Ρωγμή στο καπάκι

Γεια σας παιδια
σημερα το πρωι ξυπνησα και βλεποντας το μπουζουκι ειδα μια διαμπερη ρογμη απο τη φιγουρα μεχρι κατω τελειως παράλληλα με τα νερά του που δεν υπηρχε χτες. το τριχορδο ειναι ουτε εξι μηνών αξιας 1200 ευρω κ μεχρι τωρα ηταν φανταστικο απο θεμα ηχου. τι εγινε??προφανως κατασκευαστικο λαθος??παρακαλώ οποιοσ γνωρίζει ασ βοηθησει.

ευχαριστω

Είσαι σίγουρος ότι δέν το πείραξε κάποιος;

Μήπως είναι θέμα υγρασίας(φρεσκο Καπάκι).
Η ρωγμή είναι στην ένωση των δυο φυλλων του καπακιού.Δηλ.ακριβώς στο κέντρο;

Είμαι σίγουρος ότι δεν το πείραξε κανένας…100% και το προσέχω σα τα ματια μου οπότε ούτε θέμα να το χτύπησα και να μη το θυμάμαι…
δεν είναι στην ένωση, είναι πιο αριστερα… θα το παω στο μάστορά του αλλά φοβάμαι ότι θα μου πει για χτυπήματα για να μην το καλύπτει η εγγύηση…μάλοον φταίει το ξυλο ή η υγρασία της Σαλονίκης. Πάντως το είχα μακριά από καλοριφέρ ή παράθυρο. Να ζητήσω καινούριο καπάκι ή κόλλημα. φοβάμαι για τον ήχο…

ευχαριστώ

Το αντίθετο φίλε μου, το πιθανότερο είναι η ξηρασία…τα καπάκια συνήθως σκάνε από έλλειψη υγρασίας.

Πολλές φορές όλοι έχουμε στον μυαλό μας σαν νούμερο ένα εχθρό του οργάνου την υγρασία, και μπορεί να ξεχαστούμε και να αφήσουμε το μπουζούκι, δίπλα ή κοντά σε εστία θέρμανσης…με αποτέλεσμα το ράγισμα του καπακιού.

Νομίζω πώς ή αντικατάσταση του δεν είναι απαραίτητη ειδικά αν σου αρέσει ο ήχος του, μπορεί να επισκευαστεί όμως η ρωγμή θα φαίνεται.

Καλημερα φιλε βολιωτη. Αν και οι απαντησεις ηδη δοθηκαν λιγο πολυ απο τους αλλους συνφορουμητες ας προσθεσω κι εγω κατι για το προβλημα που σου δημιουργηθηκε. Αφου το μπουζουκι δεν το σκαλισε κανενας ουτε βρηκε πουθενα τοτε το μονο που μπορει να κριθει ενοχο ειναι 2 τινα. Η εσκασε απο την ξηρασια, η αδυναμη ενισχυση και κατασκευη του καπακιου. Τωρα θα μου πεις καλες οι υποθεσεις αλλα το μενου βρισκεται στο κυριως πιατο!! Τωρα υπαρχουν δυο πραγματα που μπορεις να κανεις ουτως ωστε να το επισκευασεις.Λυση 1 Ξεκουρδισε το ετσι ωστε να μην ασκουν οι χορδες ταση στον καβαλαρη και ετσι προχωρησει η ζημεια.Ο μαστορας σου θα το τριψει ωστε να φυγουν τα βερνικια απο το καπακι για να μπορει να δουλεψει.Το αν θα φαινεται η ρωγμη ειναι σχετικο μιας και το ξυλο στοκαρεται απο το βερνικι του και επισεις αν ειναι και μερακλης ο μαστορας σου μπορει να σου κοτσαρει και ενα λεπτο φιλετακι απο ελατο στο μεγεθος της ρωγμης και να μην φαινεται σχεδον τιποτα. Η θα ναι τοσο δυσδιακριτο που μονο εσυ θα το ξερεις. Μ αυτον λοιπον τον τροπο κρατας το παλιο σου καπακι με τον ιδιο ηχο που σου αρεσει. Λυση 2 Ζητας απο το μαστορα σου να σου αλλαξει το καπακι αν εχεις υπονιες οτι καποια στιγμη στο μελλον θα σου ξανακανει κατι αναλογο οποτε τοτε αλλαζοντας το καπακι θα εχεις ενα τελειως διαφορετικο οργανο στα χερια σου απο αποψη ηχου. Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου και μονο εσυ πρεπει να αποφασισεις τι θες. 1 επισκευαζεις το καπακι εχεις τον ηχο που σου αρεσει αλλα εχεις φοβο οτι στο μελλον θα στο ξανακανει. 2 Αλλαζεις το καπακι εχεις ενα αλλο οργανο απο αυτο που ξερεις αλλα εισαι ποιο σιγουρος για την αντοχη του. Το τελευταιο παντως κρινεται οτι 50 τις εκατο αν υποθεσουμε οτι η κατασκευη του δεν ηταν αδυναμη αλλα το επηρεασε ο καιρος μπορει και να στο ξανακανει αν πχ αλλαξεις το καπακι. Ολα παιζονται, και αυτο επειδη το ξυλο ειναι ‘‘ζωντανο’’ και επηρεαζεται παντα απο τις καιρικες συνθηκες. Αυτα ειχα να πω ελπιζοντας να σε βοηθησα οπως μπορουσα :246::246:

Ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου ως ομοιοπαθών!!!
Εμένα μια μέρα ο ατσούμπαλος ξαδερφος μου σκόνταψε και έπεσε πάνω μου ενώ κρατούσα το μπουζούκι. Αποτέλεσμα? το γόνατο του στο καπάκι και μία ρωγμή 12 πόντους!!!

Το πήγα σε μάστορα και έβαλε από μέσα μια μικρή ενίσχυση από μέσα σε εκείνο το σημείο. Τώρα νομίζω είναι οκ αν και φαίνεται η ρωγμή καθαρά.

Πάντως απο ήχο δεν πρόσεξα διαφορά…

Ακριβώς αυτό σου βάζει κόντρα ξύλο από μέσα, κάτω στο καπάκι.

ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θ το παω αύριο στο μάστορά του στο Βόλο να το δει.
να στε καλα κ καλες πενιες