Σκάφος από ξύλο Makasar

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ MAKASAR ΓΙΑ ΣΚΑΦΟΣ ΤΙ ΗΧΟ ΒΓΑΖΕΙ ?

ΑΠό ήχο δεν ξέρω ,πάντως θα είναι όμορφο.

το macasar ειναι Εβενος αν δεν κανω λαθος , πολυ βαρος αδερφε…

Καλησπερα.Μακασαρ απο οτι γνωριζω ειναι ποικιλια εβενου η αλλοιως σγουρος εβενος.Οι περισσοτεροι εμποροι θεωρουν αυτο το ξυλο οτι ειναι εβενος και οχι το τελειως μαυρο.ειναι πιο ακριβος απο τον μαυρο εβενο και ειναι πολυ πιο ανοιχτοχρωμος.απο ομορφια σκιζει.Εχει πολυ ομορφα νερα.Το βαρος του ανα κυβικο υπολογιζεται στα 1200 κιλα . Σαν πολυ σκληρο ξυλο που ειναι πιστευω οτι ο ηχος του θα πρεπει να ειναι πολυ αμεσος και με σχετικα σκληρο ηχοχρωμα οπως ο μαυρος εβενος.γενικα ο εβενος δεν χρησιμοποιειται πλεον για σκαφος γιατι ειναι δυσκολοδουλευτος και πολυ βαρυς.

Όσα όργανα έχουν πέσει στα χέρια μου εβένινα, ( με σκάφη από έβενο ), δεν είχαν τίποτα το ιδιαίτερο.
Ένα όργανο που έχω φτιάξει από έβενο δεν με ικανοποίησε.
Δεν ξέρω άν είναι τυχαίο ή όχι.

Συμφωνω μαζι σου Κωστα.Τρια οργανα που περασαν απο το εργαστηριο ειχαν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα.Το μεγαλυτερο μειονεκτημα τους το βαρος.το ενα μαλιστα ξεπερνουσε τα 1600 γραμ.Δεν πιστευω λοιπον οτι ειναι τυχαιο που δεν προτιμουν τον εβενο για σκαφος.

πιστευω πως ισως να ειναι λιγο βαρυ αλλα μηπως ειναι και πιο ακριβο το κοστολογιο του και δεν συμφερει;

Σιγουρα ειναι ακριβο και μαλιστα πολυ ακριβοτερο απο αλλα ξυλα που χρησιμοποιουνται στο σκαφος.Αυτο ομως που πιστευω οτι απωθει τους οργανοποιους να το χρησιμοποιησουν ειναι το οτι εκτος του οτι δεν ειναι και ιδιαιτερα μουσικο ξυλο ειναι και πολυ δυσκολοδουλευτο.Επισης ειναι πλεον πολυ δυσκολο να βρεις κομματι καθαρο 13cm φαρδυ για να βγαλεις κολαντζα.
Και ο παλλισανδρος ειναι ακριβος αλλα χρησιμοποιειται ευρεως.Μαλιστα η τιμη του δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τον εβενο.

κατα την επισκεψη μου σε γνωστο “σκαφα” μου προτεινε το makasar ωs το ιδανικο ξυλο που μεταδιδει αμεσα τον ηχο καθωs επισης πολυ καλος συνδιασμος ειναι ο πολισανδρος με μουρια Ειναι σωστο να συνδιαζονται δυο δαφιορετικα σε σκληροτητα ξυλα (μουρια μαλακη πολισανδροσ σκληρος) Θα εκτιμουσα πολυ τις αποψεις οσων εχουν δουλεψει τα εν λογο ξυλα ΥΣ κ.φρονιμοπουλε καμια ιδεα΄?

Ο έβενος Μακασάρ (Diospyroς Celebica)αν είναι ο αυθεντικός ένα εξαιρετικής ποιότητας τροπικό ξύλο που ανήκει στην οικογένεια Diospyros. Όπως και το όνομα υποδηλώνει -Μακασάρ-φύεται σε μία αρκετά ετεταμμένη περιοχή που απλώνεται απο την Μαγαδασκάρη αλλά κυρίως αφορά την Πολυνησία και ιδιαίτερα την Ινδονησία. Έχει αρκετά λεπτή υφή, ειναι ξύλο ανοικτών πόρων, έχει σημαντικά μικρότερη πυκνότητα απο τα Αφρικάνικα μελη της οικογένειας και σημαντικά μεγαλύτερη πλαστικότητα και ελαστικότητα.Είναι ίσως το μοναδικό είδος έβενου που χρησιμοποιείται για σκάφη έγχόρδων. Διακρίνεται σαν ένα [πολύ καλό ξύλο με καλή ως πολύ καλή συμπεριφορά απο την άποψη της αντήχησης -απορρόφησης.Το ειδικό του βάρος κυμαίνεται απο 1,00 έως 1,05

Στις ακουστικές κιθάρες χρησιμοποιείται αρκετά.Αν είναι (που είναι) έτσι όπως τα λέει ο Αγαπιος δεν υπάρχει λόγος να μην κάνει για μπουζούκι και λαουτοειδή.
http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=84348