Σαζι απο e-bay

γεια χαρα σε ολους! ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ αλλα ειμαι συχνος επισκεπτησ και μου αρεσει να διαβαζω τα διαφορα που γραφετε.

ο λογοσ που γραφω τωρα ειναι γιατι εδω και καιρο ψαχνω να παρω ενα σαζι μη ηλεκτρικο. εχω βρει αυτο στο ι- μπει. αλλα επειδη γενικωσ ειμαι αρχαριος στη μουσικη και στα οργανα θα ηθελα να του ριχνατε μια ματια και εσεισ και να μου λεγατε τη γνωμη σασ. βεβαια δεν ειναι και κανα τρελο ποσο (γυρω στα 80 γιουρο) απλωσ πειτε μου αν αξιζει τα λεφτα του.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=280431478361&Category=623&_trkparms=algo%3DLVI%26its%3DI%26otn%3D2#ht_3209wt_1084

Αγαπητέ φίλε καλώς όρισες στο φόρουμ.

Απο μια φωτογραφία, δεν νομίζω ότι μπορούν να βγούν σοβαρά συμπεράσματα για ένα όργανο, παρά μόνο για την αισθητική του.
Δηλαδή πολύ λίγα πράγματα (έως καθόλου) μπορείς να καταλάβεις για τα ξύλα του, την κατασκευή του, την ποιότητα, το πόσο μαλακό και ευκολόπαιχτο είναι, τον ήχο του.
Έτσι λοιπόν, εάν σου αρέσει το αγοράζεις. Ακόμα και για κάψιμο ή για διακόσμηση να πάει, τα έβγαλε τα λεφτά του. Εξ΄άλλου το σάζι δεν είναι ένα όργανο με ιδιαίτερες κατασκευαστικές απαιτήσεις, οι τάσεις του είναι σχετικά μικρές, οποτε…

Προσωπικά, θέλω για αυτό που αγοράζω να σχηματίζω ιδία αποψη πριν την αγορά (όχι ότι δεν την έχω πατήσει ακόμα και έτσι)

Πάνος

Εντελώς πληροφοριακά, ήθελα να αναφέρω τρεις λόγους που είναι σωστό να λάβεις υπ’ όψιν πριν κάνεις την αγορά από το ίντερνετ.

  1. Το συγκεκριμένο όργανο είναι μικρό (cura saz), ένα μέγεθος περίπου σαν τον δικό μας τζουρά.
  2. Μαζί με το κόστος του οργάνου, πρέπει να υπολογίσεις τα μεταφορικά και τον φόρο του τελωνείου.
  3. Στη Θεσσαλονίκη, το εν λόγω τουρκικό όργανο με θήκη, (από τον ίδιο κατασκευαστή) κοστολογείται περίπου στα 55 ευρώ με Φ.Π.Α.

Κάποια πράγματα στην Ελλαδίτσα είναι φτηνότερα απ’ ότι φαίνεται… :089:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

ευχαριστω για τισ απαντησεισ.

voulpan: τα ξυλα του οργανου τα γραφει μεσα. προσπαθησα να κανω μια μεταφραση και καταλαβα τα εξησ:

το σκαφοσ ειναι απο μουρια το καπακι απο ελατο και το μανικι ειτε απο οξια η απο ενα αλλο ξυλο που το λεει juniper (δεν ξερω τι ειναι αυτο).

τασο θεοδωρακι: το συγκεκριμενο δεν ειναι cura saz ειναι baglama saz το μεσαιο μεγεθοσ δηλαδη (84cm) . τα μεταφορικα ειναι υπολογισμενα μεσα στα 80 γιουρο(τελωνειο αποτι ρωτησα δεν εχει) και αν μπορουσεσ να μου πεισ και ποιο μαγαζι το πουλαει (τηλεφωνο θελω) να ρωτησω αν το στελνει καλαματα, και με ποσα λεφτα. αν βεβαια ειναι cura saz αυτο που λεσ τοτε δεν με ενδιαφερει και πολυ.

παρολα αυτα εχαριστω που ασχοληθηκατε!

Βρε δεν αφήνεις το σάζι να ρίξουμε καμια πενια στη Καλαμάτα ; Ενα χρόνο ψαχνω καποιον που να παίζει μπουζούκι … :088:

ΥΓ Αν το βρεις σε Αθήνα … πηγαινοερχομαι σχεδον καθε ΣΚ. Μπορω να στο φερω…

georgalas οποτε θεσ τα λεμε ρε και σε ευχαριστω και για τη μεταφορα αλλα αθηνα ανεβοκατεβαινω και γω.

και μη νομιζεισ 1 χρονο παιζω(καθημερινα) και δε ξερω και πολλα πραγματα. αλλα αν θεσ μιλαμε!

σου εστειλα Pm για να μη φορτώνουμε το site.
Δεν εχει σημασία ποσο παίζει ο καθενας, αλλα πόσο το αγαπαει. :088:

Ουτε εγω παιζω κατι το ιδιαίτερο… :106:

Επαναλαμβάνω, το όργανο στο λινκ που ανέβασες είναι τζούρα σαζ (cura saz) και το μήκος του 84cm είναι απο ολόκληρο το όργανο (όχι της χορδής). Αυτό θεωρείται μικρό σάζι και μοιάζει με το δικό μας τζουρά.

Στο μπαγλαμά σαζ (standard baglama saz) το μήκος του οργάνου αρχίζει από 110cm περίπου και μοιάζει στο μέγεθος με το δικό μας μπουζούκι.
Επίσης στο μπαγλαμά, έτσι όπως έχει καθιερωθεί η μορφή του, στην οικογένεια του τουρκ.σαζιού τα τελευταία 30 χρόνια, έχει εφτά κλειδιά για εφτά χορδές, πρώτη τριπλή και οι άλλες δύο διπλές. Και όχι σαν τον τζουρά έξι, για τρεις διπλές…

Υ.Γ. Και βέβαια θα περάσει τελωνείο, αφού θα αποσταλεί από το Ισραήλ.

τασο με μπερδεψεσ τωρα γιατι το link leei baglama saz.αλλα μαλλον δικιο εχεισ. τεσπα θα δουμε και ευχαριστω