Στα Γιάννενα

Βρέθηκα στα Γιάννενα την προηγούμενη βδομάδα (19 Ιανουαρίου) και πέρασα από το μπαρ «Θυμωμένο Πορτραίτο» όπου κάθε Δευτέρα υπάρχει ρεμπέτικη βραδιά με το Χαρίλαο (τρίχορδο) τον Κώστα (τετράχορδο) τους Ντίνο και Περικλή (κιθάρα) και τη Χρυσούλα με την Ελένη στο τραγούδι (Sorry, αλλά δε γνωρίζω τα επίθετα). Το πρόγραμμα ήταν εξαιρετικό με ρεμπέτικα και λαϊκά πέρα από τα συνήθη (ως και «Μες του Μάνθου τον τεκέ» παίξανε). Έφυγα νωρίς (το πρωί) χωρίς να θυμάμαι περισσότερα…

Έχω βρεθεί και εγώ Δευτέρα στο θυμωμένο πορτραίτο στα Γιάννενα, πράγματι μιλάμε για ένα πάρα πολύ όμορφο βράδι. Και ειδικά όταν μιλάμε για τα Γιάννενα όπου στερούνται ρεμπέτικων στεκιών. Τουλάχιστον, όσο εγώ τα έζησα καθότι είμαι συχνός επισκέπτης (εκτός αν υπάρχουν και μου διαφεύγουν). Πραγματική ανάσα η βραδιά για την πόλη!

Κάτι άλλο στα Γιάννενα ή και στα πέριξ ξέρουμε μιας και θα βρεθώ προσεχώς?:slight_smile:

Παϊδάκια στη ‘‘βεράντα’’, οπωσδήποτε:107::slight_smile:

Επειδή εγώ όπως ξέρουν όλοι δε τρώω πολύ:019:μ’ενδιαφέρει κυρίως να “ταίσω” τ’αυτία μου!:089:

Δεν μπορώ να βοηθήσω ουσιατικά καθότι μόνιμος κάτοικος Καλλιπόλεως Πειραιώς. Έμαθα πάντως ότι η ίδια πάνω κάτω φάση με το Χαρίλαο συνεχίζει και φέτος (μην. #1). Διάφορα πράγματα γίνονται και στη Στοά Λούλη τα Σαββατοκύριακα.

Την Τρίτη στις 19/01 και την Τετάρτη στις 20/01 οι [u][b]“ΔΡΟΜΟΣ”[/b][/u] θα εμφανιστούν στην “Στοά του Λούλη”. Με ενα πρόχειρο search που έκανα στο google δεν βρήκα κάποιο επίσημο site από το μαγαζί ωστόσο βρήκα στοιχεία τα οποία μπορούν να βοηθήσουν, αν και φαντάζομαι οι φίλοι μας στα Γιάννενα το γνωρίζουν το μαγαζί.

Το Θυμωμένο Πορτραιτο ειναι μαγαζι που γενικα φιλοξενει πολλα ειδη μουσικής. Η Στοά Λούλη είναι μεγάλο μαγαζί που φιλοξενεί ρεμπέτικες βραδιές κάποιες φορές το χρόνο αλλα για να πας πρεπει να έχεις καποια λεφτα στην ακρη. Το μόνο που εγώ πηγαίνω και μου βγάζει και απο τραγούδια και απο αισθητικής άποψης ειναι ενα καφενειο, το γκλιουμ ενα στενο πιο περα απο τη στοα λουλη.εκει πανε και παιζουν και διάφοροι που θα τους ερθει να παιξουν κανα ρεμπετικο.νομιζω εχει και οργανα για τετοιες φασεις.Τεταρτη παντως ειναι 3 παλικαρια που τοχουν πολυ και παιζουν εκει(Μητσος,Μπαμπης,Αλεξης).Εγω σας το συστηνω δηλαδη αν βρεθειτε γιαννενα.

φωτογραφία.jpg
185 K

Είσοδος 5 Ευρό λέει κάτω αριστερά. Πρόκειται για αφίσα που μου έστειλαν από Γιάννενα.

Ελπίζω να πέτυχε τώρα και να βλέπετε όλοι την αφίσα.
Παρακαλούνται οι συντονιστές να σβήσουν όλα τα προηγούμενα.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! :110::110::110: (Θα μαι 'εκει…οπότε θ’ακολουθήσουν ντοκουμέντα!)

Υπάρχει ένα πολύ ωραίο ρεμπετάδικο στα Γιάννενα με ωραίο παραδοσιακό περιβάλλον που λέγεται “Κύκνος” και είναι στο τέρμα του δρόμου στο παραλίμνιο… τελευταίο μαγαζί στο δρόμο… Υπάρχει ένα ρεμπέτικο trio εδώ και χρόνια στο μαγαζί που παίζει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!! Καταπληκτικοί μουσικοί όλοι τους και με ΗΘΟΣ!! ΟΛΑ τα φοιτητικά μου χρόνια εκεί μέσα τα πέρασα!! Αν μπορέσεις να πας… Αξίζει!!!

:088:

ΥΓ… Επειδή δυστυχώς το φαϊ τους είναι χάλια, φάε κάτι πριν και μετά πάνε… δεν κάνω πλάκα…
:087:

Ο κύκνος εχει κλεισει εδω και τρια χρονια.Οντως το φαγητο ηταν χαλια

ανεβαινω Γιαννενα μεχρι Δευτερα μεσημερι.
Ξερεις καποιος να μου πει που μπορω να παω να πιο λιγο κρασι και να ακουσω μια ‘‘σωστη’’ πενια…;;
Να ειναι τσεκαρισμενο παιδια και να μην ψαχνω μαγαζια που εχουν κλεισει…

Δημήτρη η “Στοά του Λούλη” που έχει αναφερθεί και πιο πάνω δουλεύει. Βέβαια δεν ξέρω τι πρόγραμμα έχει, αλλά πιστεύω ότι δεν θα έχεις και πάρα πολλές επιλογές για τα δικά μας γούστα.

Σ’ευχαριστω Κωστα… θα δοκιμασω την τυχη μου και οτι βγει…!!

Παιδιά
για όσους βρεθέιτε Γιάννενα
ένα update [2011] μέχρι πριν το καλοκάιρι
1]Θυμωμένο Πορτραίτο [Χαρίλαος , Βάσω κλπ] Δευτέρες
[το λέμε στο Χαρίλαο να αλλάξει προς ΠΣΚ…αλλά τίποτα…]
2] ΓΚΛΟΥΜ [ουζερι σε παροδο Αναξαρτησίας]
Πέμπτες [Χρήστος, γιώργος κλπ] φοβερή ατμόσφαιρα
κλείστε τραπέζι …πήχτρα
Δευτέρες [Λάμπρος…] cool
3] ΧΑΣΟΥΜΕΡ [στου Amin]
ΠΣΚ
πιο λαικό πρόγραμμαμε κορυφαία την φωνη της Σταματίας

…μπορεις να περιγραψεις λιγο που κοντα βρισκεται το μαγαζι??

Δείτε ένα αφιέρωμα που κάνανε οι φίλοι από τα Γιάννενα στον Βασίλη Τσιτσάνη. Στο μπουζούκι ο Κώστας Παπαπαναγιώτου.

//youtu.be/VmYHARlsGGk&feature=player_embedded#!

//youtu.be/3EkgF_UfrS0&feature=uploademail

Εξαιρετικός παίκτης ο Κώστας,με πολύ καλό ήχο,τεχνική,και ήθος ως προς το όργανο.Απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!!!