Σπάνιο μπουζούκι Καφετζοπουλου

καλορίζικο!!! έχει ήχο πιο κοντά στα “συνηθισμένα” μπουζούκια, μπορείς να παίξεις πολλά είδη. νομίζω έκανες την κατάλληλη επιλογή, μια που προέρχεσαι από το τετράχορδο.
σας περιμένουμε στην μάζωξη με τα μπουζούκια σας!

Πότε και που θα γίνει η μαζωξη ?

Για αυτό το μπουζούκι θα έδινα πολλά…μακράν το καλύτερο (με σύγχρονο, ας πούμε ήχο) του Καφετζόπουλου που έχω παίξει.
Να είσαι καλά να το χαίρεσαι !!!

δεν πειράζει μπάμπη, μόλις απέκτησες άλλο παιχνιδάκι να παίζεις. με όχι τόσο σύγχρονο ήχο…
οι μαζώξεις κανονίζονται εδώ, η επόμενη είναι στις 9 δεκέμβρη και ψάχνουμε ιδέες για μαγαζί.

Μπάμπη μας τοπε ο μάστορας ότι άλλος ένας το έχει ερωτευτεί αλλα δεν πήγε το μυαλό μου. Μετά μας αποκάλυψε ποιός είναι. Ελπίζω να συγχωρέσεις το Μαρίνο που “στο 'φαγε”. Αν βρεθούμε σε καμια μάζωξη θα το έχουμε μαζί μας οπωσδηποτε.

Δεν μου φαγατε τιποτα!
Χαίρομαι που κάποιος φίλος το πήρε!

Ευχαριστούμε. Μα σε μάζωξη του φόρουμ μα σε καμια Κεφαλονια θα τα πούμε και από κοντά καποια στιγμή και θα χαρούμε να μας παίξεις και από κοντά!!

Φίλε, πανέμορφο το οργανάκι σου και να το χαίρεσαι! Πέρα ρε παιδιά από τον μάστορα την Πέμπτη και είδα αυτό με τις μπουργκάνες.
Ρε τι πράμα ήταν αυτό!! Πανέμορφο και τέτοιος ήχος που μονο ο μάστορας θα μπορούσε να δώσει. Φυσικά έχανε στα χέρια μου αλλά αν το ακούσει κανείς από κάποιον που ξερει καλά από ταξίμια πρέπει να είναι άλλο πράμα

Ναι , και γω το δοκίμασα , άλλο πράγμα. Αυτό είναι βέβαια να τόχεις να παίζεις με τις ώρες μόνος σου έτσι ντουζενίαρικα. Θέλει πολύ ψάξιμο που δε βγαίνει σε 1-2 ώρες.

Μοναδικό όπως και όλα του!

Ερώτηση: η φιγούρα στο καπάκι είναι ένθετη; δηλαδή κολλημένη πάνω και όχι όπως συνηθίζεται στο ίδιο ύψος με το καπάκι;

Περιμένουμε ήχο!

Η φιγούρα είναι όλη σελιλόιντ και είναι πάνω στο καπάκι και όχι μέσα σε αυτό. Δηλαδή προεξέχει. Ήχο θα έχουμε σε καμια βδομάδα.

Εχει καταρρίψει τους ‘κανόνες’ που στην ουσία δεν υπάρχουν (η απόδειξη είναι ο ήχος) , περί κατασκευής και όχι μόνο.

Ευχαριστώ.

Μάλλον στερεότυπα είναι και όχι κανόνες. Άλλωστε , συγκεκριμένα για το σελιλόιντ , ο κύριος Παναγιώτης το χρησιμοποιεί αρκετά απο ότι έχω δει . Το δικό μου ,όπως θα είδες, έχει τάστα απο σελιλόιντ. Να πούμε ότι τα μπρούτζινα στολίδια είναι απο παλιό έπιπλο 50 ετών αν δεν κάνω λάθος.

Ναι ναι, τα διακοσμητικά είναι από παλιό έπιπλο πενήντα ετών, από μπρουτζο, Άστα Γιώργη το καινούργιο μπουζουκακι είναι σκέτη μαστουρα, εχθές έπαιζα ένα συνεχόμενο εξαωρο, το βράδυ, με αυτό και ούτε που το κατάλαβα …σε αντίθεση με την υπόλοιπη γειτονιά …και την αστυνομία …

Ελπίζω να μη σου πήραν τις πινακίδες…

Στο κελί 33 κατάντησα,στον Κορυδαλλό,επειδή λόγω του μπουζουκιού, ήμουν παιδί χωρίς μυαλό…
Λα ρε

Επιτέλους τα όργανα συναντηθηκαν και συνήχησαν. Μιλάμε για τελείως διαφορετικά όργανα με τελείως ξεχωριστό ήχο και άποψη. Μέσα στις γιορτές θα ανεβάσουμε ηχητικό δείγμα. Ναχει την υγεια του ο μάστορας με τις εμπνεύσεις του και με τις συμβουλές που μας δίνει.

να τα χαίρεστε! στην πρίζα σας βλέπω (δεύτερη φωτό).

Ευχαριστούμε!! Εκεί μπαίνει ο fender twin reverb με το reverb στο 10 χεχεχε…

μόνο μη βάλεις την ένταση στο 10 και ανοίξουν τα μπουζούκια στα 2! άσε, μου θύμησες τον twin του '72 που δεν θα τον ξαναδώ…