Σκουπίδια!

Ποιος επι τελους ρε παιδια θα μας γλυτωσει απο τα “μουσικα σκουπιδια” παντος ειδους …που προβαλονται και ακουγονται χρονιαρες μερες απο την τηλεοραση ?
Ειδα και ακουσα…και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ στην κυριολεξια ΑΗΔΙΑΣΑ…! Η Κοκκινου…θελει ΣΕΞ…ο Τσαλικης
( τι “ταλεντο” αυτο το παιδι !! )σκουζει “Δυναμιτης”…η Καλομοιρα( τα παιδια)… “Παιζει”…
ο Δαντης ξεφωνιζει “Σπασιμπα”…και ο τον Τσαλικη συναγωνιζομενος στην αταλαντοσυνη Κωσταντινος Χριστοφορου …“Χωρισε”…!
ΕΛΕΟΣ πια…!!
Ρωταω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ μια και ζω στο Νιου-Γιορκι…! Ειναι αυτα τα “σκουπιδια”
ο κανονας στην ελληνικη μουσικη σκηνη…η ισως αποτελεσμα της “ατυχιας” μας στην “αλλοδαπη” …να εχουμε τα “δορυφορικα”…??
Γιατι καποιοι “επωνυμοι”…τραγουδιστες και οχι μονον…δεν βγαινουν να τα πουνε…δημοσια…μηπως και μπει λιγο φρενο σ’ αυτο το χαλι ??

Γρηγόρη εδώ είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα (ναι, γίνεται και χειρότερα) γιατί έχουμε και τα μη δορυφορικά κανάλια.
Οι δε “επώνυμοι” τραγουδιστές -που λες- προσπαθούν ν’ αρπάξουν κανα κομμάτι από την τηλεοπτική πίτα.
Αν υπάρχουν καναδυό εξαιρέσεις, χάνονται στο χάος…

afiste ta paidia drama i katastasi me to simerino xali oti na’nai kathe mera kai xeirotera…tragouia tragoudistes kai tragoudistries tou enos mina…emeis to mono pou exoume na kanoume einai na synexisoume sta kala ellinika tragoudia giati pou anaferate pio panw den einai kai poly ellinika…

Ποιός θα μας σώσει από τα σκουπίδια; Μα εμείς οι ίδιοι! Υπάρχει ένα μαγικό ραβδάκι που το λεν “τηλεκοντρόλ”. Ένα κλικ, και αλλάζεις κανάλι!

Λέμε και γκρινιάζουμε για την κατάντια γύρω μας. Υπάρχει ξεπεσμός στο λαϊκό τραγούδι
(και όχι μόνο! Ακούστε μαντινάδες που άκουσα σε κέντρο: θα βάλω υπολογιστή απάνω στο μιτάτο για να πουλώ στο ιντερνέτ το γάλα των προβάτων - θα βάλω καρέκλα κουνιστή απάνω στο μιτάτο να πίνω νεσκαφέ φραπέ με γάλα των προβάτων)

Τα μέσα προβολής είναι πανίσχυρα, και μας φλομώνουν με λογιών λογιών μπούρδες. Όμως εμείς δεν έχουμε το δικαίωμα της επιλογής;

Κι έπειτα αφού καθόμαστε σαν τα μουσκάρια και τα χάβουμε, από τη τηλεόραση και το ράδιο, ως το κάθε μαγαζί που θα κάτσουμε για ένα καφέ ή ακόμα και τα 150 ευρά για το μπουκάλι που σαν ηλίθιοι θα σκάσουμε για να δούμε μια φίρμα σε κέντρο…
δεν έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης για τη κατάντια αυτή; Νομίζω η δική μας ανοχή τους δίνει δύναμη.

…και αντιγράφοντας τον άπαιχτο Καλϊτζή,

}WWW.ο τσαλίκης άναψε το δέντρο στο Ηράκλειο για 25 χιλιάρικα - ποιός είναι ο μαλ*κας και ποιός ο έξυπνος;.COM

Πάνος

Καλαϊτζής

Η δική μας άμυνα είναι να διαδόσουμε αυτό που αγαπάμε.Το ρεμπέτικο τραγούδι.Και παράλληλα να διατηρήσουμε και τα σύγχρονα ακουσματα που ο καθένας έχει,και σίγουρα ακολουθούν παράλληλους δρόμους ,έξω απο την μεγάλη σκουπιδοθήκη των media

ap’ti stigmi pou vgike ki o mitropanos sto fame story xathike kai i teleftea elpida!ta kouvadakia mas mas kai paralia…

ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΕΙ;!
Βγήκε ο Μητροπάνος στο φέυμ στόρυ;! Πότε έγινε αυτό και δε το πήραμε χαμπάρι;

Και που να δείτε τι έχουμε να πάθουμε απο την άλλη εβδομάδα που θα αρχίισει η Eurivision κατάσταση.¨ολα τα μέσα θα κατακλυστούν απο τα σκουπίδια και τις “φιμες” της εμπορτευματοποίησης.Να δούμε που θα την βγάλουμε τη βδομάδα της διοργάνωσης

Έχω πολύ καιρό να γράψω αν και δεν έπαψα ούτε στιγμή να παρακολουθώ τις συζητήσεις,δεν θα κάτσω να αναλύσω εδώ το γιατί.
Όμως στην κηδεία του Ιορδάνη συνάντησα τον Άρη αλλαξαμε δυό κουβέντες και κατάλαβα ότι ειναι πολλά αυτά που μας ενώνουν και μαλακίες αυτά που μας χωρίζουν.Ητανε σαν να κηδεύαμε ένα καλό φίλο ένα δικό μας άνθρωπο και ας μην γνωριζόμασταν προσωπικά (εγω τουλάχιστον).
Κατάλαβα ότι δεν έχω το δικαίωμα να μην συμμετέχω σε μιά απ’τις λίγες οάσεις που έχουν απομείνει σε όλο αυτό το βόθρο των πλυντηρίων κρατικών και ιδιωτικών που μας πνίγει καθημερνά.
Κάποιος μαγαζάτορας δυσκολευόταν μια Πέμπτη να μας πληρώσει δεν είχε και πολύ κόσμο παίζαμε και 5 άτομα και του είπα ότι δεν θέλουμε λεφτά και ότι θα παίζαμε ακόμα και μια παρέα να είχε μπεί στο μαγαζί.
Ένοιωθα και του τό 'πα ότι αν δεν τον βοηθήσουμε θα κλείσει ένα στόμα για το Ρεμπέτικο και δεν απομείνανε και πολλά,δεν σηκώνει να κλείσει ούτε μισό όχι ένα ολόκληρο.
Έτσι ένοιωσα και για αυτή τη γωνιά.
Άρη ευχαριστώ που με τα δυό λογάκια που αλλάξαμε και που στην ουσία δεν είπαμε και τίποτα με βοήθησες να το καταλάβω. Ήτανε περσότερο το τι δεν είπαμε παρά το τι είπαμε.

Κοίτα τον αχάριστο ! Με εμένα έκανε το μπούρου-μπούρου, τον Άρη ευχαριστεί !! (αχ, αυτός ο Άρης… σε όλα μπροστά μου τον βρίσκω!).

Καλώς ήρθες και πάλι Τζώρτζη. Κι έχεις μεγάλη καρδιά, για να κάνεις τούτη τη δημόσια εξομολόγηση.
Μπράβο !

Με αφορμή την πρόσφατη απειλητική κινητικότητα που αναπτύχθηκε κατά της εκπομπής της Αννίτας Πάνια με τα γνωστά “ταλέντα” της θα ήθελα να σημειώσω τα ακόλουθα:
Είναι το λιγότερο υποκριτικό να εμφανίζονται κάποιοι ως “εγγυητές” της ποιότητας της ελληνικής τηλεόρασης μονομερώς και επιλεκτικά, όταν στα μεσημεριανά σκουπιδοτηλεμαγκαζίνα και όχι μόνο, λαμβάνουν χώρα σε καθημερινή και μόνιμη βάση συγκλονιστικές συζητήσεις με βαρύγδουπα θέματα όπως (ενδεικτικά):
ι)“Ποιός μόδιστρος ράβει την κιλότα της Παπαρίζου; Ο Γκοτιέ ή ο Βαλεντίνο;”
ιι)“Πως ο πεθερός της νύφης, της κουμπάρας του γαμπρού μου, π…ε την γάτα μου και ψόφησε”
ιιι)"Γιατί τσακώθηκε η Κοκκίνου με την λουλουδού;

Είναι προφανές ότι ενοχλήθηκαν από το σουξέ του Κατέλη τα αντίπαλα σαβουροκάναλα κι οι ανταγωνιστές…και ποιά είναι τελικά η ταμπακιέρα (από το Ταμπάκης…)

Αυτό που έχει όμως ιδιαίτερη σημασία είναι ότι πανηγυρικά και περίτρανα αποδεικνύεται ότι: ι)Η “επιτυχία” σας κύριοι “σπουδαίοι” καλλιτέχνες των περιοδικών και των μεγάλων παραλιακών κέντρων ΥΠΟΛΕΙΠΕΤΑΙ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΙΑ!!!
ιι)Σε αυτό το νοσηρό περιβάλλον που ευδοκιμούν με ευκολία σε πωλήσεις, με μια σαχλαμάρα και μπόλικο χαβαλέ οι “ΑΘΛΙΟΙ” ΤΟΥ ΚΑΡΒΕΛΑ, κακώς επιμένετε να εμφανίζεστε ως επιτυχημένοι, κύριοι ΦΟΙΒΟΙ, ΠΛΟΥΤΑΡΧΕΟΙ, ΒΑΝΔΗΔΕΣ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΛΗΔΕΣ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις (κανάλια, περιοδικά κλπ) που στηρίζετε ιδεολογικά την κατάπτωση, παρερμηνεύοντας ή χαλκεύοντας συνειδητά τα πραγματικά στοιχεία, διαστρεβλώνοντας την έννοια επιτυχία και παρασύροντας τον κόσμο στην ευτέλεια.
ιιι) Όσο πιο ΞΕΦΤΙΛΑΣ γίνεις και δώσεις εύπεπτη ΣΑΒΟΥΡΑ, το κοινό θα σε δικαιώσει κάνοντας αυτό που ξέρει καλά
-ΧΑΒΑΛΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ-

Πέσ’ τα χρυσόστομε.
Οχι οτι η Πάνια δεν θέλει φάπες.
Αλλά στο δικό μου κατάλλογο έρχεται 15η σε προτεραιότητα.
Προηγούνται κάτι άλλα τσόκαρα που τη βγαίνουν και απ’ αριστερά.

Εγώ γουστάρω με τρέλα που φαίνεται επιτέλους το επίπεδο των συνθέσεων του Καρβέλα, του Φοίβου και των λοιπών και φαίνεται σε όλη της την δόξα. Όχι ότι παίρνουν χαμπάρι από τίποτα αυτοί, αλλά λέμε τώρα

Στα σοβαρά τώρα, μήπως η εκμετάλλευση ανθρώπων, όπως αυτή που κάνει η Πάνια θα πρέπει να απασχολήσει το ΕΣΡ; Σε μένα τουλάχιστον, είναι προφανές ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι ειδικών αναγκών, και το ξεμπρόστιασμα και ειδικά τι θα επακολουθήσει όταν η δόξα τους κάποτε τελειώσει είναι απορίας άξιο. Αναρωτιέμαι, πως θα τους φερθεί η κ. Πάνια, όταν κάποτε όλο αυτό το πανηγυράκι τελειώσει. Σαν την τρίχα στο ζυμάρι υποθέτω. Τι αντίκτυπο θα έχει αυτό στην ψυχοσύνθεσή τους;

Στα χωριά μας γελάγαμε με τους “τρελλούς του χωριού”, σαν παιδιά αλλά υπήρχαν και όρια.

Τουλαχιστον η Ανιτα εδωσε σε ολους να καταλαβουν οτι το να πουλας δε σε κανει και καλιτεχνη

Και ένα πολύ καλό άρθρο, σχετικό με το θέμα μας, από το “Ποντίκι”:

http://www.topontiki.gr/Pontiki/index.php?option=com_content&task=view&id=1909&Itemid=48

Κάποτε πρέπει να ιδρυθεί Πολιτιστική Αστυνομία…

Είχε τέτοια ο Μεταξάς. Σου κάνει;

Να ΄καμες θεέ το θάμα σου και έτσι με τη μία
το θειό μου προϊστάμενο στη κουλτι-αστυνομία

να μάζευα τετράχορδους σκυλάδες και κιτσάτο
του τρίχορδου να έφτιαχνα το προλεταριάτο

Γιάάάλαάάάά:090:

κλείνει η tv οπωσδήποτε,ανοίγει μόνο κατ’επιλογή…το ράδιο σταθερό σε '‘μουσικές’'εκπομπές…δεν βλέπουμε και δεν ακούμε ότι δεν θέλουμε!δεν είμαστε πολλοί?έίμαστε απλά σκόρπισμένοι.είναι περισσότεροι οι ‘‘άλλοι’’?και είναι πρόβλημα δικό μας αυτό?εκείνοι έχουμε το πρόβλημα.για μένα το πρόβλημα υπάρχει στα μαγαζιά που παλεύουν να κρατήσουν ζωντανή τη μουσική που αγαπάμε.εκεί ναί…χαράς το κουράγιο τους και μακάρι να αντέχουν άν και είμαι σίγουρη πως θα αντέχουν.οι υπόλοιποι δεν έχουμε ανάγκη.δεν πρόκειτε να αλλάξει τίποτε για μας,το αγαπάμε…αυτό μας δίνει ενέργεια χαρά,με αυτό γελάμε,κλαίμε…εκεί βγαίνουν τα συναισθήματα…το μεράκι μας.με τί να συγκρίνουμε βρέ παιδιά?μην ασχολείστε καθόλου!αφήστε τους άλλους να '‘διασκεδάζουνε’'κι εμείς ξέρουμε!πότε με παρέα…πότε μόνοι μας…υπάρχει περίπτωση όλοι εκείνοι να κάνουνε ποτέ παρέα μόνοι τους,στρωμένοι μπροστά στο cdplayer(έ!πως να το πω!) με όλους αυτούς που ακούνε στό ράδιο,στα κέντρα,στην tv?από εσας?ποιός δεν το έχει κάνει?
καλό βράδυ…