Στη γυρα για τζουραδακι ή τριχορδο

Καλημερα
Ψαχνω για ενα τζουραδακι ή ενα τριχορδο μπουζουκακι μικροσωμο.βασικα τα 250 ευρο της πρακτικης δεν με διευκολυνουν.Βαλε τωρα νοικι,φως,νερο φαι…Παλι καλα που βοηθαει και η κοπελιτσα που μενουμε μαζι.Εδω και λιγους μηνες εχω ενα τετραχορδο ενος φιλου στο οποιο εχω βγαλει τις 2 χορδες.Πιο παλια επαιζα τους σκοπους που ακουγα απο τον φιλο μου τον Καραπιππερη στις 3 τελευταιες χορδες της κιθαρας του αδερφου μου.Θυμαμαι τα πρωτα που εβγαλα ηταν το Σαλα Σαλα
και το Μινορε Του Τεκε.Ειμαι και τριχορδος παναθεμα με.Αυτες τις μερες τελειωνω ενα σπιτι που εχω αναλαβει και βαφω τα απογευματα μετα απο τη δουλεια.Λεω να διαθεσω καποια χρηματα.Ντρεπομαι που θα το πω αλλα δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 100 ευρο.Δεν με νοιαζει η ηλικια και η κατασταση του.Με λιγη υπομονη αν ειναι σε κακη κατασταση θα προσπαθησω να το φτιαξω στο ξυλουργειο του θειου μου.
Αν μπορει καποιος να βοηθεισει ή να προτεινει κατι,ειμαι ολος…ματια

Γειά σου Αλέξη, καλωσόρισες. Δε ξέρω τί απόγινε με τούτο το μπουζούκι, πάει λίγος καιρός, μα δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

http://www.rembetiko.gr/forum/messages/167/103038.html

Τα λέμε.

Δυστυχως ο κυριος σωτηρης εχει να μπει στο rembetiko απο τις 28 μαιου
πολυ φοβαμαι πως με τετοια τιμη ή θα το εδωσε αμεσως ή θα το μετανιωσε και θα το κρατησε για να του γλυκαινει τα αυτια
Ευχαριστω για την βοηθεια
και ελπιζω να βρεθει κατι αλλο

Αλέξη καλησπέρα,ήμουν κι εγώ στην ίδια κατάσταση με τετράχορδο ενός φίλου και δεν γινόταν δουλειά!Πιστεύω πως οτι και να κάνεις με το όργανο αυτό δε θα καταφέρεις να έχεις αυτό που επιθυμείς.
Κι εγώ δοκίμασα να βγάλω την ΝΤΟ όμως το μπουζούκι τηγάνι παρέμεινε τηγάνι.
Ευτυχώς δανείστηκα ένα τρίχορδο μέτριο μέχρι να φτιαχτεί το δικό μου και βρήκα την υγειά μου…!
Μπορείς να κοιτάξεις σε ένα παλιότερο τεύχος της ΚΛΙΚΑ οπου αναφέρει τον Σελασίδη,ο οποίος κατασκευάζει όργανα κοντα στα ευρώ που μπορεις να διαθέσεις!Η διεύθυνση είναι www.klika .gr!
Σου εύχομαι ότι καλύτερο στην αναζήτησή σου,για να μην φτάσεις σαν κι εμένα που με το τετράχορδο κόντεψα να πάθω νευρική κρίση…!

ενταξει ρε παιδια
το διαβασα το αρθρο
ο μαστορας δεινει οργανα προσεγμενα με 300 ευρο
ειναι ντροπη να παω στο μαγαζι του και να του ζητησω ενα τζουρα ή ενα μπουζουκαλι τριχορδο με 100 ευρο
τι λετε και σεις?
μαλλον θα περιμενω πολυ καιρο μεχρι να βρω κατι που να μου κανει

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην alexj 10 Ιούλιος, 2006)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην alexj 10 Ιούλιος, 2006)

Φίλε Αλέξη δες το mail sou

Αν τους πεις για τζουρα κα ιπολλω δε μαλλον για μπαγλαμα με 100 ευρω θα τη βγαλεις καθαρη …

Αν τους πεις για μπουζουκι με 100 ευρω πες μας τη συνεχεια … αναμενουμε …

το παραπανω μηνυμα παει για τον σελασιδη ή για τον δημητρη?
παντως ο δημητρης(να ναι καλα το παιδι)
μου πασαρει ενα τριχορδο μουζουκακι το οποιο θα το δω εντος των ημερων
πιστευω παντως πως οτι και να ναι θα αξιζει τα 100
τι λετε και σεις?

Δεν πασάρω στην ουσία το χαρίζω το δίνω τόσο χαμηλά για να μην πάει χαμένο αφού πλέον παίζω με ένα καινούριο… Το μπουζούκι είναι για να παίζεται και όχι για να κάθεται θα το δεις και θα καταλάβεις ας μην ανοίξουμε τώρα κουβέντα για το τι είναι και αν είναι κλπ κλπ για αυτό και σου έστειλα mail…

Alex J, 100 ευρώ για τριχορδάκι, είναι φιλικότατη τιμή, οπότε δες το κι αν παίζει κι ακούγεται πάρτο. Με το καλό!

Αυτο εννοουσα οτι μου το πασαρει
αν εννουσα κατι αρνητικο θα ελεγα μου το πλασαρει
ευχαριστω ολους σας παιδια για την βοηθεια σας
τα ευσυμα προς το παρον και το μελλον πανε στον δημητρη

καλημερα
την παρασκευη το βραδυ που λετε συναντηθηκα με τον δημητη και μου παρεδωσε το οργανακι
πραγματικα ειναι πανεμορφο,με ωραιοτατο ηχο και σε παρα πολυ καλη κατασταση
το μπουζουκακι αξιζει 4 με 5 φορες πανω την τιμη που το πηρα
με το που το εβγαλε απο την θηκη μου ερχοταν να του το αρπαξω απο τα χερια και να αρχισω να τρεχω
μηπως και αλλαζε γνωμη
ευτυχως γνωμη δεν αλλαξε
ισα ισα που ο δημητρης προθυμοποιηθηκε να με βοηθησει και παραπερα
τελικα ρε παιδια αυτο που λεμε μερικοι σταση ζωης εχει χαθει μεσα στον χρονο
χρονια που λετε ροκας και μπενω τωρα σε καποια site μουσικα και γινετε ο χαμος
ο καθενας βρισκετε για να διαφημισει τα ακριβα του οργανα και οταν μιλας για αλλα θεματα καταλαβαινεις πως δεν εχουν καμια σχεση με την νοοτροπια που ειχαν οι πατεραδες τους το 60 και το 70.
ευτυχως οι λατρεις του ρεμπετικου κρατανε την φιλοσοφια τους εστω και αν δεν υπαρχουν τα δεδομενα του 30
δημητρη σε ευχαριστω για ακομα μια φορα και δημοσιως.