Σε ποιές πληροφορίες να βασιστεί κανείς σχετικά με τους δρόμους;

Και επί πλέον, το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν μόνο τα δύο μπλόκ, μακαμιστές και μη.
Και ανάμεσα στους μακαμιστές υπάρχουν διαφωνίες. Π.χ. Ο Ζώτος διαφονεί με Παγιάτη και Μυστακίδη στους δρόμους Χουσάμ και Σεγκιάχ (σύμφωνα με την εργασία “Χρήστος Ζώτος: Από την Θεωρία στην Πράξη. Δρόμοι, ταξίμια και τεχνικές συνοδείας” του Μάριου Σαρακατσιάνου, στο Τ.Ε.Ι. Άρτας").
Τότε αναρωτιέμαι ποιά είναι η σωστή άποψι;

Δηλαδή η ονομασία των 4/5χόρδων είναι πάντα σωστή; Αυτο δεν το πρόσεξα ακόμη…

@delaflota γιατί όχι; θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα όπου στο πρώτο μήνυμα να γίνεται σταδιακά η σύνθεση της λίστας (με αλλεπάλληλες επεξεργασίες του πρώτου μηνύματος) και στα επόμενα μηνύματα να γίνεται σχολιασμός και συζήτηση επ’ αυτού. Θες να το ξεκινήσεις εσύ το θέμα; :slight_smile:

@liga_rosa θα μπορούσε να συνδυαστεί και με το κείμενο για τους δρόμους που είχες από το παλιό group.

Ευχαριστώ γιά την τιμή, Χρήστο, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν εδώ αρκετά άτομα που κατέχουν την ύλη πολύ καλύτερα απο μένα. Ας το πάρουμε σαν καλή ιδέα. Ποιός θα την πραγματοποιήσει δεν παίζει και τον μεγάλο ρόλο. Εγώ θα πρότεινα τον Νίκο Σαρηγιαννη π.χ. :slight_smile:
Αν όμως δεν βρεθεί κανείς, τότε τ’αρχινάω και γω…

Κατάλαβα :slight_smile:
Τότε το ξεκινάω εγώ.
Μάλλον αυτό το σημείο είναι το πιό εύκολο.
Τα δυσκολότερα έρχονται αργότερα γιά αυτούς που ξέρουν τα πράγματα καλύτερα…
Ίσως χρειαστούμε μία ταμπέλα την οποία θα μπορούσαμε να την κάνουμε copy&paste
για να έχουμε το νεότερο πόστινγ σωστό και ολοκληρωμένο με τις διορθώσεις, δηλαδή να μην ψάχνει κανείς σε όλο το thread για να βρίσκει την σωστή έκδοση…

προσωπικά ό,τι είχα να πω το είπα στο κείμενο που παρέθεσε ο χρήστος… υπάρχει και η πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με αυτό.

Τόσο το καλύτερο τότε λοιπόν.
Αυτό που ήθελα εγώ και δεν το βρήκα πουθενά είναι μία σύντομη συνγκεντρωμένη λίστα
για να βλέπει ο κάθε ενδιαφερόμενος ποιός δρόμος είναι πως, παλιό όνομα και καινούργιο…

Συγγνώμη ρε παιδιά, μη μου πείτε ότι πληροφορίες του τύπου «το ρεμπέτικο Σεγκιάχ αντιστοιχεί στο μακάμ Χουζάμ και αντιστρόφως» δεν υπάρχουν πουθενά γραμμένες συγκεντρωτικά!

2 «Μου αρέσει»