Σμυρνέικο Μινόρε - Απομαγνητοφώνηση

Διαλέγω αυτό το topic, γιατί πιστεύω πως κάνω μιάν ακόμα… επιστημονική ανακοίνωση σ’ αυτό το Φόρουμ.

Δεκαετίες τώρα, σπάμε το κεφάλι μας να βρούμε τι λέει η Μαρίκα Παπαγκίκα στον μεγαλειωδέστερο μινόρε-μανέ όλων των εποχών, που έχει τον τίτλο ΣΜΥΡΝΕΪΚΟ ΜΙΝΟΡΕ ή ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (όχι το νεώτερο του Περιστέρη).

Ξεκινώντας τις πρόβες γιά τη φετεινή έκδοση του “ΚΑΦΕ ΑΜΑΝ ΤΟΥ ΦΕΡΡΗ”, έδωσα στη Χρυσούλα Χριστοπούλου το Μινόρε γιά να το μελετήσει, και δεν της είπα πως δεν ξέραμε τα λόγια του 2ου στίχου. Κι εκείνη η αφιλότημη τα απομαγνητοφώνησε σε μιά νύχτα.

Αν σ’ αγαπώ κι είν’ όνειρο
ποτέ να μην ξυπνήσω
μες στη γλυκειά τη χαραυγή
θε μου να ξεψυχίσω.

Όταν της είπα εκ των υστέρων πως αυτό ήταν ανακάλυψη, μου είπε πως ναι μεν δυσκολεύτηκε στη λέξη “χαραυγή”, αλλά έπρεπε να τόχουμε καταλάβει, αφού λέγεται και Μινόρε τσ’ αυγής".

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό.
Στην εκτέλεση με την οποία κάνω στην έναρξη του προγράμματος, αντί γιά βιολί, έχω… ηλεκτρική κιθάρα fashbox, όπως του Jimy Hendrix. Ο φοβερός και τρομερός Δήμης Παπαχρήστου (οι τυχόν ροκάδες του φόρουμ θα εκστασιαστούν, υποθέτω) έκανε την… απομαγνητοφώνηση της ενορχήστρωσης, και ανακάλυψε πως παίζουν ΔΥΟ ΒΙΟΛΙΑ !!!

Δεν είναι λοιπόν αυτό μιά διπλή επιστημονική ανακοίνωση;

Κώστα, πράγματι πρόκειται για μεγάλο εύρημα! Συγχαρητήρια.

PS: Βρε φίλε, το mail σου το βλέπεις καθόλου???
Από τις 4/10/2004 περιμένω την τελική σου απάντηση για το θέμα που συζητούσαμε…
Θα προχωρήσουμε ή θα μείνει κι’ αυτό στη κουβέντα;

Σ.Π.