Σκέφτομαι να ξεκινήσω μπουζούκι

καλησπερα σας,
ειμαι νεος στην παρεα σας και θα ηθελα την συμβουλη σας…
ειμαι 22 χρωνω και σκεφτομαι να ξεκινησω να μαθαινω μπουζουκι.Αυτο που με απασχολει ομως ειναι πως δεν εχω μουσικο αυτι και γενικα δεν γνωριζω αρκετα πραγματα σχετικα με νοτες κλπ κλπ…
θα ηθελα λοιπον να μου πειτε θα καταφερω να μαθω να παιζω μπουζουκι ή θα δυσκολευτω πολυ και θα τα παρατησω?
ξερω πως ολα ειναι θεμα θελησης υπομονης και επιμονης απλα προβληματιζομαι γτ γενικα ειμαι ασχετος…
θα μπορουσα ισως να κανω ιδιαιτερα σε καποιο ωδειο με καποιο δασκαλο για καλυτερα??
να ρωτησω και κατι αλλο ξερει κανεις που μποΡΩ να βρω δασκαλο για ιδιαιτερα στην χαλκιδα?
να παω σε ενα ωδειο και να ρωτησω αν καποιος απο τους εκει καθηγητες κανει μαθηματα στο σπιτι?
πως βρισκονται δλδ οι καθηγητες που κανουν ιδιαιτερα?

σας ευχαριστω πολυ και περιμενω τις συμβουλες σας με αγωνια…
φιλικα
θανασης

1 «Μου αρέσει»

Θανάση οι διαγνώσεις αυτές πριν αρχίσεις να ασχολείσαι είναι αυτομαστιγωτικές και να τις απωθήσεις. Επειδή έχω δεί αρκετούς που πίστευαν τα ίδια να εξελίσσονται σε αστέρες πραγματικούς, να προσπαθήσεις.:088:

Ελπίζω να βρεθούν φίλοι στο forum που να μπορούν να σου λύσουν τις διαδικαστικές απορίες.

φιλε θαναση εαν σου αρεσει πραγματικα το μπουζουκι θα το μαθεις και οποιες δυσκολιες βγουν που θα βγουν με υπομονη και την αγαπη σου για το οργανο θα τις ξεπερασεις.οσο για δασκαλο δεν ειναι απαραιτητο να βρεις καποιον μονο για ιδιαιτερα αλλα και το ωδειο μια χαρα ειναι αρκει να αξιζει ο δασκαλος.

παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια…
ισως ειμαι πολυ προσγειωμενος ι να πω δεν ξερω…
παντως θεωρω τα ιδιαιτερα με τν δασκαλο καλυτερα απο ωδειο καθως στ ιδιαιτερο ο δασκαλος θα δινει βαση μονο σε εμενα και πιστευω πως ετσι θα καταφερω να μαθω γρηγοροτερα,

τωρα αρκει να βρεθει καποιος δασκαλος για ιδιαιτερα πο την χαλκιδα…
τν παρασκευη που μας ερχεται τελειωνω την εξεταστιη και θα ηθελα να ξεκινησω οσοι τ δυνατον πιο γρηγφορα μαθηματα…

Φίλε Θανάση αν θες μην το σκέφτεσαι καθόλου…και εγώ έλεγα δεν ξέρω, πως θα μάθω, μου φαινόταν απίθανο αλλά πήρα την απόφαση στα 24 και συνεχίζω προοδευτικά. (ήξερα λίγη μουσική λόγω παλαιότερης ενασχόλησης με άλλα όργανα, αλλά μη φανταστείς…από “δρόμους” τίποτα…κανά δυο…πιο πολύ με το αυτί πάω)

Κανείς δεν μαθαίνει χωρίς να δυσκολευτεί…αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα υπερβεί τις δυσκολίες. Για να το σκέφτεσαι να μάθεις σημαίνει ότι έχεις προοπτική, άρα μην προδικάζεις ότι θα τα παρατήσεις…στο κάτω κάτω δεν έχει…εξεταστικές:78:.

Το σίγουρο είναι ότι με δάσκαλο γλυτώνεις χρόνο και σε τοποθετεί εξαρχής πάνω σε κάποιες βάσεις…εγώ λόγω έλλειψης χρόνου και χρήματος το πάλεψα εντελώς μόνος. Αλλά καλό είναι αν όχι δάσκαλος, να βρείς έναν που να ξέρει να σου δείξει τα βασικά. Κυκλοφορούν και μέθοδοι,αλλά έχουν φυσικά συμπληρωματική σημασία. Απο κει θα πληροφορηθείς βασικά περί δρόμων (ακολουθίες νοτών πάνω στις οποίες είναι γραμμένο κάθε τραγούδι) και έχει κι ασκήσεις. Αλλά σίγουρα αν βρεις δάσκαλο είναι προτιμότερο.

Επίσης άκου αρκετά τις αυθεντικές εκτελέσεις των τραγουδιών και αφού εξοικειωθείς λίγο με το όργανο (μπουζούκι έχεις? 3χορδο-4χορδο) προσπάθησε να κοπιάρεις με το αυτί.

ώρα καλή στην πρύμνη σου κι αέρα στα πανιά σου:088:

φιλε θαναση αν το εχεις οντως μερακι μην το αφηνεις… ειμαι 33 χρονων και αρχισα πριν ενα μηνα σε δασκαλο… πρωτυτερα κανενα 2μινο παιδευομουν μονος με κατι ασκησεις να “σπασουν” λιγο τα δαχτυλα… το ειχα ερακι απο μικρος αλλα καποιος της οικογενιας που τον αγαπουσα κια μ αγαπουσε πολυ ειχε μερακι το ακορντεον ετσι και μου πηρε ενα το 84. ερχοταν δακαλα στο χωριο απο την πολη… εκανα εναμισι περιπου χρονο… δεν το ειχα ομως μερακι που λεμε και εμεινε να εστι στο κουτι του ως σημερα…τοτε ο παπους μου (αυτος που μου πηρε το ακορντεον…) μου ελεγε οτο το μπουζουκι ειναι αλητηκο… ηταν δασκαλος και μεγαλος σε ηλικια… αλλα μυαλα. μακαρι να μου επειρνε μπουζουκι τοτε και ειμαι σιγουρος οτι μεχρι σημερα δενθα το χα αφησει στιγμη απο τα χερια μου! ακου την καρδια σου και αν το θες πραγματικα θα κανεις τα παντα και θα βρεις χρονο να μαθεις!
ισως σας κουρασα αλλα το χα καημο αυτο το ιστορικο:241:

αν θες τη γνωμη μου, μη το σκεφτεσαι. Ξεκινα:246::088:

παιδια σκεφτομαι να αρχισω μαθηματα τσαμπουνας …ξερει κανεις κανα τσαμπουνοδασκαλο?
Βρηκα τροπο να κλεινω τα αυτια της γυναικας μου οταν την πιανει υστερια και γκρινια…

paidia σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για το ενδιαφερον σας…

η αληθεια ειναι πως προβληματιζομουν λογο ηλικιας αλλα πλεον πειστικα πως τεοιο θεμα δεν υπαρχει…
μπουζουκι δεν εχω ακομα αλλα θα μου δανεισει ενας θειος μου το δικο του.εχει 4χορδο…

οσο για δασκαλο εψαξα στο ιντερνετ αλλα και σε τοπικες εφημεριδες και μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιον,
μαλλον τελικα θα παω σε ωδειο να ρωτησω αλλα δυσκολο το βλεπω απο ωδειο ια ιδιαιτερα στο σπιτι.,.,

σας ευχαριστω…

Θανάση γειά σου,έχω ένα δικό μου μοτό που λέεισυμβιβάζομαι θα πει πληρώνω για ότι δεν τόλμησα,λοιπόν τόλμα,ξεκίνα και απλά προσπάθησε να κάνεις μια σωστή αρχή.Αν το θέλεις πολύ,αν το αγαπάς ,με υπομονή και επιμονή μπορείς να το καταφέρεις.

βασικα απο την ωρα που αποφασισα να ξεκινησω να μαθω ειμαι πολυ ανυπομονος ψαχνω για οσο το δυνατον γρηγοροτερα για δασκλαο για ιδιαιτερα (προς το παρον δν εχω βρει κανεναν)
και απο την ωρα π μ ειπε ο θειος μ πως θα μου δανεισει ενα μπουζουκι του πεταω απο την χαρα μου γτ σκεφτομαι πως και να το σταματησω (που αποκλειεται γτ η μουσικη του με μαγευει) δεν θα εχω σπαταλησει λεφτα για να παρω νεο μπουζουκι…

παντως γενικα στις μερες μας υπαρχει μια περιεργη νοοτροπια,δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλα σε οποιον φιλο μου ειπα οτι θελω να ξεκινησω να μαθαινω μπουζουκι μου ελεγαν τι το θες και μαθε κιθαρα καλυτερα να παιζεις κανενα τραγουδακι να γουσταρουμε και πως μπουζουκι πλεον δεν παιζει κανεις κι πως μπορεις να παιξεις μονο μαστουροτραγουδα…

Για πολλά πράγματα υπάρχει περίεργη νοοτροπία. Η άποψη που έχει επικρατήσει στους ανθρώπους ότι το μπουζούκι είναι μόνο για μαστουροτράγουδα,και ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, δεν είναι παρά η μία πλευρά του νομίσματος που στην άλλη πλευρά του είναι όσοι επικροτούν το παίξιμο μόνο τέτοιων τραγουδιών και τη ναρκωκουλτούρα.

Πως απαντάει κανείς? Θα μπορούσες να τους δώσεις ολόκληρο κατεβατό από τραγούδια και συνθέτες, μη μαστούρικα, τα οποία ούτε που θα τα έχουν ακούσει ποτέ…και που όμως παίζονται από μπουζούκι. Ή θα μπορούσες να εξηγήσεις ότι τα “μαστουροτράγουδα” έχουν μέσα τους βιώματα και φοβερή μουσική παράδοση, και στην ουσία αν το φιλοσοφήσεις κανείς είναι αποτρεπτικά της μαστούρας.

Αλλά μη μπαίνεις στον κόπο…απλά ακολούθα αυτό που σου αρέσει. Η παρέα θα πειστεί, και πες σε έναν να μάθει κιθάρα να σου βαστάει τα ακόρντα :090:

πρωτε μου φιλε στο φορουμ βορειοανατολικε:)
ναι λοιπον μολις εκαναν ενα φιλο:78:

προσπαθησα να τους εξηγησω το νοημα των τραγουδιων αυτων αλλα οι συγκεκριμενοι αποδειχτηκε πως αρεσκονται σε αλλου ειδους τραγουδια…

αυτοι μου ελεγαν που θα βρεις τραγουδια να παιζεις.θα παιζεις τραγουδια που δεν τα ξερει ουτε η μανα τους κλπ και μολις τους ανεφερα μερικα σταματησαν το δουλεμα αλλα επεμεναν για κιθαρα καθως κατα την γνωμη τους θα περναμε καλυτερα και θα λεεμ πολλα τραγουδια,

εγω ενα εχω να πω
περι ορεξεως κολοκυθοπιτα…

α και πληροφοριακα μετα απο πολυυυυυυυυυυυυυ ψαξιμο στο νετ βρηκα το τηλ ενος καθηγητη που λεει κανει μαθηματα σε παραδοσιακα οργανα,βυζαντινη μουσικη και μπουζουκι και σκευτομαι να τν παρω τηλεφωνο…

ισως να μην το προσεξα εγω… αλλα δεν αναφερεσαι καπου που βρισκεσαι… σε ποια πολη… ισως καποιος υπαρχει και ξερει κατι περισσοτερο να σε βοηθησει!:088:

απο χαλκιδα ειμαι φιλε…

Στα ωδεία τα μαθήματα γίνονται σαν ιδιαίτερα. Καθε μαθητης ξεχωριστα.

nai αλλα στο ωδειο ειναι συγκεκριμενα τα μαθηματα και νμζ δεν μπορω να τα κανονισω οποτε θελώ εγω…
με ιδιαιτερα πιστευω ειναι καλυτερα καθως μπορεις να κανεις 2 μαθηματα την εβδομαδα ή να το αλλαξειςς και να το βαλεις οποτε θελεις εσυ…

καλησπερα σας τελεικα καταφερα να βρω ενα δασκαλο ο οποιος μου ζηταει 70 ευρω τν μηνα και θα κανουμε ενα μαθημα την εβδομαδα ενω στο ωδειο ζητουν 60 το μηνα…

εσας πως σας φαινονται αυτα σαν τιμες??

ο δασκαλος μου φανηκε καλος και μου ειπε και για ενα συστημα που εχει που σε βοηθαει να μαθαινεις και να παιζεις τραγουδια με το αυτι,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει…
μου ειπε επισης πως θα με βοηθησει να διαλεξουμε μαζι ενα φθηνο για αρχη μπουζουκι…

δεν ξερω πως σας φαινοντια εσας αλλα σκεφτομαι να ξεκινησω με τον δασκαλο…

Όρμα φίλε! Και πολύ που το σκέφτηκες…

nai alla η τιμη για τν δασκαλο ειναι καλη ή ειναι ακριβη,να ξερω αν ειναι να κοιταξω μηπως βρω καποιον αλλλο…