Σπύρος Παπαβασιλείου

“Έφυγε” ο Σπύρος Παπαβασιλείου.
Λαϊκός τραγουδοποιός, μαέστρος λαϊκών ορχηστρών και ενορχηστρωτής είχε γεννηθεί στην Πάτρα το 1940.
Τραγουδιστής του ελαφρού τραγουδιού ο πατέρας του, άνοιξε το δρόμο για μουσικές σπουδές και στον ίδιο το Σπύρο, ο οποίος σπούδασε στο Ωδείο, έπαιζε κλαρίνο, και από τα 12 του συμμετείχε στην μπάντα Πατρών.
Μέχρι τα 16 του είχε μάθει και πιάνο και έπαιζε στην ορχήστρα του κέντρου όπου τραγουδούσε ο πατέρας του.
Αργότερα έφτιαξε δικό του κουαρτέτο, με το οποίο περιόδευαν παίζοντας σκοπούς της εποχής.
Τραγούδια άρχισε να γράφει από το '67.
Το πρώτο που δισκογραφήθηκε ήταν το «Μάτια μου μελένια».
Έγραψε γύρω στα 600 τραγούδια που ερμήνευσαν οι: Δημ. Μητροπάνος, Στράτος Διονυσίου, Γιάννης Πάριος, Αντώνης Καλογιάννης, Βίκυ Μοσχολιού, Μαρινέλλα, Γ. Πάριος, Λίτσα Διαμάντη κ. ά.
Γνωστός και ως μαέστρος κοσμικών Κέντρων, το 1971 στην «Παλιά Αθήνα» «Νεράιδα», «Μοστρού», «Βράχος», «Στορκ».
Είχε συνεργασίες με στιχουργούς όπως τη Σώτια Τσώτου, τη Μάρω Μπιζάνη και κυρίως με τον Τάσο Οικονόμου και το Λάκη Τεάζη με τους οποίους έγραψε και τις μεγαλύτερες επιτυχίες του.
Τα περισσότερα τραγούδια του όμως τα έδινε σε πολυσυλλεκτικούς δίσκους.

Έχει κερδίσει 4 «χρυσούς» δίσκους των 50.000 αντιτύπων (τους 3 πρώτους μαζί με τον Τάκη Μουσαφίρη):
«Λαϊκά 76» (1976),
«Ερωτικά λαϊκά» (1977),
«Λαϊκά του σήμερα» (1980)
και «Τα σημερινά» (1981).

Αποκλειστικά δικό του άλμπουμ είχε κυκλοφορήσει μόνον ένα: το
«Πικρά κι ανθρώπινα» το 1976.

Ανάμεσα στα γνωστά τραγούδια του:

[b]Στους ανήσυχους δρόμους.[/b]

Καλοκαίρια και χειμώνες.

Ας ήταν και να πέθαινα ξημέρωμα Σαββάτου.

[b]Σʼ αγαπώ σαν αμαρτία.[/b]

Όμορφή μου, Κατερίνα.

Κυρά ζωή.

Και …ο Ύμνος του Ολυμπιακού.
[τον είχε γράψει το 1973 και τον ερμήνευσε τότε ο Χρηστάκης Βολιώτης].

1 «Μου αρέσει»

Καλά όλα του τα άλλα τραγούδια (ωραία και με ωραίο στίχο), αλλά για τον ύμνο του Ολυμπιακού…Αλλά εντάξει το παραβλέπω επειδή ήταν απο την Πάτρα ο άνθρωπος.

Ελένη : Φίλε μου, βλέπεις εμένα δεν με χαλάει που - ανάμεσα στα άλλα - έγραψε και τον ύμνο του Ολυμπιακού…
:089:

Αυτό σου έμεινε? Για τον ολυμπιακό?
Το ότι έγραψε 600 τραγούδια και δεν τον ξέρεις καν(υποθέτω)?

Αγαπητε φιλε Δημητρη Ν. θα ηθελα να σου εκμηστυρευθω οτι ουτε κι εγω τον γνωριζω τον κυριο Παπαβασιλειου αλλα νομιζω οτι δεν θα οφειλα κι ολας να το κανω, γιατι συμφωνα με αυτα που παραθετει η Ελενη ο εν λογω κυριος κινιοτανε σε αλλο ειδος τραγουδιου απο αυτο που εγω ακουω φανατικα( και το σχετικο ειδος εχει γινει αιτια Ομηρικων καυγαδων με την συζυγο, αλλα και αιτια να βγαινω και να πινω μονος διοτι οι γνωστοι δεν αρεσκονται σε τετοιου ειδους ακουσματα). Χιλια τραγουδια διαμαντια να εχει γραψει ο ανθρωπος χιλιοι τραγουδιστες διαμαντια να τα ειπανε αυτα τα τραγουδια εγω ποτε δεν θα’δινα την προσοχη που πρεπει αν τυχαινε και εμπλεκα σε καποια τετοια κατασταση( ουτε μια στο εκατομμυριο, εδω που τα λεμε). Με εξαιρεση τον Στρατο Διονυσιου και τον Μητροπανο(σε λιγα κομματια) για τους υπολοιπους που αναφερονται , ουδεν σχολιον.Επισης με αρρωσταινει γενικως η εποχη του ελαφρου τραγουδιου, η κλασικη μουσικη και οτι ξενοφερτο προσπαθουν να μου περασουν.Δεν ξερω αν εσυ βγαινοντας για διασκεδαση θα πηγαινες ποτε να ακουσεις Παριο, Καλογιαννη, κ.λ.π.και αν σου αρεσε που θα το’κανες, αλλα εγω ουτε απ’ εξω δεν περναω. Και δοξα τω Θεω περναω φανταστικα με τα ακουσματα μου ( αρρωστημενα οπως σου ειπα πιο πριν). Και ολα αυτα βεβαια χωρις να θελω να μειωσω με τιποτα την αξια του κυριου Παπαβασιλειου-αξια που ειναι τεραστια για καποιους - απλως εγω ειμαι αλλου και οχι ολιγον απο ολα. Ευχαριστω και με το συμπαθειο , δεν παρεξηγουμε αλληλους σ’ αυτη τη σελιδα, οκ?

Μα δεν είναι αυτό το θέμα, ούτε εγώ τον γνώριζα εξάλλου, αλλά μου έκανε εντύπωση το “600 τραγούδια”, όχι ο ύμνος του ολυμπιακού!!! Είναι πάρα πολλά τα 600 και απορώ πού δεν είναι “φίρμα” σαν τον φοίβο.:079:

Δεν θα πήγαινα ούτε δεμένος, που λένε. Καλοί και χρυσοί σαν τραγουδιστές, αλλά δεν μου ταιριάζει καθόλου το είδος της μουσικής.

Παρεξήγηση? μα, για ποιο λόγο?:slight_smile:

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει τον άνθρωπο. Μεγάλος συνθέτης (έχει καμιά συγγένεια με τον γρηγόρη ή τον θέμη?) και όσο για τον ύμνο του ολυμπιακού, δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εγώ υποκλίνομαι απλά

Όχι τον έχω μάθει μέσα απο τα τραγούδια του Μητροπάνου και είναι πολλή καλός μουσικοσυνθέτης

κατά την προσωπική μου άποψη οΣπύρος Παπαβασιλείου υπήρξε σπουδαίος αλλά δυστηχώς υποτιμημένος λαικός συνθέτης και σ αυτό βέβαια φταίνε πολλά και πολλοί …έχει γράψει πολλά τραγούδια πουν είναι πλέον κλασικά και διαχρονικά γιατί ακόμα αντέχουν στο χρόνο και τα αγαπούν και τα ζητάνε διαρκώς ο κόσμος …πιστεύω πως κάποιοι που αδιαφορούν γι αυτόν σήμερα στο μέλλον θα τραγουδήσουν κα θα ΠΑΙΞΟΥΝ κι όλας τα τραγούδια του …το έχω δει το έργο αυτό πολλές φορές . Όπως επίσης υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι συνθέτες που κουβαλήσαν στην πλάτη τους το λαικό τραγούδι και έχουν γράψει αριστουργήματα ,…ενδεικτικά αναφέρω .Νάκης Πετρίδης .Μαγνήσαλης,Κατινάρης και άλλοι .Δημιουργοί άλλοι με έργο υποδεέστερο σε ποιότητα και όγκο έχουν γνωρίσει περισσότερη αναγνώριση …τι να κάνουμε λείπει κι ο Πάνος ο γεραμάνης …

Ποσο σωστα τα λες Λαζαρε…μεγάλος και επίσης αδικημένος συνθέτης…ο θεος ας τον αναπάυσει!

Κείται αναπαυμένος, ελπίζω, ολόκληρη δεκαετία μετά. Αλλά και αναγνωρισμένος σίγουρα, αν 600 (!) τραγούδια του εγκρίθηκαν, ηχογραφήθηκαν και (φαντάζομαι) μοσχοπουλήθηκαν…