Σπανιες Ηχογραφήσεις

Καλησπέρα παιδες,

Μηπως γνωρίζεται τη συλλογή των 6 cd Τα Ρεμπετικα - Σπανιες Ηχογραφήσεις; Ξέρετε αν εξακολουθουν να κυκλοφορούν όλα τα cd στην αγρά γιατι βρήκα μονο 2 (το 1ο και το 4ο cd)απο τα 6. Τα υπόλοιπα έχουν το ίδιο λαικό (παρά ρεμπετικο) μοτίβο; Επίσης μπορει να μου εξηγήσει κάποιος γιατί θεωρούνται σπάνιες αυτες οι ηχογραφησής γιατι έχω την αίσθηση οτι είναι επανεκτελέσεις;

Άν συμβαίνουν όλα αυτά, γιατί το ψάχνεις ακόμα;

Το ψαχνω επειδή δεν εχω γνώση του αντικειμένου περι σπανιότητας. Όσο αφορά το λαικό μοτιβό μπορεί να προσδιορίζει μόνο αυτά τα 2 ενω τα υπολοιπα 4 να εχουν ρεμπετικη υφή. Γιαυτο ρωταω μηπως κάποιος που διαθετεί τη συλλογη να μπορεσει να μου πει τη γνωμη του.

Αν ειναι η σειρα που υποψιαζομαι τοτε μαπα το καρπουζι και
συγγνωμη για τους συμμετεχοντες μουσικους.

Ειναι οντως επανεκτελεσεις, πηρα ενα cd δοκιμαστικα λογω καποιου τιτλου που τσιμπησα και την πατησα. Μπορει να ειναι αξιοπρεπεις οι εκτελεσεις αλλα οχι οι αυθεντικες.

Παρ’ολα αυτα στειλε κι αλλα στοιχεια (εταιρεια, χρονολογια, αριθμους κλπ) να δουμε αν μιλαμε για τα ιδια cd

Μιλάω για τη σειρα “Τα Ρεμπετικα - Σπανίες Ηχογραφησεις” της ALFA-MI. Για παράδειγμα το Νο. 1 cd περιλαμβάνει 16 τραγουδια, με πρώτο τραγουδι το "Στην Ταβερνα του Παρέπη

Γραψε λαθος, Κωστα το τσεκαρα μολις και αναφερομαι στη σειρα
“Ρεμπετικα για παντα” Νο 1,2,3 κλπ της Universal εκδοση 1994

Αν ειναι αυθεντικες αν μη τι αλλο θα ακουγεται
το σκρατς του 78αρη δισκου, η ελλειψη ηλεκτρικου
μπασσου και γενικα της ηχοληψιας εκ του πλησιον.
Πριν το '55-'56 ισως και πιο μετα οι ηχογραφησεις γινοταν με 1 μικροφωνο
και το ρολο της κονσολας με τα ποτενσιομετρα επαιζε η αποσταση
απο αυτο το μικροφωνο …