ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΣ

Επανέρχομαι ρε πατριώτες εκεί κάτω στην πατρίδα μου τη Σπάρτη. Δεν ακούγεται κιχ για το αφιέρωμα στον Τζουανάκο. Μου τηλεφωνούν από όλα τα χωριά του Δήμου Ζάρακα και ρωτάνε.Τι να τους απαντήσω?. Περιμένω νέα σας ΑΜΕΣΑ

Μην αγχώνεσαι καλέ… Τα παιδιά (οι οργανωτές) μας ενημερώνουν πάντοτε έγκαιρα.
(ακόμα είναι μέσα Απρίλη… μη γίνουμε κι “Αμερική”!!! προπώληση 8 μήνες πριν…)

Εντάξει Ιωάννα. Σε ευχαριστώ πολύ. Νά’ σαι πάντα καλά και να μας δίνεις καλές πληροφορίες.

Γιώργο Β. Πότε θα έλθεις Αθήνα να τα πούμε. περιμένω τηλέφωνό σου. Αλλοιώς Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.
Καλό Πάσχα και σε όλους σας στο φόρουμ.

Ευχαριστω πολυ Γιωργο !!
Και σε σενα επισης, Καλο Πασχα !!

Αθηνα θα ερθω οταν θα γινει η μεγαλη -θελω να πιστευω- “μαζωξη” του φορουμ
που λεγεται οτι θα γινει μεσα στο Μαη ή τον Ιουνη …

Ωστοσο, μπορει να κανω καποια επισκεψη
πιο πριν μια και η Αθηνα μ’αρεσει αυτη την εποχη
παρ’ολο το καυσαεριο και τα αλλα μειον …

Αγαπητοί μου φίλοι, σήμερα στην εφημερίδα ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ,υπάρχει CD με 12 τραγούδια του Γιώργου Λαύκα, πάρα πού ωραία. Τρέξτε να προλάβετε.

Αγαπητοί μου φίλοι απανταχού της γής καλημέρα σας.
Χθες γύρισα απο το χωριό μου το Κυπαρίσσι όπου είχα πάει για διακοπές και φυσικά παρακολούθησα τη μεγάλη λαϊκή συναυλία-αφιέρωμα στον μεγάλο ΣΤΑΥΡΟ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ, ο οποίος ήταν θείος μου.
Ενα μεγάλο ευχαριστώ, τόσο απο εμένα όσο και απο την οικογένεια του ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ, την δική μου αλλά και την Κυπαρισσιώτικη οικογένεια, για αυτό το αφιέρωμα.
Θέλουμε επίσης να ευχαριστήσουμε όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία αυτής της συναυλίας. Απο το Σύλλογο Φίλων Λαϊκής μουσικής της ΣΠΑΡΤΗΣ, τους μουσικούς και όλους ανεξαιρετως τους συντελεστές αυτής της εκδήλωσης.
Μόνο που εγώ προσωπικά, θα ήθελα να ευχαριστήσω με όλη μου την καρδιά, τον φίλο μου και συντοπίτη μου ΓΙΩΡΓΟ ΤΡΑΪΦΟΡΟ, για την πολυτιμώτερη απο όλους τους Κυπαρισσιώτες, προσφορά του και βοήθειά του στην επιτυχία της συναυλίας.
Οι ιθύνοντες γνωρίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το τι προσέφερε αυτός ο άνθρωπος.
Επίσης ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.
Οι διοργανωτές έπρεπε να απονείμουν μια ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΠΛΑΚΕΤΑ στην κόρη του ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ, την ΙΩΑΝΝΑ, που παρευρέθηκε στην συναυλία-αφιέρωμα στον πατέρα της.
Ηταν ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΛΗΨΗ κατά τη γνώμη μου πάντα.
Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

File Papageorge

eisai poly tyxeros pou eixes ena tetoio theio,opws episis pou pareyrethikes sti synaylia pros timin tou.Krima pou menw toso makrya kai xanw tin mia pisw ap tin alli oles tis wraies rembetikes paragwges kai synaylies stin patrida…
Pou tha paei omws,tou xronou isws eimai kai gw parwn se paromoies ekdilwseis…tha doume.
Ayto to minyma to stelnw san symparastasi,mias kai eimai kai rembetis kai enthermos opados.
Kali antamwsi file…

Ήταν εξαιρετική η εκδήλωση – αφιέρωμα στον Τζουανάκο.
Αξίζουν συγχαρητήρια στους διοργανωτές για την εκπληκτική σε ποιότητα συναυλία που παρακολουθήσαμε. Άξιοι οι φίλοι από τη Λακωνία, μας δείχνουν πώς πρέπει να τιμούμε τους δημιουργούς του λαϊκού μας τραγουδιού.
Καταπληκτικοί όλοι οι Μουσικοί: Αγγελάκος, Ανεμοδουριώτης, Αρβανίτης, Βαβουλές, Δημητριανάκης, Δουμουλιάκας, Καπάκος, Κόκκορης, Κοντογιάννης, Κωτσοβίλης, Μπαρμπερίου, Μπουλούμπασης, Σκιαδάς, Σοφράς, Τρίγκας, και Χρόνης. (Ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν).
Οι Γ. Μωραΐτης και Θ. Στουραΐτης που έκλεισαν το πρόγραμμα ήταν, αναμενόμενο, άλλωστε, ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ.
Το αποτέλεσμα της προσπάθειας αυτής φάνηκε από την προσέλευση του κόσμου, ο οποίος δεν κουνήθηκε από τη θέση του μέχρι το τέλος του προγράμματος.
(Αφήστε, που μερικοί- μερικοί το ξημερώσαμε με δικό μας ρεπερτόριο…).
Ευχαριστούμε όλοι εμείς που παρακολουθήσαμε τη συναυλία όλους τους συντελεστές αυτής της πετυχημένης προσπάθειας και αναμένουμε και τις επόμενες…

Πέρσι, μετά την εκδήλωση για το Λαύκα, στενοχώρησα τους φίλους απ’ τη Σπάρτη για την κακή ποιότητα του ήχου, που αδίκησε την όλη προσπάθειά τους.
Φέτος, όχι απλά το πρόσεξαν καλύτερα, αλλά μπορώ να πω ότι αναδείχτηκαν σε πρωτοπόρους του “συναυλιακού τρόπου”.
Ητοι:
Ο ήχος δυνατός, αλλά όχι εκωφαντικός και τα μπουζούκια με μικρόφωνο!
Νομίζω ότι το συνολικό ηχητικό αποτέλεσμα ήταν το καλύτερο που έχω ακούσει σε συναυλία. Κι αυτό το λέω χωρίς καμιά υπερβολή, χωρίς καμιά διάθεση να κολακέψω τους φίλους μας. Αλλωστε δεν το 'χουν ανάγκη.

Ημασταν μαζί στον ίδιο χώρο και δεν καταφέραμε να συναντηθούμε! Μπράβο Ελένη!

Τι να πω, Άρη μου, αόμματη!!!

Για να δούμε αν θα φτάσει…

Ελπίζω να εμφανίζεται μ΄αυτό τον τρόπο.

http://img88.imageshack.us/img88/7896/sa502347ux6.jpg