Σκυλάδικα και σκύλοι

Μπά Φώτη … στον είδιο σταθμό είμαστε συντονισμένοι , την ήξερα την έκφραση γιατι έμενα στην οδό Παλαιολόγου νουμερο τρεία , κοντα στη πτατεία εθνικής αντιστάσεως … στον Κορηδαλλό … :106::106::106: δεν με έθιξες εσύ μα η ΧΟΥΝΤΑ:016::016::016: του φόρουμ , (ενοώ τoν adm με την λογοκρισία :016:)

[ol]
[li]

Τώρα σύ θα μέ τουμπάρεις
με τα ηθει σου σοστά
πονιρή δε θα μου πάρεις
τον αέρα απ’τα στερνά …

Πολύ ευστροφη είσαι , πραγματικά πολλές γυναίκες γνώρησα , εσένα σε φοβάμε …

Τα πληκτρολόγια πήραν φωτιά βλέπω περί τα σκυλάδικα. ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, θεωρίες, μασάλια κι ακόμη περισσότερα πιστεύω θα γραφούν.
http://www.youtube.com/watch?v=nFdM4Jg3XG0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=B2EmvYojSBU&feature=related
Οι τυρβάζοντες στο είδος έχουν τους δυό ζωντανούς (Live…) δίσκους του Παπαϊωάννου.
Αυτόν τον σκύλο κρύβω μέσα μου.
Πελαγία μου το μασάλι πως γράφεται ? Ο ορθογράφος δεν το αναγνωρίζει.

Ενας λαικος τραγουδιστης της αξιας και της ποιοτητας [ ναι…της ποιοτητας] του Αγγελοπουλου δεν θα ελεγα ποτε οτι αντιπροσωπευει το σκυλαδικο …οπως τουλαχιστον το καταλαβαινω σημερα εγω προσωπικα.
Για κατι ομως στο στυλ Νινο … Πετρελη …κλπ…για να πω ετσι τυχαια δυο ονοματα δειγματολογικα …δεν θα ειχα προβλημα…!
Ισως σημερα εχουμε η πρεπει να εχουμε επαναπροσδιορισει την εννοια του σκυλαδικου…σαν καψουρα και φτηνος στιχος που καμμια σχεση δεν εχει με το λαικο της εποχης του Αγγελοπουλου… ! Απλα λεω…!

Ο Σωτήρης Γεωργίου (που αναφέρθηκε πιο πάνω από τον Μπάμπη) ήταν μεγάλο όνομα στις “εταιρίες της Ομόνοιας” και στις βορειοδυτικές συνοικίες της Αθήνας. Ξάδερφος του Αγγελόπουλου, έκανε πολλά χρόνια στα πάλκα και έχει περάσει πολλά τραγούδια σε δίσκους.
Εγκατέλειψε τα “θεάματα” πριν κάμποσο καιρό και γύρισε πίσω στις κλασικές δουλειές του (πωλήσεις ρούχων). Ομως φέτος τραγουδούσε σε μια ταβέρνα του Πειραιά. Φροντίστε να τον πετύχετε. Αν τραγουδήσει π.χ. το “Οταν κοιμάται ο δυστυχής”, θα ανατριχιάζετε για κάμποσες μέρες. Μεγάλη φωνή, από αυτές που σήμερα όχι απλώς σπανίζουν, αλλά πιθανώς δεν υπάρχουν.

Γρηγόρη, δε νομίζω ότι οι απόψεις των παραπάνω δημοσιογράφων αντιπροσωπεύουν τις απόψεις και τα αισθήματα του ελληνικού λαού ως προς τον Αγγελόπουλο ή τους άλλους λαϊκούς τραγουδιστές. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι πέρασαν κιόλας 25 χρόνια από τότε και πως τώρα πια βλέπουμε αφιερώματα για τον Αγγελόπουλο στην κρατική τηλεόραση. Απλώς ήθελα να δείξω πώς μια μερίδα της ελληνικής “νοημοσύνης” (εντώς εισαγωγικών!) αντέδρασε όταν η μουσική των λαϊκών κέντρων και των πανηγυριών εμφανίστηκε σε έναν “ξένο” χώρο και μεταδόθηκε στην τηλεόραση.

Όπως έγραψες προηγουμένως η έννοια του “σκυλάδικου” είναι πολύ ρευστή. Για μένα τα σύγχρονα λαϊκά είναι τις πιο πολλές φορές απλώς ανούσια και αδιάφορα. Αντίθετα με τον Αγγελόπουλο και τους άλλους παλιούς λαϊκούς τραγουδιστές έχω την αίσθηση ότι ο Πετρέλης και Σια δεν νιώθουν αυτό που λένε. Γι αυτό πιστεύω ότι οι νέοι τραγουδιστές δεν θα έχουν ποτέ την ίδια σχέση με το κοινό που είχαν ο Αγγελόπουλος και ο Καζαντζίδης (δείγμα το λαϊκο προσκύνημα που έγινε στις κηδείες τους).

Εύα

Μασαλια = λεξη με Τουρκικη ριζα (μασαλ) που την πηρανε απο τα Αραβικα …

Ακουγεται κυριως στην Βορεια Ελλαδα ( Χαλκιδικιωτικη και μαλιστα Επανωμητικη )

Σημαινει ιστοριες , παραμυθια , διηγησεις και μαλιστα με δοση υπερβολης …

Επισης κουτσομπολια , λογια του αερα = ναχαμε να λεγαμε …

σημειωση = τονιζεται στην παραληγουσα = μα ΣΑ λια …

Υ.Σ. η παρεμβαση , δοθηκε σαν απαντηση στον Τριχορδο …

Πραγματικά, ο Σωτήρης Γεωργίου είναι μια συγκλονιστική φωνή, που σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί δεν τραγουδάει αυτός ο άνθρωπος, και τραγουδάνε κάτι τυχάρπαστοι.
Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται, είναι κάτοχος και ενός μπουζουκιού του Καπλάνη, το οποίο και πουλάει σε πολύ χαμηλή τιμή αν του το παζαρέψετε.

“Ποιος σού έμαθε εν τέλει
να χορεύεις τσιφτετέλι,
μήπως ήσουν στα Μπολσόι(!!!)
μπαλαρίνα από σόι” (!!!) (τα θαυμαστικά δικά μου)

Αν αυτό το τραγούδι, μεγάλε Γρηγόρη, δε είναι “σκυλέ” τότε γιατί να είναι ο Πετρέλης; Ουδείς, νομίζω, αμφιβάλλει ότι ο Μ. Αγγελόπουλος υπήρξε μεγάλη φωνή και έχει πει κλασικά λαικά τραγούδια με αξεπέραστες ερμηνείες. Το ίδιο και η Ρίτα Σακκελαρίου. Έχει, όμως, πει και τον “Κοντό με τη γραβάτα” και το “Μέγαρο - Παίδαρο”. Δε φταέι κανείς που οι ίδιοι “αδίκησαν” έτσι τον εαυτό τους…

Επίσης διοργανώνονται και “μασσαλιάδες” σε χωριά της χαλκιδικής οπως ο Ταξιαρχης,ο πολύγυρος και άλλα.Όπως είπε και η Πελαγία,ιστορίες με δόση υπερβολής,εννιοτε και κοροιδίας(καλοβουλης).Αμα θελετε ξερω και ενα απο την επερχόμενη μασσαλιάδα του πολυγύρου να σας πω!!:slight_smile: (σορρυ για το offtopic)

Kαι μαλιστα θα πρεπει να φυλαχτουνε τα γραφτα του, διοτι ειναι τα τελευταια εναπομειναντα τα οποια περιεχουν ‘‘ψιλη’’ και ‘‘δασεια’’… πω-πω, ποσα χρονια πισω πηγαμε…

Συμφωνω εν μερει !! Αν και ο παραπανω στιχος δεν θα διεκδικουσε βραβειο λογοτεχνιας , εν τουτοις , κατα τη γνωμη μου δεν εχει τη μιζερια και την ευπεπτη καψουρα των σημερινων …΅νεο-σκυλαδικων΅ .
Αν θελεις , νομιζω οτι εμπεριεχει και μια δοση χιουμορ…με Μπολσοι κλπ.
Ειναι βεβαια και ο τροπος ερμηνειας ενος τραγουδιου που παιζει σημαντικο ρολο στον χαρακτηρισμο του.
Ειδικα για τον συγκεκριμενο τραγουδιστη [ τον κ. Πετρελη]ενω ειναι κατα τα αλλα πολυ συμπαθης …και καλλιφωνος δεν με συγκινει διολου η ερμηνεια του. Σχεδον ολα τα τραγουδια αρχιζουν με ενα ΅πιανο΅στη φωνη και καταληγουν σε ΅φορτε ΅ κραυγων…! Γνωμη μου…!!

[QUOTE=Δημήτρης;177006]“Ποιος σού έμαθε εν τέλει
να χορεύεις τσιφτετέλι,
μήπως ήσουν στα Μπολσόι(!!!)
μπαλαρίνα από σόι” (!!!) (τα θαυμαστικά δικά μου)

Αν αυτό το τραγούδι, μεγάλε Γρηγόρη,…

Δημητρη , δεν ξερω αν το ΜΕΓΑΛΕ εμπεριεχει ειρωνεια , αλλα οπως και να¨χει το πραγμα δεν χρειαζεται καθ¨οτι τα ΅μεγαλεια΅ και τα ΅μεγαλα΅, μακραν εμου …γενικως.
Αν κανω λαθος συγχωρα με…!

Για το συγκεκριμένο τραγούδι θα συμφωνούσα με το Γρηγόρη-και εγώ διακρίνω μια δόση πλάκας στους στίχους αυτούς, που ταιριάζει σε ένα τέτοιο “χαβαλετζίδικο” τραγούδι. Χωρίς άλλες συγκρίσεις νομίζω ότι π.χ. τα “οριεντάλ” του Τσιτσάνη έχουν και αυτά μια ειρωνική/χιουμοριστική διάθεση, με τις αραπίνες και τις λάγνες ερωτιάρες και τα οιύσκια.

Σίγουρα, και οι “μεγάλες φωνές” έχουν πει μέτρια έως κακόγουστα τραγούδια στην καριέρα τους, όπως τα άσματα της Σακελλαρίου που αναφέρει ο Δημήτρης…για μένα όμως αυτό δεν την κάνει με τίποτα “σκυλού”.

Μην ξεχνάμε ότι οι λαϊκοί τραγουδιστές που ξεκίνησαν την δεκαετία του 50 ήρθαν από ένα πολύ διαφορετικό “background” από τους σημερινούς. Μεγάλωσαν μέσα στη φτώχεια και αγραμματοσύνη της μετεμφυλιακής Ελλάδας, και οι πιο πολλοί δούλευαν κανονικά από τα 13 τους χρόνια. Σαν τραγουδιστές στηρίχτηκαν στις φωνές και στις ζωντανές εμφανίσεις τους και επιβλήθηκαν και απαγπήθηκαν χωρίς τη βοήθεια των ΜΜΕ, τα βιντεκλίπ, τις τηλεοπτικές εμφανίσεις, τα διαδικτυακά fan club και όλα τα άλλα κόλπα της μάρκετιγκ που υπάρχουν τώρα. Ίσως για αυτό τους έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια, και τους συγχωρώ αν είπαν και μερικά “πιασάρικα” ή “σουξεδιάρικα” για να ανεβούν τα φόντα τους στα νυχτερινά μαγαζιά.

Και κάτι άλλο…χαζούς στίχους θα βρεις και στα ελαφρολαϊκά και ακόμα στα έντεχνα. Ας πουμε, το “Σεντόνι” του Κότσιρα, ή το “Διθέσιο” της Πρωτοψάλτη δεν πιστεύω να είνα τίποτα στιχουργικά αριστουργήματα…μάλλον “ψευτοκουλτουριάρικα” είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Εύα

Τα δύο άσματα που ακολουθούν νομίζω ξεπερνούν κάθε έννοια φαντασίας.

Την είχα άχτι, την είχα άχτι
τώρα την έχω μόνο σε στάχτη
μέσα στο τσίγκινο κουτί
που φύλαγε τα μπικουτί.

ή το άλλο που λέει

είσαι της ζωής μου γούρι
μεσ’ τον καύσωνα παγούρι.:088:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ! ΤΕΛΟΣ

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Εύα πραγματικά η λίστα είναι ατελείωτη από αυτά τα ψευτοκουτλουρέ κομμάτια που λέμε με τα φιλαράκια μου και βλέπεις πολλά παιδιά που δοξάζουν αυτό το είδος μουσικής ( κυρίως έντεχνου ) να τα τραγουδάνε και να παθιάζονται … βλέπεις πολλά από αυτά είναι στολισμένα με ωραίες μελωδίες που συγνώμη κιόλας αλλά κ μπούρδες να τραγουδάνε δεν τους πειράζει … πρέπει να κρίνουμε και τον στίχο για να χαρακτηρίσουμε ένα κομμάτι ΄΄κομματάρα΄΄ και δυστιχός παιδιά που ασχολούντε με την μουσική (βάζω και εμένα μέσα) πολλές φορές δεν το κάνουμε…προσκυνούμε το μεγαλίο μια μπούρδας… :019:

Ξεκινώ από το βασικό (γιατί το βασικότερο για μένα είναι να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις): ΔΕΝ υπήρχε καμιά διάθεση ειρωνείας εκ μέρους μου (γιατί άλλωστε;):043:

Για το συγκεκριμένο τραγούδι(:wink: κυκλοφορεί και το εξής: Όταν ο Μανώλης διάβασε τους στίχους, γύρισε και ρώτησε τον Μουσαφίρη:
“Τάκη, τι είναι τα… Μπολσόι;;”:slight_smile:

Το τραγούδι δεν είναι του Τάκη Μουσαφίρη. Είναι των Χρήστου Νικολόπουλου (μουσική) και Λευτέρη
Χαψιάδη (στίχοι).

Ουουπς!!! Γκάφα!!!:112:

[QUOTE=Δημήτρης;177112]Ξεκινώ από το βασικό (γιατί το βασικότερο για μένα είναι να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις): ΔΕΝ υπήρχε καμιά διάθεση ειρωνείας εκ μέρους μου (γιατί άλλωστε;):043:

Δεκτον !! Κανενα προβλημα…!