Ρωγμή στο μπράτσο

Για και χαρα σας.Εχθες αλλαζα χορδες στο οργανο και παρατηρησα μαι μικρη ρωγμη χαμηλα στην ταστιερα!!Το οργανο ειναι 13 μηνων!!Η ρωγμη ξεκινα απο τερμα κατω(πανω απο το ηχειο)και ανεβαινει 5 ταστα κατα μηκος της ταστιερας.
Τι να παιχτηκε?
Ασχετο,θελω να λεπτινω λιγο το μπρατσο.Μπορω??
Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Μήπως προσπάθησες να βιδώσεις κανένα μαγνήτη;

Τί είναι τρίχορδο ή τετράχορδο;

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostashalios 24 Φεβρουάριος, 2005)

Κωστα 3-χορδο ειναι.Οχι ρε τι μαγνητες και μαλακιες.Πηρα τον μαστορα τηλ σημερα και μου ειπε απο διαστολη-συστολη!!!Αρχιδια με καρυδια!!Εχω αλλα 4 εγχορδα στο ιδιο δωματιο και τα εχω 4 χρονια εκει!!Μου ειπε να το παω να μου βαλει ροκανιδι απο εβενο με κολα.

Αποκλείεται να έγινε τώρα.

Η ρωγμή θα προϋπήρχε και τώρα θα εμφανίστηκε.

Πάντως η μόνη λύση είναι αυτή που σου είπε ο κατασκευαστής.

Να πας και να απαιτήσεις αλλαγή ταστιέρας γιατί σε μια ενδεχόμενη αλλαγή τάστων θα έχεις προβλήματα.
Μην του δώσεις φράγκο και αν ισχυριστεί ότι δεν γίνεται ζήτα του άλλο όργανο.
Ενα μπουζούκι 13 μηνών δεν μπορεί να έχει τέτοια προβήματα παρα μονο απο κατασκευαστική αστοχία υλικών.
Μην μασας με το μπαλαμούτι τους , όποιος παίρνει ένα κάρο λεφτά για ένα όργανο έχει και κάποιες ευθύνες

Αν μιλάμε για ταστιέρα από έβενο, τότε η ρωγμή υπήρχε από τα πριν. Δε ραγίζει ο έβενος μόνος του. Για τη “διαστολή-συστολή” που σου είπε, ισχύει υπό όρους. Τέτοιος όρος για παράδειγμα είναι:
-30 β. C
+80 β. C

Το 'χουν παραχέσει οι μαστόροι με τις εξυπνάδες τους.

Αρη και Σωτο,να του το παω και να του πω να μου αλλαξει ταστιερα αλλα ο τυπος ειναι λιγο μουρη και επειδη ειναι το πρωτο μου φτιαχτο οργανο και δεν κατεχω και πολυ απο τις λαμογιες των μαστορων φοβαμαι μη μου τη φερει!!!Η ρωγμη ειναι πολυ μικρη σε πλατος αλλα αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ανεβαινει προς τα πανω!!!Δεν μπορω και να σας πω το ονομα του μαστορα εδω.

Γιατί δεν μπορείς να μας το πεις; Μία ρωγμή μπορεί να τύχει και στον καλύτερο…

Καλα γιατί δεν λέτε ονόματα?..εδώ γίνεται κρα για διαφήμιση ,στην αλή8εια κολλάτε?

Αν η ρωγμή περιορίζεται σε ένα δύο εκατοστά και αν επιπλέον σταθεροποιηθεί τότε δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει επέμβαση αλλαγής ταστιέρας.

Μπορεί το όργανο να υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά.

Αν η ρωγμή προχωρήσει τότε θα πρέπει να βρείς έναν τρόπο να σου το αντικαταστήσει.

Βέβαια θα το πάρει κάποιος άλλος κλπ κλπ …

Ρε παιδια ο μαστορας ειναι απο επαρχια και ξερετε πως ειναι τα πραγματα εδω.Αγρινιωτης ειναι αν σας λεει κατι αυτο.Κωστα η ρωγμη πιστευω οτι προχωρησει.

Να περιμένεις να δείς πώς θα εξελιχθεί

Άρη Ν,

να σου θυμήσω ότι χρωστάς μιά απάντηση στον κύριο που κάτι έλεγε για τον Βάρλα.

Μίλησα σημερα με τον Καρβουνη και μου ειπε οτι ο μαστορας μου,εβαλε φρεσκο εβενο και γι΄αυτο μου ραγισε η ταστιερα.Μου ειπε επισης να το παω πισω και να μου φτιαξει αλλο ή να μου αλλαξει ταστιερα!!!

Θέλω τελείως καλοπροαίρετα να διατυπώσω γραπτώς (ένα προβληματισμό μου) μια σκέψη που έχω. Ίσως λίγο η πολύ όλοι θα έχετε ενημερωθεί μέσα από το φόρουμ αυτό περί κατασκευαστών και περί τιμών των οργάνων τους. Έχει γραφτεί ότι υπάρχουν μπουζούκια μέχρι και 2.000.000 δραχμές (6.000,00 εύρο) και διερωτώμαι ο αγοραστής που θα δώσει τόσα χρήματα (είτε για έτοιμο είτε για παραγγελία) δεν απαιτεί μια γραπτή εγγύηση του προϊόντος που αγοράζει; ( και μάλιστα να έχει συνταχθεί αυτή και από δικηγόρο, ώστε να έχει και πλήρη νομική κάλυψη). Φίλε ντόκτορα αν το όργανο σου δεν είναι της τάξεως των πολύ ακριβών οργάνων και είσαι (εκτός της ρωγμής αυτής) ευχαριστημένος από όλα τα άλλα, κοστολόγησε τα έξοδα του πήγαινε-έλα στο Αγρίνιο (επί όσες φορές μπορεί να χρειαστεί) και το βασικότερο είναι να κοστολόγησης πόσο κοστίζει το στομάχι σου που χαλάει λίγο λίγο (από αυτή τη ρωγμή) και πάρε την απόφαση σου για το τι θα κάνεις και αν αυτό αξίζει τον κόπο. Συνήθως λένε ότι για να μάθεις πληρώνεις. Και αυτός που πληρώνει τα πιο πολλά είναι ο πρωτάρης. Δεν είμαι και ούτε κάνω τον προφεσόρο γιατί και εγώ έχω πληρώσει και κάποιες φορές ακριβά (σαν πρωτάρης, όχι σε μπουζούκι αλλά σε άλλα πράγματα) και έχω μάθει και μάλιστα καλά το μάθημα μου. Ειλικρινά εύχομαι από καρδιάς να βρεις την πιο ανώδυνη άκρη όσο γίνετε πιο σύντομα. Χαιρετώ όλη την παρέα.

Να επαναλάβω την άποψή μου ότι δεν υπάρχουν μπουζούκια (καινούργια) της τάξης των 4.000 ή 5.000 ή 6.000 ευρώ. Οποιος δίνει τέτοια λεφτά είναι άξιος της μοίρας του!
Εκτός κι αν τα μπουζούκια είναι στολισμένα με (π.χ.) ρουμπίνια αξίας 3.000 ή 4.000 ευρώ…

Φίλε Άρη Ν δεν έχω πρόθεση να αφήσω εντυπώσεις αλλά ίσως αυτά που λέω (γράφω) να τα έχεις δει και εσύ στο φόρουμ.
Θα σου πω όμως ότι, αν πχ. σήμερα αγοράσεις ένα καινούργιο μηχανάκι (παπάκι η βεσπάκι) το οποίο έχει περίπου αξία ίση με ένα καλό μπουζούκι, παίρνεις γραπτή εγγύηση για δυο χρόνια. Με γνώμονα αυτό αλλά και κάποια άλλα είδη της αγοράς με εφάμιλλη η και μικρότερη αξία, την εγγύηση τους την παίρνεις γραπτή.
Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στα όργανα. Κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να δίνετε γραπτή εγγύηση και όχι προφορική για τέτοια όργανα που πληρώνονται με σεβαστά ποσά.
Αυτό έχει να κάνει πρώτα με τον καθωσπρεπισμό του επαγγελματία σαν άνθρωπος και σε δεύτερη φάση η εικόνα του σαν επαγγελματίας.
Πιστεύω να είμαι κατανοητός στα γραφόμενα μου.
Επίσης η προσωπική γνώμη μου για κάποιο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος που ασχολείται με το αντικείμενο ίσως αυτό να μην είναι πάντα κακόβουλο, και αυτός που σίγουρα δεν κάνει λάθος είναι αυτός που δεν ασχολείται με τίποτα πχ. ένας πεθαμένος σίγουρα δεν θα κάνει λάθος ποτέ του. Το θέμα είναι ο τρόπος που θα αντιμετωπίσει το λάθος του ο κάθε κατασκευαστής.
Τέλος πάντων το κάναμε λιγάκι μακάβριο το πράμα.
Σίγουρα έχω και εγώ την ίδια άποψη με σένα για τις τιμές των οργάνων, αλλά όταν κάποιος που θέλει να παραγγείλει η να αγοράσει κάποιο όργανο και του λένε πήγαινε στο Α η στον Β μάστορα που είναι ο Θεός και πηγαίνοντας ο αθώος πελάτης στον Θεό των κατασκευαστών (όπως του έχουν εμφυσήσει) ίσως ο Θεός αν τον βρει λιγάκι λάσκα μπορεί να του βγάλει το πετσί και να του αφήσει τα κόκαλα. Αυτά τα φαινόμενα συμβαίνουν δυστυχώς ακόμα στις μέρες μας. Στην γλώσσα της (σύγχρονης) αγοράς το φαινόμενο αυτό το λένε ΠΡΟΣΦΟΡΑ και ΖΗΤΗΣΗ. Αυτού του είδους τα φαινόμενα πιστεύω ότι θα πρέπει να τα πατάξουμε όλοι μας. Αυτά τα ολίγα

Φίλε George,

Νομίζω ότι κάθε γραπτή εγγύηση θα ήταν περιττή αν αγόρασεις όργανο από τους γνωστούς της αγοράς. Εγώ το μπουζούκι μου το αγόρασα από τον Μάτσικα που έχει “βιομηχανία” κι όμως όσες φορές το πήγα οι άνθρωποι αμέσως το επισκεύασαν χωρίς καμμία απολύτως χρέωση. Το ίδιο είμαι σίγουρος θα κάνουν όλα τα 3-4 μεγάλα ονόματα της αγοράς.

Προσωπικά κάθε μορφής γραπτή εγγύηση δεν θα μου έλεγε απολύτως τίποτα για τους εξής παρακάτω λόγους:

  1. Στην επιλογή του μάστορα που θα φτιάξει το μπουζούκι μου βασίστηκα σε ανθρώπους-γνώστες. (Όλα τα παλιά μέλη του φόρουμ βοηθάνε πάντα, τους πάντες με πολύ διάθεση.)
  2. Δεν θα έδινα ποτέ 6,000 ευρώ για ένα καινούργιο μπουζούκι. (θα έδινα και παραπάνω αν είχα για το μπουζούκι του Παπαιωάννου, του Βαμβακάρη κλπ) Αν έδινα όμως θα ήμουν τόσο ψώνιο που η εγγύηση καλής λειτουργίας θα ήταν το τελευταίο που θα με απασχολούσε. (Άρη, για ξανασκέψου, ένα μπουζούκι με όστρακα σ’ όλο το σκάφος και χρυσή κλειδιέρα ίσως ξεπερνούσε τα 6000 ευρώ. ΧΑ!)
  3. Θα ήθελα η αγορά ενός μουσικού οργάνου να παραμείνει τουλάχιστον για μένα κάτι διαφορετικό από την αγορά μιάς μηχανής ή ενός κρουστικού. Έχει ψυχούλα το όργανο φίλε George. Ή πρέπει να έχει.

ΥΓ: Το φαινόμενο αυτό της αγοράς δεν λέγεται “ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ”.Μάλλον λέγεται “Μ’ ΠΙΑΣΑΝ ΚΟΤΣΟ”

Εξαρτάται από το πόσα καράτια είναι η κλειδιέρα.

Φιλε George,την Δευτέρα θα το πάω πίσω και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να πάω Αθήνα για άλλο.Ασε έχω ξενερώσει τελείως γιατί τώρα άρχισε να στρώνει και καταλαβαίνεις!!Ολοι μας όταν πήραμε όργανα περιμέναμε με (αρκετή)υπομονή να στρώσουν και εμένα εκεί που άρχισα να γουστάρω,ράγισε!!Να τσαντιστώ ή να στεναχωρηθώ?