Σκευρωμένη κιθάρα

Γειά και χαρά σας μάγκες!

Εχω μιά ακουστική κιθάρα, η οποία είναι αρκετά καλή, αλλά λόγω της σπάνιας χρήσης που της κάνω έχει σκευρώσει λίγο. Η κιθάρα διαθέτει μεταλική ράβδο στο μπράτσο της, με την οποία (αν δεν κάνω λάθος), μπορεί να ρυθμιστεί η κλίση του.
Πριν αρχίσω να κάνω δοκιμές κα πειραματισμούς, ήθελα να ρωτήσω, αν έχει κανείς εμπειρία με τέτοιου είδους ρυθμίσεις. Τι πρέπει να προσέξω, τι να αποφύγω κοκ.

Xαιρετώ,

Μάνος

<FONT SIZE="+1"><FONT FACE=“SYMBOL”> Mano phgaine th sto mastora (se kapoion kalo ennoeitai) kai mhn thn peiraxeiV giati qa mplexeiV se peripeteieV kai mporei wV kai na thn acrhsteyeiV akoma. An einai epwnumh marka(fenter, gkimpson, impanez, martin, taiulor,takamine h oti allo, pou shmainei oti qa kanei kai kamia 200ara to ligotero) pare ena thlefwno ton antiprwsopo na sou susthsei mastora.Alla kai epwnumh na mhn einai an einai mia kalh kiqara einai krima na maqeiV epanw thV enw me polu liga crhmata mporeiV na th sunefereiV.
Pese maV ti ekaneV sthn poreia ama qeV…
ta leme
StauroV </FONT></FONT>

Γειά σου Σταύρο,

η κιθάρα είναι Washburn, πολύ καλή κατασκευή, με ακριβά ξύλα κοκ. Το πρόβλημα είναι αν θα μπορέσω να βρώ μάστορα εδώ στην Γερμανία. Τέλος πάντων, θα κοιτάξω και θα πράξω αναλόγως. Οπως και νάχει, ευχαριστώ γιά την συμβουλή.

Χαιρετώ,

Μάνος

Ζητώ τη βοήθειά σας.Έχω στη κατοχή μου κιθάρα λαική-αντίκα κατασκευής Νικολαίδη.(Νίκαια) Την κατασκευή της τοποθετώ χρονολογικά μεταξύ 1925-55.(οπτική εκτίμηση)Το όργανο αν και γλυκύτατο ηχητικά:

  1. Έχει σκεβρώσει και φαλτσάρει.
    2.Θέλει αλλαγή ταστιέρας καθώς αυτή που έχει είναι φτηνιάρικη και μαλακή.
    3.Θέλει αλλαγή καβαλάρη, προσκέφαλου καθώς τα κόκκαλα και τα ξύλα αυτά που έχει είναι μεταγενέστερα τοποθετημένα και κακότεχνα.
  2. Θέλει παρεμβάσεις(που φαντάζομαι αλλά δεν γνωρίζω ειδικά, αφού δεν είμαι οργανοποιός) στο σκάφος γιατί είναι έτοιμο να ξεκολλήσει, εμφανίζει ρωγμές και γενικά κρατιέται στον αέρα.
    Μια εκτίμηση-προσφορά για επισκευή που είχα ήταν απαγορευτική.(κοντά 1000ε). Ο ιδιοκτήτης της κιθάρας(είναι ανιψοεγγόνι του JORDAN) θα ήθελε να τη διασώσει. Μπορεί κανείς να βοηθήσει.Ποιά θα ήταν λογική τιμή για τέτοια ριζική αναμόρφωση που περιέγραψα.

Νομίζω ότι δεν μπορεί να προσδιοριστεί “λογική τιμή”.Κανείς τεχνίτης-μάστορας δεν δουλεύει μεροκάματο.Μεταφέρω την δική μου εμπειρία.Ο γιός μου επισκεύασε μια κλασική ισπανικά κιθάρα πριν το ευρό.Τέσσερες ρωγμές, οι δυο μάλλον σπασίματα, στο ηχείο, φαγωμένη ταστιέρα, κακοεπισκευασμένη στα δυο σπασίματα, ένα στο καπάκι ένα στο πλάι.Επέμβαση: αφείρεση τάστων πολύ καλλή επισκευή ρωγμών-σπασιμάτων, εξομάλυνση ανωμαλιών ταστιέρας,
οχι αντικατάσταση, αφαίρεση όλων των λούστρων, επαναλουστράρισμα, επανατοποθέτηση τάστων, αντικατάσταση καβαλάρη με καινούριο, και τοποθέτηση καινούριων κλειδιών. Τιμή! 65.000 δρχ.
Αποτέλεσμα, δεν ειμαι μουσικός ειναι ο γιός μου,
ικανοποιητικότατο.Η επισκευή έγινα από τον Αρμάο(γιό).Προγραματίστηκε να γίνει σε 4-5 μέρες, παραδώ8ηκε μετά από ένα μήνα. Κατά τον γιό μου ένας πολύ καλός τεχνίτης με “λογικές” τιμές είναι και ο Κακμάκης επί της Εμμ. Μπενάκη.

Ευχαριστώ πολύ.Σίγουρα η διάγνωση γίνεται πάντα επί τόπου.

Φιλε Παναγιωτη ειχε εναν πολυ καλο μαστορα στα Χανια (εχω την εντυπωση πως εισαι απο Ρεθυμνο) απανταω λιγο αργα στο μυνημα σου. Νομιζω πως τωρα εχει φυγει και εχει παει καπου στην Ηπειρο ειναι καλος και δεν ειναι ακριβος εχω δει επισκευες σε κιθαρες Παναγη,Απαρτιαν,Μουρτζινου, αν σε ενδιαφερει πες μου.

Ευχαριστώ Ιπποκράτη αλλά ήδη την έχω επιστρέψει στον ιδιοκτήτη της.Δυστυχώς δεν είμαι κρητικός αλλά αγαπώ την Κρήτη.