ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΣ

Μιας και πιάσαμε τις εκδηλώσεις, παίρνω την πρωτοβουλία να ανακοινώσω δυο εκδηλώσεις:

  1. Εκδήλωση για τα 10 χρόνια του “Ρεμπέτικου Φόρουμ” και τον έναν χρόνο της “Κλίκας”, που λέμε να γίνει μέσα στην άνοιξη. Θα γίνει σε μαγαζί ένα λαϊκό γλέντι, όπως εμείς θέλουμε να γίνεται, με τη συμμετοχή πολλών ερασιτεχνών μουσικών από αυτούς που συμμετέχουν στους δυο παραπάνω χώρους. Η σκέψη είναι η εξής: Η κιθάρα του Βαβουλέ ως βάση (χωρίς να τον βάλουμε τον άνθρωπο να τραβήξει κουπί όλο το βράδυ) και γύρω της να εναλλαχθούν διάφορα σχήματα. Επίσης θα καλέσουμε σε φιλική συμμετοχή δυο-τρεις επαγγελματίες φίλους, να πουν ένα τραγούδι ή να ρίξουν μια πενιά. Το κλείσιμο της εκδήλωσης θα γίνει από το Θύμιο Στουραΐτη, τις πρωινές ώρες.
    Η εκδήλωση θα γίνει με προσκλήσεις.

  2. Στην Τραχήλα της Μάνης θα προτείνουμε στον δραστήριο τοπικό πολιτιστικό σύλλογο να γίνει ένα λαϊκό γλέντι (κάποιο Σάββατο του καλοκαιριού) σαν “γιορτή σαρδέλας”. Δεν είναι κάποιο έθιμο. Πριν μερικά χρόνια το καθιερώσαμε δυο-τρεις φίλοι μαζί με το σύλλογο και περιλάμβανε ψητή σαρδέλα στα κάρβουνα, μπύρες, κρασιά, ένα μπουζούκι και μια κιθάρα, στον μώλο (στα βράχια) του χωριού. Τα τελευταία χρόνια δεν έγινε λόγω απουσίας μας.
    Θα το κανονίσουμε νωρίς το καλοκαίρι (δηλαδή όχι Αύγουστο) για να μπορούμε να βρούμε καταλύματα για όσους θέλουν να έρθουν από μακριά και να το συνδυάσουν με μια τριήμερη εκδρομή σε ένα από τα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας.
    Οι Σπαρτιάτες βέβαια θα καλεστούν επίσημα να συμμετέχουν. Άλλωστε γι’ αυτούς είναι ένα τσιγάρο δρόμος…

Θα επανέλθω σε μερικές βδομάδες με πιο συκεκριμένη ανακοίνωση.

Άρη περιμένουμε πως και πως ανακοίνωση. Παιδιά ευχαριστούμε για την ανταπόκριση. Θα επικοινωνήσουμε εντός των ημερών κατ’ιδίαν

Αρη συμφωνώ μαζί σου για την εκδήλωση των 10 χρόνων του “Ρεμπέτικου Φόρουμ”. Είναι ευκαιρία να γνωριστούμε παλιά και νέα μέλη. Οταν έχεις κάτι το συγκεκριμένο, στείλε μήνυμα.
Επίσης σας πληροφοτώ πως την άλλη εβδομάδα μαζί με τον Γιώργο Κοντογιάννη, θα πάμε στο σπίτι της θείας μου της Ρίτας Τζουανάκου για πληροφορίες σχετικά με τον Σταύρο Τζουανάκο για το αφιέρωμα που ετοιμάζει το περιοδικό ¨Λαϊκό Τραγούδι¨
Παιδιά σήμερα φεύγω για τριήμερο οικογενειακώς. Τα λέμε από Τρίτη.

Γειά σας φίλοι μου και ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΛΚΟΣΤΗ.
Γύρισα από το χωριό όπου πέρασα φανταστικά.
Ολοι όσοι γνωρίζαν και γνωρίζουν τον Σταύρο Τζουανάκο, περιμένουν με αγωνία νέα για το αφιέρωμα το καλοκαίρι.Θα παρευρεθούν πολλοί στη συναυλία. Απλώς περιμένουν μήνυμά σας.
Αυτά πρός το παρόν.

Χαιρετώ την παρέα καινούργιους και παλιους αγαπημένους.

Μετα απο διάφορα ταξίδια επέστρεψα και γω σα χαμένο (…) [ας συμπληρωθεί απο φίλους).

Τι νέα μπαρμπα Τζώρτζη;

Φίλτατε Σωτήριε!

και κύριε Κουρούνη;

Είμαι Αργοστόλι και διδάσκω σε σχολείο.

Το μπουζουκάκι το έχει ένα νεαρό ταλέντο που γνώρισα πρόσφατα. Εγώ έφτιαξα ένα μπαγλαμαδάκι ιδιο - χοίρως…μάλιστα!

Αυτά παρεπιπτώντος ο Τζουανάκος είναι απο τους αγαπημένους μου συνθέτας.

Μήπως έχει κανείς το τραγουδάκι που λέει …

κάτι για πολεμιστές δε θυμάμαι καλά…
λέει για θηρία που θα παλέψει…

για βοηθείστε λίγο… κάτι λέει!!!

Κριεμπάρδης

Γεια σου ρε φιλε Γιωργη τι κανεις;Το τραγουδι που θες ειναι “ΤΑ ΚΟΥΡΣΑΡΙΚΑ” το εχω απο Γκολε.

Καλώς τον Γιώργη.
Μας έλλειψες , ρίξε κανα σύρμα αμα κατηφορίσεις.

Σώτο ήμουνα Αθήνα το περασμένο Σάββατο αλλα το χαμένο κορμί δεν πήρα τηλέφωνο. Είμουνα στον Στέλιο ξέρεις … και μετά πήγαμε και ακούσαμε κάτι πενιές στη Βικτώρια!!! (ωραιώτατες-θα τους ξέρεις εσύ). Όταν όμως ξανακατέβω θα σου τηλεφωνήσω ρε φίλε φιλιά στον Λουκά!

Αγαπητέ Ιπποκράτη που είσαι ρε ψυχούλα; Όλα καλά;
Το έχει βρε παιδιά κανείς απο Τζουανάκο; Είναι καταπληκτικός τραγουδιστής εκτός των άλλων ο μπαγάσας.

Το 'χουμε ρε Γιώργη. Αμα ξαναπεράσεις από Αθήνα, θα το πάρεις (έχω πρόβλημα στο mail μου και στο “υπηρεσιακό” δεν μπορώ να ανεβάσω πάνω από 2mb).

Κοίτα και το email σου.

Γεια σας παιδιά και απο μέαν.Με μεγάλη χαρά διάβασα για την ανοιξιάτικη εκδήλωση και περιμένω τα νεώτερα.Ας έχουμε μια ενημέρωση για κα΄θε σχετική εκδήλωση ή πρωτοβουλία .Σταύρος Τζοανάκος ,αγαπημένος

Υπάρχει μια όμορφη προσέγγιση στη Νέα Μάκρη “πολιτιστικές Απόπειρες” και δοιοργανώνονται μια σειρά απο εκδηλώσεις.Πέρσι εγινε μια σειρά αφιερωμάτων στηυ Σμύρνη .Επίσης μπορούμε ,στην ίδια περιοχή,να εντάξουμε κάποια εκδήλωση στα πλαίσια των καλοκαιρινών εκδηλώσεων του Δήμου

Γιώργο Β. Ανοιξε το e-mail σου

Γιωργο το ειδα απο χθες αλλα πριν προλαβω να απαντησω με πηρε ο υπνος …
Σημερα ετρεχα ολη μερα οποτε δες κι εσυ σε λιγο το μειλ σου …

Γιώργο Β. , μήπως σε παρακαλώ θα μπορούσες να μου στείλεις και μένα το ‘Πρωτοβρόχι’ ;
σ’ευχαριστώ

Γεια σου ρε Γιωργαρε! Καλά λοιπόν στην Κεφαλλονιά! Βρήκες και…ταλεντάκι εκεί, ή μήπως στην Κόρινθο; Ρίξε κανένα τηλέφωνο όταν έρθεις. Είμαστε και δίπλα ρε συ, ξέρεις. Σε κάθε περίπτωση , εμείς θα έρθουμε στην Κεφαλλονιά το Πάσχα κατά πάσα πιθανότητα, αλλά φαντάζομαι πως μάλλον δεν θα είσαι εσύ. Τέλος πάντων, επικοινώνησε όταν με το καλό βρεθείς πάλι στην γειτονιά. Και τώρα που θα ανοίξει ο καιρός, πιες κανένα ούζο και για μας εκεί στο Μαϊστράτο…

Χίλια ευχαριστώ μάγκες για τη βοήθεια, το βρήκα το τραγουδάκι “τα κουρσάρικα”.

Να ΄στε καλά!

Καλημέρα φίλοι μου.
Εκεί κάτω στην πατρίδα μου τη Σπάρτη, δεν ακούγεται τίποτα για το αφιέρωμα στον Σταύρο Τζουανάκο. Επικρατεί “σιγή ιχθύος”. Τι νέα έχουμε ρε παιδιά. Τι κανονίζετε? Θέλετε βοήθεια? εδώ είμαστε.

Δεν τα ανεβάζετε παιδιά αν σας είναι εύκολο τα τραγουδάκια στο rapidshare να τα ακούσουμε κι εμείς;

Γειά σας και πάλι φίλοι μου. Εμαθα οτι το περιοδικό “Λαϊκό Τραγούδι”,ετοιμάζει μεγάλο αφιέρωμα στον Σταύρο Τζουανάκο στο τεύχος του Ιουνίου 2006. Μου το είπε ο Γιώργος Κοντογιάννης σήμερα που μίλησα μαζί του.