Σε τι δρόμο είναι γραμμένο το "Γιοβάν Τσαούς"

Ο γιοβάν τσαούς ανήκει στο μακάμ ζαβίλ.Είναι μικτό χρωματικό και διατονικό μακάμ.Ένα απ τα χαρακτηριστικά του είναι ότι καταλήγει στην βάση με πεντάχορδο Νικρίζ όπως ακριβώς και το συγκεκριμένο τραγούδι.Επίσης κάνει και ράστ πεντάχορδο πάνω στην βάση της δεύτερης οκτάβας.
Πέρισσότερες πληροφορίες στο βιβλίο του Βούλγαρη.

1 «Μου αρέσει»

Μήτσο, που έμαθες μουσική; (από ενδιαφέρον ρωτάω, μην το πάρεις αρνητικά!)

Εννοώ τον καινούργιο Μήτσο, όχι τον Μυστακίδη

Σπάνια παίρνω τα πράγματα ή τα λόγια αρνητικά… :230:

Καταρχήν, συμφωνώ με το συνονόματο Μυστακίδη, περί του ζαουϊλ όσον αφορά το Γιοβάν Τσαούς (έτσι κι αλλιώς, ποιός είμαι για να διαφωνήσω; Η μάθηση είναι διαρκής κι από τον ένα στον άλλο, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την ελληνική μουσική!!!).

Φίλε Πολίτη, δεν πρόκειται να διαφημίσω τον εαυτό μου, ιδίως σε τέτοιο δημόσιο χώρο! Αν θέλεις στείλε προσωπικό μήνυμα για να σου πω μερικούς δασκάλους, που έτυχε να έχω κι εγώ. :230:

Πάντως, οι καλύτεροι δάσκαλοι είναι οι συνάδελφοι μουσικοί, όπως ο Δημήτρης Μυστακίδης - καλή ώρα όπως έκανε προ ολίγου- “καλοί” ή όχι τόσο καλοί. Όσον αφορά τη μουσική (και όχι μόνο) ενός τόπου, κάποιος έχει πει ότι για να τη μάθεις, πρέπει :110: να μάθεις και τη μουσική των γειτόνων…

Συχνά (όχι τόσο) οι ψάλτες που κατέχουν όμως και θεωρητικά και πρακτικά την τέχνη τους είναι καλοί δάσκαλοι, αλλά και γείτονές μας μουσικοί…

Νομίζω, τέλος, ότι το χειρότερο απ’όλα είναι η ημιμάθεια αλλά και τα “ευαγγέλια” (τυφλοσούρτια) που κυκλοφορούν συχνά και μας κάνουν να νομίζουμε ότι κατέχουμε μια γνώση, εμποδίζοντας έτσι την έρευνα και τη ζωντανή και παραγωγική μάθηση…
Βαρετά και κοινότυπα τα παραπάνω, ε; :082: Τι να κάνω όμως, να μην τα πω;
Αυτά…

1 «Μου αρέσει»

O ρυθμός του “πέντε μάγκες του Περαία”, είναι “δύο τέταρτα” και είναι αλήθεια πως έχει μία ιδιαίτερη χάρη και λεπτότητα.