Σεμινάριο κατασκευής εγχόρδων από το ΙΕΜΑ

Αναδημοσιεύω από το site του ΙΕΜΑ

Το ΙΕΜΑ διοργανώνει σεμινάριο κατασκευής παραδοσιακών εγχόρδων οργάνων. Σκοπός των σεμιναρίων είναι η εξοικείωση των συμμετεχόντων με την χρήση των εργαλείων, τις κατασκευαστικές τεχνικές και τελικά η κατασκευή ενός έγχορδου μουσικού οργάνου για τον κάθε συμμετέχοντα, το οποίο θα μένει στην κατοχή του μετά το τέλος του προγράμματος. Η διδασκαλία θα διαρκέσει από τον Φεβρουάριο έως τον Μάιο. Το κόστος συμμετοχής στο σεμινάριο ανέρχεται στα 10 € την ώρα. Ανάλογα με τους συμμετέχοντες προβλέπεται να υπάρχουν δύο επίπεδα: αρχαρίων και προχωρημένων. Στο τέλος του κύκλου θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή ηλεκτρονικά, στο protocol@iema.gr αποστέλλοντας μικρό βιογραφικό όπου να φαίνεται ενδεχόμενη πρότερη εμπειρία. Περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://www.iema.gr/educationalprojects/ ή στο τηλέφωνο 210-33.10.129.
Περιοχή: AΔΡΙΑΝΟΥ 105, ΠΛΑΚΑ ΑΘΗΝΑ
Οργάνωση: IEMA
(22 Ιανουαρίου 2009)

Ας ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ τωρα τα εξοδα του σεμιναριου .10 ευρω η ωρα επι 6 ωρες την εβδομαδα ισον 60 την εβδομαδα επι 4 εβδομαδες τον μηνα ισον 240 ευρω επι 4 μηνες που απαιτουνται ισον 960 ευρω ,συν 150 ευρω τα εξοδα των ξυλων και αλλων σχετικων μερων του οργανου ΔΗΛΑΔΗ ενα κοστος της ταξης των 1100 ευρω.
Σαν πολλα μου φαινονται ρε παιδια για να μαθει κανεις να φτιαχνει ενα οργανακι .Καλη η αρχη αλλα τα χρηματα ειναι πολλα .Τι λετε για το οικονομικο οι υπολοιποι?
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον οργανοποιο που θα επιμεληθει του σεμιναριου εαν μπορει να φτιαξει ενας υποψηφιος εαν οργανο της αρεσκειας του -εγω ας πουμε θα ηθελα να φτιαξω μια ρεμπετοκιθαρα -κιθαρονι σαν εκεινη του Μουρτζινου που υπαρχει στο φορουμ .Μπορω?

Εγω νομιζω πως την τεχνη μπορεις να την μετρησεις με χρηματα.
Αν σε αυτο το χρονικο διαστημα καταφερεις και μαθεις να κανεις οργανα τα χρηματα ειναι πολυ λιγα.
Δεν ειμαι πλουσιος, απλα μπορω να εκτιμησω.(Ειμαι τεχνικος αλλα σε ασχετη ιδικοτητα) :109:

Εγώ το σεμινάριο θα το παρακολουθήσω. Τα τμήματα είναι αυστηρά των 4 ατόμων γιατί ο χώρος του εργαστηρίου είναι μικρός. Παρόλα αυτά θα υπάρχουν εργαλεία για τον καθένα, που μέσα στο διάστημα των 4 μηνών θα φτιάξει τον δικό του τζουρά (τα υλικά θα κοστίσουν 100-150?).

Πράγματι το σύνολο των χρημάτων δεν είναι αμελητέο για τον οποιονδήποτε από μας. Πρέπει όμως να λάβουμε υπόψη ότι στο σεμινάριο θα διδάξει επαγγελματίας οργανοποιός (Θεόφιλος Λαζάρου) ο οποίος θα αφήσει την δουλειά του και που τελικά ο ίδιος θα πάρει ένα μέρος των χρημάτων (τα υπόλοιπα θα τα πάρει το ΙΕΜΑ για τα λειτουργικά έξοδα, τα εργαλεία κτλ).

Όπως έμαθα, στο παρελθόν το ίδιο σεμινάριο έχει γίνει από τον Νίκο Φρονιμόπουλο και τον Τάκη Βεργέτη.

Για να συγκρίνουμε λίγο τις τιμές (σε σχέση με το 10? η ώρα), ένα ωριαίο φροντιστήριο για τα παιδιά μας κοστίζει 30-50?. Πριν μερικές ημέρες πήγα σε γιατρό (όχι φίρμα) ο οποίος απλώς κοίταξε μια απλή εξέταση αίματος και ζήτησε και πήρε βέβαια 100? (είναι πρόκληση και την ανεχόμαστε). Σημειωτέον ότι η επίσκεψη κράτησε από 5’ μέχρι το πολύ 10΄.

Συμπέρασμα! Νομίζω ότι αν γίνει δουλειά και ο χρόνος δεν αναλωθεί σε πολλές κουβέντες, το σεμινάριο αξίζει τα λεφτά του για κάποιον που έχει πραγματικό ενδιαφέρον. Διαφορετικά, για να βρεις τις απαιτούμενες πληροφορίες για να φτιάξεις μόνος σου ένα όργανο, θα παιδεύεσαι πολύ καιρό και είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να βρεις κάποιον επαγγελματία (εκτός φωτεινών εξαιρέσεων που τις γνωρίζουμε στο φόρουμ - γειά σου Νίκο) να σου πει έστω τα βασικά.

Για τα φροντιστηρια εχεις δικιο -εχει ξεφυγει η κατασταση για να μπουν τα παιδια μας πανεπιστημιο και μετα να μενουν ανεργα και να κανουν ασχετες δουλειες αλλα για την υγεια του κανεις δεν κανει μετρησεις και υπολογισμους ουτε τετοιες συγκρισεις αγαπητε και μαλιστα για ενα χομπυ οπως αυτο της οργανοκατασκευης γιατι μην μου πεις οτι θα γινεις επαγγελματιας οργανοποιος εαν μαθεις να φτιαχνεις τζουραδακι.-μαλλον για να κανεις κατι που σου αρεσει στον ελευθερο χρονο σου.
Εγω πριν μερικα χρονια ξεκινησα να φτιαχνω ερασιτεχνικα οργανακια οπως μπαγλαμα μετα κιθαρα και μετα μπουζουκι με πολλη προσπαθεια ,μερακι ,πολλα λαθη και χωρις να υπαρχει ρεμπετικο φορουμ η καποιος προθυμος οργανοποιος να με καθοδηγησει παρα μονο το ιντερνετ απο ξενους οργανοποιους, ξενογλωσσα βιβλια κατασκευης κιθαρας και πολλες ερωτησεις εδω και κει.
Βεβαια δεν χανεις τιποτα να πας και να μας βοηθησεις και εμας με την δικη σου γνωση και εμπειρια -απλα τα χρηματα μου φαινονται πολλα για ενα τοσο μικρο χρονικα σεμιναριο .
Δηλαδη σε 100 ωρες θα εχεις μαθει την χρηση των εργαλειων ,τον τροπο κατασκευης ,την ακουστικη των οργανων και αλλες παραμετρους και μετα θα μπορεις να φτιαξεις μπουζουκι η κιθαρα η κατι αλλο?
Μακαρι και εγω μαζι σου απλα σκεφτομαι μην ειναι χασιμο χρονου και χρηματων συναμα.
Περι ορεξεως ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ…

Εκτος του οτι τα χρηματα ειναι πολλα, πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι ενα ιδρυμα, συλλογος, η εταιρια διοργανωνει σεμιναρια με την προοπτικη του κερδους( πρωτα των ιδιοκτητων και μετα ολων των υπολοιπων εμπλεκομενων) οποτε αν αποφασιστει η συμμετοχη σε κατι τετοιο, θα πρεπει τουλαχιστον να σιγουρευτει ο ενδιαφερομενος για την ποιοτητα και το κυρος αυτου που ''παραδιδει ‘’ το μαθημα ( απο τους αλλους εμπλεκομενους μην περιμενεις πολλα- γι αυτους εισαι μονο ‘‘χρημα’’-( και ‘‘θυμα’’ πολλες φορες).Ετσι αν ο δασκαλος ‘‘γουσταρει’’ αυτο που κανει, τοτε θα μαθεις παρα πολλα και ενδιαφεροντα, αλλιως θα σου μεινει η πικρα για αυτα που ξοδεψες.

Θα είναι μάλλον καλό.Αλλά θα έδινα τόσα χρήματα μόνο αν ήθελα να ασχοληθώ επαγγελματικά ή για να φτιάξω πολλά δικά μου όργανα.Αλλίως είναι πολλά τα λεφτά για ένα τέτοιο χόμπι.Αν είναι να πας,πρέπει μετά να ασχοληθείς,γιατί αν παρατησεις τέτοια τέχνη,θα σε παρατήσει και αυτή.

Αρα συμφωνουμε ολοι οτι τα χρηματα ειναι πολλα .Εγω παντως δεν θα εδινα τα λεφτα που με κοπο βγαζω μονο και μονο για να εχω μια επιδερμικη γνωση για την οργανοποιια και να εχω ενα τζουραδακι για 1100 ευρω.Για χομπιστας δεν αξιζει εκτος εαν εχεις ορεξη για επαγγελματικη ενασχοληση με τα χρονια αλλιως ειναι σπαταλη χρηματων.Καλυτερα να μιλησει κανενας επαγγελματιας οργανοποιος -μαλλον θα γελουσε…Δεν θα επιχορηγησω εγω τα ιδρυματα για σεμιναρια που επρεπε να εχουν κρατικη βοηθεια.Τωρα βεβαια εαν καποιος γουσταρει να δοκιμασει ας το κανει και ας αναλαβει το κοστος σε χρονο ,χρημα και διαθεση.
Νο money no honey…

Τηλεγράφημα γυιού προς πατέρα:

No mon, no fun. Your son.

Απάντηση πατέρα:

How bad, too sad. Your dad.

(βέβαια, έπρεπε να μπεί στα ανέκδοτα αλλά που να τρέχεις, τώρα…)

Πράγματι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Παρ΄όλα αυτά μου κάνει τρομερή εντύπωση που ξεπερνάμε τα κερατιάτικα 100? στο γιατρό που εκμεταλλεύεται προκλητικά την ανάγκη σου για υγεία. Ακόμα περισσότερο που στην προκειμένη περίπτωση δεν ήταν κανένας ογκολόγος, χειρουργός, κτλ ή έστω ορθοπεδικός που να κρέμεται η ζωή σου από αυτόν. Μια απλή εξέταση αίματος ήταν να την δεί. Είναι και αυτό σημείο των καιρών.

Από εκεί και πέρα είναι σύνηθες να αφιερώνουμε αρκετά χρήματα για τα χόμπυ μας (και καλά κάνουμε) γιατί αυτά είναι βρε αδερφέ που σου δίνουν κάποια ικανοποίηση. Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για μια τόσο δημιουργική απασχόληση. Υποτίθεται βέβαια ότι έχει κανείς ενδιαφέρον, γιατί διαφορετικά και τζάμπα να ήταν, το λιγότερο θα ήταν χάσιμο χρόνου. Και ως γνωστόν … το πιο ακριβό πράγμα στον κόσμο είναι ο χρόνος.

Τα υπόλοιπα περί κέρδους και από το ινστιτούτο και τον οργανοποιό που ειπώθηκαν παραπάνω … νομίζω ότι είναι υπερβολικά. Σε κάθε περίπτωση φαντάζομαι ούτε το ΙΕΜΑ (με το οποίο δεν έχω καμιά σχέση) ούτε και ο επαγγελματίας οργανοποιός (τον οποίο τώρα γνώρισα) περιμένουν να ζήσουν από το συγκεκριμένο σεμινάριο που γίνεται μια φορά στα 2-3 χρόνια. Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας που δουλεύει χωρίς να πληρώνεται. Και ο εκπαιδευτής θα δουλέψει όχι μόνο τις ώρες των σεμιναρίων, αλλά και για την προετοιμασία του όλου project.

Oλα στην εποχη μας γινονται για κερδος και εαν οι λεξεις που γραφουμε ειχαν χρηματικη αξια ολοι θα εγραφαν αραδες γιατι για σκεψου φιλε ιντερνετικε εανπανε στο σεμιναριο αυτο 20 μαθητες επι 1000 ευρω εκαστος ειναι 20000 ευρω -ουκ ολιγα για τους χαλεπους καιρους που ζουμε -παντως εγω εαν ειχα πολλα χρηματα θα τα χαλαγα σε σεμιναρια για ψυχολογια της μαζας ,γλωσσα του σωματος και του προσωπου και οσα αλλα θα με ξυπνουσας ωστε να μην πεφτω ευκολα θυμα των αετονυχηδων που θελουν να σε εκμεταλλευτουν .Βρε εδω ο αλλος δεν σου λεει καλημερα εαν δεν εχει οφελος οποιασδηποτε μορφης απο σενα -ολοι θελουν να σε …και θα μου πεις για τις αγαθες προθεσεις αυτων που επιζητουν μεριδιο απο το πορτοφολι σου.Γιατι δεν ζητουν λιγοτερα απο τους μαθητες τους στο σεμιναριο αυτο- να ζητησουν τα μισα-αλλωστε δεν θα βγουν επααγγελματιες απο αυτο.Αρα λειτουργουν οπως καθε ιδιωτικος φορεας που σε βλεπει σαν ευρω.Ευτυχως που δεν ιδιοτικοποιηθηκαν ολα ακομα αλλιως θα ημασταν τωρα ανεργοι .

Φιλε PaKag, αυτο ακριβως ειναι και το ζουμι της υποθεσης- στον μεν ‘‘οργανοποιο’’ μπορεις να εκφερεις αποψη για καποιο ατοπημα που θα πεσει στην αντιληψη σου( γιατι απ’ οτι καταλαβα οι περισοτεροι στην σελιδα ειναι σοβαροι γνωστες των οργανων και καπως πιο ευκολα θα ‘’ ψυλλιαστουν κατι’’) ενω αν μπορεις κανε το ιδιο και στον κυριο γιατρο , που μπορει με μια λαθος διαγνωση να σε κανει να τρεχεις και να μην φτανεις, οποτε τα δινεις η δεν τα δινεις? Εκτος αν εσυ ο ιδιος εχεις ιατρικες γνωσεις- τοτε παω πασο. Κι οσο για το προιον που πουλιεται στα σεμιναρια, επετρεψε μου να εχω την αποψη μου, διοτι εχω κακη πειρα ( να μην εκ ληφθει βεβαιως οτι μιλαω για το σχετικο σεμιναριο- γενικα μιλαω- αυτο ισως να ειναι τελειο).Επισης η ‘‘αγορα’’ γενικως περναει μεγαλη κριση, οποτε οτι γινεται απο δω και περα, εχει αποτερο σκοπο το επιπλεον κερδος.

Ενώ αν πάνε 100 μαθητές θα οικονομήσουν 100.000 ?. Ακόμα καλύτερα είναι να πάνε 1.000 μαθητές οπότε αυτός θα έλυνε το πρόβλημα της ζωής του με 1.000.000?, ενώ η Ελλάδα θα γέμιζε ερασιτέχνες οργανοποιούς. :slight_smile:

Πέρα από την πλάκα…ένα σεμινάριο για όποιον ενδιαφέρεται κάνουν οι άνθρωποι και φαίνεται ότι δεν είναι πολλοί που να έχουν το ψώνιο και κυρίως να είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν δύο απογεύματα την εβδομάδα για το ψώνιο αυτό.

Αυτά και καληνύχτα!

Υ.Γ.
10 μείον 5, μείον 5, 6 διά 2 συν 8, 20 φορές το 15, 11 και 7, 18 … Κι αν κοιμηθώ νωρίς, θα ξυπνήσω νωρίς και θα παρκάρω νωρίς κτλ :019:

εσυ φιλε ΠΑΚΑΓΚ που τα χεις μπολικα να πας και να μας ανοιξεις και μας τα ματια με τις γνωσεις και εμπειριες που θα αποκομισεις.Για μενα ειτε παει ενας ειτε 1000 στο σεμιναριο δεν μου βγαζεις απο το μυαλο οτι ειναι κερδοκεντρικη η διαθεση αυτων που το οργανωνουν εκτος του οργανοποιου που ζει για την τεχνη και προσφερει στην τεχνη αφιλοκερδως πολλες φορες .Δηλαδη για να μαθω την οργανοποιια εστω φτιαχνοντας ενα τζουρα πρεπει να δωσω 10 ευρω την ωρα.Επειδη ολα στην εποχη μας αλλα και παντα με το κριτηριο του χρηματος μετριουνται καλυτερα να τραγουδω το ασμα του κελαηδονη παρα να το παιζω ανετος ενω δεν ειμαι.

Ηρέμησε, μην εξάπτεσαι και μη βγάζεις συμπεράσματα εκεί που δεν έχεις κανένα στοιχείο. Από την αρχή είπα ότι τα χρήματα δεν είναι αμελητέα για κανένα από μας και ιδιαίτερα στους καιρούς που ζούμε. Μάλλον δεν το πρόσεξες.

Τώρα τα περί “οργανοποιού που ζει για την τέχνη του που την προσφέρει αφιλοκερδώς” τα θεωρώ απλώς “έπεα πτερόεντα”. Ο οργανοποιός είναι εργαζόμενος και σαν εργαζόμενος έχει δικαίωμα στην αξιοπρεπή αμοιβή. Η αμοιβή δεν είναι κέρδος. Άλλο πράγμα είναι αυτό, μη τα μπερδεύεις. Και η αμοιβή του οργανοποιού στο σεμινάριο έστω και να πάρει όλα τα χρήματα αυτός (που δεν ισχύει), δεν νομίζω ότι αποτελεί την οποιαδήποτε εκμετάλλευση για να έχουμε κέρδος.

Τώρα αν κάποιος, θέλει να το παρακολουθήσει αλλά δεν έχει τα χρήματα, … αυτό είναι πράγματι πρόβλημα. Και βέβαια μένει να αποδειχθεί αν το σεμινάριο θα είναι ουσιαστικό, δηλαδή αν τα χρήματα που δίνει κάποιος θα πιάσουν τόπο. Αλλά δεν το καταδικάζω εκ προοιμίου.Θα το κρίνω εκ του αποτελέσματος.

Αν παρ’ όλα αυτά, δεν πείστηκες, … παραδίνομαι και καλή καρδιά. Ελπίζω μόνο να είσαι τόσο αφιλοκερδής και στη δική σου δουλειά, όταν η αμοιβή αφορά εσένα.

Ειμαι τοσο αφιλοκερδης οσο δεν πληττεται το φιλοτιμο μου και η διαθεση να προσφερω στους συνανθρωπους μου.Επειδη ομως ειπες οτι αλλο αμοιβη και αλλο κερδος στην εποχη μας τα ρηματα "αμοιβομαι " και "κερδιζω " εχουν καταντησει παρομοια σημασιολογικα οποτε η αφιλοκερδια ειναι σχετικη κατα περιπτωση-ευχομαι να βγω ψευτης σην συγκεκριμενη περιπτωση.Δεν θα φιλοσοφησω περι αυτου απλα με τα χρονια γινομαι πιο πολυ δυσπιστος στις προθεσεις των ανθρωπων διοτι πισω απο καθε βλεμμα ,κινηση ,σκεψη καθενος απο εμας υπαρχει ενα κινητρο αλλοτε σκοτεινο ,υποχθονιο και επιζημιο και αλλοτε φωτεινο και ωφελιμο.Ευχομαι και εσυ να εισαι αφιλοκερδης στην εργασια σου οσο και εγω.!!!

Ρε παιδιά, τι μοχθηρά και καταχθόνια;Τέσσερις άνθρωποι πάνε για να πάρουν οργανωμένη γνώση από ένα μάστορα.Δεν είναι και αναγκασμένοι να το κάνουν.Γουστάρουν και πληρώνουν.

Τα χρήματα σίγουρα δεν είναι λίγα! Αλλά και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει, κάτι τέτοιο? Δυστηχώς πέρασαν οι καιροί που κάτι τέτοιο θα γινόταν ίσως αφιλοκερδώς (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια!).
Μακάρι να μπορούσα να πάω και εγώ!

Αγαπητέ Σταμάτη, δυστυχώς τα πράγματα δεν ήταν καλύτερα παλαιότερα. Όχι μόνο δεν γινόντουσαν σεμινάρια οργανοποιίας, αλλά αν πήγαινες σε κανένα οργανοποιό να ρωτήσεις κάτι, έκλεινε μέχρι και την πόρτα του εργαστηρίου για να μη δεις ακόμα και τα εργαλεία που χρησιμοποιούσε.

Σήμερα υπάρχει το Internet, γίνονται σεμινάρια από πολιτιστικούς φορείς, κυκλοφορούν βιβλία. Και εκτός από τους ερασιτέχνιες, υπάρχουν και επαγγελματίες οργανοποιοί που είναι διατεθιμένοι να μοιραστούν μαζί μας πληροφορίες. Παράδειγμα το φόρουμ και η ΚΛΙΚΑ όπου βρίσκεις άρθρα τεχνικά και θεωρητικά που μπορούν να απαντήσουν σε κάποιες απορίες σου. Από την άλλη υπάρχουν στην παρέα μας συγκεκριμένοι άνθρωποι που έχουν μια άλλη νοοτροπία (Φρονιμόπουλος, Χαλιός, Γιάννης Τ, Σπουρδαλάκης και άλλοι). Είναι θετικό ότι μέσα σε αυτό το κλίμα εντάσσεται και το σεμινάριο που γίνεται από έναν επαγγελματία (γιατί είναι ακόμα λίγοι οι επαγγελματίες που δέχονται να το κάνουν- οι περισσότεροι βλακωδώς προσπαθούν να περιχαρακώσουν μια γνώση που είναι πλέον διαθέσιμη σε όλους).

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι οι παραπάνω θα αφήσουν τις δουλειές τους να κάνουν από το πρωϊ μέχρι το βράδυ δωρεάν σεμινάρια. Γιατί απλά πρέπει να ζήσουν και αυτοί και οι οικογένειές τους. Αυτό θα μπορούσε να το κάνει το κράτος ή κάποιος εκπαιδευτικός φορέας.

Κρίμα που δεν μπορείς να παρακολουθήσεις το σεμινάριο.

1000 ευρω πιστευω αξιζει αν φυγεις απο το σεμιναριο με το δικο σου καλουπι… :slight_smile: