Σούτη Λουλούδη

Βρέθηκα στην Χίο από τις 7 ως τις 10 Μαϊου 2010 και έμεινα στα Καρδάμυλα,στο βόρειο μέρος της Χίου.Βρέθηκα εκεί με τον Σύλλογο Μικρασιατών Πτολεμαίδας για να χόρέψουμε.Πριν πάμε στην Χίο,ο δάσκαλος μας ο οποίος είναι γνωστός σε όλη την Ελλάδα αλλά δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του,κατάγεται από την Χίο,μας είπε για την ορχήστρα.Μας είπε να μην φοβόμαστε γιατί είναι καλοί.Εκεί συνάντισα μια πάρα πολύ καλή ορχήστρα την οποία θα αναφέρω γιατί νομίζω ότι αξίζει:
Πνευστά Τραγούδι Πιπίδης Σάκης
Βιολί: Αυγουστίδης Γιώργος
Λαούτο: Αυγουστίδης Μανώλης
Κρουστά Βούκουνας Γιάννης
Τραγούδι Σούτη Λουλούδη

Αυτοί που με εντυποσίασαν πάρα πολύ είναι ο Γιώργος ο οποίος έπαιζε βιολί πάρα πολύ καλά αλλά κυρίως η περίφημη στο νησί Λουλουδιά!Μια εξαιρετικότατη φωνή,δυνατή, έμπειρη,δουλεμένη.Στην αρχή μου θύμισε την Κατερίνα Παπαδοπούλου αλλά τελικά,στα τραγούδια τα οποία τραγούδησε ήταν αρκετά καλύτερη.
Από δισκογραφία βρήκα αυτό:
http://xilouris.gr/catalog/product_info.php?products_id=2115&language=el

Αν μπορέσω,τις επόμενες μέρες ίσως ανεβάσω ένα βίντεο για να την θαυμάσετε.Δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα στο youtube.Αν εσείς γνωρίζεται ή έχετε υλικό για αυτή την καταπληκτική φωνή,ευχαρίστως να το μοιραστείτε μαζί μας με νόμιμο τρόπο φυσικά.Για να δείξουμε σε κάποιους μουσικούς “ονόματα” ότι δεν είναι όσο καλοί νομίζουν ή νομίζει ο κόσμος.

Κατι βρήκα εδώ φίλε, για τσέκαρε

και εδώ

Μόνο στο 2ο βίντεο είναι η Λουλουδιά!Σε ευχαριστώ πολύ φίλε jimmbow26.Εγώ που την άκουσα από κοντά είναι πολύ καλύτερη!!!

Γιλεσ,
το καλό να λέγεται , να ακούγεται, να διαδίδεται …
δεν την έχω ακούσει (μόνο το κλα΄ρινο ξέρω από αυτούς) και έχω περιέργεια να την ακούσω … Αν θες ανέβασε το βιντεάκιμ πού 'λεγες… Ευχαριστώ

Αν καταφέρω να το βρω και να το πάρω,πολύ ευχαρίστως.Μόλις το πάρω θα το ανεβάσω στο youtube και θα σας το στείλω.Στο 2ο βίντεο του μηνύματος #2# που έγραψε ο jimmbow26 μπορείς να ακούσεις την φωνάρα της.

Και μια παρατήρηση.To username μου είναι Gilles.Στα γαλλικά διαβάζεται Ζιλ.Και για τους περιέργους το Gilles προέρχεται από τον θρυλικό οδηγό της Ferrari,Gilles Villeneuve που έχασε την ζωή του το 1982 στο Βέλγιο,σε αγώνα Formula 1.