Σοφία Καρίβαλη

Σοφια Καριβαλη

Η Σοφια Καριβαλη,αδερφη της Ριτας Αμπατζη,γεννηθηκε στην Σμυρνη το 1916 και πεθανε στην Νικαια στις 25-10 του 1995.Ο συζυγος της Παντελης Καριβαλης ηταν φιλος και συνεργατης του Μαρκου Βαμβακαρη και ειχε μεγαλο καφενειο στην Νικαια.Παντρευτηκε το 1935 την Σοφια και την αναγκασε να σταματησει το τραγουδι προωρα.

Εχει συνοδευσει τον Μαρκο σε πολλα τραγουδια!!!

Στην αρχη απο αυτο το βιντεο που εχει ανεβασει ο συνφορουμιτης oberonsghost στο youtube απο το ντοκυμαντερ του 1988 musik of outsiders την βλεπουμε να τραγουδα την Μποεμισα του Μαρκου μετον Γιωργο Νταλαρα.

Σε αυτο το βιντεο απο το 5:30 μιλαει στο σπιτι της για την ζωη της!!!

Óïöéá êáñéâáëç.jpg

Óïöéá Êáñéâáëç 1.jpg

Óïöéá Êáñéâáëç -Ñéôá Áìðáæç 1926.jpg

Υ.Γ.Στο πρωτο βιντεο στο 4:20 φαινετε η Ευαγγελια Μαργαρωνη!!!

2 «Μου αρέσει»

Μπράβο και πάλι μπράβο, Κώστα !
Από τα καλύτερα βίντεο και από τα πολυτιμότερα που έχουν ανέβει στο φόρουμ !
Να είσαι καλά …

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,και θα ηθελα να συμπληρωσω για αυτους που δεν εχουν δει αυτο το ντοκυμαντερ που ανεβασε ο φιλος oberonsghost στο youtube,οτι στο πεμπτο βιντεο βλεπουμε τον Οδυσσεα Μοσχονα ,να μιλαει για τις παλιες εποχες,και να τραγουδαει,αλλα και την μεγαλη Σεβας Χανουμ,που επισης μιλαει για την ζωη της!!!

Εδω το link!!!

Επισης στο τριτο βιντεο βλεπουμε τον μεγαλο Μιχαλη Γενιτσαρη,που και αυτος μιλαει για την ζωη του,και τραγουδαει επισης!!!

Εδω και αυτο το link!!!

http://www.youtube.com/watch?v=1QMFA75WPoE

Πραγματικα ντοκουμεντα!!!
Κωστας.

1 «Μου αρέσει»

Σε μια συνέντευξη της, η Σοφία Καρίβαλη που περιλαμβάνεται στο βιβλίο “Ο Μάρκος ο Συριανός”,αλλά δεν έχει δημοσιευτεί(πηγή περιοδικό Μετρονόμος) λέει οτι στο τραγούδι του Τσιτσάνη “Να γιατί γυρνώ” ο Τσιτσάνης παίζει με το μπουζούκι του Βαμβακάρη!! γιατί δεν είχε δικό του καλό.Και συνεχίζει λέγοντας: “Γι αυτό σου λέω αφου δεν είχε σε αυτό μπουζούκι θα είχε στο προηγούμενο και στο πιο μπροστά απο αυτό;”
Σπουδαία φρωνή,αν υπήρχαν και οι μαρτυρίες της…

1 «Μου αρέσει»

Neaopollith,
αλλά δεν μπορώ να δω τα πρώτα 2 βιντεάκια…
παρακαλω πολύ στείλε τα λινκς ξανά …

Δεν έχω μπει πολύ καιρό στη σελίδα (και παρεμπιπτόντως σας φιλοχαιρετώ όλους!), αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη, να μιλήσω για τη χαρά που πήρα απ’ τον φίλο neapoliotis.
Είχα δει εδώ και πολύ καιρό τα βιντεάκια και τα είχα χάσει… Και θυμόμουνα αυτή τη σειρά και έψαχνα στο νετ να την βρω τόσο καιρό και δεν την πέτυχα !!!
Είναι εξαίρετη όλη… Και για τους νεόκοπους στο ρεμπέτικο μεγάλη διδαχή !
Φίλε neapoliotis, είμαι υπόχρεη ειλικρινά …
Νάσαι καλά…
(κι ας με ξενύχτισες-καλοξημέρωσες…)

Ευχαριστίες πάμπολλες.


Κάθισα απόψε και τα είδα όλα και πάλι !
Και σας επισημαίνω την πιο συγκλονιστική συνέντευξη-παρουσίαση (που γιαυτήν έτσι κι αλλιώς μπήκα…)

Να δείτε, να ξαναδείτε, να ακούσετε και να αφουγκρασθείτε και να νιώσετε αυτά που λέει ο Γιώργος Μουφλουζέλης στο Part 4 (που είναι αφιερωμένο κυρίως σε αυτόν, -και παίζει μαζί με τον γιο του τον Σταύρο).
Θα καταλάβετε πιθανά τι σημαίνει “ρεμπέτικο” και “ρεμπέτικη στάση ζωής”…
Είναι μοναδικό ντοκουμέντο. Και ιστορικό και κοινωνιολογικό.
Εξαίρετο μάθημα για τους δήθεν και τυχάρπαστους στην έρευνα του λαϊκού μας πολιτισμού, που όλα θέλουν να τα αμβλύνουν, να τα ωραιοποιούν ή και να τα φιλτράρουν μέσα απ’ τις προσωπικές εμμονές τους.

ΥΓ:
Καλά… Στο 5.25 απολαύστε και τον χασαποθόδωρα που γαμ@##%^ Παναγιές, Γερμανίες και Βασιλιάδες !!!
Και στήνεται κατόπιν ένα αυτοσχέδιο γλέντι (μες) στη χασάπικη αγορά !
Αν δεν είναι αυτοί ρεμπέτες, ποιοί είμαστε;
Εσείς ή εγώ ;

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ :


//youtu.be/aQdphJWo8Wo

Και στήνεται κατόπιν ένα αυτοσχέδιο γλέντι (μες) στη χασάπικη αγορά !

Νασαι καλα Ιωαννα για τα λογια σου,και θα ηθελα να συμπληρωσω με την σειρα μου οτι σε αυτο το αυτοσχεδιο γλεντι μεσα στην κρεαταγορα (στο 5.40) παιζει μπουζουκι και τραγουδαει τον αλανιαρη του Μαρκου ο [SIZE=3]Νικος Βραχνας[/SIZE].( Ο Μουστακιας )
Αυθεντικος ρεμπετης ,και αγαπημενος μου φιλος.Ηταν καποιος που ποτε δεν ζητησε την δημοσιοτητα!!!

Είναι ρεμπέτης -όμως - και ο συμπαθής αυτός τύπος που βλέπουμε στο βίντεο;
Και γιατί; Επειδή βρίζει ή διασκεδάζει και ρίχνει τις βόλτες του σε ένα αυτοσχέδιο γλέντι της στιγμής;

Για όποιον από εμάς πηγαίνει συχνά στη λαϊκή αγορά για ψώνια, σε οποιαδήποτε πόλη της χώρας μας, είναι συνηθισμένο να βλέπει απλούς, λαϊκούς, ανθρώπους να συμπεριφέρονται και να διασκεδάζουν μ’ αυτό τον τρόπο. :slight_smile:

Νομίζω πως οι ρεμπέτες είναι συνδεδεμένοι με μια συγκεκριμένη εποχή και είναι προϊόν αυτής της εποχής, η οποία έχει περάσει ανεπιστρεπτί…

Φυσικα και δεν μπορουμε να πουμε οτι ο χασαπης ειναι ρεμπετης,επειδη λεει τις Παν…ες του!!!
Για μενα ειναι ενας απο τους χαρακτηριστικούς λαικους τυπους που συνανταει κανεις συχνα σε τετοιες λαικες αγορες!!!
Η τελευταία προταση που γραφεις Ελενη τα λεει ολα!!!

Υ.Γ. Εδω περισσοτερες πληροφοριες για τους φιλους του φορουμ που το ονομα Νικος Βραχνας ειναι αγνωστο!!!

http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=351&Itemid=171