Στα Γιάννενα

Ευχαριστω τον φιλο μου τον Κωστα για την αναρτηση των βιντεο.Ηταν ενα αφιερωμα με αφορμη τα 25 χρονια μετα τον θανατο του Τσιτσανη το οποιο εγινε τον Δεκεμβρη του 2009.Ηταν η πρωτη δραστηριοτητα του καλλιτεχνικου σωματειου ΕΞΑΥΔΑ.Οσοι συμμετεχουμε ειμαστε φιλοι,παρεα και οχι ‘‘μουσικοι’’.Κανεις απο εμας ( εκτος Χρυσουλας ) δεν ειναι επαγγελματιας μουσικος.Που θελω να καταληξω:Υπαρχει απιστευτο ‘‘υλικο’’ στην πολη μας και ειναι κριμα να μην υπαρχει ενας χωρος να φιλοξενησει καποιους απο αυτους.Αυτη τη στιγμη στα Γιαννενα δεν υπαρχει ενα μαγαζι που μπορεις να ακουσεις ρεμπετικα.Ειναι κριμα οι πιτσιρικαδες που βγαινουνε τωρα ( και απο ΤΕΙ Αρτας )να καταφευγουν ολοι στην Αθηνα,και αν βρουνε και εκει.Που φτασαμε;Να βλεπουμε τον πιτσιρικα που ξεκιναει και να λεμε…κριμα…Ειναι πολυ λυπηρο για μια πολη 180 χιλιαδων κατοικων να μην μπορει να δωσει λιγη χαρα σε μια μικρη ομαδα ανθρωπων.Αυτα λοιπον οσον αφορα τα μουσικα δρωμενα της πολης μας.ΚΡΙΜΑ…

" Ένα ενδιαφέρον κουτούκι για να επισκεφθείτε αν ταξιδέψετε στα Γιάννενα είναι η ταβέρνα “Στου Βάγγουλα τη Γούβα”.
Συμπαθητικό ντεκόρ (ελαφρώς ρεμπετομπαρόκ ίσως), ωραίο φαγητό και ο Βάγγουλας να θυμίζει μαγαζάτορα της παλιάς εποχής."

Αυτό το ποστ, το βρήκα μέσα στο ρεμπέτικο Σιλάμπς, αλλά και κάποιος φίλος μου και μέλος του φόρουμ, μου υπέδειξε το μαγαζί !

Σε παρακαλώ πολύ Κώστα Παπαπαναγιώτου, μια και βρίσκεται στην πόλη σου, αν θέλεις μας λες δυο λόγια για το τι “παίζει” σήμερα εκεί, αν ακούγονται ρεμπέτικα τραγούδια, ποιοι παίζουν και γενικά αν εκπροσωπεί αυτό για το οποίο φημίζεται, ευχαριστώ πολύ !

Πελαγια μου καλησπερα και απο εδω.Ο Βαγγουλας ειναι φιλος μου και αυτο που εγραψες ισχυει για το κουτουκι του.Ειναι ενα κουτουκακι διακοσμημενο απο τον ιδιο,το οποιο σε παραπεμτει σε αλλες εποχες.Ο δε Βαγγουλας,κλασικος ταβερνιαρης,μεγαλη μορφη με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φωνη.Ενας χωρος οπου αρκετα συχνα κανουμε τις μαζωξεις μας εκει βγαζοντας τα γουστα μας.Απο κει και περα υπαρχει και το ΓΚΛΙΟΥΜ στο οποιο παιζουνε ο Χρηστος και ο Μπαμπης καθε Πεμπτη…Και μετα;…ΤΙΠΟΤΑ…

'Αρα, αγαπημένε μου φίλε, έχετε δυναμικό (παίχτες) και ταβερνάκια που με λίγο
πες πες στον μαγαζάτορα και “μουσικό νοικοκυριό”, θα μπορούσαν να γίνουν
δύναμη μέσα στα Γιάννενα και σημεία ρεμπετοαναφοράς των εραστών του είδους !

Ακόμα αν είστε κάποια “ζεστή παρέα” και μπορείτε οικονομικά, να ανοίξετε μια
αντίστοιχη της Σαλονίκης Πριγκηπέσσα, με κρασιά, ποτά, εκλεκτά κρύα πιάτα,
ξηρούς καρπούς, φρούτα κλπ …
Παλιά είχαμε στην Σαλονίκη την “όμορφη νύχτα” στην οδό Παπάφη 104, που άφησε
εποχή ! Κάτι παρόμοιο προτείνω, που λογικά δεν πρέπει να θέλει μεγάλο κεφάλαιο …
Και μιας και το`στησα, να το βγάλετε “Μόρτισσα καμωματού” !!! :slight_smile:

Πελαγια μου αυτο που λες ακουγεται πολυ ομορφο.Ομως να σου πω οτι κατα καιρους,την κινηση αυτη την κανανε αρκετοι,αξιολογοι ανθρωποι της πολης μας.Ομως αποτυχανε ολοι τους και δεν ξερω γιατι.Εχουνε στηθει κατα καιρους στα Γιαννενα απιστευτα μαγαζια,απιστευτες ορχηστρες αλλα…για λιγο.Αφου υπαρχουν λατρεις του ειδους,αφου υπαρχει το ‘‘υλικο’’ οπως ανεφερα,απορω και εγω με την εξελιξη του θεματος αυτου.Δεν ξερω τι ακουτε εσεις για την πολη μας αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ειδικα φετος…πιασαμε πατο.

Κρίμα λοιπόν ! δεν το γνώριζα !!! Τα Γιάννενα είναι μια πόλη που λατρεύω και την επισκέπτομαι
τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο …
Δεν έτυχε ποτέ να διασκεδάσω στην πόλη σας Κώστα ! έχει δε τέτοιο ύφος, με τα στοιχεία
της τουρκοκρατίας, μιναρέδες, χαλκαδιά, εργαστήρια λαϊκής τέχνης, αλλά και Πανεπιστήμια
πολιτιστικά κέντρα κλπ όπου κάλλιστα θα την κοσμούσαν γνήσιες παλιές λαϊκές και ρεμπέτικες
μουσικές … κι όχι πολλές, δυο τρία δυνατά στέκια με ζεστό διάκοσμο, όργανα και τραγούδια !!!
Το τι συμβαίνει και δεν μπορεί να στεριώσει τέτοια σχήματα, δεν μπορώ ούτεγώ, ούτεσύ να
το ξέρουμε … το θέμα είναι να γίνει κάτι δυναμικά από εδώ και μπρος !!!
Και αν το θέλετε πραγματικά, θα γίνει !
Και το θέλετε γιατί αγαπάτε την πόλη σας !!!

Το Βάγγουλα τον πέτυχα πέρυσι στο Θυμωμένο Πορτραίτο ως πελάτη και ο οποίος κάποια στιγμή ανέβηκε στο πάλκο και τραγούδησε. Πήγα επίσης και στην ταβέρνα του. Ο φίλος Κώστας Παπαπαναγιώτου τον ξέρει βέβαια καλύτερα. Εγώ απλώς να προσθέσω και τη δική μου θετικότατη γνώμη από το λίγο που τον συναναστράφηκα. Ο άνθρωπος είναι καλόκαρδος και γελαστός, η ταβέρνα του συμπαθέστατη και είναι μέσα στο κλίμα που πρεσβεύει αυτό εδώ το φόρουμ.

Του “Βαγγουλα η Γουβα”, κατά την προσωπική μου άποψη είναι από τα πιο ντόμπρα μαγαζιά στη Β. Ελλάδα. Αυτό κυρίως οφείλεται στο μαγαζάτορα Βαγγέλη Παπαχρήστου ο οποίος χρόνια στην νύχτα από άλλα πόστα (σερβιτόρος στο Χάραμα επί Τσιτσάνη-Μπέλλου) έχει βάλει το μεράκι του για να κάνει το προσωπικό του καταφύγιο στο οποίο όμως δραπετεύουν πολλοί καλοί μουσικοί της πόλης όπως ο Κώστας Παπ, ο Ανδρέας Σταυράκης, ο Μπάμπης Παπαχρήστος με την κιθάρα του, ο Μητσος Μάντης με τον μπαγλαμά του. Η σεμνότητα του Κώστα Πελαγία μου δεν τον αφήνει να γράψει περισσότερες λεπτομέρειες αλλά εγω που τους έχω ακούσει πολλές φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί σου λέω ότι είναι το κάτι άλλο, να και μια φώτο από Κωστα Παπ στον Βαγγουλα

Ωραίο ταβερνακι του “Βαγγουλα η γούβα” αλλά λιγο τσιμπημένο στις τιμές…Εν όψη οικονομικής κρίσης θα έπρεπε ο κ. Βαγγέλης να προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση…
Δεν πρόσεξα αν προαναφέρθηκε αλλα υπάρχει ακόμα και το “Χασουμέρ” που κάθε Παρασκευή και Σάββατο παίζει διαλεχτά ρεμπέτικα και παλιά λαικά -που όμως ενσωματώνονται άψογα στη ρεμπέτικη ατμόσφαιρα - και κάποιες μέρες φιλοξενεί γνωστά ονόματα του ρεμπέτικου και όχι μόνο. Πριν λίγες μέρες είχε τον Αγάθωνα -2 βραδιες- με πολυ καλή και παρεϊστικη διάθεση. Και οι τιμές πολύ προσιτές! Φυσικά η Σταματία η Δόση και οι εξαιρετικοί μουσικοί που την πλαισιώνουν λένε με μοναδικό τρόπο τα τραγούδια… Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει κάποια σελίδα που να μας ενημερώνει για τέτοιου είδους δρώμενα, είτε για τις βραδιές στο Βαγγουλα είτε στο Χασουμέρ είτε στη Σταά Λούλη,που από δω και αρκετά καθυστερημένα έμαθα ότι ήρθε ο Πάππος…
Υπάρχουν πολλοί λάτρεις του ρεμπετικου στην πόλη μας και αναγκαζόμαστε να ταξιδεύουμε σε άλλες πολεις για να ακούσουμε την αγαπημένη μας μουσικη…

Το “Χασουμέρ” έχει αναφερθεί στο #16. Πριν ένα μήνα είχα βρεθεί εκεί. Tο κουμάντο έχει ο ωραίος τύπος Amin με μακρόχρονη θητεία ως μουσικός κρουστών. Τον ήξερα από τη συμμετοχή του στα σχήματα στο «Αλώνι» στη Σίφνο, τα ένδοξα καλοκαίρια της δεκαετίας του 90.

Επί τέλους είχα την χαρά και την τιμή να γνωρίσω και να διασκεδάσω στα Γιάννενα,
στου “Βάγγουλα τη γούβα”, με τον Κώστα Παπαπαναγιώτου και όλους τους φίλους
που τον πλαισιώνουν παιχτικά και ο καθένας βάζει την πινελιά του !

Το κουτουκάκι είναι ζεστό, φιλικό, θαυμάσια διακοσμημένο και ο Βάγγουλας, ένας
άνθρωπος γλυκύτατος, άριστος στην δουλειά του, προικισμένος με “εκπληκτική” φωνή !

Αισθάνθηκα πως βρέθηκα σε μια μίνι συνάντηση του ρεμπέτικου φόρουμ, μια και κάποια
άτομα με γνώριζαν από εδώ μέσα, απλά σαν pelagia και μ`αυτή την ευκαιρία γνωριστήκαμε
από κοντά και τραγουδήσαμε παρέα !

Τους ευχαριστώ όλους, μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου …

Και εμεις σε ευχαριστουμε Πελαγια,η χαρα σαφως ειναι και δικη μας αφου επιτελους γνωριστηκαμε και απο κοντα!!!Οταν σε βγαλει ο δρομος προς την πολη μας παλι,μας ενημερωνεις για να ξανανταμωσουμε,αντε γιατι αυτα μας μεινανε μονο,τα γλεντακια και η καλη παρεα!!!

1 «Μου αρέσει»

Παίζει ακόμα ο Βάγγουλας …. Σταθερή αξία
Στοά Λούλη … καλά,… αρκεί να μην έχει πήχτρα κόσμο.
Επίσης αν είσαι στα κόλπα (τα ρεμπέτικα των Ιωαννίνων) γίνονται και κάποιες μαγικές βραδιές στο χωριό Φραγκάδες στα Ζαγοροχώρια,… αλλά και σε άλλα χωριά .

Και φυσικά στο Χασουμέρ,… με τον φίλο μου τον Amin, και την γλυκιά φωνή της Σταματίας και τα υπόλοιπα εξαιρετικά παιδιά, … όπου γύρισα σήμερα τις 5:30 τα χαράματα τραγουδώντας μέσα στα σοκάκια στα Γιάννενα ξεσηκώνοντας τον κοσμάκη…. Τους ζητώ τώρα ταπεινά συγγνώμη που έφυγε και το τσίπουρο από το αίμα και σιγά σιγά παίρνω τα ίσια μου.

Αν γνωρίζει κανένας συντοπίτης μου κάποιο άλλο ή αν παίζει ακόμα στο θυμωμένο πορτρέτο ας το αναφέρει …. Να έχουμε να καιγόμαστε.

Επίσης να πω κάτι ακόμα και να κλείσω να μη σας κουράζω… τα καζάνια (αποστακτήρα) εδώ πάνω ….καλά κρατούν .

Άντε γεια σας

χθες στον Amin … στο χασουμέρ …μια ωραία βραδιά με …ΒΑΣΙΛΗ ΣΚΟΥΤΑ και ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΑΡΑΚΗ
https://www.youtube.com/watch?v=YM0dvBFcCA0 τους ευχαριστούμε:088:

Παίζει κανένα καλοκαιρινό ρεμπετομάγαζο στα Γιάννενα - Ζαγοροχωρια. Θα ανεβώ για πσκ. Αν γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Φιλε Μποτη καλημερα,απο τηλεφωνο που ειχα με φιλο Τριχορδο το πρωι απο τα Γιαννενα δεν παιζουν ρεμπετομαγαζα με ορχηστρα αυτον τον καιρο ( απ οσο γνωριζει )στην πολη.Στα Τσουμερκα παιζουν περιστασιακα το καλοκαιρι στα Πραμαντα,για τα Ζαγωροχωρια δεν γνωριζω.Καλο ταξιδι προς την ανοδο,να περασης καλα και στην επιστροφη αμα μπορεις γυρνας απο Τρικαλα ( με μια σταση ) προς Αθηνα με το μπουζουκι φυσικα

Ευχαριστω φιλε. Δεν νομιζω να γυρισω απο τρικαλλα. Καποια αλλη φορα ισως…

νομίζω άμα πας στου βάγγουλα τη γούβα με το μπουζούκι όλο και κάτι θα γίνει. θα ανέβω κι εγώ μέσα σεπτέμβρη, μήπως βρω καμιά επαφή. ακούει κανένας γιαννιώτης;!

Παιδια αυτη την εποχη δεν εχει τιποτα στα Γιαννενα.Ο Βαγγουλας ειναι κλειστος για καλοκαιρι

Κάτι είχε χθες, βράδυ Παρασκευής, στο κέντρο της πόλης, με μερικά από τα παιδιά που συμμετείχαν στο φεστιβάλ ρεμπέτικου που έγινε προ καιρού στα Γιάννενα. Το πήρα χαμπάρι κατά τις 00:30-01:00. Δεν ήμουν σε θέση ούτε να ακολουθήσω ούτε να ενημερώσω εγκαίρως εδώ. Για απόψε δεν ξέρω.