημόσια θέαση για να φαίνεται το επίπεδό σου…

Δεν ξέρω για τις μεταξύ σας διαφορές, μα ο λόγος που έδωσα το μπράβο στον theos1960 (γιατί πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο να δικαιολογούμε και τα μπράβο μας) είναι η παραπάνω παράθεση.

Το φόρουμ (τουλ. όπως το βλέπω εγώ και όχι το τί λένε οι κανονισμοί) είναι ο χώρος συζητήσεών μας όσον αφορά το ρεμπέτικο, την λαϊκή μουσική, μπουζούκι γενικότερα. Όμως, επειδή (θέλω να) πιστεύω ότι στην πλειοψηφία μας είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι, ενεργητικοί και όχι παθητικοί σε αυτά που βλέπουμε έχουμε και την (φυσική) ανάγκη να εκφράσουμε την γνώμη μας για τα μείζονα κοινωνικά ζητήματα όπως έχει ήδη γίνει τόσες φορές (π.χ. με την απαόγρευσή του καπνίσματος, με το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ -και όχι κριτική στα πολιτικά κόμματα- των ευρωεκλογών, με τις φωτιές τα τελευταία καλοκαίρια κλπ κλπ).

Άλλο όμως να θίξουμε τις κοινωνικές επιπτώσεις ενός τέτοιου ζητήματος και να καθυσηχάσουμε τον εαυτό μας ότι δεν είμαστε οι μόνοι που ανησυχούμε, και άλλο να πάρει το φόρουμ μια τροπή προσωπικού blog με θέματα άσχετα ακόμα και από κοινωνικής άποψης.

Γιατί μην μου πείτε ότι με την σάτιρα ή την κριτική ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο ασκείτε (-ασκούμε) πίεση στα πολιτικά κόμματα για ένα καλύτερο αύριο…

Ξεκαθαρίζω ότι δεν κάνω τον δικηγόρο κανενός, απλώς δεν θέλω δυο ενεργά μέλη της παρέας του φόρουμ να έχουν αντιρρήσεις για τέτοια ηλίθια ζητήματα. Δεν μου αρέσει κάθε μέρα να διαβάζω τους ισχυρισμούς του κάθε ενός από εμάς για πιον λόγο έκανε ή είπε το Α ή το Β, και θα προτιμούσα να διαβάζω θέματα, ιδέες και απορίες σχετικές με το ρεμπέτικο (ή στο προκείμενο τόπικ θα προτιμούσα να διαβάζω τις ερωτικές (! -χεχε) ή κοινωνικές ανησυχίες του Σαράντου που θα με κάνουν να σκεφτώ γιατί να το λέει έτσι αυτό… [αλλά όχι όμως σε δικομματισμο ή επίπεδη σάτιρα])

τα μαχαιρια στα θηκαρια
και στα χερια πιαστε ουτι
τα παλια δε τα ξεχναμε ,
ουτε το κονσερβοκουτι …

αλλο νοημα εχει δωσει
μεστις ριμες του ο Σαραντος μηπως πρεπει ν αποφευγει
ολες τις κονσερβες παντως ???

διοτι εκτος απο σκορβουτο
προκαλουνε και καυγαδες
κι ενα Φορουμ σε μπελαδες
βαζουν δυο παλληκαραδες …

ελα , theos1960 μου , καλε μου
δωσε τοπο στην οργη σου
ενα ποιημα ηταν μονο
κι η συνεχεια δικη σου …

η πολιτικη ειναι “σαπια”
και αυτοι που την οριζουν
σαν λειτουργημα κινησαν
μα την τσεπη τους φροντιζουν …

και ενω το ξερουν ολοι
παραγγελνουν μια απ` τα ιδια
και στις 4 του Οκτωβρη

  • το μαντρι της Ελλαδιτσας -
    ιδια θε να βγαλει γιδια …

κι εμεις ζουμε ευτυχισμενοι
που ασκησαμε και παλι
“ενα υψιστο καθηκον”

  • μα τρομαρα μας αδελφι -
    μενουμε στο ιδιο χαλι …:106:

Νομίζω ότι η Πελαγία εθεσε το θεμα όπως πρεπει με τους στίχους της :110:

Προφανως ο Σαράντος έκανε σατιρα και δεν εννοουσε κατι πολυ σοβαρα… Οποτε εμενα προσωπικά δε με πειραξε, ουτε για τον ένα , ουτε για τον άλλο, ουτε και για τους υπολοιπους που δεν αναφερθηκε. Ολοι μια απο τα ίδια είναι εξαλλου…

Τωρα για το αν πρεπει ή όχι να αναφερόμαστε ή όχι σε τέτοιου είδους ζητήματα, προφάνως και δεχόμαστε τις απόψεις των συντονιστών admin κλπ…

Πάντως, δε νομίζω ότι έπρεπε να δωθεί τετοια έκταση…
Δεν νομίζω ο Σαράντος να είχε σκοπό κακο…
Συγνώμη για τη παρέμβαση, ισως να μην έπρεπε να την κάνω (καθως δε μου πεφτει και πολύ λόγος) , αλλα η Πελαγία μου έδωσε το ερέθισμα με το ωραίο στίχο της… :088:
Ελπίζω να μη παρεξηγηθώ…

Κοίτα τελικά που απολογούμαι για τον τρόπο που περιγράφω πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας…:080:

…πριν συνεχίσω φυσικά τα σατυρικά στιχάκια μου για ΟΛΑ τα υπόλοιπα φρούτα της πολιτικής μας, θα γράψω ένα άλλο που με πονάει τώρα…

…ξύπνησα ξημερώματα…
…στην Πάρο για να πάω…
…μα φύσαγαν αέρηδες…
…και μού’παν δεν πετάω…

…ακύρωσα τα ραντεβού…
…που έκλεισα με κόπο…
…και για να πάω στο νησί…
…πρέπει να βρω άλλο τρόπο…

…αχ ρε κακούργα γκαντεμιά…
…παιχνίδι που μου παίζεις…
…σημαδεμένα τα χαρτιά…
…μοιράζεις και με κλέβεις…

ΥΓ. Απλά να πω μία συγνώμη σε όλους εκείνους που μπαίνουν εδώ να διαβάσουν κάνα στιχάκι για να γελάσουν ή να προβληματιστούν και βλέπουν αυτές τις παρεξηγήσεις…!!!

Η σάτιρα είναι πολύ καλή παιδιά, αλλά πολλές φορές δεν υπάρχουν όρια μεταξύ αυτής και της γελειότητας. Το συγκεκριμένο ποίημα ήταν ατυχές και σε μία πολιτική συγκυρία δύσκολη για όλους. Αν θυμάστε οι παλιότεροι, είχαμε μία στήλη με ανέκδοτα και τέτοιου ύφους υποφόρουμ. Στο τέλος είχε υποβιβαστεί τόσο πολύ το κομμάτι εκείνο που υποβάθμιζε όλο το φόρουμ. Οι συζητήσεις είχαν σταματήσει και όλα γύριζαν από αυτή την ενότητα.
Θα σας παρακαλέσω λοιπόν, όπως είπε και ο Θοδωρής και επανέλαβε εξαιρετικά και ο Φώτης, αν θέλουμε να βρισκόμαστε ένα επίπεδο πάνω από τα άλλα φόρουμ, αν θέλουμε να φχαριστιόμαστε να διαβάζουμε τις συζητήσεις, να είμαστε πάντοτε ουσιαστικοί και πάνω στο θέμα μας. Ξέρω ότι αυτό δεν γίνεται πολλές φορές, αλλά πρέπει να προσπαθούμε. Ο Θοδωρής έχει το δίκιο του συντονιστή που πονάει το φόρουμ και θέλει να το κρατήσει σε ένα ψηλό επίπεδο. Ο Σαράντος έκανε κάτι που το έχουν κάνει και άλλοι στο παρελθόν. Δυστυχώς όμως, αυτή η ελευθερία που αποπνέει το φόρουμ σε μερικά θέματα φέρνει μερικές φορές αποτελέσματα υποβάθμισης των συζητήσεων. Ως διαχειριστική ομάδα έχουμε δύο επιλογές: Ή να πιστέψουμε στη δημοκρατία με προσπάθεια αυτορύθμισης ή να πιστέψουμε στην επιβολή των κανόνων με ποινές και ban. Έχουμε διαλέξει το δύσκολο δρόμο της δημοκρατίας και όχι τον άλλο του φασισμού που είναι ο εύκολος δρόμος. Όμως χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας, την ωριμότητά σας και την ευθύνη σας.
Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να αυτορυθμιζόμαστε, να μη φέρνουμε σε δύσκολη θέση τη διαχειριστική ομάδα και προπάντων, να λειτουργούμε ώστε το φόρουμ να έχει υψηλό επίπεδο. Είναι κυρίως η ευθύνη μας απέναντι στη μουσική που αγαπάμε, να κρατήσουμε το φόρουμ ψηλά!!!

Φίλε Theos.Εγώ κράτησα την ουσία από το ποίημα του Σαράντου.Όλα τα άλλα για μένα είναι ψιλά γράμματα και λόγια για να λέμε.Ψάχνω την ελευθερία μου και θα την κατακτήσω ακόμα και αν είμαι παράνομος.

σε άλλο μουσικό φόρουμ στο οποίο συμμετέχω,συζητήσεις περι πολιτικής και θρησκείας κλειδωνονται αμέσως.Βέβαια ειναι παγκοσμιο φόρουμ,φτιαγμενο μάλιστα απο εβραιους και καταλαβαινετε τι γίνεται αμα πλακωσουν οι παλαιστινιοι …

Tωρα για το οτι ειπε ο Σαράντος τον Γιωργάκη χαζοχαρουμενο,ε σιγα το πραμα,αυτοι μας κοροιδευουν καθε μέρα μεσ΄τα μουτρα μας εδω και χρονια.Απ΄την αλλη κι ο Theos εχει ενα δίκιο,οχι επειδη τους βρίζουμε,αλλα επειδή ευτελιζεται κατα καποιο τροπο το φορουμ.(Παρόλα αυτα,μαυρο στο μαυρογιαλουρο,πισσα και πουπουλα και ισως και δημοσιος επιδεικτικος ανασκωλοπισμός)!

και για να επανερθω στο αρχικο τοπικ

“σορρυ Τhodora admin,πουχρειαζομαστε ποιμήν
αλλα αυτοι με τα κοστουμια μας εχουν φερει στο αμην
κι εσυ Σαράντο μαγκα μου μη κραζεις τα λαμογια
για μας ειναι το κραξιμο, που συντηρουμε σογια” (δυναστεια)

no offense αμφοτεροι amigos!!!

…αφιερωμένο εξαιρετικά…στην αγαπημένη μου “κακούργα”…

…του κάθε ανδρός την συμφορά…
…τη “στήνει” μια γυναίκα…
…το ραντεβού είν’ακριβώς…
…και φεύγει παρά δέκα…

…το έχουνε στην φύση τους…
…μέσα στο DNA…
…και το καημένο αρσενικό…
…θύμα που παραπαίει…

…παγίδα είναι της ζωής…
…γυαλί στην παραλία…
…ακόμα κι έναν Άγιο…
…ρίχνουν στην ασωτία…

…αν δεν προσέχεις μάγκα μου…
…το μέσα σου θα φαν…
…κι όταν τα ζόρια σου τραβάς…
…θα λεν ΣΕΡΣΕ ΛΑ ΦΑΜ…

…ανθρώπινα προβλήματα…
…κρύβονται μεσ’τα λόγια…
…εγωισμός κι εμπάθεια…
…στην θάλασσα βαπόρια…

…σαν αποκτήσει δύναμη…
…βλέπεις τον διπλανό σου…
…αν τύχει και σε αντιπαθεί…
…θα βρίσει τον σκοπό σου…

…κακία όμως δεν μπορείς…
…πολύ για να κρατήσεις…
…μα πάντα λίγο θ’απορείς…
…πως;…με χαζούς θα ζήσεις;…