Σας πονάει η μέση όταν παιζετε?

Μετά απο πολλά χρόνια λάθους παιξίματος εχω παρατηρίσει πονάκια στην δεξιά μεριά της πλάτης μου πρέπει να βρίσκει νευρο εσείς έχεται τέτοια προβλήματα νομίζω οτι έχω σκεβρώσει λίγο… eh !

Χεχε… Καλή απορία ! Μ’ αρέσει να συμβουλεύω !!!

Σκέψεις θεραπείας :

  1. Μάθε να παίζεις σωστά ! :slight_smile:

  2. Άλλαξέ το σε… τρίχορδο … :088:

  3. Πήγαινε και σε κανα καρδιολόγο :084:

  4. Φτιάξε Σύλλογο Μπουζουκοπιασμένων !!! Μπορεί να πάρετε και κανα κονδύλι και να μη χρειάζεται πια να παίζεις… :019:

ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ;
Τελικά η μέση πονάει ή η πλάτη ;;; Χιχιχιιιιι…

Ιωάννα μου πίστεψε με αυτό προσπαθώ εδ΄ς και καιρό να μάθω να παίζω σψστά οταν αρχίσεις κάτι μόνος σου μετά δυσκολευεσαι, όσο για τον καρδιολόγο δε πιστευω μωρέ απο τα 23 να τρέχω για μπαλονάκια :079:
όσο για τρίχορδο κάτσε να μάθουμε 8άχορδο (που λεει ο λόγος ) πλάκα κάνω ,είναι στα άμεσα σχέδια μου ενα τριχορδάκι και :127: μήπως δεν κολλάω εδώ μωρέ μήπως φταίει το nick μου και μου την λέτε που δεν έχω τριχορδάκι… άτιμη κοινωνία που θα πάει χριστούγγενα εχουμε :063:

Τι λες παιδί μου !!! Εδώ θα μείνεις !
Εδώ “σφαζόμαστε” και για το μεγαλείο κάποιων τετράχορδων. Ψάξε στην αναζήτηση και θα βρεις ωραία, εμπεριστατωμένα ποστ.

Πλάκα σου έκανα…
Να σκεφτείς, εγώ μέσα σε όλη αυτή την “κλίκα τρίχορδων” δεν βάζω κανέναν παίχτη παραπάνω από τον Ζαμπέτα !!! Αντε, κάποιοι, ισάξιοι του !
(όπως και ο Χιώτης δηλαδή… 'Ετσι -λένε- ότι έλεγε ! )
:088:

Ξέρεις τι λέμε εδώ συνήθως;
“Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!”

οκ , κάνα μασαζάκι για την μέση παίζει ? :109:

πάντως το τρίχορδο μετράει θα ήθελα να ασχοληθω και θα ασχοληθώ δεν υπάρχει περίπτωση.

Όχι μόνο πλάτη…αλλά και χέρι,καρπός,αγκώνας :slight_smile:
Τενοντίτιδες…ή όπως αλλιώς το ονομάζουν Tennis-Elbow …είναι το σύνδρομο του τεννίστα…(αν ψάξεις στο νετ θα βρείς και ειδικές ασκήσεις,διατάσεις που βοηθάνε)
Αυτά παθαίνεις όταν υπερβάλλεις…

Τι βοηθάει…καταρχάς λίγη ξεκούραση δεν κάνει κακό…επίσης αν έχεις αρκετούς πόνους η φυσιοθεραπεία είναι σωτήρια.Επίσης η γυμναστική…ναι ναι…αφού σου σταματήσουν οι πόνοι ξεκίνα…

Άμα είναι στείλτε περισσότερα στοιχεία για το πρόβλημα, μπας και γράψω καμιά εργασία για το bouzouki-elbow… :slight_smile:

Φίλε Multi Kulti αν σου είναι εύκολο δώσε μας τα σάιτ που αφορούν την τενοντίτιδα, τις διατάσεις κλπ…

Πριν ενάμιση μήνα πέρασα τρελή φρίκη με τενοντίτιδα, πήγα σε τρεις ορθοπεδικούς, δεν μπορούσα καν να ανοίξω το χέρι μου…

Ευτυχώς το πρόβλημα περιορίστηκε, πρώτα με φαρμακευτική αγωγή και ξεκούραση και μετά με βελτίωση της τεχνικής του παιξίματος…

Κάποιοι πρωτοκλασάτοι παίχτες μου είπαν ότι με τη σωστή τεχνική δεν παθαίνεις τίποτα, και σιγά σιγά διαπιστώνω ότι έχουν μεγάλο δίκιο…

Μπορώ να σε καταλάβω…ο πόνος με είχε τρελάνει…ενοχλητικότατος.Εντομεταξύ το κακό με τους ορθοπεδικούς είναι ότι σκέφτονται πρώτα τη φαρμακευτική αγωγή- που πολλές φορές πέρα απο χάπια είναι και ενέσεις και φτάνουν μέχρι το πολύ εξτρέμ της εγχείρησης (μου το είπαν κι αυτό)- και ξεχνάνε ότι υπάρχουν και φυσιοθεραπευτές που μπορεί η δουλειά τους να είναι πιο απλή αλλά έχει μακροπρόθεσμα πιό καλά αποτελέσματα.
Τέλον πάντων μακριαααα απο μας . (βέβαια αισθάνομαι ότι παραμονεύει και με κακούς χειρισμούς μου μπορεί να ξανάρθει στο προσκήνιο)

Οι σελίδες λένε πάνω κάτω τα ίδια…πάρε μια ιδέα απο αυτές τις δύο…

http://www.nismat.org/ptcor/tennis_elbow/

http://www.tennis-elbow-treatments.com/pages/tennis_elbow_exercise.php

Οι διατάσεις βοηθάνε με σιγουριά…(επίσης ένα ζεσταματάκι πριν το παίξιμο δεν ήταν άσχημη ιδέα…).

Εσύ τι άλλαξες στη τεχνική σου τελικά?

Νίκος

Ο Θανάσης μάλλον έχει δίκιο, γιατί και κατασκευαστής μπουζουκιών μου λέει ότι η στάση και το κράτημα του μπουζουκιού παίζει πολύ μεγάλη σημασία τόσο στη βελτίωση του παιξίματος όσο και στη αποφυγή περιτής κούρασης.

Θανάση για πές μας τί τρόπους βελτίωσης βρήκες;

Στο παίξιμό μου έκανα (και κάνω) συγκεκριμένα και μερικές φορές χοντρά λάθη, το πρώτο πράγμα και ίσως το πιο δύσκολο που πρέπει κάποιος να κάνει σε αυτή την περίπτωση είναι να εντοπίσει το λάθος…

Αφού εντοπίσεις το λάθος, από εκεί και πέρα προσπαθείς να επιβάλεις στο σώμα σου αυτό που το μυαλό σου ανακάλυψε πλέον ως σωστό…

Αυτό είναι δύσκολο μόνο στην αρχή, με λίγη προσπάθεια και αρκετή προσήλωση το μυαλό θα υπερισχύσει του σώματος, το οποίο φαινομενικά έχει “βολευτεί” με το λάθος χειρισμό…

Στη δική μου περίπτωση, μέχρι στιγμής εντόπισα δύο χοντρά λάθη:

Το πρώτο είναι ότι μεγάλο μέρος της ταλάντωσης της πένας “πήγαζε” από την ταλάντωση του πήχη του χεριού και όχι του καρπού, με αποτέλεσμα να κουράζομαι αφύσικα και το παίξιμο να γίνεται γρήγορα “πιαστό” …

Το δεύτερο είναι ότι λόγω του ότι είμαι ψηλός, το κορμί μου κατά το παίξιμο έπαιρνε μια σκυφτή στάση, με αποτέλεσμα να έχω έντονες ενοχλήσεις (πιασίματα) στον αυχένα και στην ωμοπλάτη…

Το πρώτο πρόβλημα το αντιμετωπίζω προσπαθώντας να επιβάλω πιο έντονη ταλάντωση του καρπού και εστιάζοντας συνεχώς κατά το παίξιμο στην κίνηση του δεξιού χεριού, μη αφήνοντας το να διαιωνίζει το λάθος που έχει συνηθίσει…

Για την επίλυση του δεύτερου προβλήματος με έχει βοηθήσει σημαντικά η χρήση υποποδίου, το οποίο ανυψώνει τη θέση στήριξης του οργάνου με αποτέλεσμα να μπορώ να παίξω πλέον πιο όρθιος…

ΥΓ: Συγχαρητήρια στο φίλο που άνοιξε αυτή τη συζήτηση σχετικά με ιατρικά προβλήματα που προκύπτουν από το παίξιμο, γιατί από ό,τι θυμάμαι δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν, παρότι έχουν συζητηθεί κατά καιρούς αρκετά άσχετα θέματα

Παιδιά ακούστε με προσεκτικά!
Έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα και την καταθέτω…
Λοιπόν ο καλλίτερος τρόπος για να αποκτήσετε μπόλικες τενοντίτιδες, απλές ή ασβεστοποιούς, επικονδυλίτιδες κ.λ.π. είναι η κακή τεχνική στο όργανο, τα παρατεταμένα μπαρέ (οι κιθαρωδοί γνωρίζουν), η παρατεταμένη πληκτρολόγηση στον Η/Υ (μιλάω για 7ωρα ή ενίοτε 10ωρα ημερησίως…) και η πολύωρη οδήγηση μοτο (κατά προτίμηση μεγάλο μονοκύλινδρο εντούρο χωρίς αντικραδασμικά αντίβαρα και ελαστικούς συνδέσμους στο τιμόνι, βοηθάει και στη μέση).
Δοκιμάστε όποιο συνδυασμό προτιμάτε, ή για καλλίτερα αποτελέσματα όλα μαζί! Θα σας συνοδεύουν για χρόνια…
Παράλληλα συνιστώ να βρείτε γκόμενα ορθοπεδικό ή φυσιοθεραπεύτρια!

Το πρώτο είναι ότι μεγάλο μέρος της ταλάντωσης της πένας “πήγαζε” από την ταλάντωση του πήχη του χεριού και όχι του καρπού, με αποτέλεσμα να κουράζομαι αφύσικα και το παίξιμο να γίνεται γρήγορα “πιαστό” …

ο δεύτερο είναι ότι λόγω του ότι είμαι ψηλός, το κορμί μου κατά το παίξιμο έπαιρνε μια σκυφτή στάση, με αποτέλεσμα να έχω έντονες ενοχλήσεις (πιασίματα) στον αυχένα και στην ωμοπλάτη…

φίλε μου και εγώ αυτά τα προβλήματα έχω και προσπαθώ να τα διορθώσω αλλα όπως καταλαβαίνεις είναι πολυ ΄δύσκολο ειδικά με το πρώτο πρόβλημα το εχω περιορίσει να μην είναι στον αέρα το χέρι αλλα μονο στις ρε -λα στις χοντρές υπάρχει ακόμα ενα μικρό προβληματάκι :079:

Σε ότι αφορά το μπουζούκι, έχω νιώσει κι εγώ περιστασιακά πόνους, στην αριστερή όμως πλευρά της μέσης. Το χειρότερο για μένα είναι τα δάχτυλα του αριστερού χεριού τα οποία αποκτούν μια σχετική ακαμψία, παρόμοια με αυτό που περιγράφει ο Θανάσης. Φαντάζομαι το θέμα της σωστής στάσης και τεχνικής αφορά πολύ περισσότερο τους επαγγελματίες οι οποίοι κλείνουν δεκάωρα την ημέρα, αλλά λεπτομέρειες επ’αυτού καλοδεχούμενες.

Σε ότι αφορά την εργασία με τον υπολογιστή, ό,τι χειρότερο είναι να έχει κανείς τα χέρια απλωμένα είτε στο πληκτρολόγιο πάνω και η κίνηση να ξεκινά από τον καρπό, είτε στο τραπέζι και να κινεί το mouse πάλι με τον καρπό. Απ’ότι γνωρίζω η σωστή θέση είναι να “αιωρούνται” τα χέρια, ή έστω να αποφεύγεται η παρατεταμένη στάση του καρπού προς τα πάνω (η κίνηση που κάνεις μαρσάρωντας με μηχανή).

Γενικά, εννοείται ότι οι φυσιοθεραπείες είναι προτιμότερες από άλλου είδους μυστήριες επεμβάσεις. Αλλά άμα είμαστε ανενημέρωτοι την πατάμε. Εγώ ο ίδιος κάπως τα σνόμπαρα όλα τούτα, έλεγα τί διαφορά θα κάνει μια άσκηση όπου θα σφίγγεις ας πούμε ένα σφουγγάρι κάθε μέρα από τριάντα φορές. Κι όμως, πέρσυ το Πάσχα αφού είχα κλείσει 7 μήνες και κάτι ψιλά μισερωμένος με τον δεξί καρπό σε μεταλλικό νάρθηκα, κι αφού είχα φάει αρκετή ακτινοβολία και αμέτρητες ώρες+ταλαιπωρία να σέρνομαι σε ορθοπεδικούς απ’εδώ κι απ΄εκεί, κάποιος με παρέπεμψε σε φυσιοθεραπευτή. Με τέσσερις μόλις συναντήσεις και λιγότερο από δεκαήμερο ελαφρών ασκήσεων στο σπίτι είδα την υγειά μου.

Πλατειάσαμε. Δε βαριέσαι…

Πάνος ο πλατύς

Υ Γου 1: Ρε σεις κόφτε επί τέλους τη κουβέντα με τις προβατίνες και τα ροβύθια εκεί δίπλα. Κάποιοι θα φάνε σήμερα (όπως και χτες και αύριο) τριγωνικόν σάντουιτς με ζαρωμένο μαρούλι και φετούλα τυποποιημένης γαλοπούλας. Σιχτίρ, μπλέξαμε με την πιο αντικαυλ*τική Κουζίνα της υφηλίου εδώ χάμω…

Υ Γου 2: ΙΕΙΟ = Ιδιωτικές Επιχειρήσεις Ιδιωτικής Ωφέλειας; :mad:

εγώ θέλω να επισημάων οτι με την μέση - πλάτη δε τα πάω και τόσο καλά γενικά αλλα όταν καθομαι να πεξω μπουζουκι πονάω κάπου στα δεξιά κάτω απο τα πλευρά… εχει ιδέα κανεις τι συμβαίνει ?

Σε ό,τι αφορά το μπουζούκι, περιστασιακά νιώθω έναν πόνο αριστερά στην καρδιά, ιδιαίτερα όταν ξεκινάω να παίξω ένα αγαπημένο μου κομμάτι και το τελειώνω χωρίς να κάνω λάθος! Πολύ γλυκός πόνος!

1 «Μου αρέσει»

Εγώ προσωπικά Άρη δεν αντέχω τέτοιες συγκινήσεις. Επικίνδυνα πράματα…
:019:

Πάνος, ΓΓΓΕΔΙ
(Γενικός Γραμματεύς Γρατζουνιστικού Επιτελείου Δυτικής Ιγγλατέρας)

Ρε παιδια πως κανετε ετσι με τη μεση και την πλατη …

Τι να λεει κι αυτος ο δολιος δηλαδης ;;;

Ερώτηση: Πόσο χρόνων είσαι ρε Ογδονταοχτάχορδε;

Ας το κάνουμε μΕ QUIZ:

1. Από 18 μέχρι 35.
Χρειάζεσαι σοβαρό sex 20 φορές την εβδομάδα. Αν τα πονάκια επιμένουν, οφείλονται στο ότι ξημεροβραδιάζεσαι στο Venue. (Τι; Δεν ξέρεις τί είναι αυτό; ΟΚ, δεν είσαι νεανίας. Προχώρα στο Νο.2)

2. Από 35 έως 55.
Χρειάζεσαι βιτσιόζικο sex μερικές φορές εβδομαδιαίως. Αυτό φτάνει. Τα πονάκια θα εξαφανισθούν διότι θα σε πονάει ΠΟΛΥ η πλάτη. Τι θα πει γιατί; Διότι κατά 99% θα είσαι παντρεμένος και άρα αποκλείεται να κάνεις τέτοια πράματα με τη σύζυγο. Αρα έχεις γκόμενα. Και επειδή ρωτάς εμάς τους χαλβάδες για τα πονάκια στη μέση σου, σε κόβω για βουτυρο-μπεμπέ (σαν κι εμάς δηλαδή) και άρα δεν θα μπορείς να κρυφτείς επαρκώς. 'Αρα θα τρως ξύλο γιατί σε πιάνουν στα πράσα. Αρα θα πονάει η πλάτη σου.

3. Από 56 έως 81 ετών.
Χρειάζεσαι παρέα με κάποιους της κατηγορίας 1 ή 2 για να σου υπενθυμίζουν τους φυσιολογικούς λόγους για τους οποίους πονάει οτιδήποτε.

4. Από 82 και άνω ετών.
Δεν είναι τίποτα.
Γύρνα απ’ την άλλη πλευρά.
Το φέρετρο είναι λίγο στενό.


  1. Δεν περιέλαβα την κατηγορία “έως 17” για την οποία, οι πόνοι στη μέση οφείλονται σε κάτι άλλο που ξεφεύγει απ’ τα ενδιαφέροντα του ρεμπέτικο-forum.

Lol!lol!!

Πολύ γέλιο ρε Κώστα. Μάλλον δίκιο θα έχεις…