Στίχοι του τραγουδιού Τικ-Τικ-Τακ

KWSTA FERRH…SYGNWMH POY ALLAZW THEMA…
AKOUW …TO TRAGOUDI “TIK-TAK”…KAI PROSPATHW NA KATALAVW TA LOGIA…SE ENA SHMEIO…

…"…SAN ME GELIO ME KYTAZEIS…
“…TRELLO POULI MOU…(???)…”

OTAN TO TRAGOUDAME VAZW DIKA MOU…OPWS…“TAMA VAZW ME MOIRAZEIS…”"…GIA VOHTHISE…ADERFE…!!
EPISHS EINAI SWSTO OTI AYTO TO SYGKEKRIMENO TRAGOUDI …HTAN APO TA PRWTA…AN OXI TO PRWTO POY HXOGRAFHTHIKE…KAPOU STA 1896…KAI HRTHE APO THN POLH…??
EYXARISTW…KAI XAIRETISMATA

TIK-TIK-TIKI-TIKI-TAK KANEI H KARDIA MOU
SAN SE VLEPW NA DIAVAINEIS
TIK-TIK-TIKI-TIKI-TAK THELW POULI MOU
NA MANTEUW POU PIGAINEIS
THELW POULI MOU NA SE RWTHSW
FOVOUMAI MH SE DUSARESTHSW
GIATI OTAN SOU MILW
ARXIZEI THS KARDIAS TO TIK-TIK-TIKI-TIKI-TAK

TIK-TIK-TIKI-TIKI-TAK KANEI H KARDIA MOU
SAN ME GELIO ME KOITAZEIS
TIK-TIK-TIKI-TIKI-TAK TRELLO POULI MOU
AMA PAS NA ME PEIRAZEIS.

y.g.: VLEPETE TON MIXALH ADAM??? POLLOUS XAIRETISMOUS APO THN IWANNA KLEIASSIOU

Ευχαριστώ, Ιωάννα, με πρόλαβες, Καλό Πάσχα και σε σένα και στον Γρηγόρη, ο Μιχάλης νομίζω πως βρίσκεται στην Ελλάδα, θα μας πει ίσως κι ο Γρηγόρης.
Όσο γιά το “Τικ Τακ” είναι εκτελεσμένο από την Εστουδιαντίνα της Πόλης, νομίζω το 1898 ή 1899, γιατί η πρώτη Εστουδιαντίνα ιδρύθηκε το 1898.
Τραγουδάει ο γνωστός “μπουρδελιάρης” Γιάγκος Ψαμματιανός, και είναι ο πρώτος δίσκος που αναγράφει τη λέξη “ρεμπέτικο”. Το αστείο είναι πως το “Τικ Τακ” μόνο ρεμπέτικο δεν είναι…
Τέλος, Γρηγόρη, διάβασες το μήνυμά μου γιά την “Πιπίνα” που βρήκα;

POLY SAS EYXARISTW.GIA TA TOY “TIK-TAK”…IWANNA …KAI KALE MOY KWSTA…!!
EYXOMAI KALO PASXA KAI STOYS DYO SAS…!!
O MIXALHS NOMIZW VRISKETAI STHN AMERIKH …GIA TWRA!! DEN EXOYME MILHSEI TELEYTAIA…!
XERW ETOIMAZEI KATI TON NOEMBRIO ME THN “MARIW”…KAI THN “FARANTOURH”…STHN IDIA PARASTASH…H MIA PAROUSIASH META THN ALLH STHN KALIFORNIA…( DHLADH PRWTA TA THS MARIWS REBETIKA…KAI META TA THS FARANTOYRH ENTEXNA)!! ARGOTERA ISWS KANOYME KATI EMEIS TOY “MIKROKOSMOY” ME THN MARIA F. MESW THS GAIL HOLST STH NEA YORKH !!..THN XEREIS KWSTA NOMIZW. EINAI KATHHGHTRIA STO CORNELL UNIVERSITY .
ONTWS KWSTA MOY …TO TIK TAK KATHE ALLO PARA REBETIKO AKOYGETAI…KAI PALI EYXARISTW GIA TIS PLHROFORIES!!
GIA THN “PIPINA” DEN TO DIAVASA …THA TO PSAXW…!..XAIRETISMOUYS KAI EYXES STH THESIA…!!