Οργανοποιός: Στασινός Νίκος

Λοιπόν άργησα, αλλά έγινε η δουλειά. Να οι φωτογραφίες από το μπουζούκι του Στασινού. Μας τις στέλνει από Πάτρα ο Σπύρος “Κουζουλός” Μπονέλης (φωτ.), δεινός ρεμπετοκιθαρίστας. Το όργανο ανήκει στον πατέρα του Νίκο, εξαιρετικό παίχτη.
Μακάρι να πέρναγε και ο ήχος του…

Υ>Γ>Να 'ναι καλά κι ο Νίκος Τσακανίκας για τη φωτογράφηση.

image image image image image

2 «Μου αρέσει»

Σ`αυτό το μοντέλο αναφερόμουνα.

Είναι πράγματι όμορφο και λιτό όργανο. Ο Νίκος είχε φτιάξει αρκετά όργανα τότε σε αυτό το καλούπι , με διάφορα ξύλα, άλλα πιό απλά σαν αυτό της φωτογραφίας και άλλα πιό περίτεχνα .

Το δε αστείο της ιστορίας είναι ότι το εν λόγω μοντέλο προέκυψε από…παρεξήγηση ! Ο Νίκος, προσπάθησε να κοπιάρει ένα παλιό όργανο που του άρεσε, από φωτογραφία που ζήτησε να του μεγενθύνουν. Αργότερα κατάλαβε ότι το όργανο δεν πρέπει να ήταν έτσι, διότι η φωτογραφία είχε τραβηχτεί … υπό γωνίαν , με αποτέλεσμα να έχει επιμηκυνθεί !

Παρ` όλα αυτά, το αποτέλεσμα ούτε άσχημο ήταν και ούτε, όπως είπε και ο Μπάμπης, στερείτο καλού ήχου. Το αντίθετο θα έλεγα . Και έχω ακούσει πολλά απο αυτά τα μπουζούκια.

Θα μπορούσε να μου πεί κάποιος γιατι στα παλία τρίχορδα όπως αυτο της φωτογραφίας οι τεχνίτες βάζανε 4 κλειδιά. Έχω ακουσει κανα δυο θεωρίες αλλα καμία δεν μου στέκει.

Δεν ξέρω άν άν είναι σωστό, πάντως όταν ρώτησα κάποτε τον πατέρα μου γιατί το τρίχορδό του έχει 4 ζευγάρια κλειδιά, αυτός μου απάντησε οτι “τέτοια βρίσκανε απο τα μαντολίνα, τέτοια βάζανε”.

Φιλικά, Γιώργος.

Έτσι ακριβώς.

Κοίτα κι εδώ μια παλιά εκτενή συζήτηση για το ίδιο ακριβώς θέμα:

Ok. Δεν εχω λόγο να διαφωνήσω, αλλά νομίζω οτι έχω δει να κυκλοφορούν και σχετικά πιο σύγχρονα τρίχορδα με 8 κλειδιά. Και τότε μόνο για μαντολίνα κυκλοφορούσαν?..

Έπεσε στα χέρια μου ένας τζουράς του Στασινού με μικρό σκάφος και μήκος χορδής 56 εκ,κατασκευής 1982.Δυστυχώς έχει σπασμένο καπάκι.Πάντως είναι όμορφη κατασκευή.Θα ανεβάσω φώτο

Έχω παίξει με ένα τρίχορδο στο παραπάνω στυλ, με διαφορετικό στόλισμα και εξαιρετικής μαεστρίας σκάλισμα στο καράουλο. Θυμάμαι ότι είχε την πιο βροντερή μουργκάνα που έχω ακούσει και ήταν αρκετά καλό και στα πρίμα. Τρίξιμο μηδέν. Όργανο δηλαδή που στέκεται άνετα σε οποιοδήποτε καλό μπουζούκι. Ο ήχος του δεν ήταν παλιακός, παρολαυτά είχε εκπληκτικό χαρακτήρα. Έκει που έπαθα πλάκα με αυτό το μάστορα, ήταν με το σκαφτό μπαγλαμαδάκι του που έπαιξα. Είχε υποστεί μάλιστα σοβαρότατο τραύμα, έχοντας (ήταν επιδιορθωμένο άριστα όταν το έπαιξα) σπασμένο σκάφος σαν να είχε κοπεί στη μέση. ο ήχος του ήταν απερίγραπτος. ΔΥΝΑΤΟΣ μάγκικος και με σκάσιμο που σε κρατάει να τον παίζεις ώρες χωρίς να βαρεθείς. Νομίζω την ίδια μέρα που τα δοκίμασα αυτά δοκίμασα και έναν τζουρά του, που ήταν να τον είχε πάρει ο μουσικός κ. Κοντογιάννης, αλλά τον έδωσε ο Στασινός στο γνωστό μου που τα είχε όλα αυτά και είχε σχέσεις μαζί του. Από κάποιον άλλον είχα ακούσει ότι πέθανε λόγω αποστήματος του δοντιού, που προκάλεσε την καρδιά του(?). Πάντως από τα όργανα που είδα, μιλάμε για κορυφαίο μάστορα.

Καλησπέρα είμαι ο Βασίλης είναι πρώτη φορά που γράφω αν και ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου
αρκετό καιρό
τον είχα γράψει στο φόρουμ λόγω ότι παίζει τρίχορδο τα τελευταία χρονιά με το δικό μου email.
Και σε μια αναζήτηση με το όνομα Στασινος Νικόλαος έπεσα πάνω στο θέμα.
Τώρα θα μου πείτε γιατί επέλεξα το συγκεκριμένο θέμα να γράψω πρώτη φορά άπλα τυχαίνει η μητέρα μου
να είναι μια από τις δυο αδελφές του θείου μου Νίκου Στασινου και θα παραθέσω με τον καιρό ότι γνωρίζω
γι αυτόν.
Ήμουν12 χρόνων όταν πέθανε είμαι 42 και αν είχε ζήσει σίγουρα θα είχα μάθει την τέχνη του.
Με τον πάτερα μου ήταν φίλοι από παλιά γιατί δούλευαν και οι δυο στα ξυλουργεία της εποχής εκείνης στη Λειβαδια.

Η καταγωγή του Στασινου είναι από τη Λειβαδια και όχι από τη Δαύλεια.
Από τους καλύτερους στο είδος του και όσο για ξύλα όχι μόνο στα παλιά σπίτια έμπαινε αλλά μέχρι και στη Ρουμανία είχε
φτάσει.
Είχα δουλέψει κάποιες φόρες στο μαγαζί του ξύνοντας σκάφη με ξύστρα για να φύγει η μαυρίλα.
Όντως έφυγε από καρδιά και η ειρωνεία είναι ότι άφησε την τελευταία του πνοή την ώρα που περίμενε να μπει στο καρδιολόγο γιατί είχε κάποιες ενοχλήσεις.
Στο σπίτι της μάνας μου που είναι και το πατρικό έχει ένα κάδρο με ένα δισέλιδο μια συνέντευξη του Στασινου στα αγγλικά
δεν θυμάμαι την εφημερίδα αλλά ο τίτλος έχει μείνει στο μυαλό μου τόσα χρόνια “To make them sound right”
Όταν μπορέσω θα βγάλω μια φωτογραφία να την ανεβάσω αν συμφωνούν και οι διαχειριστές.

Αυτά για την ώρα και ότι μπορώ να βοηθήσω.

φυσικά και συμφωνούν, περιμένουμε με ενδιαφέρον. Καλώς όρισες και καλές συζητήσεις!

Να και ένα που έπεσε στα χέρια μου. Αρκετά σκεβρωμένο γιατί ήταν παρατημένο σε ένα πατάρι για κάτι χρόνια.20160513_202057.jpg20160513_202046.jpg20160513_202014.jpg

αγαπητε φιλε ειδα το μπουζουκι τουνικου του στασινου που ανεβασεσ και σε πληροφορω εχω ακριβωσ το ιδιο μπουζουκι ειμαι ο κουνιαδοσ του στασινου γραψεμου μονο αν ειναι και με κοντο μανικι ο ηχοστου ειναι μοναδικοσ ηταν περασμενο με γομαλακα εαν ξερησ

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:43 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:17 —

αγαπητε γεωργιε αγαπιε διαβασα αυτα που γραφεισ για το νικο στασινο και σε πληρωφορω ειμαι ο κουνιαδοσ του νικου ονικοσ ηταν απο την λιβαδεια και οχι απο τη δαυλεια οπωσ γραφτικε εχω φωτογραφιεσ του νικου και θα τησ ανεβασει ογυιοσ μου γιατι εγω ειμαι αρχαριοσστον υπολογιστη αν θεσ αλεσ πλυροφοριεσ γραψε μου να σου τισ δωσω

Φίλε Βάβουλα, το μπουζούκι αυτό είναι ενός φίλου. Δεν το έχω κοντά μου για να σου πω λεπτομέρειες. Δεν το κούρδισα για να ακούσω τον ήχο του γιατί φοβήθηκα μην του κάνω καμιά ζημια. ήταν πολύ σκεβρωμένο. Λίγο που το γρατζούνισα φάνηκε πως έχει γεμάτο ήχο, καλό!! Το μάνικο μου φάνηκε φυσιολογικό, γύρω στα 68 εκ. κλίμακα

φιλε μποτι καλο ειναι να πεισ του φιλουσου να βρει ενα οργανοποιο καλο εαν ειναι αθηνα και να το φιαξει γιατι ειναι σπανιο οργανο εγω θα φυγω για την λιβαδεια αυριο δηλαδη στησ 20 6 αλα θα ερθει ο γυοσ μου σε λιγεσ μερεσ και θα σου ανεβασω φωτωγρα φια τχι κουνιαδοστουχου μπουζουκιου να το δεισ διορθωση ειμαι γαμπροσ του νικου και οχι κουνιαδοστου

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:11 —

φιλε μποτη να πεισ του φιλουσου εαν ειναι αθηνα να το παι σενα καλο μαστορα μηπωσ και το φιαξει γιατι ειναι καλο οργανο και σπανιο το δικομου το ειχα ξυσει και το ειχα περασει γομαλακα δηλαδη λουστραρισμα στο χερι για οποιον ξερη τη ειναι ηγομαλακα και μηλαμαι γιαπολυ γλυκο ηχο αλα σε μερικα σημεια ειχε αρχισει να σαπιζει γιατι και γω το βρηκα παρατιμενο στο μαγαζι του νικου και το εφιαξα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:32 —

βαβουλασ γειασασ αγαπητη φοιλοιμποτη και αγαπιε εγραψα ενα λαθοσ ειμαι γαμπροσ του νικου και οχι κουνιαδοσ φευγω για λιβαδεια αυριο και σε λιγεσ μερεσ ερχεται και ογυιοσμου θα σασ ανεβασω φωτωγραφιεσ του νικου και μια συνεντευξη του νικου με φωτω στο μαγαζι που του ειχαν παρει απο την αμερικη ενασ δημοσιογραφοσ αλλατο κειμενο ειναι στα αγγλικα με τιτλο bilding boyzoykis πυ σημαινι νωμιζω κατασκευαζοντασ μπουζουκια οτι αλεσ πληρο φοριεσ θελεται ρωτησται και θα σασ τησ δωσω

Αυτό ακριβώς του είπα φίλε μου αλλά δυστυχώς δε νομίζω πως με άκουσε. Δεν παίζει μπουζούκι ο ίδιος, του πατέρα του ήταν και θα το κρατησει για ενθύμιο λέει… Τι να πεις; άλλο ένα όργανο που θα το φάει η σκόνη…

Καλησπέρα αν και καθυστερημενα σας ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες του Στασινου από ένα άρθρο ξένης εφημερίδας όπως και κάποιεςόταν δούλευε μαζί με τον Νίκο Γερο καθώς και απο το δικό του μαγαζί. θα τις δείτε στο δεύτερο μήνυμα.Όποιος θέλει να σχολιάσει ελεύθερα και αν έχω κάποιες άλλες πληροφορίες θα προστεθούν στο μέλλον.ÅÖÇÌÅÑÉÄÁ 0.jpg

ÅÖÇÌÅÑÉÄÁ 5.jpg

1 «Μου αρέσει»

óÜñùóç0002.jpg

óÜñùóç0005.jpgóÜñùóç0001.jpg

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε πολύ για το υλικό.

Ενδιαφέρον το υλικό. Παρατηρώ ότι είχα γράψει στο ποστ για όργανα του συγκεκριμένου μάστορα που είχα παίξει παλιά. Ξανάπαιξα τον μπαγλαμά… Παιδιά μιλάμε για άλλο πράγμα…Σκαφτό, μικρό και τέλειο ηχητικά…