Σκληρές χορδές σε παλιό όργανο

Είμαι σίγουρος ότι κάπου έχει αναφερθεί το θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι συγκεκριμένο στην αναζήτησή μου.

Αντιμετωπίζω την εξής κατάσταση. Πρόσφατα απέκτησα μια παλιά (περίπου 80 χρόνων) μαντόλα με τσάκιση στο καπάκι. Όταν την παρέλαβα μετά την επισκευή είχε επάνω πολύ μαλακές χορδές, οι οποίες αν και είχαν όμορφο ήχο, στα μπάσσα δεν απέδιδαν σωστά και φαλτσάριζαν, όπως και να είχα τον καβαλάρη. Συγκεκριμένα, οι χορδές ήταν τόσο πλαδαρές που στα πρώτα τάστα, μπορούσα να αλλάξω το Pitch σχεδόν ένα ημιτόνιο αν πατούσα ποίο δυνατά τη χορδή στο τάστο. Αποφάσισα να βάλω πολύ σκληρότερες χορδές. Το όργανο αποδίδει πλέον ποιο σωστά αλλά ο ήχος έχει γίνει πολύ συμπαγής. Η θέση του καβαλάρη επίσης, θέλει τώρα αρκετή προσπάθεια για να διορθωθεί, λόγο πίεσης χορδών. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
Παίζω με τη φωτιά χρησιμοποιώντας σκληρές χορδές σε τόσο παλιό όργανο; Υπάρχει περίπτωση η μεγαλύτερη πίεση στο καπάκι να προκαλέσει ζημιά;
Υπάρχουν άλλες λύσεις; Το όργανο έχει χαμηλό και εύκολο στήσιμο, οπότε οι σκληρές χορδές
σίγουρα βελτιώνουν την απόδοση. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν κάνω περισσότερο κακό παρά καλό.
Καμία πρόταση;