Σπάνιο μπουζούκι Καφετζοπουλου

Γιατί είναι σπάνια;

καλώς ήρθες!
καλά παίζεις το κομμάτι, μόνο που βγαίνει κάποιο σφίξιμο ίσως λόγω του βίντεο. θέλει λίγο δουλειά η συνοδεία στην κιθάρα, πιο μεγάλη ακρίβεια στα μπάσα και να μην εξέχουν τόσο τα καντίνια.
το μπουζούκι είναι του καφετζόπουλου;

υγ: όντως, δεν χρειάζονταν ο χαρακτηρισμός “σπάνια”.

Το σπάνια είναι “χιούμορ” του συναδελφου . Ευχαριστούμε για τις συμβουλές . Το μπουζούκι είναι όντως του καφετζόπουλου και πολύ ιδιαίτερο όργανο.

ουπς, μπλέχτηκα. εσύ είσαι ο μπουζουξής και ο μαρίνος ο κιθαρίστας.
να χαίρεσαι το όργανο! με σκάφος λάφτας είναι;

Εγώ εδώ παίζω μπουζούκι και ο Μαρίνος κιθάρα (αυτός παίζει χρόνια μπουζούκι…).
Το όργανο αυτό μου το χαρίσανε , δεν το αγόρασα εγώ απο το μάστορα ωστόσο τον έχω επισκεφθεί.
Είναι συνδυασμός παράδοσης και μόδας γιατι
1)Στο εσωτερικό του ηχείουέχει μια ξύλινη βέργα κατα τη διεύθυνση των χορδών που ξεκινά απο τον τάκο και τελειώνει στο πίσω μέρος που “πιάνουν” οι χορδές. Έχει μπει με τη λογική να αποφεύγεται το “βούλιαγμα” του καπακιού στη θέση του καβαλάρη.
2)Έχει βέργα στο μπράτσο (σήμερα συναντάται συχνά) αλλα είναι πολύ καλα σταθμισένο και δε δυσκολεύει.
3)Τα τάστα δεν είναι τα κλασσικά σιδερένια αλλά είναι φτιαγμένα από το υλικό που κατασκευάζονταν τα φίλμ για τις φωτογραφικές μηχανές
4)Έχει και η ροζέτα τη δουλειά της βεβαίως.
5)Μεγάλο μήκος χορδής της τάξης των 71 (αν θυμάμαι καλα , δεν το έχω κοντα μου αυτη τη στιγμη) εκατοστών
Γενικά είναι ένα πειραματικό όργανο αλλά αρκετά πετυχημένο και παραδοσιακό κατά τη γνώμη μου.

και μένα μου κάνανε εντύπωση τα τάστα, από σελιλόιντ είναι; δένουν από πίσω σαν μπερντέδες ή είναι σφηνωμένα σαν τάστα;
νομίζω η βέργα στο εσωτερικό του σκάφους δίνει επιπλέον καθαρότητα στον ήχο.
εμένα ποιός θα μου χαρίσει αυτό το θεϊκό τρίχορδο (όλες μπουργάνες), με σκάφος λάφτας; πρέπει να είναι ακόμα στο εργαστήριο.

Ακριβώς , είναι σελιλόιντ.Είναι σφηνωμένα στο μπράτσο και “μιμούνται” περτέδες χωρις να είναι. Υπάρχει βέβαια μια ιδιαιτερότητα εδώ. Τα σιδερένια τάστα κατα κάποιον τρόπο εμποδιζουν το σκεύρωμα του μπράτσου αφού δημιουργούν εσωτερικές τάσεις. Αντίθετα, το σελιλόιντ αυτό δεν το κάνει. Το πρόβλημα αυτό το λύνει η βέργα στο μπράτσο.
Η άλλη βέργα κάνει την εξής δουλειά όπως το άκουσα:
Διατηρεί την απόσταση τάκου και σημείου που γατζώνονται οι χορδές σταθερή. Συνεπώς , “αν ήθελε” το καπάκι να βουλιάξει μοιραία θα άλλαζε η απόσταση αυτη και θα γινόταν μικρότερη. Αυτό όμως το εμποδίζει η βέργα.

Νόμιζα ότι το τρίχορδο με τις μπουργκάνες που λέτε έχει πουληθεί. Έχει βγάλει και άλλο;

Χιουμοριστικά έγινε αυτός ο τίτλος…Θα τον άλλαζα αλλά δεν ξέρω εάν γίνεται.

πριν από καμιά δεκαριά μέρες που περάσαμε υπήρχε ακόμα. γιατί μας μιλάτε στους πληθυντικούς;
πάντως δεν μου ακούγεται ήχος μπερντέδων, σαν μεταλλικό τάστο ακούγεται.

Ο ήχος σαφώς δεν είναι ήχος περντέδων αλλα είναι πιο γλυκός απο μεταλλικών τάστων. Γενικά , όπως και άλλα δυο μπουζούκια του συγκεκριμένου μάστορα που έχω πιάσει είναι δυναμικά όργανα. Δηλαδη ανάλογα με την πένα , τη θέση που βαράει το δεξι χέρι και εν τέλει με τη διάθεση είναι τελειως διαφορετικός, Γιαυτό και είναι ένα πολύ δύσκολο όργανο να ηχογραφηθεί στουντιακά, θέλει άπειρες δοκιμές με θέση μικροφώνων κτλ.
Έβγαλε νέο τρίχορδο με μπουργκάνες , δεν το ήξερα έχω καιρό να πάω (φοιτητης σε άλλη πόλη).
Ο πληθυντικός είναι διότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να δειχθεί σεβασμός μέσω γραπτού μηνύματος.

ναι, ο μάστορας φτιάχνει ζωντανά όργανα… και πρέπει να βρεις τον τρόπο του καθενός.

ελπίζω ο σεβασμός να μην είναι μόνο και μόνο λόγω ηλικίας! χαλαρά, μια παρέα είμαστε. ενικό παρακαλώ, και να τα πούμε σε καμιά μάζωξη.

Ο σεβασμός είναι ανεξάρτητος ηλικίας. Θα χαρώ να παρεβρεθώ σε μια μάζωξη.

Φυσικά κανένα όργανο του μάστορα δεν είναι σπάνιο, επειδή ακριβ’ως είναι μοναδικό!!! Εξαιρετικό και αυτό το όργανο που ακουσαμε, όπως και αναμενόταν, ακόμα μια πρωτότυπη ιδέα από τον μάστορα τα τάστα.
Liga, μια είπες για μπουζούκι με μπουργκάνες μονο, θυμάσαι αυτό με το σκαφος λαούτου και χορδές κιθάρας;; (https://www.youtube.com/watch?v=L4TIo8DFSGc).
Φανταστείτε και αυτό με τα κλειδιά από σελιλόιντ, να είχε πλαστικές χορδές!!
Τα ξύλα παιδιά, τι είναι;;

Το σπάνιο αναφέρθηκε μάλλον διότι ο μάστορας (θα ξέρετε καλύτερα από εμένα) δε φτιάχνει όργανα αντιγραφές-απομιμήσεις ούτε καν προηγούμενων κατασκευών του. Με αυτήν την έννοια όλα είναι σπάνια γιατί δεν είναι φασόν.Και γω το συγκεκριμένο όργανο στο βίντεο σκεφτηκα οταν το ανεφερε το liga rosa. Ωραιοι πειραματισμοί και πάντα πολύ κοντά στην παράδοση.

αυτό που έχει τώρα μου αρέσει πιο πολύ από όλα τα όργανα με μπουργάνες (χορδές κιθάρας για την ακρίβεια) που έχει φτιάξει. με εμπνέει να παίξω κάτι διαφορετικό, ίσως κινηματογραφική μουσική…
εν τω μεταξύ μόλις το απόγευμα ολοκληρώθηκε και αρματώθηκε μια κιθάρα, πάλι με πατητό καβαλλάρη και χορδοστάτη μπουζουκιού. είχε πολύ έντονη ατάκα, σαν μπάντζο.

Λέγε τέτοια να τρελαίνομαι!! Πέμπτη πάω στο μάστορα, τέλος!!! Πωωω, θυμάμαι τον Ιούνιο είχε μια κιθάρα με σκάφος λαούτου, άλλο πράμα

*Γιώργο όλοι το ίδιο λέμε αλλά ψάχνουμε μάλλον να βρούμε λέξεις που όσο γίνεται να προσεγγίζουν την αξια του μαστορα και των οργάνων του, αλλά κάποια πράματα δεν περιγράφονται με λόγια!!

Ξέρετε αν είναι ανοικτός ο μάστορας Σάββατα ;

σωτήρη, το κιθαρολάουτο που λες υπάρχει ακόμα. μαζί με κάποια μπουζούκια και έναν τζουρά -και φυσικά την κιθάρα.

συνήθως ναι, μέχρι το μεσημέρι. μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο εργαστήριο.

Όποτε έχει κέφι, ανοιγει! Και κυριακή βραδυ μπορεί να τον πετύχεις, αν του έρθει κείνη την ώρα η έμπνευση.:088:
210 3304185 το τηλέφωνο