Στέκια για μπουζουκοσυνάξεις στο Ηράκλειο

Πάντως εκείνο το σχήμα (αν θυμάμαι καλά λεγόταν “Βλάμηδες”) στην “Αίγλη”, είναι από τα ομορφότερα και πιο αυθεντικά που έχω ακούσει. Δυστυχώς δεν κράτησε πολύ και η “Αίγλη” έκλεισε σύντομα. Εκείνη την εποχή είχε μπει για τα καλά στη ζωή του Ηρακλείου η διασκέδαση τύπου “μπαράκια” και “γάου - γάου”. Ακόμη και η πάλαι ποτέ αυτοκρατορία των σπουδαίων κρητικών κέντρων διασκεδάσεως, είχε δεχτεί ισχυρό πλήγμα, αρχίζοντας και γι’ αυτά η αντίστροφη προς τα κάτω μέτρηση.

Υ.Γ. Σε βρίσκω πάντως πολύ διαβασμένο και περπατημένο.

ή ανηκες στους μπαροβιους ή στους γαου-γαου!οι ρεμπετοκαταστασεις ητανε πιο πριβέ!ακούγαμε στα σπιτια μας παρεακια ή στα μαγαζακια που αναφερθηκανε οι πιο ΄΄περπατημενοι΄΄:)στη γύρα κυριαρχούσανε τα μπαρακια για τους περισσοτερους.βεβαια μιλαμε για πολλα και ομορφα μπαρακια και απο μουσικες και απο στυλ μαγαζιου.

Ναι, έτσι ήταν πάνω κάτω. Βέβαια, ο Ηλίας με το Χρήστο και τη Ρένα και τον Νίκο(:wink: στο τουμπελέκι εμφανίζονταν στο “Ιττάρ”. Ήταν το σταθερό ρεμπέτικο σχήμα στο Ηράκλειο εκείνη την εποχή. Και σε κάποια μπαράκια υπήρχαν κάποιες φορές ρεμπέτικες “παρενθέσεις”, Κυρίως στο “αβγό” και πιο μετά στην “οδό ονείρων”, κάναμε κάμποσες τέτοιες φάσεις. Όμορφες εποχές, καλές παρέες που κρατάνε ακόμα…

Ναί Γιώργο όμως ήταν το ίδιο καλά και ίσως καλύτερα!!! όταν ο Χρήστος, η Ρένα, ο Ηλίας και ο Νίκος ο Κάπλατζης παίζανε στο Παληό Σινεμά στην Θέρισσο.

Επειδη παρατηρω μιαν ιδιαιτέραν ειδημοσύνην επί του θέματος, θα ήθελα να αναφέρετε κανένα στέκι μέσα στο Ηράκλειο για (την επόμενη) Κυριακή μεσημέρι. Είτε ορίγκιναλ ρεμπετοκατάσταση είτε κατι πιο κρητικό (προτιμητέο το β’ αν δεν ξεφεύγουμε απ το θέμα), είτε παικτικό είτε ακουστικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων κύριοι.

:084:Μήπως υπάρχει τίποτα καλό για το επόμενο Σάββατο 24 Οκτωβρίου στο Ηράκλειο ή στα πέριξ αυτού, με ζωντανή λαϊκή μουσική για άκουσμα ή συμμετοχή?
Θα είμαι εκεί και μαθημένος από το “Μπακάλικο” στην Δραπετσώνα, θα δυσκολευτώ πολύ να βγάλω το βράδυ.:246:
Περιμένω ανυπομόνως!

Αν και υπάεχει αντίστοιχη συζήτηση στο φόρουμ, όπου θα μπορέσεις να δεις αρκετά από τα μαγαζιλα που παίζουν στο Ηράκλειο αυτήν την εποχή,ένα καλό είναι το “Κανγκαπώς”. Βρίσκεται στη παραλιακή, εκεί που τελειώνει ο πεταλοειδής, απέναντι από το έκτρωμα “ταλως”. Να περάσεις καλά.

Ναί, αλλά όλα αυτά αναφέρονται σε παλιότερες μέρες.
Μήπως φέρεις κάποια καλά στέκια για τώρα?
Το “Κανγκαπώς” έχει ζωντανή μουσική ή οι πελάτες παίζουν?
Ευχαριστώ

Απ’ οτι μου εχει πει ενα φιλαρακι εχει ζωντανη μουσικη, χωρις μηχανηματα:088:. Α! Και τα χειροκροτηματα, λεει, απαγορευονται γιατι ενοχλειται ο απο πανω:)

Καλημέρα σας!
Υπαρχει καποια νεότερη πληροφορία επι του θέματος; Για Ρέθυμνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εκτωρ

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου Έκτωρα! Κλασικά το Χαβεσιλίκι με κορυφαίες καταστάσεις, επίσης κατά καιρούς έχει μουσικές στον συνεταιρισμό Τζεπέτο.

1 «Μου αρέσει»

Thanks Νίκο! Θα το τσεκάρω οπωσδήποτε :sunglasses::sunglasses:

1 «Μου αρέσει»

3 «Μου αρέσει»

Αυτό θα έπρεπε να κυκλοφορεί -σε κορνιζωμένο κέντημα- σε όλα τα μαγαζιά με ορχήστρα της χώρας.

1 «Μου αρέσει»