Σκάνδαλο με την ΕΡΤ

ΝΕΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΤ: 1,2 ΕΚ.ΕΥΡΩ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ,ΚΟΣΤΙΣΕ Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΩΝ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΛΟΓΟΤΥΠΩΝ,ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ --ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ–
Παρασκευή, Ιούνιος 06, 2008, posted by ΠΡΕΖΑ TV at 7:00 πμ
Απο το ενα σκανδαλο στο αλλο,
φαινεται να ειναι μπλεγμενη η ΕΡΤ…

Μετα την απομακρυνση του Στ.Κουλογλου
και την κατα τα αλλα δωρεαν παρακολουθηση του Euro,
χωρις συνδρομη,ασχετα με το εαν εμεις
πληρωνουμε κανονικα την ΕΡΤ
στους λογαριασμους της ΔΕΗ,
η Κρατικη Τηλεοραση,με αποφαση του προεδρου της
και ολου του διοικητικου συμβουλιου της,
διεθεσε το ποσο των 1,2 εκατ.ευρω,
στο σχεδιασμο των νεων λογοτυπων της επιχειρησης…

Δυστυχως,οι νομιμα διορισμενοι υπαλληλοι της ΕΡΤ,
απο τους κατα τα αλλα εκλεγμενους ηγετες μας,
με αυτη τους τη κινηση,
σε μια δυσκολη οικονομικα εποχη για την Ελλαδα,
επιβεβαιωνουν τα σεναρια περι
σπαταλης του Δημοσιου χρηματος,
σε υπερκοστολογημενες εργολαβιες
που δινονται σε συγκεκριμενες εταιριες,
που στη προκειμενη περιπτωση ειναι
η Red Bee Media,μελος του ομιλου του BBC…

Oπως φαινεται,για ακομη μια φορα,
η ΕΡΤ,αδιαφορει για τη ποιοτητα των θεαματων
που προσφερει στους πελατες της,
οπου στη προκειμενη περιπτωση ειναι
οι Ελληνες φορολογουμενοι πολιτες,
δινοντας δυστυχως βαση
σε υποδιέστερα πραγματα…

Βεβαια τα 1,2 εκατ.ευρω,
που κοστισαν τα νεα logos των καναλιων,
θα μπορουσαν να διατεθουν στο τομεα της Υγειας,
με την αγορα ασθενοφορων
με θερμοκοιτιδα,
την στιγμη που σε μια Ελλαδα 11.000.000 ανθρωπων,
το κρατος διαθετει μονο 3 τετοια οχηματα…

Τα σχολια δικα σας.

Όπως βλέπεις, δεν αντιδράμε πλέον, ούτε συζήτηση δεν κάνουμε.
Δεν είναι είδηση καν…σα να ακούς “10 νεκροί στο Ιράκ”, “15 νεκροί στη Παλαιστίνη”:047:

Τά αρνήτικά φαινόμενα ,τόσο στη δημόσια ζωή ,οσο και σε κάποια κομμάτια της
κοινωνίας εχουν πάρει κατά τη γνώμη μου ενδιμηκές διαστάσεις.Τι μπορεί νά προτείνει
κανείς? Καί σε ποιούς? Θέλω να κάνω γνωστό στούς νεωτερους οτι στη δεκαετία του 60
το ’ γιαούρτωμα ’ χαρακτηριθηκε πράξη τεντυμπουσμού και γιάυτο εγινε ο περιβόητος νόμος
4000 .Αναρωτιέμαι αν στίς μέρες μας θα ηταν “τεντυμπουσμός” ? Η πολιτική πράξη.
Διαμαρτηρίας δηλαδή.:mad:

Σήμερα πάντως Μπάμπη, το… φραπέδωμα (π.χ. του Βενιζέλου) πέρασε ως πράξη διαμαρτυρίας και, αν δεν κάνω λάθος, ο… φραπεδωτής δεν διώχθηκε.

Οσο για τα υπόλοιπα, εγώ συντάσσομαι με την αυτή την άποψη, χωρίς όμως τα κοσμητικά επίθετα.

Των παρόντων εξαιρουμένων, αλλά όλοι φωνάζουν για δικαιοσύνη χωρίς να λογαριάζουν πόσο “ακριβή” είναι αυτή η υπόθεση. “Ακριβή” για τον καθένα μας ξεχωριστά, γιατί πρέπει εμείς οι ίδιοι μα σταματήσουμε τις υπόγειες διεργασίες που δίνουν ΔΥΝΑΜΗ στα λαμόγια της εξουσίας.

Για παράδειγμα, κάθε φορά που βρισκόμαστε προ ηθικού διλήμματος, πόσο διατεθειμένοι είμαστε να σταματήσουμε να λέμε “ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη” και ΜΗΝ κάνουμε τη… “δοσοληψία”.

Ενα παράδειγμα που μου έχει κάτσει στο λαιμό και δεν μπορώ να το καταπιώ:
Νομίζετε ότι οι καταπατήσεις των δασών, των παραλίων, των δημοσίων κτημάτων, τα μπαζώματα των ρεμάτων κ.λπ. γίνονται από τους “εργολάβους” (ας τους λέμε έτσι) διότι είναι κακοί άνθρωποι;
Σας πληροφορώ ότι αυτά τα ημιπαράνομα / ημινόμιμα σπιτάκια πουλιούνται σαν φρέσκα ψωμάκια. Και τα αγοράζουμε εμείς οι ίδιοι ή οι φίλοι μας που φωνάζουμε για την καταστροφή του περιβάλλοντος.

Αυτό το ρημάδι το: “εγώ θα βγάλω το φίδι απ’ τη τρύπα?” λειτουργεί ως άλλοθι για τις χειρότερες καταστροφές. Δίνει δύναμη στα λαμόγια και τα απελευθερώνει διότι τα λαμόγια εμείς τα δημιουργούμε με τις μικρο-λαμογιές μας.
Σου λέει το λαμόγιο: “ό,τι γουστάρω θα κάνω, και μόλις δω ότι κινδυνεύω να με πιάσουν ή να μην επανεκλεγώ, θα πετάξω ένα κομάτι ψωμί στα μούτρα του άπληστου και λιγούρη ψηφοφόρου (π.χ. θα του νομιμοποιήσω το ****-αυθαίρετο) θα πάμε για εκλογές να παραγραφούν τα αδικήματα και όλα μέλι - γάλα”.

Ξέρει κάποιος να μου πει αυτά τα λεφτά, πόσα πυροσβεστικά οχήματα αγοράζεις ?

Σε μια συντεταγμένη Πολιτεία, το τι θα διατεθεί στον τομέα της Υγείας, τι θα πάει στην Εκπαίδευση, στην Άμυνα,* κλπ. κλπ. προγραμματίζεται και εγκρίνεται από τη Βουλή κάθε χρόνο. Ένας εναλλακτικός τρόπος θα ήταν ένα δημοψήφισμα μεταξύ των blogger, αλλά τέτοιος νόμος δεν έχει ακόμα ψηφιστεί από τη Βουλή. Και να θυμίσω εδώ και το παιχνίδι της κολοκυθιάς.

*στην πυρόσβεση,

Υ.Γ. «Ποια συντεταγμένη πολιτεία;» (ακολουθούμενο φυσικά από δεκάδες :019:). Αυτό δεν θα ήταν η αυθόρμητη απάντηση πολλών συμφορουμιτών;

Η προσέγγιση «να βάλουν περισσότερα λεωφορεία, να εξυπηρετηθεί ο κόσμος» είναι η προφανής λύση, όταν προτείνεται από τη φουκαριάρα γυναικούλα που περιμένει μισάωρο στη στάση, αλλά όταν της ζητηθεί να πληρώσει και αυτή το λογαριασμό θα πεί βεβαίως «ας πληρώσουν πρώτα οι μεγαλοκαρχαρίες και μετά ας έρθουν και σε μένα» (τα λεωφορεία να αγοραστούν όμως, στο μεταξύ»). Αυτός που θα καταφέρει ώστε οι μεγαλοκαρχαρίες να λύσουν, μέσα από την τσέπη τους, όλα τα προβλήματά μας, δεν βρέθηκε ακόμα πουθενά στην Υφήλιο. Όταν βρεθεί, πήτε μου να πάω και εγώ να εγκατασταθώ στη χώρα του, μαζί με όσους άλλους συμπολίτες μου γκρινιάζουν, μπας και πάψουμε να γκρινιάζουμε.

Φυσικά είμαι σύμφωνος μαζί σας Κώστα καί Νίκο.Στη σημερινή εποχή της πληροφορίας
κανείς δεν δικαιούται να καμώνετε οτι "δεν ήξερε " .Οταν π.χ η θειά μου η Παγώνα
στο χωριο γνωρίζει τι χρώμα βρακι φοράει η ταδε Μπούλα αλλά για το νερό του Ασωπού
ακουει τον παπα που της λεει οτι μας τιμωρεί ο θεός…Αγαπητοί φιλοι ,κανείς πλέον δεν είναι αθωος.:mad:Γι΄αυτό σκέφτηκα το περιεχώμενο της τσανάκας

Αγαπητέ Μπάμπη, επειδή λόγω ηλικίας έζησα τα επεισόδια που οδήγησαν στον νόμο 4000 σε εφηβική ηλικία, να σημειώσω πως από τότε ήδη, η ΕΒΓΑ είχε λανσάρει τα πλαστικά κεσεδάκια και τέτοιο γιαούρτι είχε χρησιμοποιηθεί. Αλλοιώς η αστυνομία θα είχε σερβιρισμένη αυτόματα την κατηγορία “σκοπουμένη επικίνδυνος βαρεία σωματική βλάβη”.