Στάμκος Παναγιώτης... έμεινα έκπληκτος!

Εγώ, τι άλλο να πω Νίκο μου, από αυτό που λες και μόνος σου, στην τελευταία σου πρόταση;

Όπερ έδει δείξαι !

Τάχουμε ξαναπεί εδώ, άλλωστε, πολλές φορές. Όπως είδες και από μόνος σου, κάτι ήξερε και ο φίλος μου ο Παναγιώτης (Καφετζόπουλος) μ`αυτό που σου είπε πριν τόσα χρόνια !

Προσωπικά, σε περιπτώσεις που ένα όργανο πρόκειται να ζήσει σε ακραίες συνθήκες (μεγάλες αυξομειώσεις υγρασίας-θερμοκρασίας), θα προτιμούσα να δοκιμάσω την ενίσχυση με τα ανθρακονήματα. Δεν μπορώ όμως να πω περισσότερα γιά την επίδραση στον ήχο κανενός από τους δύο τρόπους (βέργα-ανθρακονήματα), γιατί ακόμα δεν έχω κάποια τεκμηριωμένα αποτελέσματα ακουστικών μετρήσεων ( π.χ. αναλύσεις FFT ).

Η δική μου έρευνα επικεντρώνεται προς το παρόν σε άλλους τομείς, και αυτό ίσως να είναι και ενδεικτικό…

Παρόλα αυτά, όπως πάντα μου αρέσει να λέω, το μέτρο για ένα μουσικό όργανο (ανεξάρτητα και των πιό περισπούδαστων θεωριών, αναλύσεων και μετρήσεων) είναι η ευχαρίστηση που δίνει σαυτόν που το χρησιμοποιεί και αυτόν που το ακούει. Αν, λοιπόν, ένα όργανο με βέργα αρέσει ηχητικά σε αυτόν που το παίζει και παράλληλα του λύνει και λειτουργικά προβλήματα (τριξίματα), τότε ΘΑΥΜΑΣΙΑ ! Γιατί να υπάρχει πρόβλημα;

Απλώς, λίγη πλάκα έκανα μ`αυτό το MUST. Ε, όχι και έτσι !!!

Φίλε KikwnOudist πολλοί τώρα τελευταία έχουν πάθει πλάκα με τον Παναγιώτη.
Σε ευχαριστώ για την επιβαιβέωση των 400?.
Ξέρεις σήμερα είναι πολύ δύσκολο να δεχτείς ότι κατασκευάζεται μπουζούκι των 400? χειροποίητο με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Σιγά-σιγά πολλοί θα το συνηθίσουνε.
Για αυτό επιμένω και λέω πηγαίνετε να ακούσετε τα οργανάκια του με τις βέργες και ύστερα πείτε μας και την άποψη σας, αλλά παρακαλώ ακούστε τα.
Μιλάμε για ξύλα τα οποία είναι ζωντανός οργανισμός, ποιοί μας δίνουνε σήμερα εγγύηση για μια ζωή στα όργανά του; Ο Παναγιώτης τουλάχιστον το λέει.

Κύριε Φρονιμόπουλε χωρίς παρεξήγηση γιατί σας ενοχλεί το MUST;, Εξάλλου είναι άποψή μου και κάποια άποψη σήμερα κάποιων οργανοποιών.
Να με συγχωρείτε, αλλά συζήτηση κάνουμε και πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον.
Μπορεί να είναι λάθος αλλά το πιστεύω και το έγραψα. Μήπως η λύση της βέργας είναι αποτέλεσμα κακών οργάνων που σε σύντομο χρονικό διάστημα παρουσίασαν προβλήματα και έπρεπε να βρεθούν λύσεις;
Εάν ρωτήσετε οργανοποιό που χρησιμοποιεί ανθρακονήματα το ίδιο ακριβώς θα σας πεί για τους δικούς του λόγους που τα χρησιμοποιεί.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο η βέργα επηρεάζει στον ήχο του μπουζουκιού απο τη στιγμή που βρίσκεται στο μανίκι.
Μέχρι στιγμής η βέργα που χρησιμοποιεί ο Παναγιώτης στα όργανά του είναι μια θετική ευχάριστη έκπληξη με αξιόλογα αποτελέσματα. Πιστεύει ο ίδιος ότι είναι απαραίτητη στο όργανο. Απλά συμμερίζομαι την άποψή του.
Η αλήθεια είναι σε αυτό που λέτε και θα συμφωνήσω, απο τη στιγμή που το όργανο αρέσει ακουστικά σε αυτόν που το κρατάει δεν έχει σημασία εάν έχει βέργα ή ανθρακονήματα.
Όταν στο μαγαζί του έχει 15 όργανα και τα 15 είναι το ένα καλύτερα απο το άλλο…τότε αρχίζεις και προβληματίζεσαι…

Δεν με ενοχλεί. Απλώς, δεν συμφωνώ !

«Must», σημαίνει πως σύντομα θα γίνει τόσο απαραίτητη, ώστε ένα όργανο που δεν τη διαθέτει να θεωρείται κατώτερο, ότι κάτι σημαντικό του λείπει …!

Και σ`αυτό, διαφωνώ όχι μόνο εγώ, αλλά και όσα όργανα άντεξαν γιά τόσα και τόσα χρόνια δίχως βέργες και ανθρακονήματα ! Και έχω δει και εγώ, όπως σίγουρα και όλοι μας, πολλά από αυτά…

Jkarabas, δεν λέγομαι Φρονιμόπουλος και δεν είμαι οργανοποιός, αλλά εγώ το έπιασα εκείνο το must και το σχολίασα (χρονικά) πρώτος.

Γενικά με ενοχλούν οι ατεκμηρίωτες γενικεύσεις. Ενθουσιάστηκες, ναι, και φάνηκε. Μπορεί να βρισκόμαστε σήμερα σε μία εποχή από όπου και μετά, σιγά σιγά βέβαια, όλα ανεξαιρέτως τα μακρυμάνικα έγχορδα θα διαθέτουν βέργα ή ανθρακόνημα. Αυτό όμως, μέλλει να αποδειχτεί. Ήδη ένας καλός, από ότι φαίνεται, οργανοποιός έχει αποδεχτεί αυτή την τεχνολογία και την εφαρμόζει παντού άρα, και αν είχε 100 όργανα κρεμασμένα, και τα 100 θα είχαν βέργα. Ένας άλλος, και εκείνος καταξιωμένος, μπορεί να έχει κρεμασμένα 200 όργανα, και τα 200 χωρίς βέργα. Δεν είναι απόδειξη ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Συζήτηση κάνουμε, ακριβώς.

(έγραφα στον κειμενογράφο, και αμέσως μετά πάτησα το κουμπί για δημοσίευση, πριν διαβάσω το μήνυμα του Νίκου Φρονιμόπουλου)

Δηλαδή ο κατασκευαστής αυτός (τον οποίο δεν γνωρίζω και ούτε έχω ακούσει όργανό του) κοστολογεί τον ήχο του 400 ευρώ ???

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Η βέργα προστατεύει τα όργανα να μην “έρθουν μπροστά”.
Οταν το όργανο πάει πίσω (αυτό είναι το σύνηθες αποτέλεσμα της υγρασίας) η βέργα δεν μπορεί να βοηθήσει.
Αν μάλιστα μιλάμε για καλής ποιότητας όργανα, η αναλογία σκεβρώματος μπρος - πίσω υποψιάζομαι ότι κυμαίνεται γύρω στο 20 - 80.
Θα επιμείνω κι εγώ στην άποψη ότι τα καλά όργανα δεν έχουν ανάγκη βέργας. Ζούνε αρκετές δεκάδες χρόνια κι αυτό είναι αποδεδειγμένο στην πράξη. Αντίθετα, τα όργανα με βέργα δεν ξέρουμε ακόμη “τι πουλιά πιάνουν” σε βάθος χρόνου.
Κι αν τέλος πάντων αποδειχτεί εν καιρό ότι πρέπει να υπάρξει ενίσχυση του μάνικου με κάποιο τρόπο, τότε θα προτιμούσα να βρεθούν λύσεις (όπως π.χ. τα ανθρακονήματα που βάζει ο Σπουρδαλάκης) που δεν αλλάζουν βασικές παραμέτρους του οργάνου (βλ. βάρος).

Η βέργα έχει τη δυνατότητα να φέρει το μάνικο και μπροστά! όταν βιδώνεις τραβάει πίσω όταν ξεβιδώνεις τραβάει μπροστά. Με τη βέργα κάνεις μικροδιορθώσεις, αν δηλαδή το όργανο δεν έχει καλή κατασκευή έτσι κι αλλιώς δε σώνεται με τίποτα. Το θέμα της βέργας σηκώνει μεγάλη συζήτηση και πολλές τεχνικές πληροφορίες. Όσον αφορά τα μπουζούκια του Στάμκου το θέμα δεν είναι μόνον η βέργα, ο ίδιος εξάλου έχει κατασκευάσει και όργανα χωρίς βέργα τα οποία είναι εξαιρετικά. Η ποιότητα του ήχου είναι το μεγάλο πλεονέκτημα των οργάνων του(είναι θαρρείς και ακούς όργανο από ηχογράφηση). Για να μη λέμε λοιπόν γενικόλογα το δικό μου όργανο το δοκίμασε ο Καραντίνης(είναι δάσκαλός μου) και έμεινε έκπληκτος! Ο ίδιος του πίστευε ότι στη Θεσσαλονίκη δεν μπορούν να κατασκευαστούν λόγω κλίματος καλά όργανα αλλά τώρα έχει άλλη άποψη. Επίσης πρέπει να σας πω ότι αγόρασε αμέσως ένα φτηνό από τον Παναγιώτη των 400€ και θα γράψει και στο στούντιο με αυτό! Περιμένουμε εντυπώσεις! :088:

Γι αυτό ο ίδιος παίζει ΚΑΙ με μπουζούκι του Αλέξη του Ρότσκου?Επειδή το κλίμα στη Τούμπα είναι πιο εύκρατο απο αυτό στον Εύοσμο? …ούτε ροδάκινα να ήταν τα μπουζουκάκια…

Νίκος

καταρχήν ο Στάμκος δεν είναι στον Εύοσμο αλλά στο Κορδελιό. Επίσης ο Καραντίνης έπαιζε εδώ και ένα χρόνο ΜΟΝΟ με το Μπουζούκι του Καρανδρέα(το μαύρο με την κλάδα). Τα μπουζούκια σαφέστατα δεν είναι ροδάκινα γιατί τότε θα τα πέρναμε από τη Νάουσα που βγάζει πολύ καλά φρούτα! Αν δεν έχεις φάει ροδάκινο από τη Νάουσα τότε δε μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά με τα άλλα ροδάκινα!
Υ.Γ. Φιλική συμβουλή, πριν παίξεις με μπουζούκι του Στάμκου μην βγάζεις συμπεράσματα γιατί θα εκτεθείς!:slight_smile:

Μάλλον εσύ εκτίθεσαι που δεν μπορείς να αντιληφθείς τα όρια της διαφήμισης και της δυσφήμισης…

Απ την άλλη εγώ έκρινα τα δικά σου λεγόμενα (περί κλίματος κτλ) όχι τον ήχο του Στάμκου…Αυτόν θα τον εκτιμήσω και θα βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα όταν περάσω απ το μαγαζί του.Απο κεί και πέρα τ άλλα είναι βουρστ (που λέν και οι αλεμάνηδες)

Νίκος

Παιδιά χαλαρώστε!! δεν χρειάζονται τέτοια…εδώ είμαστε μια παρέα.
Bilaras δεν ήταν ανάγκη να αναφέρεις ότι ο Καραντίνης αγόρασε όργανο του Παναγιώτη…δεν το ανέφερα διότι είδες την ανταπόκριση.
Φίλε μου multi_kulti έχει δημιουργηθεί ένα forum αποκλειστικά εξειδικευμένο για εμάς τους οργανοπαίχτες και όχι μόνο. Επειδή υπάρχουν καλοί οργανοποιοί παντού και επειδή προσωπικά είδα και άκουσα τα όργανα του Παναγιώτη και με εξέπλησε ο ήχος τους…γιαυτό και ο λόγος που άνοιξα το συγκεκριμένο post.
Τυχαία βρέθηκα στη Θεσσαλονίκη και επειδή είχα και το μπουζούκι μαζί μου έψαχνα κάποιον κοντά στη περιοχή που έμενα για μια συντήρηση. Να φανταστείς είχα σκοπό να το φτιάξω εδώ Αθήνα αλλά το κακό με τον καβαλάρη παραπήγε. Έτσι λοιπόν βρέθηκα στον Παναγιώτη.
Δεν τον γνωρίζω καθόλου αλλά ούτε και τον γνώριζα, απλά έμεινα εντυπωσιασμένος με τα όργανά του και έτσι έκανα αναφορά σε αυτόν. Εξάλλου αυτός ήταν που μου άλλαξε γνώμη και για την βέργα.
Μην το θεωρείς ότι το έκανα για λόγους διαφήμισης. Να είσαι σίγουρος ότι εάν δεν άκουγα αυτό που θα ήθελα δεν θα ασχολούμουνα καν με τον Στάμκο.
Είμαι της άποψης απλά ότι το όμορφο και το ωραίο πρέπει να αναφέρεται.
Θα σε παρακαλούσα επειδή υπάρχει μαγαζί εδώ στην Αθήνα με όργανά του, πήγαινε όποτε βρείς χρόνο να τα ακούσεις. Ειλικρινά θα με ενδιέφερε η άποψή σου όπως και άλλων παιδιών, διότι βλέπω ότι υπάρχουν σαφώς άτομα με περισσότερη εμπειρία από ότι εγώ έχω.

Καλησπέρα Babi εάν ο Παναγιώτης κοστολογεί τον ήχο του για 400?;
Δεν απομένει παρά να πας να ακούσεις τα όργανά του. Να έχεις υπόψιν ότι εδώ στην Αθήνα από ότι εγώ γνωρίζω, δεν υπάρχουν χειροποίητα μπουζούκια με 400?.
Επίσης ο Παναγιώτης κατασκευάζει μπουζούκια που ξεκινάνε από 400?, δεν σημαίνει ότι φτιάχνει μόνο φτηνά.
Το καταλαβαίνω ότι ενοχλεί πάρα πολλούς η τιμή αυτή, όπως και έμενα αρχικά όταν το πρωτοείδα και το πρωτοάκουσα, αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται και να γράφεται.
Επίσης έχει και site, με κάποιες φωτογραφίες από τα όργανά του.

Καταρχάς η όποια μου παρέμβαση ΔΕΝ έγινε σχολιάζοντας τον Στάμκο και τα όργανα του ή τη φιλοσοφία του…και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφισβητώ τα λεγόμενά σας.
Επαναλαμβάνω ότι ειρωνεύτηκα το σχόλιο του Καραντίνη (όπως μετέφερε ο bilaras) και που έλεγε ότι τα όργανα κατασκευαστών της βόρειας Ελλάδας λόγω κλίματος υστερούν σε ποιότητα ήχου σε σχέση με αυτά της νότιας ελλάδας (για να μην το πάμε μόνο Αθήνα - Θεσ/νίκη και αφήσουμε άλλους κατασκευαστές άλλων πόλεων που βρίσκονται στις τριγύρω περιοχές παραπονεμένους :slight_smile: ).

Νίκος

Υ.Γ. εδώ ο Καραντίνης παίζει με μπουζούκι του Ρότσκου … http://www.youtube.com/watch?v=O3HwVmWU5oU

και για να μην ανησυχεί ο jkarabas αναφέρω ότι μεταξύ μας έγιναν οι διευκρινήσεις και δεν τρέχει τίποτα! όλα ήρεμα! συμφωνώ Νίκο όπως σου έγραψα κιόλας με αυτά που λες! εξάλου στόχος μας κατά την άποψη μου πρέπει να είναι να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο να βρίσκει λύσεις όταν ψάχνεται να αγοράσει όργανο ή να επιδιορθώσει το δικό του και όσες περισσότερες επιλογές έχουμε τόσο καλύτερα! σήμερα άλλαξα στο Στάμκο καβαλάρη σε ένα τρίχορδο που είχα και την έπαθα την πλάκα όπως ο Γιάννης, το όργανο θαρρείς βρήκε τη φωνή του! ρε παιδιά τι να πω, ειλικρινά δε θέλω να φαίνομαι υπερβολικός αλλά δε μπορώ να το περιγράψω αλλιώς!
Υ.Γ όταν μου είπε ο Μανώλης αυτό περί κλίματος και εγώ τσίτωσα!

Το θέμα με την βέργα δεν είναι καινούργιο και εφαρμόζεται στις κιθάρες χρόνια τώρα…όμως για κάποιους λόγους που εμείς οι μη οργανοποιιοι δεν γνωρίζουμε δεν χρησιμοποιήθηκαν στα μπουζούκια.

Δεν είναι τυχαίο που μεγάλοι κατασκευαστές απέφυγαν να βάλουν βέργα, με εξαίρεση τον Σπουρδαλάκη που πειραματίζεται πάνω στο ανθρακόνημα υλικό(νομίζω δεν πρέπει να έχει εφαρμοστεί αλλού αυτή η πατέντα) με πολλές θετικές ιδιότητες σε σχέση με την μεταλλική βέργα.

Δε πιστεύω ότι είναι αρνητικό ένα μπουζούκι να έχει βέργα απλά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο μιας και προστατεύει μονο στο μπροστά σκεύρωμα.

OK Βασίλη μου :088:…δεν χορταίνω να παίζω με το μπουζούκι μου ρε παιδί μου, λες και ακούω άλλο όργανο και όχι το δικό μου. Μου φαίνεται ειλικρινά λες και κρατάω βούτυρο.

Όσο για την βέργα όπως προαναφέραμε, θα δούμε σε βάθος χρόνου πως θα πάει.
Ειλικρινά ΜΠΡΑΒΟ :110:στο Παναγιώτη διότι είναι και νέος σχετικά στο χώρο.
Τελικά την έχουν πάθει πολλοί μαζί του, δεν είμαι ο μόνος.

Υ.Γ Να διορθώσω η διεύθυνση στο κατάστημα που πουλάει όργανα του Παναγιώτη Στάμκου είναι στη ΝΙΚΑΙΑ και όχι στο Πειραιά.
Αιτωλικού και Ικτίνου 16
ΝΙΚΑΙΑ
2104936316

Περί ήχου και αξίας οργάνου.

Αναφερόμενος σε παρατήρηση του Jkarabas ότι συγκεκριμένα όργανα των 400 - 1500 Ευρώ έχουν την ίδια ποιότητα ήχου η γνώμη μου είναι:

  1. Πιθανόν να είναι αλήθεια εάν ως ποιότητα ήχου εννοούμε μόνο την ένταση.

  2. Η αξία ενός οργάνου δεν προσδιορίζεται μόνο από τον ήχο του αλλά και από άλλες παραμέτρους όπως η ποιότητα των υλικών, το πόσο διευκολύνει στο παίξιμο, αν είναι ευμετάβλητο στις μεταβολες της υγρασίας, το φινίρισμα κλπ.

  3. Ένας επιπλέον παράγοντας που καθορίζει την αξία αγοράς είναι οι ώρες εργασίας που δαπανήθηκαν στην κατασκευή του. Σε τέτοια περίπτωση, θα μπορούσε ένα όργανο των 400 Ευρώ να είναι πάρα πολύ καλό από όλες τις απόψεις, αλλά τότε μου μυρίζει γραμμή παραγωγής. Σε τέτοια περίπτωση όμως τί σημαίνει όργανο των 2000; Μόνο διακάοσμηση και υλικά; Δεν νομίζω. Θέλω να πω δηλαδή ότι ένα των 400 με ένα των 1500 του ίδιου κατασκευαστή δεν διαφέρουν μόνο ως προς τα υλικά και την διακόσμηση, τα οποία μπορεί να προσθέσουν άντε άλλα 400 Ευρώ, αλλά σε ποιότητα κατασκευής.

  4. Κάθε κατασκευαστής προσδίδει διαφορετική αξία σε κάθε ώρα εργασίας του,με αποτέλεσμα όργανα διαφορετικών κατασκευαστών αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά να απέχουν λίγο έως πολύ στις τιμές.

Περί βέργας και ανθρακονημάτων.

Οπωσδήποτε η τεχνική της βέργας εφαρμόστηκε αλλά και εφαρμόζεται για πρακτικούς λόγους δηλαδή για να ρυθμίζεται το μπράτσο σε περίπτωση σκευρώματος ή μεταβολών υγρασίας.
Θα πρέπει όμως να παρατηρήσουμε ότι:

  1. Προσδίδει περισσότερο βάρος στο μπράτσο διότι το βάρος που αντιστοιχεί στον όγκο του ξύλου που αφαιρείται είναι μικρότερο από αυτό της βέργας άσχετα αν αυτή είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο.
  2. Πιθανόν να επηρεάσει τον ήχο του οργάνου.
  3. Οι βέργες που μπορεί κάποιος να προμηθευτεί από την Ελληνική αγορά δεν είναι πολύ καλής ποιότητας.
  4. Ύπάρχουν πολλά καλά όργανα τα οποία δεν φέρουν βέργα αλλά ούτε και χρειάζονται.

Μιλώντας από προσωπική εμπειρία αναφέρω ότι:

  1. έχω φτιάξει ένα όργανο με βέργα το οποίο έχει πάρα πολύ καλό ήχο, αλλά δεν μπορώ να ξέρω πόσο έχει επηρεαστεί από την ύπαρξή της αλλά έχει βαρύ μπράτσο και ένα όργανο με ανθρακονήματα πάλι με πολύ καλό ήχο. Το υλικό από ανθρακόνημα έχει λιγότερο βάρος από το αντίστοιχό του σε ξύλο, οπότε έχεις λίγο ελαφρύτερο μπράτσο, αλλά δεν μπορείς να το ρυθμίσεις. Πάλι δεν μπορείς να ξέρεις εάν έχει επηρεαστεί ο ήχος.
  2. Από τα υπόλοιπα όργανα που δεν έχουν τέτοια υλικά, δεν παρουσιάζουν προβλήματα σκευρώματος ή μεταβολών υγρασίας εκτός από τον πρώτο χρόνο της ζωής τους, οπότε μπορεί να δεχθώ δυό τρείς επισκέψεις, αλλά μετά σταθεροποιούνται.

Συμπερασματικά, προσωπικά δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω βέργα για κάποιο όργανο αλλά θα συνεχίσω να πειραματίζομαι με ανθρακονήματα σε συνδυασμό με ξύλα που επηρεάζονται λιγότερο από άλλα από την υγρασία.

Εάν θέλουμε να διατηρήσουμε τον παραδοσιακό - κλασικό χαρακτήρα του οργάνου, θα πρέπει να χρησιμοποιούμε αποκλειστικά ξύλο για την κατασκευή του, αξιοποιώντας το με κατάλληλους συνδυασμούς και με τέτοιο τρόπο ώστε να επιτύχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες μεταβολές λόγω υγρασίας.

Ερώτηση:Αυτά με τα 400 ευρώ ,είναι δικές του κατασκευές;Αν πράγματι είναι , έχουν τόσο ποιοτικά χαρακτηριστικά όπως γράφετα ικαι ο ίδιος έχει το απαραίτητο κέρδος θα πρέπει να κάνει μαθήματα μαρκετινγκ σε όλους τους οργανοποιούς παγκοσμίως.

Πάντως η βέργα , έχω την αίσθηση πώς είναι λίγο “βίαιος” τρόπος για να φέρεις ένα όργανο…έτσι όπως το φαντάζομαι να βάζει κόντρα στα ξύλα